Luup peale | Prantsusmaa purustas niigi savijalgadel seisnud Eesti (0)

Kairi Himaneni ja Kethy Õunpuu puudumise tõttu usaldati kaptenipael Inna Zlidnise käe ümber. Foto: Scanpix / Matthieu Mirville / ZUMA Press Wire

Koondiste kolmandas MM-valikkohtumises alistas Prantsusmaa Eesti kõhklemata ning surus sinisärgid oma alagrupi põhja.

Kuivõrd seis enne mängu polnud ootamatult paljude põhitegijate puudumise tõttu kiita, siis võisid isegi ratsionaalsed jalgpallisõbrad eeldada, et võitja suhtes küsimust ei teki. Esimeses kahes valikmängus vapralt kaitses istunud naiskond läks ka täna seda ilmselgelt tegema, kuklas tiksumas lootus, et ehk sauna ei tule. No tuli. Leiliviskajaoks nii mõnelgi korral eestlannad ise.

Tormiselt alustanud Prantsusmaa pani esimest korda võrgu sahisema mängu viiendal minutil ja kümme minutit hiljem juba teist korda. Järgnes Sakina Karchaoui purjetamise rohmakalt lõpetanud Sandra Liiri viga karistusalas, mille tagajärjeks penalti. Eve Perisset ei eksinud ning tablool kolm ja null. Vaid 4 minutit hiljem suurendas kodunaiskond eduseisu veelgi ning 45. minutil vormistas Sandie Toletti avapoolaja lõppseisu - 5:0!

Teiseks poolajaks tõi Prantsusmaa mängu uut verd ja teravust (mitte, et seda vaja olnuks), mis sütitas võõrustajaid veelgi. Järgnevaid niite hakkas tõmbama Kenza Dali, kelle madal sööt värava alla pani Maria Orava täbarasse olukorda ning tagajärjeks 52. minuti õnnetu omavärav. Juba minut hiljem kasvas skoor veel ühe võrra. Kümmekond minutit hiljem sai Dali kirja oma teise väravasöödu, kui nurgalöögist tulnud palli ründas karistusalas kõige kõrgemale kerkinud Aissatou Tounkara - 8:0.

Sama nimepaar sai samas järjestuses protokolli kirja uuesti 72. minutil, kui kasti saadetud kõrge tsenderduse suunas Tounkara ühe purustava puutega lati alla. Seitse minutit hiljem oli Dali pall taaskord nõnda kaval, et sundis sel korral valearvestust tegema Heleri Saare ja eestlannad olid endale löönud juba kaks. Sümboolselt vormistas lõppseisu 4 väravasöötu andnud Dali isiklikult, kui tagasi põrkunud palli mõne meetri pealt Karina Korgi jaoks püüdmatusse piirkonda saatis - 11:0!

Sellega sai Prantsusmaa kätte oma senise valikturniiri suurima võidu, mis edestas eelmist vaid ühe võrra. Kuue punktiga kolmandal tabelireal paiknevast Kreekast sõideti kuu aega tagasi üle 10:0, mis justkui võiks sütitada lootust, et ega mujalgi parem ole. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Me peame ikka ja jälle rääkima puudujatest

Seda, et Eesti esirivistusest on puudu lausa hoomamatu arv mängijaid, on totaalselt tavapäratu. Esmalt jäädi mulluses koondiseaknas ilma kapten Kairi Himanenist ning ka klubikaaslase Berle Branti osalus oli aeg-ajalt kibutava vigastuse tõttu küsimärgi all. Siis tuli aga teade, et ka Soomes mängiv Pille Raadik ei saa tervislikel põhjustel valikmängudes osaleda.

Märgilisem oli aga see, et koduse Meistriliiga tiitlikaitsja ridadest oli mänguks Prantsusmaa vastu üles antud 0 mängijat! Kontrastiks tõsiasi, et kuu aega tagasi Walesi vastu madistades moodustasid algrivistusest üle poole just FC Flora mängijad. Ja teatavasti saadi maailma 34. naiskonnaga vägagi meeldivalt hakkama.

Kuivõrd kuuldavasti sai puudumistes süüdistada muresid nii tervise kui isiklike tegemiste sättimisega, siis mõistus tahaks kurja juurt mujalt otsida. Teisalt pole tolku näidata näpuga suunas, mis tänase mängu kontekstis otseselt rolli ei mänginud. Platsil olid sootuks teised mängijad.

Pudenejad tegid paratamatult ruumi  vähem või rohkem uutele tulijatele. Esmalt saab rõõmu tunda sellest, et esmakordselt oli Saku keskväljamootor Paula Maria Mengel algrivistuses. Oma teise koondisemängu sai ka kirja Mengeli välja vahetanud Eva-Maria Niit. Debütantideks seevastu vahetusest tulnud Marie Saar ja Eva-Maria Kriisa. 87. minutil sekkus viimati enam kui kaks aastat tagasi koondist esindanud Gerli Israel.

Prantsusmaal oli rõõmustamist 11 värava jagu. Foto: Scanpix / Matthieu Mirville / ZUMA Press Wire

2. Mängus puudub ilu ja võlu

Eesti on mänginud selles valiktsüklis kolm kohtumist: alla on jäädud Sloveeniale, Walesile ja Prantsusmaale vastavalt 0:4, 0:1 ja 0:11. Fakt on see, et hetkeseisuga selliste vastaste vastu ei ole Eesti võimeline näitama mingisugust imelist jalgpalli. Mängudele minnakse kaitsva suunitlusega, eesmärgiks püsida korralikus kaitseplokis ja lihtsalt pidada vastu. Jah, jalgpallis on neid päevi ja mänge ka, aga neid on ikkagi liiga palju.

Tõsimeeli rääkides on muserdav näha ka naiskonda selliselt mängimas. Igast eestlannade näost võetud suurest plaanist õhkab meeletut väsimust, silmis lihtsalt puudub sära. Ja numbrid igati toetavad selle sära kadumise tagamaid: Prantsusmaa sooritas 38 pealelööki, Sloveenia 28 ja Wales 24. Eesti on statistikat uskudes sooritanud neis kolmes kohtumises 4 pealelööki, millest ükski pole raamide vahele läinud. Mälu järgi võib kõige soliidsemaks soorituseks pidada tänast Signy Aarna üritust, mis veeres väravast meetrite jagu mööda ...

Hästi, tõsi, suvel alistas naiskond Läti ning see andis sõõmu värsket õhku. Nüüd oleme me aga jälle vajunud sohu. Kui sügavale - seda on hetkel raske hinnata.

3. Aga loodame!

Sest mida muud ikka teha, eksole! Nendest mängudest ja olukordadest me õpimegi. Õpime püsima jalgadel ja arvestama olukordadesse saabumist pisut paremini. Õpime pakkuma kaaslasele paremat söödunurka ja arvestama palli lendu täpsemini.

Väravaterohkest kohtumisest hoolimata nägime hiilgavaid tõrjeid, ennastsatlgavaid taklamisi ja tõelist maksimaalset pingutust, mida need mängijad olid võimelised endast välja panema. See hambad ristis suhtumine vormistub loodetavasti ühel hetkel ka tulemuseks, mis meid rahuldada võiks.

Peab ikka ja jälle toonitama, et igapäevaselt tööl ja/või koolis käivatelt amatöörjalgpalluritelt ei saagi eeldada profimängijatele säru tegemist. See on loogikavastane. Kuniks see süsteem muutub, peame me kiitma neid, kes ennastsalgavalt end sellistesse kaitseplokkidesse ohverdavad.