Luup peale | Rumalad punased kaardid röövisid Eestilt võimaluse millekski ilusaks (lisatud galerii!) (0)

Keskkaitsja Siret Räämeti (vasakul) punane kaart jättis Eesti naiskonna juba kohtumise 16. minutil arvulisse vähemusse. Foto: Mauri Levandi

16. minutil arvulisse vähemusse jäänud ja 58. minutil ka teise punase kaardi teeninud Eesti naiskond kaotas A. Le Coq Arenal 862 pealtvaataja ees peetud MM-valikmängus Prantsusmaale 0:9. Eesti ei omanud kohtumise jooksul ainsatki väravašanssi ja sooritas ühe pealelöögi Prantsusmaa 47 vastu.

Mullu oktoobris oli Eesti võõrsil samale vastasele 0:11 alla jäänud. Arvestades peagi lõpule jõudvas MM-valiksarjas nähtud mammutskoore – näiteks Läti kaotas Inglismaale kodus 0:10 ja võõrsil 0:20 – olnuks narr välistada kohtumise eel võimalus, et Prantsusmaa lööb Eestile mõniteist väravat. Naiskondade üüratus tasemevahes pole mingit küsimust.

Prantsusmaa asus juhtima 6. minutil, kui vasakult äärelt läbi murdnud Delphine Cascarino ei kohanud karistusalasse jõudes vastupanu ning lõi palli esimese posti kõrvale. 16. minutil jättis Siret Räämeti punane kaart Eesti vähemusse ja kaasnenud penaltist lõi Kenza Dali 2:0. Järgmise nelja värava autoriks oli Ouleymata Sarr.

Neist kolm lõi 26-aastane Prantsusmaa ründaja esimesel poolajal ja neljanda kohe teise poolaja alguses. 58. minutil teenis punase kaardi ka Vlada Kubassova ja Eesti pidi mängu lõpuni rügama platsile üheksakesi. Prantsusmaa lõi veel kolm väravat ja võitis lõpuks 9:0. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Prantsusmaa ei teinud Eestile hinnaalandust

Kuigi kohtumise võitjas polnud enne avavilet mitte mingit kahtlust ja valikgrupi esikoht on Prantsusmaal juba tagatud, nad Eestile allahindlust ei teinud. 23 protokolli kantud mängijast 20 kuulusid ka tänavu suvel EM-il nelja parema sekka jõudnud koosseisu ning põhikooseisust kuus naist käisid poolfinaalis Saksamaa vastu väljakul.

Peatreener Corinne Diacre oleks võinud käimasolevat koondiseakent, mille raames kohtutakse teisipäeval kodus Kreekaga, kasutada kandidaatidega tutvumiseks, aga ei teinud seda. Miks? Sest marginaalid Euroopa ja maailma naiste jalgpalli tipus on muutunud väikeseks ning kogunemiste raiskamine ei tule kõne alla.

Poolfinaalis Saksamaalt saadud 1:2 kaotus oli prantslannade jaoks valus. Tulemus kokkuvõttes ilmselt mitte pettumus, sest neid aastaid painanud needusest, kus ikka ja jälle veerandfinaali toppama jäädi, suudeti üle olla. Aga naiskond, kuhu kuuluvad mitmekordsed Meistrite liiga võitjad, ei saa poolfinaali jõudmise üle ka siiralt rõõmustada. Prantsusmaad huvitab ainult võit.

Ouleymata Sarr (nr 18) lõi Eesti väravasse neli palli. Foto: Mauri Levandi

Järgmine võimalus seda püüda avaneb 2023. aasta suvel Austraalias ja Uus-Meremaal peetaval MM-finaalturniiril ning töö selle nimel käib juba praegu. Eesti võrku neli palli virutanud Ouleymata Sarr ei pruugi olla MM-il Prantsusmaa põhiründaja, aga kui ta platsile saab, edendavad täna Eestile löödud väravad tema esituse äkki umbes poole protsendi jagu paremaks.

Ning see pool protsenti võib olla asi, mis määrab, kas Prantsusmaa naiskonnal jääb jälle ülivähe puudu või lõpuks ometi ei jää. Naiste jalgpall on maailma kõige kiiremini arenev sportmäng ning selle tipus ei ole enam pisiasju, vaid on ainult tähtsad asjad.

2. Räämeti ja Kubassova punased kaardid – ränkade tagajärgedega rumalused

Eesti naiskonna lootus võtta õhtust kaasa värav või viisakas tulemus mõni positiivne emotsioon kadusid 16. minutil, kui keskkaitsja Siret Räämet teenis punase kaardi. Arvulisse vähemusse jäämine vähendas niigi väga nappe võimalusi palli hoidmiseks ja sellega vastase väljakupoolele jõudmiseks.

Piltlik fakt: esimesel poolajal oli Prantsusmaa väravavaht Pauline Peyraud-Magnin sunnitud palli käega mängima vaid ühe korra, kui püüdis 22. minutil Mari-Liis Lillemäe poolt karistusalasse toimetatud palli. Tsenderduseks seda nimetada ei saa, sest ainsatki Eesti mängijat vastase karistusalas tol hetkel polnud.

Räämet teenis punase kaardi, sest tiris selja tagant särgist murule Sarri, kes oli Eesti väravast seitsme meetri kaugusel ja valmistus prantslannasid 2:0 juhtima viima. Kui Räämet oleks viskunud talle jalgadesse ja proovinud palli mängida, olnuks karistuseks kollane kaart, aga selja tagant särgist tirimine liigitub ilmselge väravavõimaluse takistamiseks ja punases kaardis polnud mingit kahtlust.

Samamoodi polnud mingit küsimust ka Vlada Kubassovale 58. minutil antud punases kaardis. Väravast mõne meetri kaugusel seistes vastase pealelöögi kätega blokeerimine päästab eemaldamisest võib-olla vaid juhul, kui väravavaht selja taga juhtub seisma. Seda õlekõrt Kubassoval polnud ja poolkaitsja luissuarezlik teguviis jättis Eesti väljakule üheksakesi.

Mõlemad punased kaardid olid rumalad ning ränkade tagajärgedega. Tänase kohtumise kontekstis röövisid need Eestilt võimaluse millekski ilusaks. Distsipliin ei kadunud ja selle eest saab naiskonda kiita. Aga vähemuses väga palju tugevama vastasega mängides on värava löömine või vastase karistusalas elevuse tekitamine – seda ju loodeti – väga keeruline. Kaotusest, tõsi küll, poleks olnud pääsu ka eemaldamisteta.

Punaste kaartide valusamad tagajärjed on aga kaasnevad võistluskeelud, mis jätavad Räämeti ja Kubassova kõrvale teisipäeval Kasahstanis peetavast MM-valiksarja viimasest kohtumisest, mis määrab, kas Eesti saab alagrupis eelviimase või viimase koha. Kaitsjatega on peatreeneritel Sirje Roopsil ja Anastassia Morkovkinal niigi kitsas käes.

3. Eesti parim – Karina Kork

Eesti väravavaht Karina Kork tegi eriti teisel poolajal mitmeid häid tõrjeid. Ilma tema panuseta kujunenuks skoor oluliselt ebameeldivamaks. UEFA statistika kohaselt lendasid Prantsusmaa 47 pealelöögist väravaraamide vahele 23. Seega peaks Korgi tõrjete hulgaks olema 14, mis on ühe jalgpallimängu kohta väga kõrge näitaja.