A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Eesti naiste koondis alustas peatreener Aleksandra Ševoldajeva käe all 0:8 kaotusega Kosovole. Mängus, mis oli kohati nauditav, ent siis tuletas tabloo end taas meelde.
Kosovol külas olnud Eesti alustas meeldiva enesekindlusega, näidates selget tahet palliga mängida ning domineerida. Neid mõtteid sai mõlgutada vaevu kuus minutit, kui kasti kaitsmises tehti selge viga ning Mari Liis Lillemäe selja taha jäänud Kaltrina Biqkaj suunas palli minimaalse vaevaga võrku. Veerandtunni täitumisel lõi paremalt äärelt tulles ise ette võtnud Ereleta Memeti teise.
32. minutil oli Eesti vastase poolel ning otsis varianti pääseda vastase kasti, kuniks Vlada Kubassovalt (veaga) pall näpati ning Kosovo tormas kiirele vasturünnakule. Söödu saanud Memeti oli väledaim ja osavaim ning lõi palli ebalevalt väravast väljas olnud Victoria Vihmanist mööda. Poolaja lõpus ei suutnud Eesti kaitsjad eesotsas Kelly Roseni ja Siret Räämetiga peatada Gentiana Fetaj tulekut. Ka sellele olukorrale oli eelnenud eestlannade oma variant skoor avada.
Teist kolmveerandtundi oli mängitud napilt enam kui neli minutit, kui Memeti palli liini taha jooksule sai ning kapten lahendas sellegi olukorra. 68. minutil oli täpne ka Venera Rexhi, kes näppas Eesti kaitsjatelt palli ja lahendas seejärel ise. 71. minutil karitas Modesta Uka ära väravasuult eemal olnud Vihmani positsioonivaliku. Kosovo pani väravatepeole punkti 82. minuti penaltist. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Debüüdid-debüüdid-debüüdid
Tegemist oli peatreeneri Aleksandra Ševoldajeva ja tema staff'i esimese mänguga naiste A-koondise eesotsas ning rõõmu "esimesest" jäi teistelegi. Kui kaitseliini moodustasid juba kogenud lülid, siis keskväljal turvajana tegutsenud Liselle Palts tegi A-koondise debüüdi. Kuigi ta ei mänginud oma tavapärasel positsioonil, olles pigem ründavama suunitlusega poolkaitsja, liigutas ta palli ja seeläbi mängu meeldiva enesekindlusega. Põhikoosseisus tegi debüüdi Anette Salei, kes esines samuti isukalt nii ründe- kui kaitsefaasis.
61. minutil tehtud vahetuspausil sai debüüdi kirja ka Valeria Liik ning veerand tunnikest hiljem sekkunud Marta Liisa Staalfeldti jaoks märkis matš Kosovoga samuti esimest koondisemängu. Paraku oli neil veel raskem endast head märki maha jätta, sest seis kiskus aina nutusemaks ning mäng oli suuresti tehtud. Peale selle ei saanud Liik isegi lõpuni mängida, vaid lahkus vigastuse tõttu loetud minutid enne lõpuvilet.
2. Uus mänguplaan avab uksi, ka vastasele
Oli arvata, et uue peatreeneri käe alla liikunud Eesti koondis hakkab mänguplaanis katsetama midagi uut ning usutavasti midagi sellist, mida oleme näinud Tallinna FC Flora ja Ševoldajeva noortekoondiste juures. Esimesel poolajal joonistus hästi välja, kuidas kaitsjad Inna Kiss-Zlidnis ja Siret Räämet ning Kelly Rosen ja Liselle Palts võtsid üles kui ruudu, mis lõi mitmeid justkui uutmoodi sööduliine, samal ajal kui Liisa Merisalu ja Mari Liis Lillemäe pakkusid toetust läbi äärte. Avapoolaja keskpaigas joonistas Eesti tagaliini üles kolmeliikmelisena - Kiss-Zlidnis, Räämet ja Rosen - millest leiti sööte ettepoole samuti usinalt.
Kuigi Eesti mõjus palliga mängus üsna usutavalt ning tõeliselt nuriseda sai vaid vastase kolmandikul tehtud otsuste pärast, siis tõeline pahandus vaatas vastu siis, kui pall kaotati ning Kosovo näitas kiirust, millele vastata ei suudetud. Eesti oli piinlikult kõhklev ning nõrk üleminekutes, mis jättis justkui mulje, et iga vasturünnak päädis väravaga. Nappis julgusest, võimsusest, ohjade haaramisest ning kiirusest. Kui tahta sellise plaaniga jätkata, tuleb olla veendunud, et ollakse valmis kõigeks ja kõigiks. Täna nii ei olnud.
3. Null-kaheksa ...
Eesti naiste koondis sai nii kõvasti lüüa viimati 2022. aasta sügisel, kui mängus Prantsusmaaga saadi lisaks üheksale väravale ka kaks punast kaarti. Tegemist on koondisega, kes hetkel hoiab FIFA edetabelis 10. kohta ning on lähiaastatel toonud omadele rõõmu suurturniiride pool- ja veerandfinaalkohtadega. Viimastel aastatel on suuri allajäämisi tulnud lisaks Prantsusmaale (ka 0:11 kaotus) ka Sloveeniale (0:9) ja Hollandile (kaks korda 0:7). Üheksa aasta eest said eestlannad täpselt sama suure - 0:8 - kaotuse Inglismaalt.
Nende uhkete vutiriikide kõrvale on üsna imelik lisada Kosovo, kes peaks FIFA ranking'u järgi olema üsna sarnast masti koondis. Tõsi, Eesti ongi neilt seni vaid lüüa saanud - 1:2, 0:2, 1:2 ja 0:3 - aga saada kaheksa tundub justkui võimatu. Ning seda rütmiga, mis otseselt ei kasvanud ega kahanenud, vaid tabamusi lihtsalt tilkus juurde, vahet ei ole, mida Eesti tegi või ei teinud.
Jah, vähemalt Eesti jäi enesele kindlaks ja katsus harjutada oma mustrit, aga selline start ehmatab. Õnneks on juba esmaspäeval võimalus vigu parandada, sest Kosovoga mängitakse uuesti.
4. Inna Kiss-Zlidnis 100!
Üsna täpselt 17 aastat tagasi nimetas peatreener Jüri Saar maavõistluses Lätiga põhikoosseisu 17-aastase Inna (Kiss-)Zlidnise, kes tegi 3:2 võidumängu tervenisti kaasa. Samas aknas tegi noor kaitsja veel kaks täismängu, ent järgmised pidid pisut oma aega ootama. Ühel hetkel liikus Tallinna FC Levadia ridades pallinud koondislane Saksamaale ja sealt edasi Ungarisse, kuhu ta on jäänud tänaseni, Eestimaad unustamata.
Nende 17 aasta jooksul rihtis kapten Kiss-Zlidnis kogu aeg ühe võimsa eesmärgi suunas, mis sest, et teekond polnud kergete killast - eks mõni kahtles ikka, kas tipp saab vallutatud. Küll käisid vigastused ligi, siis oli kogenud kaitsja fookus vähemalt näiliselt suunatud muule kui jalgpallile. Ent tänavu maikuus emaks saanud Kiss-Zlidnis pole vabanduste, aga see-eest võimaluste otsija.
29. novembril 2024 mängus Kosovoga täitus kapten Kiss-Zlidnisel kuuenda Eesti naiste koondislasena sada koondisemängu. Heitluses, mis polnud kaugeltki kergete killast, aga Kiss-Zlidnis võitles ja utsitas teisi tegema sama. Täpselt nagu eelnenud 99 korral.
Aitäh, Inna!
Uuenev protokoll:
29. novembril kell 14.00 Prištinas Fadil Vokrri nimelisel staadionil
Kosovo - Eesti 8:0 (4:0)
6. Kaltrina Biqkaj, 15., 32., 50. Erëleta Memeti 42. Gentiana Fetaj, 68. ?, 71. Modesta Uka, 82. pen. ?
Hoiatused: -
Peakohtunik: Florian Lata
Abikohtunikud: Ilir Tartaraj, Xhuljo Mani (kõik Albaania)
Kosovo: Florentina Kolgeci, Rrezona Ramadani, Fatlinda Ramaj (46. Viola Avduli), Donjeta Halilaj, Blerta Smaili, Lumbardha Misini, Erëleta Memeti (75. Ylleza Kabashi), Kaltrina Biqkaj (46. Modesta Uka), Valentina Limani (64. Valentina Metaj), Laureta Crnaveri (70. Laureta Temaj), Gentiana Fetaj (64. Venera Rexhi).
Varus: Alma Demiri, Ema Kastrati, Blerta Shala, Edona Kryeziu, Ylleza Kabashi, Valentina Metaj, Marigona Tahiri, Venera Rexhi, Viola Avduli, Albulena Fejza, Erjona Zani, Modesta Uka, Laureta Temaj.
Eesti: Victoria Vihman, Inna Kiss-Zlidnis (62. Eva-Maria Niit), Kelly Rosen (76. Maria Orav), Siret Räämet, Liselle Palts (62. Valeria Liik), Anette Salei, Mari Liis Lillemäe (62. Katrin Kirpu), Liisa Merisalu, Lisette Tammik (76. Marta Liisa Staalfeldt), Kristina Teern (62. Sandra Pärn), Vlada Kubassova.
Varus: Katarina Elisabeth Käpa, Sandra Pärn, Rahel Repkin, Anastasia Ivanova, Lisandra Rannasto, Katrin Kirpu, Jaanika Volkov, Maria Orav, Marta Liisa Staalfeldt, Eva-Maria Niit, Valeria Liik, Heidi Melis.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
20 aastat sümboolseid koosseise. Kams ja Vassiljev on troonil, Levadia tõusis Florast mööda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?