Luup peale | Sinjavski suutis vaigistada ligi 50 000 inimest ja Flora saada ovatsioonid ka Frankfurdis (vaata galeriid!) (2)

Nii sündis Vlasi Sinjavski jalast Flora iluvärav, mis staadioni suu lukku lõi. Foto: Brit Maria Tael

Tallinna FC Flora kaotas Euroopa liiga teise eelringi korduskohtumises võõrsil 1:2 Frankfurdi Eintrachtile. Kaks mängu. Kaks identset skoori. Ent hulk kogemusi ja põuetäis võimsaid emotsioone.

Eintracht alustas kodus 48 000 pealtvaataja ees tormiliselt, kuid umbes 20. minutiks suutis Flora Commerzbank Arenal valitsenud oludega kohaneda. Ometi läks kodumeeskond 37. minutil Goncalo Paciencia pealöögist juhtima.

Flora ei lasknud sel end aga verest välja lüüa, vaid vastas vaid neli minutit hiljem, kui Vlasi Sinjavski realiseeris väravaks Konstantin Vassiljevi söödu.

53. minutil tabas pall karistusalas Henri Järvelaiu kätt ning taanlasest kohtunik määras penalti. Sellegi realiseeris Paciencia kindlalt, lüües tabloole 2:1. Kuigi Frankfurt üritas veel, oli Matvei Igonen tasemel. Flora katsed väga ohtlikuks enam ei muutunud.

Kahe mängu kokkuvõttes saadud 2:4 kaotus lõpetas Flora euroteekonna. Eintracht jätkab Euroopa liiga kolmandas eelringis, kus neile tuleb vastu Vaduz.

Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Laulupidu kui Eintrachti fännide väike, kauge ja häbelik sugulane

Eestlased peavad ennast laulurahvaks. Alles pidasime suurt juubelilaulupidu ja hoidsime ühte. Ent see, mis toimub ühel mängupäeval Frankfurdis, on Eesti laulupidu korda x. X-i suurust on seejuures raske defineerida, sest üks tundub olema skaala ühes ja teine teises otsas.

Eintrachti fännid asuvad staadioni poole teele varakult. See on midagi mitte-eestlaslikku. Juba tunde kolm varem on okei sõpradega staadioni juures vorsti süüa ja õlut juua. Ju siis aitab meeleollu viia!

Oma häälepaelad päästeti valla täpselt 20 minutit enne avavilet. Selleks ajaks olid tribüünid juba sisuliselt täitunud. Aga see heli, mille frankfurtlased enda kõrist välja suutsid pigistada ... oli kõrvulukustav. Ja siinkohal pole kasutatud metafoori.

Commerzbank Arenal ei laulnud mitte ainult ultrad, vaid suurem osa staadionist. Nii täpselt ja üheaegselt, nagu nad oleksid juba aastaid harjutanud ... ja ilmselt ongi, kuigi täiskasvanute kõrval oli staadionil ka palju noori, kes ei saa sestap väga pikaaegsed staadionikülastajad olla.

Kokkuvõtvalt oli staadionil valitsenud atmosfäär imetlusväärne ning jälgimapanev. Staadionil oleks olnud põnev ka siis, kui oleks seljaga väljaku poole istunud. Lava oli sedapuhku nii platsil kui tribüünidel. Eintrachti kodumäng on vaatamisväärsus. Tõeline ja suurejooneline laulupidu.

PS! Frankfurtlased on ka ülimalt eeskujulikud. Enne mängu palusid Eintrachti ultrad, et inimesed tuleksid staadionile valges, sest just valges vormis mängis klubi oma parimad mängud, kui 40 aasta eest UEFA karikas võideti. Inimesed tulidki! Valget ei kandnud hinnanguliselt võib-olla ainult üks inimene sajast.

Selle kogemuse eest tänas Flora lõpuvile kõlades ka kodumeeskonna fänne. Frankfurt vastas ovatsioonidega. See on midagi harukordset!

2. Henni täkkessepanek ja Hütteri põrumine ühes vaikusehetkes

40. minutil sai Konstantin Vassiljev keskjoone juures pilgu tõsta. Ta nägi, et Vlasi Sinjavskil on ruumi joosta. Vassiljev lasi liini taha maagilise söödu. Sinjavski jõudis kasti, kontrollis palli kehast ja väravast kaugemale, vedades sellega ninapidi Almamy Toure. Sinjavski murdis keskele, ootas viivuks ja keerutas palli värava paremasse nurka - 1:1!

See oli kogu mängu jooksul ainus hetk, mil Commerzbank Arenal "kõlas" vaikus. Haudvaikus. Eintracht oli šokis ja florakad said juubeldada.

Seejuures Sinjavski mängutoomine oli Flora peatreeneri Jürgen Henni ainus muudatus algkoosseisus võrreldes nädalataguse 1:2 kaotatud kodumänguga. Sinjavski tollel hetkel maha maganud Toure ennistati Eintrachti juhendaja Adi Hütteri poolt põhikoosseisu aga klubi kapteni David Abrahami arvelt.

3. Lüüa tuleb nurka!

Seda, et ründaja peaks väravat sihtides üldjuhul proovima palli saata nurka, õpetatakse jalgpalluritele juba lapsest saati. Seda lihtsalt põhjusel, et nurgani on väravavahil kõige raskem jõuda, sest ühest postist teiseni on seitse meetrit ja 32 sentimeetrit.

Kui jalgpallur aga lööb värava suunas ilma selle poole pilku tõstmata, läheb löök üldjuhul keskele. See tuleneb instinktidest ja tunnetusest. Sihtpunktiks kujuneb objekti keskkoht. Mida madalama tasemega jalgpallur on, seda rohkem palle saadab ta vastu väravavahti. Mida kõrgema tasemega jalgpallur on, seda hõlpsamalt leiab ta üles värava nurga.

Eintrachti ründaja Goncalo Paciencia on kahtlemata hea ründaja. Eriti kui võrrelda teda eestlastega. Ja täpselt nii suunaski Paciencia 37. minutil Henrik Pürgi ennetades Danny da Costa tsenderduse peaga posti kõrvale ja tegi sama 54. minutil penaltipunktilt jalaga lüües. Mõlemal juhul küünitas Flora väravavaht Matvei Igonen end nii mis suutis, aga ei ulatunud palli tõrjuma.

Selle tähelepaneku lõpetuseks tõdemus, et Flora ainus värav sündis samuti posti kõrvale saadetud pallist.

4. Kogemustepagas tuleb kohvrisse mahutada

Flora mängijad said täna tunda järjekordsed 90+ minutit absoluutset tipptaset. Flora sai ülikõva mängu. Ja kuigi vastane oli oma kvaliteedi poolest selgelt üle, ei jäänud eestlased häbisse. Vastupidi. Kõva lahing anti!

Kaotus kaotuseks, aga Flora küllaltki noor võistkond nägi, milline võib jalgpallimäng ja sellega kaasnev olla. See kogemus on sütitav! Nüüd on vaja lihtsalt kõik emotsioonid, väljakul valatud higi ja joostud meetrid ning kõrva taha pandud tarkuseterad endaga kodumaale kaasa võtta. Seda kõike ei tohi unustada, vaid meelde jätta ning selle arvelt sammuke veel edasi astuda.

5. Flora parim - Vlasi Sinjavski

Lihtsalt sellepärast, et ta lõi Frankfurdis 48 000 pealtvaataja ees imeilusa värava. Seda pole igaüks teinud ja seda ei suudaks igaüks teha ka.

Ühe värava sünd. Sinjavski võttis palli paremale jalale... Foto: Brit Maria Tael

... ja keerutas taha nurka. Foto: Brit Maria Tael