Luup peale | Üks hooletus röövis Heinalt nullimängu ja lõpetas kauni seeria, kuigi tulevärki jagus (galerii!) (2)

Ungarlaste mäng oli natuke kõrgemal tasemel. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondis sai neljapäeval Budapestis 37 804 pealtvaataja ees maavõistluses Ungarilt 0:1 kaotuse. Ainus tabamus sündis avapoolajal standardolukorrast.

Matš algas võrdselt. Eesti tekitas 13. minutil vastase karistusalas hea teravuse, kui Rauno Sappinen otsis sööduga värava ees Henrik Ojamaad, kes ei saanud kanna tagant lüües pallile pihta. Minutike hiljem leidis Mattias Käit suurepärase läbisööduga nüüd juba ise jooksu pääsenud Sappineni, ent Denes Dibusz tõrjus ründaja lähilöögi.

Avapoolaja keskel pidi Karl Jakob Hein mõnel korral sekkuma, kui tõrjus nii Roland Sallai kui ka Dominik Szoboszlai vasakult teele pandud löögid. Seejärel proovisid võõrustajad ka paremalt, ent kamba peale suutis Eesti kaitse olukorra klaarida.

Valesöödud keskväljal hakkasid aga tasapisi aina rohkem külalistele probleeme valmistama ja Eesti võis tänada muuhulgas Sallai ebatäpset löögijalga. 37. minutil pääses Bendeguz Bolla Ungari paremalt äärelt Märten Kuusest mööda liini taha ja lõi ette ülemisse nurka - kuigi ungarlased asusid tähistama, tuvastas VAR napi suluseisu ning tabamus tühistati.

Mis õhus, see siiski tuli. Hein ei suutnud kinni püüda Vlasi Sinjavskilt talle suunatud palli, mis tõi nurgalöögi. Szoboszlai lasi planeeriva palli karistusala taha Zsolt Kalmarile, kes oli uhkes üksinduses. Põrkega löögist õhku kerkinud pallile pani pea vastu Martin Adam ning ungarlaste 1:0 juhtvärav oli tõsiasi.

Kaotusseisu jäämise järel Eesti veidike aktiveerus ja Konstantin Vassiljevi kannasööt vabastas Sinjavski, kes leidis värava eest Artur Pika, ent vasakääre parema jala löök lendas selgelt üle värava. Avapoolaja lõpetas Sallai madal, kuid mööda läinud löök.

Rauno Sappineni löök, mille Denes Dibusz tõrjus, oli Eesti üks paremaid väravavõimalusi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Teist poolaega alustas Eesti kolmikvahetusega, kui Thomas Häberli vahetas välja ründepaari Sappinen-Ojamaa, tuues asemele Sergei Zenjovi ja Erik Sorga ning asendas keskväljal Rocco Robert Sheini Martin Milleriga. Ungari oli võrdlemisi uimane ja rahulik.

Eesti käis paaril korral vastase karistusalas, kuniks 63. minutil pääses Zenjov terava nurga alt nüüd juba ohtlikult Dibuszit testima, ent Ferencvarosi puurilukk jäi olukorras peale. Järgnenud nurgalöögi järel lõi Käit kasti tagant, kuid napilt mööda.

Ungaril teise poolaja esimese 20 minutiga ühtegi pealelööki ei olnud. Kuniks siis hakkas tulema. Szoboszlai proovis kaugelt ja Hein pidi sekkuma meisterliku tõrjega altnurgast. Nurgalöögi järel tuli Eesti puurivaht toime ka Laszlo Kleinheisleri purakaga.

68. minutil kontrollis Nikita Baranov kehvalt ungarlaste püstsöötu, lubas Milos Kerkezi endast mööda ja löögile. Kerkez saatis palli raamidest mööda, ent VAR hakkas olukorda menetlema ja lõpuks leiti ühes peakohtunikuga, et Baranov tegi vastasele vea ja vaja oli määrata penalti.

Palli taha asunud Roland Sallai otsis värava vasakut alanurka, ent Karl Jakob Heina suurepärane tõrje jättis ungarlased norutama! Nagu ka kümmekond minutit hiljem, kui ta pareeris Kevin Csobothi soorituse.

Matši lõpus võttis Eesti üha rohkem riske ja paaril korral oli aktsioonis Erik Sorga, kuid Ungari väravale liialt ohtlikuks enam ei muututud, mis tähendas 0:1 kaotuse vastuvõtmist. Seega sai läbi Eesti kaheksamänguline kaotusteta seeria ja koondis reisib homme Austriasse, kus alustatakse esmaspäeval uut EM-valiksarja, napi allajäämisega. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Standardite kaitsmises peab silmad lahti hoidma

Mängu oluliselt mõjutanud Ungari juhtvärav oli eestlaste ühine kingitus. Esmalt jäi Hein ootamatu vindi tõttu hätta Sinjavski söödu püüdmisega, millest tekkis nurgalöök. Korneri ajal oli Eesti aga ülimadalas kaitseblokis ja keskendus täielikult sellele, et väravaesine ala oleks turvatud.

Ainsale väravale eeltöö teinud Dominik Szoboszlai ja Zsolt Kalmar. Foto: Brit Maria Tael

Leidlikud ungarlased märkasid karistusala taga laiutanud tühjust, kuhu meisterlik Szoboszlai lihtsa püstsöödu lasi. Edasist juba kirjeldasin. Ükskõik kui püüdlikult ja tähelepanelikult eestlased oma kaitseülesannetele keskendusid - selliseid asju tuleb väljakul märgata. Ja märkamise järel ka reageerida.

Tippjalgpall oma halastamatuses ei luba jääda asjadele lootma võtmes "äkki ei tule". Tuleb küll ning selle peab meelde jätma ja edaspidi igas olukorras silmad lahti hoidma.

2. Szoboszlai maailmaklass

Puskas Arena väljakul sai neljapäeva õhtul näha mitmeid häid jalgpallureid. Aga ka üht täielikku tippmeest. Ungari kapten Dominik Szoboszlai mängib igapäevaselt Saksamaa Bundesliga medalimeeskonnas RB Leipzigis, ent teda jahivad klubid, kes püüavad Meistrite liiga võitu. On levinud arvamus, et pigem varem kui hiljem astub mängujuht järgmise sammu.

Ungarlaste kapten Dominik Szoboszlai näitas maailmaklassi. Foto: Brit Maria Tael

Szoboszlai imeline väljakunägemine, oskus tempoga varieerida ja suurepärane jalg moodustasid kompoti, millega tekkis võimalusi nii kaaslastele kui endale. Väravast jäi teda lahutama Heina supertõrje, väravasöötudest peamiselt Sallai realiseerimisoskus. Pealtvaatajad said aga nautida jalgpallikunsti.

3. Maailmas siiski on õiglus!

Kui Puskas Arenal poleks VAR-i kasutatud, oleks Eesti jäänud kaotusseisu mõni minut varem kui lõpuks protokolli kirja sai. Äärekohtunik magas suluseisu maha, ent videomehed märkasid seda ning õiglus võidutses!

70. minutil läks aga VAR hoogu. Nikita Baranov lubas küll Milos Kerkezi endast mööda ja lausa löögile, ent sellest momendist penalti määramiseks oli vaja teatavat leidlikkust. Teatavasti sekkub VAR protokolli järgi siis, kui väljakukohtunik on teinud selge eksimuse. Antud juhul pandi Baranovile süüks Kerkezile jalale astumist pärast seda, kui ungarlane oli löögi juba sooritanud.

Seejuures oli see astumine sedavõrd raskelt leitav, et pika VAR-ruumi töö järel ekraani juurde kutsutud peakohtunik Walter Altmann ei olnud esmase videovaatamise järel sugugi veendunud, et sealt midagi anda oleks tulnud. Vilemees oli juba väljakule naasmas, kui videokohtunik Manuel Schüttengruber asus tegutsema Altmanni veenmisega, et ta ikkagi vaataks veel, mees naasiski ja määras pika video menetlemise järel 11 meetri trahvilöögi.

Kuigi Szoboszlail oli pall juba eelnevalt käes, mängis ta Sallaiga kivi-paber-kääre ja kaotas. Sallai trahvilöök oli Karl Jakob Seinale aga jõukohane, taastades pehmelt antud penalti äravõtmisega õiglus.

4. Häberli mõtles esmaspäevale

Thomas Häberli seekordsed valikud lähtusid paljuski esmaspäeval toimuvast EM-valikmängust Austriaga. Seetõttu jäid põhikoosseisust välja Karol Mets ja Joonas Tamm, kelle tervis vajas hoidmist, ent samal põhjusel tegi treener ka vaheajal kolmikvahetuse. Võimaluse said kõik ründajad - võrdses seisus meeste puhul on tark anda kõigile värske hinnang.

Häberli jagas koormust ja katsetas mehi, keda ta sel tasemel näha soovis. Mida šveitslane sellest kõigest välja luges ja järeldas, näeme esmaspäeva õhtul Linzis. Kahtlemata oli mõistlik antud maavõistlusele just sedasi läheneda. Samas tahtis Häberli muidugi ka võita, tuues lõpus äärekaitsja Artur Pika asemele tipuründaja Sten Reinkorti.

Täna kogu selle kompoti juures aga võiduni Eesti ei küündinud. Läbi sai ühtlasi kaheksamänguline kaotuseta seeria, ent mulluste Rahvuste liiga D-liiga mängude järel võeti kaasa värske teadmine tippjalgpallist ja sellest, mis Eestit ees ootab. Kõik matši mõjutanud tegurid kõrvale jättes näitas Eesti, et potentsiaali on küll. Nüüd on vaja leida lahendused selle realiseerimiseks.

Maksim Paskotši emotsioon on kõnekas. Foto: Brit Maria Tael

Protokoll:

23. märtsil kell 20.30 Budapestis Puskas Arenal

Ungari - Eesti  1:0 (1:0)
41. Martin Adam

Realiseerimata penalti: 71. Roland Sallai (Karl Jakob Hein tõrjus)
Hoiatused
: 58. Dominik Szoboszlai - 70. Nikita Baranov, 81. Georgi Tunjov
Mänguolud: +17, muruväljak suurepärases seisukorras
Pealtvaatajaid: 37 804
Peakohtunik: Walter Altmann
Abikohtunikud: Robert Steinacher, Andreas Witschnigg
Neljas kohtunik: Julian Weinberger
VAR: Manuel Schüttengruber
AVAR: Josef Spurny (kõik Austria)

Ungari: Denes Dibusz, Adam Lang, Willi Orban, Attila Szalai, Bendeguz Bolla (84. Endre Botka), Zsolt Kalmar (60. Laszlo Kleinheisler), Balint Vecsei (46. Adam Nagy),  Milos Kerkez, Roland Sallai (76. Andras Nemeth), Dominik Szoboszlai (76. Kevin Csoboth), Martin Adam (60. Daniel Gazdag).
Varus: Patrik Demjen, Janos Ferenczi, Botond Balogh, Loic Nego, Adam Nagy, Laszlo Kleinheisler, Daniel Gazdag, Kevin Csoboth, Barnabas Varga, Andras Nemeth, Endre Botka, Attila Mocsi.

Eesti: Karl Jakob Hein, Vlasi Sinjavski, Nikita Baranov (81. Erko Jonne Tõugjas), Maksim Paskotši, Märten Kuusk, Artur Pikk (84. Sten Reinkort), Rocco Robert Shein (46. Martin Miller), Mattias Käit, Konstantin Vassiljev (64. Georgi Tunjov), Henrik Ojamaa (46. Erik Sorga), Rauno Sappinen (46. Sergei Zenjov).
Varus: Matvei Igonen, Karl Andre Vallner, Joonas Tamm, Karol Mets, Taijo Teniste, Erko Jonne Tõugjas, Marko Lipp, Georgi Tunjov, Nikita Vassiljev, Bogdan Vaštšuk, Martin Miller, Sergei Zenjov, Erik Sorga, Sten Reinkort.

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

tallinncf   •  
(180.249.115.***)
Kus on tipphetked, kallid sõbrad?
Kaua see jama kestab
ZinedineZidane   •  
(80.235.57.***)
Oli põnev vaadata, mängus oli kõike, Heina tõrjed olid ilusad

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Poolas ree peale saanud Eesti koondise salakuulaja: arvamusi on seinast seina, paljud poolakad tahaks teist treenerit
VÄRSKED VUTIJUTUD
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0