Luup peale | Uue ässa saanud Tammeka lõikas kasu kapteni nahaalsusest (galerii!) (1)

Premium liiga 22. voor algas Tartus läbinisti nauditava jalgpallilahinguga, mis lõppes Tammeka 2:0 võiduga Maardu linnameeskonna üle.

Mängupäeva elevus keriti Emajõe Ateenas lakke juba enne avavilet, kui Tammeka teatas esmalt Santose kasvandiku Markus Soometsa liitumisest ja seejärel ennistati noor poolkaitsja kohe ka algkoosseisu. Vasakul äärel tegutsenud Soomets ja teist äärt mehitanud Sander Kapper lõid suure osa varajastest võimalustest, kuid Maardu kaitse püsis ühtselt ja vapralt.

Karl Johan Pechteri värava all läks elu käima alles veerandtunni paiku, aga kokkuvõttes võib ka Maardu avapoolaega meenutada hea sõnaga, sest Jasperi kiirus ja Vitali Gussevi võimsus suutsid Tammeka kaitsjatele piisavalt probleeme tekitada. Väravad jäid esimesel 45 minutil nägemata, aga kõik tundus võimalik.

Lõpuks tuli luku murdmist oodata 58. minutini, aga kui murti, siis juba pauguga. Sander Kapper lükkas palli 20 meetril seisnud Mihhail Slaštšjovile, kes sättis palli osavalt vasakule jalale ja keerutas Ilja Kassjantšukile püüdmatult lati alla. See oli venelasele esimene Premium liiga värav ligi aasta jooksul.

Sealtmaalt hargnes sündmustik ainult Maardu kahjuks. 65. minutil pidasid Tauno Tekko ja Alger Džumadil duelli, mis lõppes Maardu kaitsjale punasega; viis minutit hiljem realiseeris Soomets Sten Reinkorti läbisöödu pehme tõstega ja tabloolt vaatas vastu 2:0. Vähemuses Maardu enam ohtlikuks ei saanudki. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Premium liiga väärib nautimist!

Paberil ei ole Tartu Tammeka ja Maardu Linnameeskonna duell ehk kuigi isuäratav. Mõlemad on tabeli alumises pooles, üks kuues ja teine kümnes; vutikaugem vaataja võiks karta vähest kvaliteeti ja/või ühepoolset mängu. Reaalsus on sellest kaugel!

Esimene poolaeg pakuti mõlema värava alla nauditavat ründavat jalgpalli, kus tõepoolest tõusid esile individuaalselt säravad mängijad - antud mängu kontekstis eelkõige Sander Kapper, Markus Soomets, Patrick Genro Veelma, Jasper Uwaegbulam. Kaitsjad olid nende takistamisega raskustes ja käikudega tagasi ei hoitud. Teine poolaeg pakkus krooniks kaks väravat (neist üks kuu tabamuse kandidaat) ja vastuolulise punase kaardi. Melu jätkus. Neutraalsele vaatajale suurepärane mäng!

2. Pauk luuavarrest ja Tekko nahaalsus jätsid kolm punkti Tammekale

Individuaalsed teravused siiski müüri ei murdnud, sest Maardu kaitses kompaktselt ja ei lubanud Tammeka äärtel keskele käike leida (tõe huvides jäi puudu ka täpsusest). Kombinatsioonid läbi keskvälja ei toiminud ("aju" Reio Laabus jäi kerge traumaga pingile). Väravaks vajasid tartlased seega pauku luuavarrest, mis ka saadi, sest Mihhail Slaštšjovi vasak jalg on kahtlemata rohkem mõeldud toetamiseks kui 20 meetrilt pallide lati alla kõmmutamiseks. Ometi juhtus just nii.

1:0 on jalgpallis teada-tuntud libe seis, aga otsustava hoobi pani Maardu endale mõned minutid hiljem ise. Õigupoolest teenis punase kaardi Alger Džumadilile välja Tauno Tekko. Mehed võitlesid palli pärast, Džumadil vajus Tekko käe all murule, Tammeka kapten astus külaliste kaitsjale korkidega jala peale ja viimane äsas selja tagant omakorda jalaga. Tekko teguviisi ei saa kuidagi heaks kiita - ka see väärinuks eemaldamist ja ta teab seda isegi - aga täna aitas see Tammekal punktid tabelisse saada.

3. Markus Soomets kauaks Tartusse ei jää

Mõned tunnid enne avavilet lõhkas Tammeka üllatuspommi: viimased poolteist aastat Itaalias Sampdoria akadeemias jalgpalliharidust omandanud Markus Soomets naasis kodulinna. Peatreener Kaido Koppel usaldas Santose kasvandiku kohe algrivistuses platsile, kuigi see oli alles 19-aastase noormehe jaoks debüüt nii Tammekas kui ka Premium liigas.

Treeneri otsus osutus tagantjärele muidugi õigeks. Paarikümne minutiga kinnitas Soomets, et Premium liiga teise poole tasemest on ta tänu hiilgavale tehnilisele pagasile ja väledatele jalgadele selgelt üle; ühtlasi tähendab see, et õnneks või kahjuks ei saa Tartu publik poolkaitsjat kaua nautida. Küsimus on vaid selles, kas järgmine samm on (tagasi) välismaale või Eesti tippklubisse.

4. Mängu parim - Sander Kapper

Kui Soomets säras vasakul, siis Kapper paremal. Absoluutselt kõik kaitsjad, kelle vastu Kapper astus, olid temaga hädas, suurem osa jäid maha; suurema osa pallidest läkitas Kapper karistusala poole. Mõned kokkujooksmised käivad endiselt asja juurde, aga Kapperi jalad on eestlastest vaat et kogu liiga peale kõige teravamad.

Kapper suutis Maardu kaitsjatele hiiglama palju peavalu tekitada. Foto: Seleri Tidor