MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EM-PÄEVIK
Link kopeeritud

Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?

Link kopeeritud
Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi pilt
Marko Susi

2016. aasta EM-i parim noormängija oli Renato Sanches (vasakul), 2018. aasta MM-i parim noor oli Kylian Mbappe (paremal). Üks kolmest tänavuse EM-i parima noore tiitli soosikutest on Kobbie Mainoo (paremal). Foto: Scanpix / Baptiste Autissier / Imago / Manuel Blondeau / AOP.Press / SIPA / Fabio Ferrari / LaPresse via ZUMA Press

Tänavuse EM-i parima noormängija tiitlile on kolm suurt kandidaati - hispaanlane Lamine Yamal (17) ning inglased Kobbie Mainoo (19) ja Jude Bellingham (21). Kes on parim noor, näitab tõenäoliselt finaal, aga millisteks on kujunenud viimaste suurturniiride parimate U21 pallurite karjäärid?

Pühapäeva õhtul, kui finaalis kohtuvad Hispaania ja Inglismaa, jagatakse lisaks Euroopa meistritiitlile välja ka individuaalauhinnad ehk turniiri parima väravaküti, parima mängija ja parima noormängija tiitel. Väravaküttide arvestuses jagavad viimase matši eel kolme väravaga esikohta inglane Harry Kane, hispaanlane Dani Olmo, grusiin Georges Mikautadze, sakslane Jamal Musiala, hollandlane Cody Gakpo ja slovakk Ivan Schranz.

Parim mängija tuleb tõenäoliselt turniiri võitnud võistkonnast, noormängija ei pruugi. Sel korral on auhinnajagajatel omajagu peamurdmist, sest juhtlõigus nimetatud pallurid - peale Mainoo, kes alustas kahes esimeses mängus pingilt - võiksid vabalt võita ka turniiri parima mängija tiitli, sest nad on olnud oma meeskondade vedurid. Aga et oleks huvitavam, keskendume ainult noormängija trofeele.

EM-ide ajaloo esimene parima noormängija tiitel jagati välja alles 2016. aastal, mistap on võitjaid kaks. Et auhinna võitnud pallureid oleks rohkem, kaasan kõik MM-id alates 2006. aastast. Seda lihtsal põhjusel - 18 aastat tagasi toimus vutipidu samuti Saksamaal ning finaal mängiti samuti Berliini olümpiastaadionil.

2006 - Lukas Podolski

Kuigi Saksamaa langes kodusel MM-il poolfinaalis hilisema võitja Itaalia vastu ning võitis pronksi, siis toona 21-aastane ääre- ja alumine ründaja Podolski krooniti turniiri parimaks nooreks. Ta kuulus igas mängus algkoosseisu ja lõi kolm väravat. See oli piisav, et teenida üleminek Müncheni Bayernisse, kus aga suurt läbimurret ei tulnud, sest ta siirdus juba kolm aastat hiljem tagasi Kölni. Seejärel läks ta 2012. aastal Arsenali, kus viibis samuti kolm hooaega. Viimase tšempionaadi ajal veetis sakslane pool hooaega laenul Milano Interis, pärast mida siirdus ta 30-aastaselt Türgi kõrgliigasse. Seejärel käis sakslane mõneks aastaks Jaapanis, millele järgnes taas sutsakas Musta mere ääres Süper Ligis. Viimased kolm aastat on ta veetnud Poola kõrgliigaklubis Zabrze Gornik, kus tal on lepingut jäänud veel aastake.

Podolski karjäär oli hea, kuid tõelist tippmängiajt temast ei saanud. Seda osaliselt vigastuste tõttu, mis võtsid talt ära plahvatuse. Sellegipoolest võib mees rahule jääda, sest ta on 2014. aasta maailmameister, ühekordne Saksamaa meister (2007-08) ning ühekordne Saksa ja Inglismaa karikavõitja.

2010 - Thomas Müller

Jätkame sakslaste lainel. Saksamaa võitis 2010. aastal teist MM-i järjest pronksi, kui kaotas poolfinaalis hilisemale võitjale Hispaaniale ning alistas viimases mängus Uruguay. Lõuna-Aafrika Vabariigis toimunud spordipeo üks säravamaid tähti oli toona 20-aastane Thomas Müller, kes võitis viie väravaga kuldse saapa. Lisaks andis ta kolm väravasöötu. Kõik see kokku tegi temast turniiri parima noore.

11-aastaselt Müncheni Bayerniga liitunud ning seal tänaseni palliv Müller on Saksa vutiajaloo üks kõvemaid tegijaid. Mees, kes võib mängida mõlemal äärel, tipuründajana, ründaja all ja keskväljal, on läbi aastate olnud Bayerni ja Die Mannschaft 'i üks tähtsamaid lülisi. Ta on 12-kordne Saksamaa meister, kahekordne Meistrite liiga võitja, kuuekordne Saksa karikavõitja ja 2014. aasta maailmameister. Kusjuures 2014. aasta MM-il lõi ta samuti viis väravat ja andis kolm väravasöötu, aga kuldse saapa sai tookord kuus väravat löönud kolumblane James Rodriguez ning turniiri parimaks valiti argentiinlane Lionel Messi, kes kaotas finaalis. Müllerist ei saanud kunagi maailma parimat jalgpallurit, aga ta oli väga pikalt tipu lähedal. 

Tänavune EM-veerandfinaali kaotus Hispaaniale jäi Mülleri koondisekarjääri viimaseks, sest 34-aastane mees tegi koondisevutiga lõpparve.

Paul Pogbast sai 2014. aasta MM-il Prantsusmaa koondise võtmemängija. Foto: Scanpix / Taamallah Laurentvu / SIPA

2014 - Paul Pogba

Tol ajal 21-aastane olnud poolkaitsja Pogba oli 2014. aasta MM-il särav. Kuigi Prantsusmaa langes veerandfinaalis Saksamaa vastu, siis pikk, ent palliga osav ja liikuv mängumees näitas keskväljal klassi ning lõi pealekauba värava ja andis ühe väravasöödu. Pogba tugevus oli mängu kontrollimine, palli vedamine ja vinged söödud, mis olid tähtsal kohal ka neli aastat hiljem, kui prantslased võitsid globaalturniiri.

Aga Pogba karjäär pole olnud parim. 2012. aastal Manchester Unitedis legendaarse Sir Alex Fergusoni halba nimekirja sattunud prantslasele ei pakutud lepingut, mistõttu ta lahkus klubist tasuta ning lõi käed Juventusega. Itaalias puhkes pallivõlur õide ning ta võitis seal nelja hooajaga neli meistritiitlit, kaks Itaalia karikat ja jõudis 2015. aastal Meistrite liiga finaali, kus mustvalged kaotasid Barcelonale.

Pogba oli Juventsues niivõrd hea, et United ostis ta 2016. aastal 105 miljoni euro eest tagasi. See oli aga prantslase allakäigu algus. Düsfunktsionaalne United ei teinud Pogba mängule head, lisaks loopis kaikaid kodaratesse tüliõun peatreeneri Jose Mourinhoga. Lõpuks oli Pogba tihti vigastatud, aga kui ta mängis, oli ta ikka kvaliteetne. 2022. aasta suvel, kui leping Unitedis lõppes, siirdus ta tagasi Juventusesse, aga kunagine sära hoidis temast kaugele. Pidevate vigastuste tõttu mängis ta kahe hooaja peale kokku kõigest 213 minutit, aga kõige hullem ootas veel ees - sel kevadel sai 31-aastane poolkaitsja dopingu kasutamise eest nelja-aastase võistluskeelu. Kuigi mehe enda sõnul kavatseb ta tippjalgpalli naasta, siis see näib ebatõenäoline.

2016 - Renato Sanches

Kui Pogba karjääri tipp oli lühike ning karjäär laias laastus alla ootuste, siis 2016. aasta Euroopa meistri Sanchesi oma on seni olnud veel suurem pettumus. 18-aastasena Portugali eest EM-il küll ühe värava löönud, aga mängu sidunud ja triblamisoskusega silma paistnud poolkaitsja kuulus siis veel Benfica ridadesse, ent teenis hea mänguga välja ülemineku Müncheni Bayernisse. Bayerni toonane esimees, endine maailma parim jalgpallur Karl-Heinz Rummenigge sõnul pidi portugallane võistkonda koheselt tugevdama, aga esimesel hooajal sai noormees väljakule kõigest üheksas mängus.

Aasta hiljem siirdus Sanches laenulepingu alusel Inglismaa kõrgliigas pallinud Swansea City ridadesse, kus sai kirja kõigest 12 mängu Premier League'is. Seejärel käis ta laenul ka Prantsusmaal Lille'is, kes ostis ta 2019. aastal ära. Sanches sai Prantsusmaal jalad alla ning liitus 2022. aastal PSG-ga, kus teenis hooajal 2022-23 mänguaega kõigest 27 kohtumises. Eelmise hooaja veetis ta Romas, kus käis väljakul vaid 12 mängus.

Tänaseks 26-aastasel palluril on võimalus veel karjääri päästa, ent tundub ebatõenäoline, et ta tõuseb tippu. Realistlikult võiks temast saada mõne tippliiga keskmiku põhimees, mis pole ilmtingimata halb, aga 2016. aasta EM-i parimalt noorelt ootaks enamat.

Kylian Mbappe lõi tänavusel turniiril karjääri esimese EM-värava. Foto: Scanpix / Paul Terry / CSM via ZUMA Press Wire

2018 - Kylian Mbappe

Kui Sancheselt oodanuks enamat, siis 25-aastane Mbappe on juba mitu aastat olnud üks maailma parimaid pallureid. 2017. aastal PSG-ga liitunud ründaja oli 2018. aasta MM-il vaid 19-aastane. Ta valiti turniiri parimaks nooreks, kui lõi neli väravat, andis ühe väravasöödu ja aitas oma koondise maailmameistriks.

Sel suvel Real Madridiga käed löönud Mbappe on kuuekordne Prantsusmaa kõrgliiga parim väravakütt, lüües kokku Ligue 1-is 246 mänguga 191 väravat ja andes 74 väravasöötu - tal on väravaosalusi rohkem kui mänge. Lisaks oli ta lõppenud hooajal Meistrite liiga skoorikuningas, kui lõi kaheksa väravat. Ta on seitsmekordne koduriigi meister, kusjuures korra krooniti ta tšempioniks AS Moncao mängijana, kui oli alles 18-aastane.

Klubijalgpalli ihaldatumat trofeed ehk Meistrite liigat tal veel pole, aga Reali särgis jõuab seda võita küll. Ta oli eelmisel MM-il lähedal teisele järjestikule maailmameistritiitlile, kuid Prantsusmaa kaotus finaalis penaltiseerias Argentinale. Olgu öeldud, et Mbappe tegi selles mängus kübaratriki ning lõi kogu turniiri peale kokku kaheksa väravat, mis tõi talle kuldse saapa. Paljude meelest oleks ta pidanud võitma ka turniiri parima mängija tiitli, aga selle pistis taskusse Messi. Mbappe karjäär on seni olnud võimas ning kui ta riputab tulevikus putsad varna, võib ta olla üks ajaloo parimaid pallureid.

2021 - Pedri

Tänavune finalist Hispaania langes kolm aastat tagasi hilisema võitja Itaalia vastu poolfinaalis. Punasärkide üks säravamaid, kui mitte säravaim mees oli toona kõigest 18-aastane poolkaitsja Pedri, kes mängis peaaegu kõik võimalikud sekundid - veerandfinaalis Šveitsi vastu vahetati ta välja lisaaja viimasel minutil.

2019. aastal Las Palmasest Barcelonasse siirdunud ning seejärel kohe hooaja eelmises klubis laenul olnud poolkaitsja koormati Hispaania tippklubis üle - oma esimesel hooajal (2020-21) mängis ta klubi ja koondise eest kokku 73 mängu, kui esindas riiki lisaks EM-ile ka olümpiamängudel. Pole siis imestada, et teda on järgmistel aastatel saatnud vigastused, mistõttu ta pole üle 26 liigamängu hooaja peale mängida saanud.

Vaatamata vigastustele on tänaseks 21-aastase poolkaitsja kvaliteet säilinud ning ta oli sel EM-il Hispaania koondise võtmemängija, kui kuulus igas mängus peale alagrupifaasi viimase algkoosseisu. Aga ta vahetati veerandfinaali alguses välja, sest vigastas põlve. Sellega sai tema jaoks turniir otsa.

Kui ühekordne Hispaania meister ja karikavõitja suudab hoiduda vigastustest, ootab teda ees suur tulevik. Aga vaadates praegust mustrit, siis võib juhtuda, et päris tippu ta ei jõuagi. 

2022 - Enzo Fernandez

Viimase MM-i parim noormängija, siis veel 21-aastane Fernandez tuli maailmameistriks ning siirdus seejärel Benficast 121 miljoni euro eest Chelseasse. Jalgpalluriteed River Plate'ist alustanud poolkaitsja säras globaalturniiril eredalt, kui sidus mängu, jagas sööte ning lõi tagatipuks ühe värava. Pärast kahte esimest alagrupimängu, mil ta sekkus pingilt, kuulus argentiinlane igas mängus algkoosseisu.

Tänaseks 23-aastane Fernandez pole seni veel Chelseas hoogu sattunud. Esimesel poolhooajal osales ta 18 Premier league'i mängus ja andis selle ajaga kaks väravasöötu, viimasel hooajal mängis ta 28 mängus, lõi kolm väravat ja andis samuti kaks resultatiivset passi. Et Chelsea on sel ajal mänginud pigem kohutavalt ning Fernandezel pole olnud võimalik oma tugevusi näidata - palliga saab lihtsalt vähe mängida -, on tema karjäär pärast parima noormängija tiitli võitmist olnud tuhm. Aga ta on alles noor ning Chelseal on uuel hooajal uus peatreener, seega küll jõuab särada kah.

***

Suurturniiri parima noormängija tiitel paneb mängijale kahtlemata peale kõrged ootused. On võimalik, et pallur murdub nende all ning tema karjäär kujuneb sarnaseks Renato Sanchesi või Paul Pogba omale, kuid vaadates seda, mis mehed on Yamal, Mainoo ja Bellingham, siis pigem eeldaks, et lend tuleb umbes sama kõrge kui Mülleril, Mbappel või isegi kõrgem. Näiteks Bellinghamist võib juba sel aastal saada maailma parim mängija, sest Real Madrid võitis tema vedamisel nii Hispaania kõrgliiga kui Meistrite liiga.

Lõplik tõde 2024. aasta EM-i parima noormängija tiitli väärtuse osas selgub kümne või isegi enam aasta pärast. Seni tuleb lihtsalt vaadata, nautida, imetleda ja kaasa elada.

Videokohtunik
Suured lahkumised
Tippliigad
Suur hääletus
Tippliigad
Uued näod
Mõtted koondisest
Naiste Meistriliiga
Valladolidi käekäik
Liivimaa karikas
Treenerid siin ja seal
pilk tagasi
Viimased parimad
viikingi meenutused
Eesti koondis
Kahetised tunded
Hooaja kokkuvõtted
A. LE COQ PREMIUM LIIGA 2024
  • 1 Tallinna FCI Levadia 87
  • 2 Nõmme Kalju FC 72
  • 3 Paide Linnameeskond 72
  • 4 Tallinna FC Flora 70
Vaata veel
VAATA KOGU TABELIT
POPULAARSEMAD UUDISED
LOETUMAD
KOMMENTEERITUMAD
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

VIIMASED UUDISED
KÕIK
EESTI
VÄLISMAA