Meistriliiga lõpusirgel: kuningatroon kõigub (0)

Suur duell tõi publiku staadionile. Loodetavasti toob korra veel. Foto: Hendrik OsulaMeistriliiga lõpusirgele jõudes leiab viimasel neljal aastal siinset vutti valitsenud Tallinna Levadia end harjumatult jälitaja positsioonilt.

Eesti kahe edukaima klubi tiitlivõidujooksus omab Tallinna Flora enda suure konkurendi ees edumaad, mille tasa tegemiseks peab Levadia lisaks oma mängude võitmisele lootma ka Flora libastumisele.

Lisaks püsib tasavägise liigahooaja viimase ringi eel pinge heitluses neljanda eurosarjakoha eest ning kõik kaardid on veel lahtised ka püsimajäämisvõitluses.

Soccernet.ee viimane hooaja vahekokkuvõte keskendub järele jäänud võitluspaaridele ning analüüsib osaliste võimalusi novembriks rahuldav tulemus saavutada. Hooaja lõpus heidame pilgu tagasi ning valime traditsiooniliselt aasta parimaid ja halvimaid kõikvõimalikes erinevates kategooriates.

Flora vs Levadia: Flora. Ja siis Levadia

REKLAAM

See ei ole silmapete, vaid Levadiat ei ole tõepoolest viimasele ringile siirdudes esimesel tabelireal. Sellist pilti pakkus meile viimati 2005. aasta hooaeg, mil nad jooksid Tallinna TVMK kannul. Kuningas on kaotanud tänavu küll ainult ühe mängu, kuid seitse pettumustvalmistavat viiki on löönud trooni kõikuma ning jätavad nad Florast potentsiaalselt viie punkti kaugusele.

Oskus ka mitte kõige säravama mänguga võidupunktid tasku pista on tänavu teeninud pigem Florat. Uus peatreener Martin Reim on leidnud meeskonnas hea tasakaalu ning juulikuiste üleminekutega saadi omale ka võimas ründeliin eesotsas kardetud väravamasina Sander Postiga.

Kuigi Floral varuks olev kohtumine Nõmme Kaljuga pole lihtsate killast, võib viimase aja esitusi vaadates kulla neile juba peaaegu kaela riputada. Flora on löönud viimase 9 mänguga 42 väravat (4,67 keskmiselt mängus), võitnud 7 mängu jutti ning tundis kaotusekibedust viimati 5 kuud tagasi.

Levadial seevastu vahelduvad võimsad võidud liiga tihti ootamatute viikidega. Kaitseliin on tõenäoliselt Meistriliiga parim ning lasknud omale kolmveerandi hooajaga vaid 12 väravat lüüa, aga ülejäänud koosseis on müükidega ikkagi liiga õhukeseks kulunud. Tuntavaid muudatusi pole toonud ka treenerivahetus.

Kõik märgid näitavad, et sügisel saab lõpu Flora kuus aastat kestnud tiitlipõud, aga loodetavasti püsib terav pinge vähemalt kuni 16. oktoobrini, mil kaks suurt viimast korda omavahel vastamisi lähevad. Sellel kohtumisel oleks potentsiaali täita A. Le Coq Arena tribüünid vähemalt paarikümne protsendi jagu.

Foto: Märt VassiljevKalju vs Kalev: Eurolootus juuksekarva otsas

Tiitliheitluse varjus kestab põnev heitlus neljanda tabelikoha ehk viimase eurosarjapääsme nimel. Neljas positsioon ei taga küll automaatset pääsu Euroopa liigasse, vaid eeldab sobivaid tulemusi ka karikavõistlustelt, kuid erinevalt Sillamäe Kalevist saab Nõmme Kalju nüüd vaid liigamängudele loota.

Võrdsete punktide juures on eelis Kaljul, sest Kalevi tehniline kaotus FC Kuressaarele on esimene kriteerium, mida samal pulgal olles võrreldakse. Nõmmekad loodavad ka uue peatreeneri, Levadiast vallandamise järel palgatud Igor Prinsi kogemustele. Värske loots seadis pilgu juba järgmisele hooajale, kuid ei pidanud võimatuks ka tänavu koguni kolmanda tabelikoha püüdmist.

Narva Trans näib nende kahe jaoks siiski liiga kõrges tempos liikuvat - Kalju ja Kalev on kahe peale kokku saavutanud esikolmikult 17 mänguga vaid 4 viiki ning kaotanud kõik ülejäänud kohtumised.

Omavahelises konkurentsis tuleb soosikuks pidada pigem Sillamäe klubi. Suvised täiendused on mõjunud neile paremini kui Kaljule ja nii mõndagi näitab ka hiljutine omavaheline mäng, kus purustati nõmmekad koguni 4:1. Lisaks kohtub Kalev tagantjärgi FC Kuressaarega, samas kui Kaljul on pidamata mäng Floraga.

Foto: Märt VassiljevTulevik, Kuressaare, Lootus, Paide: Kes kukub?

Tabeli tagumises otsas on neli klubi sama tihedalt koos kui poole hooaja järel, kuigi Viljandi Tulevik on ootuspäraselt end teistest veidi lahti rebinud. Mida aeg edasi, seda rohkem tuleb välja proffide ja amatööride vahe ning üha olulisemaks muutuvad omavahelised mängud. Juulist alates on vaid Paide linnameeskond uute jõudude ja emotsiooni toel esiviisikult punkte näpanud.

Nagu mainitud, saab end kõige kindlamalt tunda Tulevik. Neil on korralik noor materjal ja Marko Lelov on näidanud, et suudab noored hooajaga meeskonnaks liita. Kaitsefaasis on Tulevik alati tugev olnud ning ka väravate löömine pole neile enam nii suur probleem kui hooaja alguses - kolmandas ringis lõid nad rohkem väravaid (12) kui kahe esimesega kokku (9).

FC Kuressaare kukkus vahepeal sügavasse auku, kaotades järjest 11 kohtumist, kuid rehabiliteeris end hiljuti 3:2 võiduga Tartu Tammeka üle. Siiski tundub, et see näitas pigem tartlaste probleeme kui saarlaste jõudu, sest üleüldine vorm on olnud kohutav ning ilma sülle kukkunud "0:6 võiduta" Kalevi üle jagaksid nad praegu Paidega viimast tabelikohta, omades seejuures ka kõige halvemat väravate vahet. Viimaste otsustavate "alumise otsa derbide" eel vajab Kuressaare hädasti tervet ja vormis ründepaari Dmitri Skiperski - Martti Pukk, kelle toel saadi jagu ka Tammekast.

Foto: Gertrud AlatareKohtla-Järve Lootuse suvised täiendused olid tabelikohta arvestades võimsad, aga valusa jälje on jätnud esiväravavaht Valeri Smelkovi puudumine. Poole meeskonna jagu tugevdusi on neile andnud küll parema mängupildi, kuid mitte tulemusi. Viimasest seitsmest mängust on kogutud vaid kaks viigipunkti, ent sellegipoolest peaks neil olema piisavalt potentsiaali, et kogenud treeneri Vadim Dobiža juhendamisel püsimajäämine ära kindlustada.

Meelis Rooba alustas oma treeneridebüüti Paide juhendajana suurepäraselt, võttes viigi nii Transilt kui ka Kaljult ning alistades kindlalt Kuressaare, aga pärast seda on punktid visad tulema. Uue emotsiooniga ning korralike täiendustega on näidatud tunduvalt paremaid tulemusi kui Kure ja Lootus, ent vahe püsib siiski veel 3-punktiline ning ka võrdsetele punktidele jõudmisest ei pruugi neile väiksema võitude hulga tõttu piisata. Seega on järvalaste jaoks elutähtis omavahelistest mängudest punktid ära võtta, kuid see ei saa lihtne olema, sest vastastele võib piisata ka viikidest.

Kes iganes tuleb Meistriliigas eelviimasele kohale, võib end sel aastal üleminekumängude eel üsna kindlalt tunda. Esiliigas on Lasnamäe Ajax teistest iseseisvatest klubidest selgelt üle ning üleminekumängudele pääsemise eest võitlevad meeskonnad jäävad tunduvalt kaugemale.

Foto: Rein MurakasTrans & Tammeka: Üksikud saarelised

Narva Trans omas veel mõningaid võimalusi tiitlihetlusse sekkuda, aga segas vaid kaarte Flora kasuks, kaotades neile kodus valusalt ning võttes samasuguse draamaga Levadialt võõrsilt viigipunkti. Kui imet ei juhtu, maabub Valeri Bondarenko poolt tüüritav laev teenitud kolmandale positsioonile.

Samad sõnad lähevad Tartu Tammeka ja kuuenda koha suunas. Olles sellel tabelireal uhkes üksinduses juba poole hooaja märgis, pole neil olnud justkui millegi erilise nimel võidelda ning tulemused liiguvad allamäge. Oma osa on kindlasti ka sellel, et sisuliselt ainsa klubina liigas ei saanud Tammeka suvel lisajõude, vaid jäi pigem nõrgemaks.

Tartlaste üheks motivatsiooni allikaks on vähemalt see, et nad suudavad väljapaistvatele noortele nimekates välisklubides testimisi korraldada, aga meeskond vajab edasi arenemiseks hädasti ka klubilt kõrgemaid ambitsioone (loe: raha). Kui seda ei juhtu, ähvardab võistkonda hoopis andekamatest mängijatest ilmajäämine.

Klubide kõrval käib kõva võitlus ka Meistriliiga väravakuninga tiitli nimel, kuigi ühe ringiga 14 väravat kõmmutanud Sander Post ähvardab kiiresti platsi puhtaks lüüa. Flora ründeässale pakuvad veel konkurentsi Jüri Jevdokimov, kes on löönud Kalju väravatest kolmandiku, ning Levadia esikahur Tarmo Neemelo.

Kuumad ja külmad

  • Kuum on Sander Posti tulekuga süttinud Flora ründeliin, mis piirdus kolmandas ringis 2 väravaga vaid Levadia ja Transi vastu ning kostitas kõiki teisi vähemalt 4 tabamusega.
  • Külmad olid jällekord Flora mängijate pangaarved, kuumad seevastu sellest lahvatanud skandaalid.
  • Kuum oli Levadia heategevusüritus, mis tõi tribüünidele 3250 inimest. Selle ühe mängu populaarsus moodustab 14% kõigist kolme ringi publikunumbritest kokku.
  • Kuum on Paide linnameeskonna uus hingamine, mis lubas neile kolmandas ringis peaaegu sama palju punkte kui kogu eelneva hooajaga kokku.
  • Kuumad olid emotsioonid Sillamäe tribüünidel, kui tervitati külla "vana sõpra" Florat. Eelmise aasta jamad ei kordunud ning õhustik oli tuline positiivses mõttes.
  • Kuumad on Kuressaare ja Lootuse väravavõrgud, mida on sahistatud viimase 9 mängu jooksul keskmiselt 3,44 korda.
  • Külm on Kalju fännide esindatus tribüünidel. Vahepeal end suurimaks ja häälekaimaks fännipundiks lugenud Roosad Pantrid on jäänud harvaks ja vaikseks külaliseks.

Pluss - põnevust kui palju

Tänavune hilissügis pakub külmetavatele pealtvaatajatele palju enamat kui vaid pingevabad heitlused ja lõplike punktisummade vormistamine. Nii tiitli, viimase eurokoha kui ka väljalangeja(te) saatused tõotavad selguda alles viimastes voorudes.

Miinus - Flora palgajama

Ei saa me läbi skandaalita ning ikka ja jälle on selle taga raha - avaringis Transi ja teises ringis Kalevi kokkuleppemängud, nüüd tõusid esile Flora suured võlad palkade maksmisel. Põletavamad probleemid said küll lahenduse, aga kolm teenekat võlgade vastu protesteerinud mängijat - Teet Allas, Aivar Anniste ja Siksten Kasimir - kadusid hoobilt tippjalgpallist.

Ainult Eestis - klubivahetus enda teadmata

Pärast artiklit Siksten Kasimiri siirdumisest FC Kuressaarde, mida kinnitas ka klubi pressiesindaja, sai Soccernet üllatava kõne mängijalt endalt: "Ma olen sellest uudisest lugedes hetkel suures šokis. Mulle on helistanud paljud sõbrad ning imestanud, et ma Kuressaarega liitunud olen."

Kuressaare ridadesse mees siiski registreeriti, kuigi kollast särki ta siiani selga tõmmanud ei ole.

Numbrid

2 korda rohkem kogus Levadia heategevusüritusega seotud mäng Flora vastu pealtvaatajaid kui 13 ülejäänud Levadia senist kodumängu kokku.

3 kübaratrikki 6 mänguga tegi Sander Post pärast Florasse naasmist.

4 klubi (Kalju, Lootus, Paide, Levadia) on tänavuse hooaja kestel peatreenerit vahetanud, neist Kalju koguni kaks korda.

4,7 väravat löödi keskmiselt augustikuistes mängudes, samas kui eelneva hooaja jooksul löödi vaid 2,9 väravat mängu kohta.

15 päeva veetsid distsipliinirikkumiste pärast karistatud Flora mängijad Sergei Mošnikov, Nikolai Mašitšev ja Stanislav Pedõk duublis, enne kui nad olude sunnil tagasi toodi.

Küsimused neljandale ringile

Kas Levadia suudab veel Flora tiitlit vääärata? Troon väriseb, kuid pole kaugeltki veel pikali. Kõik ei sõltu enam kuningast endast, aga oma punktid ära võttes piisaks Levadiale ka ainult ühest Flora libastumisest.

Kes saab viimase eurokoha? Kaks ambitsioonikat klubi püüavad päästa aia taha läinud hooajalt, mida veel päästa annab. Kas peale jääb välismaiste täiendustega Kalev või kodumaistega Kalju?

Kas jo-jo või mitte jo-jo? Ennustasime, et Kuressaare väljavaated tagumisest nelikust ehk isegi kõige kehvemad. Eelmisel aastal õnnestus neil küll püsimajäämine kindlustada, kuid tänavu välja langedes ei kaoks jo-jo-klubi maine mitte kuhugi.

Millise publikuhulga toob kohale Flora-Levadia sisuline tiitlimäng 3 vooru enne lõppu? Vaevalt on juba neli vooru enne lõppu kõik selge. Niisiis avaneb Floral suurepärane võimalus vastata Levadia poolt ette pandud tippmargile ning tuua tribüünidele vähemalt ligikaudu sama suur mass.

Kas keegi suudab Postile vastata? Flora väravamasin jätkas kodumaale naastes samast kohast, kust ta Hollandisse lahkudes pooleli jäi, kõmmutades väravaid igale vastasele ja igast asendist. Neljandiku hooajaga püüdis ta juba kinni senised parimad täpsuskütid - kas Meistriliigas leidub temale vastajat?

Tabel ja statistika

#   Võistkond M Vi K - La P
1. Tallinna FC Flora 26 21 3 2 73 - 26 66
2. Tallinna FC Levadia 27 19 7 1 74 - 12 64
3. Narva JK Trans 27 16 7 4 51 - 22 55
4. Nõmme JK Kalju 26 13 6 7 47 - 31 45
5. JK Sillamäe Kalev 26 14 3 9 64 - 40 45
6. Tartu JK Tammeka 27 9 6 12 41 - 46 33
7. Viljandi JK Tulevik 27 6 3 18 21 - 47 21
8. Kohtla-Järve FC Lootus 27 5 2 20 18 - 71 17
9. FC Kuressaare 26 5 2 19 21 - 70 17
10. Paide linnameeskond 27 3 5 19 20 - 65 14

Võistkond Vi K La VV H E P
Tallinna FC Flora 80.77 11.54 7.69 2.81 1.00 +47 1.31 0.08 170.77
Tallinna FC Levadia 70.37 25.93 3.70 2.74 0.44 +62 0.96 0.00 350.43
Narva JK Trans 59.26 25.93 14.81 1.89 0.81 +29 1.96 0.04 146.92
JK Sillamäe Kalev 53.85 11.54 34.62 2.46 1.54 +24 2.19 0.12 206.07
Nõmme JK Kalju 50.00 23.08 26.92 1.81 1.19 +16 1.88 0.23 219.92
Tartu JK Tammeka 33.33 22.22 44.44 1.52 1.70 -5 1.89 0.15 152.08
Viljandi JK Tulevik 22.22 11.11 66.67 0.78 1.74 -26 1.30 0.00 88.46
FC Kuressaare 19.23 7.69 73.08 0.81 2.69 -49 1.73 0.12 122.69
Kohtla-Järve FC Lootus 18.52 7.41 74.07 0.67 2.63 -53 1.67 0.22 149.62
Paide linnameeskond 11.11 18.52 70.37 0.74 2.41 -45 1.48 0.15 126.21

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
MEISTRITE LIIGA
KALEV LANGES ESILIIGASSE
EESTLASED VÕÕRSIL
PÕHJALIKUD JUTUAJAMISED
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Kalju ja Flora mängisidki nagu meeskonnad, kel tabelis nüüd 25 punkti vahet
SILM PEALE!
Vladislav Kreida: üks hea hooaeg ei näita midagi. 10 head hooaega järjest - vot see on tase!
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
27
24
2
1
67:16
74
2.
Paide Linnameeskond
28
20
1
7
72:32
61
3.
Tallinna FCI Levadia
27
16
6
5
64:35
54
4.
Nõmme Kalju FC
28
14
7
7
48:22
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
29
7
7
15
23:43
28
8.
JK Narva Trans
29
6
7
16
30:46
25
9.
FC Kuressaare
29
5
8
16
27:62
23
10.
JK Tallinna Kalev
29
5
4
20
19:67
19
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
74
Paide Linnameeskond
61
Tallinna FCI Levadia
54
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
28
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
23
JK Tallinna Kalev
19
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK