Meistriliiga parimad kaitsjad 2012 (13)

Nii Kalju, Levadia kui ka Flora kapteniteks olid keskkaitsjad, kuniks Floras see hiljuti ära muudeti. Foto: Gertrud AlatareAeg on käes Soccerneti traditsioonilisteks Meistriliiga hooaja kokkuvõteteks. Nagu tavaks saanud, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.

Kaitsjatele järgnevad riburada pidi kõikvõimalikud muud kategooriad ja hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2012. aasta fännide lemmikud.

FC Flora pikaaegsel kaptenil Karl Palatul on võimalus korrata Marek Lemsalu saavutust ja tõusta fännide hinnangul kolmandat hooaega järjest Meistriliiga parimaks kaitsjaks. Nõmme Kalju võimast edasitõusu vaadates ei ole ta aga ilmselt enam favoriit, sest nii Kalju kui ka FC Levadia on lasknud sel aastal endale Florast vähem väravaid lüüa.

Varasemate aastate võitjatest on tänavu rivis ka Igor Morozov, kes hinnati viimati Meistriliiga parimaks kaitsjaks 2009. aastal. Mullusel vigastuse nahka läinud hooajal ei mahtunud ta isegi mitte sümboolsesse koosseisu, mille tagaliini pääsesid lisaks Palatule ka Alo Bärengrub, Ken Kallaste ja Gert Kams.

Üleüldiselt ei paku parimate kaitsjate valik neutraalsele Eesti jalgpallifännile just kuigi palju põhjust rõõmustamiseks, sest samad näod kipuvad aastast aastasse korduma ning mitmete jaoks on viimane aeg välismaale pääseda kas käes või isegi juba möödas.

REKLAAM

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on subjektiivsed ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepärased Meistriliiga pallurid.

Meistriliiga parimad kaitsjad 2012:

Foto: Gertrud AlatareAlo Bärengrub
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg:
30 mängu (30 põhis); 5 (0 penaltist); 3; 0.

Nõmme Kalju võimas esiletõus paistab eelkõige välja resultatiivsusega, aga kaitseliin on samuti eelmise aastaga võrreldes olulise sammu edasi astunud. Bärengrub on selle keskmes võtmefiguur, kelle õlule jääb kaptenina ka liini juhendamine.

Kalju on lasknud endale lüüa 34 mänguga vaid 15 väravat ning see number on suurenema hakanud alles lõpufaasis koos pikast hooajast tingitud väsimuse ja tiitli vormistamise pingetega.

Bärengrub on piisavalt liikuv ja hea kohavalikuga, et saada hakkama väledate vastastega, aga ka küllalt võimas ja hea peamängija, et võimutseda õhus ja lüüa keskkaitsja kohta korralik hulk väravaid. Ta püsib jätkuvalt ka koondise vaateväljas, tehes sel aastal kolm sõprusmängu algusest lõpuni kaasa. Juhus või mitte, aga Eesti võitis kõik need mängud.

Foto: Imre PühvelKazimieras Gnedojus
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
29 mängu (28 põhis); 4 (0 penaltist); 6; 1.

Leedu keskkaitsja naasis hooaja eel Sillamäele ühes kaasmaalase Eimantas Valaitisega, kusjuures mõlemad mehed olid Kalevis ka nende senisel parimal, hõbemedalitega lõppenud 2009. aasta hooajal.

Tänavune hooaeg on paraku kujunenud viimastele aastatele kohaselt pettumuseks, aga seda eelkõige puuduliku ründemängu tõttu. Meeskond on tegelikult lasknud endale lüüa 15 väravat vähem kui mullu sama ajaga.

Gnedojus on väga jõuline kaitsemängija, kes paistab silma ka oma liidriomadustega. Õhus väga võimas, kastis võitlemiseks jagub ka piisavalt kiirust. Hooaja lõpuosas on ta äkitselt leidnud ka väravasoone, seda muidugi eelkõige tänu oma võimsusele standardolukordades.

Foto: Rein MurakasMartin Hurt
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
21 mängu (21 põhis); 3 (0 penaltist); 3; 0.

Hurt alustas hooaega Kristjan Tiiriku kõrval treeneripingil, aga lõpetas Tiiriku kõrval väljakul. Klubisse algselt abitreeneriks tulnud endine Flora, Kalju ja Ungari klubi Spartacuse mängija pühkis putsadelt tolmu maha aprillis ning maist alates on ta juba raudkindel põhimees.

Endine poolkaitsja või paremkaitsja võttis olukorra sunnil sisse keskkaitsja positsiooni ja kohanes seal otsekohe, tõustes võitlejahingega kaitse liidriks ja sütitades sellega ka nooremaid partnereid. Teda võib lugeda üheks Tammeka peamistest päästerõngastest ja terve hooaja eredamatest tagasitulijatest.

Vaatamata sellele, et ta vahepeal tipptasemel ei mänginud, pole mängijatarkus ega tehnika kuhugi kadunud. Hooaja edenedes on üha paremaks läinud ka füüsiline vorm. Tänu oma universaalsusele on teda kasutatud olulistes mängudes ka salarelvana, nihutades ta vajalikul hetkel ette loovaks mängujuhiks.

Foto: Gertrud AlatareKen Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 1 (0 penaltist); 0; 0.

Kalju vasakkaitsja on nii raudkindel põhimees kui üldse olla saab - ta on teinud algusest lõpuni kaasa ei rohkem ega vähem kui 96 Meistriliiga kohtumist järjest! Üleüldse on Kallaste puudunud kolme hooaja jooksul vaid ühest Kalju mängust ning sedagi punase kaardi tõttu.

Nooruse liigne uljus ja ebastabiilsus on jäänud kaugele minevikku ning praegu võib Kallaste trumbiks lugeda justnimelt seda, et tema peale saab alati kindel olla.

Kalju ääred on niigi ründavad, nii et tema reidid vastaste trahvikasti lähistele on jäänud oluliselt harvemaks, aga kõrgele tõustes külvab ta pea alati ka ohtu. Kaitses keegi temast naljalt mööda ei jookse, kiirust jagub, tehnika on Eesti mõistes väga hea, vanust pole veel liiga palju ... aeg järgmine samm teha?

Foto: Hendrik OsulaGert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja/paremäär
Vanus: 27
Senine hooaeg:
25 mängu (24 põhis); 5 (0 penaltist); 3; 0.

Kams on juba aastaid üks Meistriliiga parimaid paremkaitsjaid, kes saab edukalt hakkama ka paremal äärel. Paraku sai ta suvel just kõige magusamal ajal vigastada, jättes selle tõttu vahele euromängud ja olulise osa üleminekuperioodist.

Aastaid koguneb ja see ei muuda välislepingu teenimist sugugi lihtsamaks, aga mänguklassile see veel mõju ei avalda ning koduliigas domineerib ta olenemata sellest, kes tema vastu mängima juhtub.

Kamsi kiirus ja agressiivsus valmistavad jätkuvalt probleeme kõigile ääreründajatele ja ka äärekaitsjatele, sest positsioonist hoolimata tõuseb ta tihti ja edukalt kõrgele, jagades hea kvaliteediga tsenderdusi ja lüües ka ise igal hooajal soliidselt väravaid.

Foto: Hendrik OsulaKarol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
30 mängu (29 põhis); 4 (0 penaltist); 2; 1.

Eelmisel hooajal läbimurdehooaja teinud Mets on sel aastal Karl Palatu kõrval põhikoosseisukoha juba täiesti kindlalt enda valdusse haaranud. Ja seda vaid 19 eluaasta juures!

Mängustiili võrdlused Raio Piirojaga ei ole alusetud, kuid ta omab märgatavalt paremat tehnikat. Ta on õhus ääretult agressiivne, aga saab korralikult hakkama ka maast mängides. Mängu avamine pika sööduga on samuti noore mehe kohta tasemel ning mängulugemine annab lootust, et füüsise arenedes võib temast tulla tõeline Piiroja mantlipärija.

Eelmisel aastal valisid Soccerneti külastajad ta juba Meistriliiga sümboolse koosseisu varunimekirja. Samuti tuli ta parima noormängija valikul Hannes Anieri järel teiseks. Kui Anier pühkis kodumaa tolmu aasta alguses jalgelt, siis Mets võib tema eeskuju peagi järgida, sest ta peaks praegu olema Flora üks kuumemaid müügiartikleid.

Foto: Hendrik OsulaIgor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
33 mängu (33 põhis); 12 (7 penaltist); 5; 1.

Morozov valiti juba kolme aasta eest Soccerneti külastajate poolt Meistriliiga parimaks kaitsjaks, kuid oodatud kiiret läbimurret ei saabunud ning mullune hooaeg läks tal juba suuresti vigastuse nahka. Mees näitas aga sisu ning on tänavu parem kui kunagi varem.

Tõelise kapteni ja liidrina on ta juhtinud noore meeskonna niivõrd eduka hooajani, mida aasta alguses vähesed Levadialt oodata julgesid. Pikka aega oli Levadial koguni Meistriliiga statistliselt parim kaitseliin, kuid augusti lõpus tabas kogenematut meeskonda siiski kuuajaline mõõnaperiood.

23-aastasena ilmnes veel üks varjatud anne - tuleb välja, et Morozov lööb penalteid väravasse nagu naelu seina. Kauaks jääb meelde 5:4 võidumäng Flora üle, kus ta vormistas penaltipunktilt koguni kübaratriki! Penaltid penaltiteks, aga kui Tarmo Rüütli on usaldanud talle kaks täispikka mängu MM-valiksarjas, siis see on vaieldamatu kvaliteedimärk.

Foto: Gertrud AlatareKarl Palatu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
31 mängu (31 põhis); 3 (0 penaltist); 2; 0.

Koondisekutsed on jäänud harvemaks ning Flora hooaeg oli kõike muud kui õnnestumine, kuid Palatu individuaalseid esitusi vaadates ei ole tagasiminekut küll kuskilt märgata.

Tegelikult ei olegi Flora kaitse kärisema hakanud - endale on lastud lüüa täpselt sama vähe väravaid kui mullu sama ajaga -, vaid probleemide põhjust tuleb otsida ründeteravusest.

Stabiilsus, agressiivsus ja hea mängulugemine on jätkuvalt Palatu trumpideks ning sel aastal paistavad Metsaga kõrvuti mängides veelgi enam silma ka liidriomadused. Uus peatreener jättis ta küll kaptenipaelast ilma, aga vaevalt vähendab see tema rolli meeskonna ühe kogenuima juhina.

Foto: Hanna OdrasMaksim Podholjuzin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
31 mängu (29 põhis); 1 (0 penaltist); 7; 0.

Veel vaid 19-aastane kaitsja lõpetab juba kolmandat hooaega Levadia põhimehena! Tänavuse meeskonna üleüldise nooruse taustalt ei paista see võib-olla nii hästi välja, aga tegemist on väga kiiresti küpseva talendiga.

Mängijaomadustelt on tegemist justkui Enar Jäägeri ja Taijo Teniste hübriidiga. Rahulik ja külma närviga nagu Jääger, terav ja julgelt ründav nagu Teniste. Tehnikaga on samuti kõik parimas korras, suudab hästi nii sööta kui lüüa. Lisaks on ta universaalne, saades vajadusel hakkama ka keskkaitses.

Kui A-koondis jääb esialgu veel suureks suutäieks, siis U-21 koondises oli ta noorusele vaatamata juba sel aastal põhitegijate hulgas.

Foto: Gertrud AlatareTihhon Šišov
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
32 mängu (32 põhis); 2 (0 penaltist); 6; 0.

Stabiilsuse musternäidis. Mängigu ta parasjagu kuldaja Levadias, koondises, Kaljus, olgu ta isegi mitu aastat ilma klubita - Šišov teeb paremkaitses enda töö alati eeskujulikult ära.

Siiani Kalju registreerimislehel figureeriv, aga reaalselt hooaja eel kadunuks jäänud kuubalane Alain Garcia Gutierrez on saanud vähemalt sama hea asenduse. Šišov ei ole küll nii ründav - tänavused kaks väravat on ta jaoks pigem erakordne saavutus -, aga tema pealt ei kärise praktiliselt mitte kunagi.

Võib rahumeeli tsiteerida näiteks 2006. aasta parimate kaitsjate valikus antud kirjeldust: "Levadia (loe - Kalju) mänguplaanile omaselt ei toeta Šišov äärekaitsjana kuigi palju rünnakut, kuid on kaitses takjana vastaste küljes kinni."

Napilt jäid valikust välja: Andres Koogas (Kalju), Markus Jürgenson (Flora), Artjom Artjunin, Aleksandr Kulinitš (Levadia), Aleksandr Volodin (Sillamäe), Rauno Kald (Paide).

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad kaitsjad:

2011: 1. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
2010: 1. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
2009: 1. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kaspy   •  
(84.52.61.***)
Smboolse keskkaitse paari osas ilmselt küsimusi ei teki, Morozov ja Bärengrub on mõlemad teinud suurepärase hooaja.
Kaspy   •  
(84.52.61.***)
Neile järgneb kindlalt Karol Mets, kes järgmisel aastal peaks kindlasti veel silmapaistvam olema, eeldusel, et ta endiselt koduliigas pallib. Kahelt eelpool nimetatult ootaks aga kindlasti sel talvel välismaale murdmist, viimane hetk.
Andres.   •  
(193.40.25.***)
Lihtsalt väikse märkusena, et esiletoodud kaitsjate kirjeldusse oleks võinud lisada ka nende pikkused. Oleks olnud huvitav täiend (juhul kui info saadaval).

Aga väga pro artikkel, meeldiv lugemine!
Michael   •  
(90.191.124.***)
No olge kenad, lõpetage see Karol Metsa haipimine ära. See et seda Pohlak ja tema suuvooder Schwede teevad ei tähenda ju, et kõik peaksid järgnema. Jah, eelmine hooaeg oli läbimurre ja suurepärane läbimurre. Ent see hooaeg on ju astutud samm tagasi, millest andis minu jaoks kinnitust ka kahe välisklubi skaudiga suvel-sügisel toimunud suhtlemised.
Jallkafriik   •  
(88.196.48.***)
See "välismaa" jutt ajab ka öökima. Vene aeg tuleb meelde ja oi kui lahe oli kui välismaa nätsu sai! U17 mängis soliidse mängu inglismaaga, U 23 võitis Norrat, U21 Lätit.. Neemelo, Śiśov, Maross ja Alo on koondises... MIS VÄLISMAA? Mida saavutas Puri välismaal? Isegi Soomes ei lööud ta läbi ja viimased hinded koondise eest tehtud esitluse eest olid jubedad... Eesti liiga areneb, tase tõuseb, mängitakse sööduga jalgpalli ja meie liigast võetakse mängijaid koondisesse. Sõnum peaks olema vastupidi, JÄÄGE EESTISSE, AIDAKE MEIE TASET TÕSTA, OLGE KOONDISES, TOOGE RAHVAS STAADIONILE ja kui peale seda tuleb võimalus kuskile SUURELT minna, siis ainult tuld! Mitte nii, et ükskõik kuhu ja kuidas, peaasi, et välismaale!
Kaspy   •  
(84.52.61.***)
Šisov ja Bärengrub ei löönud kumbki välisklubis läbi, mispärast nad nüüd koduses liigas järsku paremad on? Tõstsid siinse liiga Norra esiliiga ja Ungari kõrgliiga tasemele kahekesi? Täitsa umbes jutt, kui sa ei mängi Eestist sirgununa välisliigas, pole sa tõsine profijalgpallur. Kohalikus konnatiigis rahulduvad ainult need, kellel pole tõsisemaid eesmärke. Aeg on seda näidanud, kahjuks.
keemiainsener   •  
(80.235.13.***)
Tõde on kuskil vahepeal.
Kui on huvi välismaalt, siis tasub kindlasti proovida, aga see ei tähenda, et seal kohe lööd ukse jalaga pilbasteks ja hakkad lammutama. Välismaal läbikukkunuid on vähemalt sama palju kui seal (pool)õnnestujaid. Seega kui tuleb võrrelda välismaa pingipoissi koduse liiga parimatega, siis eespool on minu silmis kindel põhimees Meistriliigas. Räägime siiski tendentsist, mitte eranditest.
jolka   •  
(217.159.245.***)
Alo Bärenbrub ja Tarmo Neemelo on ehedaimad näited sellest, mida saavutab koduliigas saadev regulaarne mänguaeg. Mõlemad mehed on minu arvates hetkel oma elu parimas vormis!
minu eelistus   •  
(176.46.30.***)
Kallaste - Morozov - Bärengrub - Siśov
Vahetusest - Podholjuzin ja Mets
Garciaga siis nii...   •  
(62.65.35.***)
Garcia läks Hispaaniasse tagasi, olevat treeneri(te)ga tülli läind vm, ametlik, ta ise rääkis...
Nanda   •  
(2001:41d0:2:71de.***)
See oli minu esimene leineruns fcldse.Ve4ga lahe oli!Respekt lenduritele,kes kogu seda lennu fcritust eest vedasid. Parimate tervitustega Argo Pe4rnust.
Gisell   •  
(38.103.23.***)
Me4 lf6ysin sen sattumalta le4hikunnan pikku . Kyse ei ollu miste4e4n euasaankkrota, joten sielle4 oli kaikenne4kf6ste4 ihanaa mite4 ei normikaupasta lf6yde4. Tosi ihanaa ja ohutta puuvillaa! Siite4 tulis meillekin sopivat sohvatyynyt, nyt mua kiusaa ette4 pite4e4ks mun hakee site4 lise4e4 ;). Ostin sen tehe4kseni tyllerf6lle mekon. Kaikki kasvit vihaa mua. Me4 kylle4 hoitaisin niite4, mutta ne kuolee vaikka me4 tekisin mite4. Sittemmin me4 oon luovuttanu ihan suosiolla ja kastellu site4 yhte4 ainutta saintpauliaa joka on viele4 elossa aina sillon ku muistan. Se ei oo kovin usein mutta viele4 siine4 henki pihisee. Noi leikkokukat on enemme4n mun juttu, niiden kuuluuki kuolla joskus ;).Raparperi on mun lemppari just siks kun ei sille tarvi tehe4 mite4e4n. Kaikki kasvit sais olla samanlaisia. Tosin te4ne4 kese4ne4 ajattelin laittaa taas sipulit ja porkkanat maahan vaikka niisse4 vaivaa onki. Mike4e4n ei voita oman maan porkkanoita, ja viimeksi niiste4 tuli niin te4ydellisie4 muotovalioitakin. Retiiseje4 ja erilaisia salaatteja voi hyvin viljelle4 parvekelootassa. Ja tietty yrtteje4. Silleenki saa helposti salaattipenkin ittelleen, ette4 lyf6 semmosen kaupasta ostetun ruukun multiin parvekkeelle. Ja sille sitte kaveria kun lise4e4 kertyy.
Sheh   •  
(50.78.252.***)
Miten saat muokattuu sun kuivin noi bokehit? XDD Me4 en oikeesti tajuu, oot tosi hyve4 muokkaamaa ;o Ja en tiie mite sanotaa niit palloi tommoi monikossa :DD Niiku siis tos ekas kuvas tulee tollasii palloi ja sillee nii mite saat ne muokattuu?? :---)

Sisene
TIITLIKAITSJA UUS KINNAS
Ametlik: Levadia laenas Nõmme Unitedilt Hispaanias mänginud väravavahi
KÕVA LAHING
Luup peale | Kuressaare ähvardas kõvasti, aga Kalju jaksas kannatada ja võitles end tähtsa võiduni  (galerii!)
AKTUAALNE
VAHEFINIŠ
Viimsi, Lasnamäe või hoopis Saaremaa – kes neist on enim kõrgseltskonna nägu?
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MUUTUS
AMETLIK: Savic ja Vassiljev lahkuvad Levadia tüüri juurest!
KANNAPÖÖRE ELUS
Endine noortekoondislane läks USA-sse raamatuid müüma: tundsin, et Eestisse jäädes ei kasva ma inimesena nii palju
VUTIJUTUD
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
18
16
2
0
49:9
50
2.
Tallinna FCI Levadia
19
15
3
1
45:9
48
3.
Nõmme Kalju FC
18
12
3
3
34:15
39
4.
Paide Linnameeskond
19
10
3
6
44:20
33
5.
FC Kuressaare
19
7
4
8
22:27
25
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
3
11
18:37
18
7.
JK Narva Trans
17
4
2
11
17:29
14
8.
JK Tallinna Kalev
19
3
3
13
16:52
12
9.
Tallinna JK Legion
18
3
5
10
19:33
10
10.
Pärnu JK Vaprus
18
2
2
14
18:51
8
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
50
Tallinna FCI Levadia
48
Nõmme Kalju FC
39
Paide Linnameeskond
33
FC Kuressaare
25
Tartu JK Tammeka
18
JK Narva Trans
14
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: