Meistriliiga parimad kaitsjad 2014 (10)

Artjom Artjunin (vasakul) oli eelmisel aastal fännide lemmik kaitsjate arvestuses. Foto: Jana PiparAeg on käes Soccerneti traditsioonilisteks meistriliiga hooaja kokkuvõteteks. Nagu tavaks saanud, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.

Kaitsjatele järgnevad riburadapidi kõikvõimalikud muud kategooriad ning hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2014. aasta fännide lemmikud.

Jätkame mullu kasutusele võetud proportsionaalset süsteemi: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.

Seekordses kaitsjate valikus üleliia suuri üllatusi ei ole. Rivis on kogu mullune esikolmik eesotsas 2013. aasta parima kaitsja Artjom Artjuniniga. Tagasi on paar vahepeal äraolnud meest ning mõistagi on koht olemas ka debütandile. Märkimisväärse asjaoluna kuuluvad valikusse vaid Eesti taustaga jalgpallurid. Ühtegi teist sellist liini ei ole.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.

REKLAAM

Premium liiga parimad kaitsjad 2014 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Gertrud AlatareArtjom Artjunin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 2 (0 penaltist); 40.

Mullune parim on juba kolmandat hooaega üks Levadia kaitseliini liidritest. Regulaarne koondisekutsete saaja on eelkõige tugev jalgadest. Valitseva meistri ridades tuleb keskkaitsjal küllalkti palju tegeleda rünnakute ehitamisega ning korralik sööt ja ülitugev löögijalg on tema vaieldamatud trumbid.

Kui aastat tervikuna vaadata, siis oleks oodanud suuremat edasiminekut, aga Artjunin jäi pigem oma tasemele või hakkas suvel kohati ka eksima. Samas see kehtib ka tervikuna kogu Levadia kaitseliini suhtes. Tõenäoliselt leiab seletusi kihlveopettustega seotud vangerdustest ja muudatustest liinis ning uute partneritega kohanemisest.

Siiski on Artjunin tänavugi tegutsenud endale omaselt ülima rahulikkusega, hakkamata rapsima. Hea mängulugemine aitab tihti vastase sööte vahelt lõigata või löökidele ette jääda. Pikkusest vaatamata on ta kohalikul tasemel ka kiiruse poolest korralik mängumees ja nii on ta tõenäoliselt Premium liiga ründajate üks kardetumaid vastaseid.

Foto: Jana PiparVladimir Avilov
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 1 (0 penaltist); 71.

Kõigest 19-aastane Avilov on juba teist hooaega kõrgliigas palliva Infoneti kaitse üks tugitala. Kui veel mullu tuli kohati ette väga jämedaid eksimusi, siis tänavu on U-21 koondise põhitegija pannud tugevalt juurde stabiilsuses. Eks vanameister Andrei Kalimullini kõrval on seda mõistagi ka hea teha.

Pikkusest tulenevalt on Avilov väga võimas õhuvõitlustes, ent seda huvitavam on see, kui mugavalt ta end palliga tunneb. Hea sööt ja tehnika lubavad efektiivselt rünnakuid algatada. Samas loodab kaitses vahel võib-olla liialt oma kiirusele, lastes ründaja paar sammu endast ette ning see on teinud temast selle seltskonna suurima kaardisaaja, kuna valearvestusest tulnud vead tuleb kuidagi paigata.

Kõike seda kompenseerib aga hea ründemäng. Ehkki vaid üks värav ei pruugi mõjuda eriti veenvalt, siis standardolukordades pääseb ta tihti löögile ning mitmel juhul on ta tänavu vastase karistusalas Infoneti kasuks penalti teeninud.

Foto: Gertrud AlatareAlo Bärengrub
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 1 (0 penaltist); 43.

2006., 2007., 2011. ja 2012. aastal parimate hääletusel teise ning mullu kolmanda koha vastu võtma pidanud Bärengrub on Premium liigas kindel nagu see, et Kalju igal talvel mõne uue välismaalase värbab.

Kuigi hooaja esimeses pooles jäi Bärengrub ilma seni temale kuulunud kaptenipaelast, on ta sellest hoolimata nõmmekate kaitseliini selge liider. Kuigi Mikk Reintam tuli Soomest tagasi Eestisse, siis välisliigast tulemine ja noorus Bärengrubi ei ähvardanud ja nii on ta aasta vältel stabiilne põhimees ja juht olnud. Pärast Reintami vigastust Jorge Rodriguesega paari moodustanud Bärengrub on näidanud head üksteisemõistmist ka välismaalasega ning nii on Kalju lasknud endale lüüa vaid keskmiselt 0,5 väravat mängus.

30-aastase Kehtna päritolu mehe trumbiks on kindlasti õhuvõitlus ja kompromissitus, mis tänavu on talle siiski ka karuteene teinud ja rekordiliselt punaseid kaarte toonud. Samas viimase mehe vead, eriti tugevate vastaste ja kiirete ründajate vastu, on keskkaitsja jaoks mõneti paratamatus.

Foto: Gertrud AlatareTrevor Elhi
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
34 mängu (33 põhis); 3 (0 penaltist); 10.

Kunagise ründajana on Elhi väga atraktiivne äärekaitsja. Koos Oleg Valoviga on ta kujundanud Infoneti vasakust äärest tõelise kiirrongi liini. Ainsas mängus, kus ta tänavu põhikoosseisu ei kuulunud, katsetas viienda kohaga leppinud Aleksandr Puštov uusi asju.

Kuigi eelmise superhooaja järel oodati veelgi suuremat edasiminekut, siis just mängud esineliku meeskondadega on näidanud kätte, et Elhi ei ole sündinud kaitsemängija. Nii kipub tal vahel kaitsmine unarusse jääma või mängib mõni vastane ta liialt lihtsalt üle.

Oma ülimalt tugeva võitlejahinge ja ninast vere välja jooksva stiiliga kompenseerib ta aga mõnetist kogenematust. Kiirus, suurepärane tribling ning hea tsenderdus on kahtlemata eemusteks modernse äärekaitsja seisukohast. Kaitsemäng muutub tõenäoliselt ka ajas paremaks, seega tuleviku väljavaated on Elhil kahtlemata head.

Foto: Brit Maria TaelMarkus Jürgenson
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Äärekaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
28 mängu (28 põhis); 9 (4 penaltist); 60.

Jürgenson on parim tõestus sellest, et suurepärased äärekaitsjad tulevad just ründajatest. Platsil ääretult pühendunud ja võidule orienteeritud ning selle kõrval nalja viskav Max (Jürgensoni hüüdnimi - K.E.) on juba aastaid kuulunud meistriliiga parimate kaitsjate sekka, kuigi tunnustust on ta saanud teenimatult vähe.

Tema suurim trump on see, et teda jagub kõikjale - kaitsesse, rünnakule, väravaid blokeerima, kauglööke pommitama, penalteid realiseerima, aute viskama, treeningul nalja tegema või mõnda Andre Frolovi antavat intervjuud segama. Kui ta puudub, mõjub see tavaliselt Flora kaitsele halvasti.

Negatiivse poole pealt keeb vahel üle ja teeb lollusi, aga suures pildis on maru stabiilne. Mõlemajalgsus teeb temast mitte parem- või vasakkaitsja, vaid universaalse äärekaitsja selle parimas tähenduses. Rünnakul väga tulemuslik. Väärib lepingut piiri taga ning kui teda võrrelda olemuslikult mõnes mõttes sarnase Gert Kamsiga, siis viimane läks Florast Soome just 27-aastaselt.

Foto: Jana PiparAndrei Kalimullin
Klubi: Tallinna Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 37
Senine hooaeg
32 mängu (32 põhis); 1 (0 penaltist); 20.

Uskumatu igiliikur. Levadiast noorenduskuuri järel lahkunud Kalimullin on veel 37-aastaselt Premium liiga kaitsjate paremikus. Ta on olnud heas mõttes märkamatu, mis keskkaitsjale on kindlasti komplimendiks.

On teinud taas endale omaselt hea hooaja, kus vaatamata passi kirjutatud vanusele ja üsna lühikesele kasvule suudab väleduse ja teravusega ründajaid neutraliseerida. Omab fenomenaalset võimet vastaselt pall ära võtta. Teeb seda graatsiliselt ja eriti osavalt.

Uskumatu on aga see, et ta on 2014. aastal kogunud vaid kaks kollast kaarti. Varem ikka igal hooajal mõne sigadusega hakkama saanud Kalimullin on see aasta hoidnud erakordset rahu ja see on julgustavalt mõjunud tervele Infoneti meeskonnale.

Foto: Gertrud AlatareKen Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 4 (0 penaltist); 30.

Mida öelda viimase aja koondise põhivasakkaitsja kohta? Eks see tiitel ütleb ise nii mõndagi. Kallaste on kiire, palliga osav, hea kohavalikuga, kindla söödu ja fantastiliste tsenderdustega.

Raudmees Ken, nagu Kalju fännid teda kutsuvad, sai tänavu küll mõned kergemad traumad, aga mängis nendest hoolimata. Samas võis just see põhjustada temas aasta teises pooles väsimuse moodi tunduvat tagasiminekut. Seda kerget lohakust saaks justkui ka kaartidest välja lugeda, sest kui üldiselt ta nendest hoidub, siis sügis on toonud hoiatusi nii Kaljus kui koondises.

Üldiselt aga muidugi järjekordne super hooaeg. Eelmine aasta jäi fännide valikus teiseks, kuid enda kinnitamine koondises ja lugematul hulgal väravasööte sümbioosis võitlejalikkusega on temast paljude lemmiku teinud. Arengus veelgi järgmise sammu astumiseks vajaks hädasti iganädalaselt tugevamaid mänge.

Foto: Rein MurakasKarol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 0 (0 penaltist); 40.

2012. aasta järel oodati temalt mullu väga palju, aga kedagi pikali ta ei löönud. Küll aga on Mets seda teinud tänavu. Varasemalt Raio Piiroja mantlipärijaks nimetatud Mets on 2014. aastal olnud Eesti A-koondise peamine kaitsev keskpoolkaitsja ning selles rollis palliga kindlust ja söödumängu veelgi edasi viinud.

Seega sobib Floras siiski keskkaitsjana tegutsevale Metsale juba paremini võrdlus meie rahvusesinduse praeguse kapteni Ragnar Klavaniga. Just mängulugemisoskus, ülihea platsinägemine, konkreetne lühike sööt ja kõvasti üle keskmise pikk sööt ja diagonaal muudava Metsa ka kaitsjana Floras oluliseks rünnaku ehitajaks.

Lisaks on ta õhus tugev ning oma pikkade jalgadega ülimalt nahhaalne. Ei kohku kellegi ees, juhendab hästi meeskonda ja tümitab vastavalt vajadusele Premium liiga ründajaid. See aasta on ära jäänud läbipõlemised ning Taavi Rähniga on nad imelise koosluse moodustanud. Esikolmikust rohkem sisse lastud väravate osas tasub Flora puhul pigem otsa vaadata väravavahile või katsetustele ja lappimistele äärekaitses.

Foto: Imre PühvelArtur Pikk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 2 (0 penaltist); 30.

Kui Levadia kaitseliini puhul tervikuna võis rääkida kergest mandumisest või paigalseisust, siis Tartu poiss Artur Pikk eristub oma kaaslastest kardinaalselt. Tema on vasakkaitses trepil astunud korraga mitu astet. Parimaks tõestuseks on täismäng oktoobri alguses EM-valikmängus Inglismaa rahvuskoondise vastu.

Pikk on osavate jalgadega kaitsja, kes tänavu on eriliselt silma paistnud rünnakutel. Seejuures tema koostöö Dmitri Krugloviga on olnud eriliselt tähelepanuväärne. Sest kuigi mõlemad panustavad tugevalt rünnakule, siis viitsivad ja jaksavad nad ka kaitsetööd teha, mis on Levadia vasaku ääre surmavalt teravaks ja tapvalt kindlaks muutnud.

Pika suurimaid plusse on tark tegutsemine - ta ei unusta end rünnakule ega jäta auke. Tõusva äärekaitsjana ei jää kunagi kaitse tähelepanuta. Eksib ülimalt vähe.

Foto: Gertrud AlatareMaksim Podholjuzin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Äärekaitsja/keskkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
30 mängu (29 põhis); 1 (0 penaltist); 21.

On imekspandav, et Podholjuzin on aastaid Tallinna Levadia põhimehi olnud, ent vanust on tal vaid 21 eluaasta jagu. Erinevalt teistest valikusse mahtunud äärekaitsjatest on Podholjuzin selgelt kaitsvam. Kui teistel on ründevõimekus trumbiks, siis temal pigem nõrkuseks. Kuigi kiirus lubaks, jookseb mõte tihti kokku.

Küll aga on Podholjuzin tohutult universaalne. Kui varem oleme teda palju näinud vasakkaitses, siis Artur Pika sära pole teda tänavu sinna kohale lasknudki. Tegutseda on ta saanud parem- või keskkaitses. Keskel jääb küll kehaliselt veidi nõrgaks, aga olulisi ärakukkumisi ei põhjusta.

Oma pikkuse kohta on õhus küllalt tugev ja keskel mängides aitavad teda palju väledad jalad. Miinuspoolele jääb aga loodetud arengu puudumine. Täidab stabiilselt oma rolli, aga hüpet edasi pole teinud. Võib jääda mulje, et ehk on isegi tibusammu tagasi teinud, aga see on tõenäoliselt seletatav ebatavaliselt laiema tipuga, mis ei lase sedavõrd särada.

Foto: Hendrik OsulaTaavi Rähn
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 4 (0 penaltist); 40.

Huvitav debütant Soccernet.ee parimate kaitsjate nimistus on Taavi Rähn, kes pole varem siia kuulunud, sest lahkus juba 2003. aastal välismaale mängima. Tänavu tuli tagasi ja on näidanud pikaaegsele koondislasele väärilist kindlust.

Õhuvõitluses ja kohavalikul teist tema sarnast ei ole. Täielik peremees oma alas. Neli väravat on hea tunnistus ka sellest, et tihti on ta peremees ka vastase alas. Kuigi 33 eluaastast tulenevalt ei ole kiirus ehk päris see, mis ta võiks olla, siis Premium liigas lapib ta oma suurepärase kehamängu ja tarkusega selle augu filigraanselt. Juhendab meeskonda igas olukorras ülimalt häälekalt, olles tõeline kapten.

Rähni kasuks räägib ka see, et oma varasemas karjääris on olnud ta lõhkuv poolkaitsja, mis tähendab, et sööduga alustamine ja palliga mäng ei ole talle ka võõrad - vastupidi.

Foto: Gertrud AlatareAndrei Sidorenkov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
24 mängu (23 põhis); 1 (0 penaltist); 50.

Kaitsjana viimati 2007. aastal veel Floras mängides parimate hulka tulnud Sidorenkov naasis talve lõpus isegi veidi üllatavalt kodumaale. Kodulinnas Sillamäel ei alanud asi ka just nii hästi, kui oleks võinud, sest peatreeneriga oldi erimeelsustel ja nii oli ta vahepeal enam kui kuu ilma klubita. Siis tuli aga Sillamäele tagasi ja tõusis hooaja lõpuks lausa kapteniks.

Just hooaja teises pooles on ta Sillamäe jaoks olnud asendamatu nii kaitses kui rünnakul. Tema terav vasak jalg ja kogemused nii koondises kui välismaal on Kalevi jaoks hindamatud ja ilma temata ei oleks Sillamäe hetkel see, mis ta on.

Sidorenkov on pärast suvel toimunud naasmist mänginud ülimalt motiveeritult ja just kindlus on see, mis silma torkab. Hooaja alguses ei olnud vorm kõige parem, aga praeguseks on end sellisesse konditsiooni viinud, kus ka enda kohta nigelama esitusega on siiski tasemelt hea.

Napilt jäid valikust välja: Mindaugas Bagužis (Sillamäe), Roman Nesterovski (Trans), Jorge Rodrigues (Kalju), Aleksandr Semahhin (Infonet), Toni Tipuric (Levadia), Aleksandr Voltškov (Jõhvi).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
2012: 1. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov 

Kommentaarid

nimi   •  
(212.90.67.***)
Vaieldamatult Markus Jürgenson!
Ratnikov   •  
(84.50.177.***)
1. Sidorenkov. 2. Kallaste 3. Avilov

Siider on hetkel pärast Danetška tuhmumist vaieldamatu liider - Paide mängus tegi 3 assisti ... Võimsad standardid ja tohutu kreatiivsus jne
2. Kallaste on olnud heal stabiilsel tasemel
3. Avilov - võimas progress sel aastal - mäletan kuidas aasta tagasi teda tallasid Neemelo, Prosa, Post ja isegi Elari Valmas.... Nüüd poisist on eliitkaitsja sirgumas...

Miks mitte teised? Jürgenson on jäähoki keeli öeldes - hea puckmover kuid mängudes tippudega üsna kurb mulje temast. Samal põhjusel ka need Leva poisid mulle sel aastal ei meeldinud - Tallinna Kalevi vastu jah sangarid, aga Kalju, Infoneti jne vastu on veits klounite moodi - vaadake üle FCF-Leva mängu ning nöete mida nende Artjuninite ja Pikkadega tegi Logua ja Alliku jne.....
poom   •  
(217.71.45.***)
Sidorenkov on tõesti hea mulje jätnud.
Realking   •  
(84.50.108.***)
To Ratnikov: Mis need FCF mikkerpead ja venkud tegid siis? Peale kaotamise muidugi....
KL   •  
(90.191.124.***)
Kogu kaitsjate analüüsi usutavus saab jõhkra löögi juba teise mängija iseloomustuse juures, sest "Samas loodab kaitses vahel võib-olla liialt oma kiirusele" on ju absoluutselt mööda. Kõik spetsialistid (treenerid, eks-mängijad, agendid) rõhuvad just, et kiirus (või selle puudumine) on Avilovi nõrgim külg.
JL   •  
(90.191.181.***)
Kõik spetsialistid? Oled meedias palju Avilovi kohta arvustusi näinud? Aga sa ei lugenud vist lauset lõpuni ka: "Samas loodab kaitses vahel võib-olla liialt oma kiirusele, lastes ründaja paar sammu endast ette ning see on teinud temast selle seltskonna suurima kaardisaaja, kuna valearvestusest tulnud vead tuleb kuidagi paigata." Kui laseb mängijad endast ette ja ei jõua kiirusega enam järgi, siis tundub, et mees hindab ise asju valesti...
to KL   •  
(193.240.53.***)
No lugedes igapäevaselt soccerneti mängu kokkuvõtteid ja neid analüüse, siis ei tohiks üllatus olla, et nii mitmeski kohas on nende nägemus rohkem või vähem reaalsusega vastuolus. Siiski tore, et asja tehakse ja suures plaanis on ju huvitav lugeda.
hull lehm   •  
(194.150.65.***)
siit uudisest saaks kyll terve aasta kyttepuude varud
Normveel   •  
(82.131.86.***)
Ma ei tea.. Ei ütleks, et meil siin hetkel on paremaid kaitsjaid kui Mets või Kallaste või Sidorenkov. Mine siis võta kinni, kes neist parim on.
Aga hea artikkel, meeldis.
Muidugi, kõige enam üllatavad Jürgensoni väravatearv ning Artur Pika stabiilsus.
poom   •  
(217.71.45.***)
Nõustun totaalselt normiga. Need kolm peaks moodustama esi kolmiku. Samas pikk ja jürgenson hästi mänginud.

Sisene
PREMIUM LIIGA
Fantasy nipinurk: punane, vigastus ja muud mured jätavad mitu põhitegijat pealtvaatajaks  (tähtaeg kell 16.30!)
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
ESILIIGA
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
32:7
34
2.
Tallinna FCI Levadia
13
11
1
1
32:4
34
3.
Nõmme Kalju FC
12
9
2
1
26:10
29
4.
Paide Linnameeskond
13
7
1
5
33:14
22
5.
FC Kuressaare
13
6
1
6
15:17
19
6.
Tartu JK Tammeka
13
4
2
7
14:23
14
7.
JK Narva Trans
12
4
0
8
13:19
12
8.
Pärnu JK Vaprus
13
2
0
11
14:38
6
9.
Tallinna JK Legion
12
2
3
7
10:23
5
10.
JK Tallinna Kalev
13
1
1
11
8:42
4
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
34
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
22
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
6
Tallinna JK Legion
5
JK Tallinna Kalev
4
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!