Meistriliiga parimad poolkaitsjad 2014 (9)

Mullu võitis tiitli Dmitri Kruglov. Foto: Jana PiparNagu traditsiooniks on saanud, jätkuvad Premium liiga hooaega kokkuvõtvad Soccernet.ee lood ülevaatega liiga parimatest poolkaitsjatest.

Kui kaitsjate nimistus olid kõik 12 meest Eestiga seotud, siis poolkaitsjate hulgas näeme juba tervelt viite võõrleegionäri.

Klubiliselt on enim pallureid, neli, FC Florast, Nõmme Kaljust on kolm ning Levadiast ja Sillamäest kummastki kaks meest. Lisaks on ühe erandina esindatud ka tabeli teise poole meeskond.

Aasta pole selles osas palju muudatusi toonud, et kogu mullune esikolmik - Dmitri Kruglov, Martin Vunk ja Hidetoshi Wakui -, on kenasti rivis ka tänavu. Wakui jahib seejuures oma kolmandat tiitlit selles arvestuses.

Võib-olla veidi üllatavalt ei leia mõni lugeja alltoodud nimekirjast erinevate klubidega hooaja teises pooles liitunud koondise- ja välismaakogemusega poolkaitsjaid, ent siinkohal ei lähtunud me oma valikutes mitte kõlavatest nimedest, vaid terviklikust hooajast ja panusest meeskonna edusse.

REKLAAM

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2014 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Rein MurakasRauno Alliku
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Parempoolkaitsja/ründaja
Vanus: 24
Senine hooaeg
32 mängu (27 põhis); 15 (0 penaltist); 20.

Pelgalt statistikat vaadates on Alliku teinud oma parima hooaja, sest kui mullu ei suutnud ta veel oma väravaarvet kahekohaliste numbriteni viia, siis tänavu see tal õnnestus. 15 väravat paremäärena on korralik näitaja, ent siin on ka üks aga.

Nimelt pole Alliku tänavu suurte vastu väga sahistanud ja tabamused on tulnud nõrgemate meeskondade vastu. Mis eelnevat karjääri silmas pidades on pigem uudne nähtus. Kuna konkreetselt tema positsioonile pole ka liialt suurt konkurentsi Floras, on võib-olla mõneti langenud mugavustsooni. Platsil näeb siiski kõvasti vaeva ning võime tagasi töötada on tal eriti hea.

Suurimateks trumpideks on tal kiiruslik pallivaldamine ja ootamatutest kohtadest väravale löömine, mis toob tema parimad küljed esile just vasturünnakutel. Seejuures vasturünnakute algatamise osas on Alliku väga tugev, sest võidab palju palle ning alustab seejärel tihti resultatiivselt lõppevaid gepardlikke spurte. 

Foto: Jana PiparIlja Antonov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
27 mängu (27 põhis); 0 (0 penaltist); 60.

Kõigest 21-aastane Antonov ilmus kolm hooaega tagasi esiliigast Puuma võistkonnast suuremale vutikaardile ning on tänaseks Eesti A-koondise põhimees. Kui eelmisel kahel aastal oodati temast võib-olla mõneti Konstantin Vassiljevi mantlipärijat, siis tänavu on ta roll selgelt teistsugune olnud.

Tema ülesanne ei ole angeldimarialike väravasöötude andmine ega pidev peale pommitamine. Nii Levadias kui ka koondises suisa kummalisel positsioonil on Antonovi ülesanneteks palju musta tööd teha, tsoone kinni panna ja pall kiirelt selle võitmise järel kaitsest rünnakule viia.

Antonovi tugevusteks on imehea tehnika ja pallikäsitlus. Vajadusel võib ta teha sellist uut ja vana, et kõik mokk töllakil vaatama jäävad. Keskpoolkaitsjale omaselt on trumbiks ka lühike sööt. Nõrkuseks on tal kiirus, aga selle kompenseerib targa tegutsemisega. Viimaste aastate areng paneb vaid mõtlema, et kuhu edasi...

Foto: Jana PiparZakaria Beglarišvili
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
33 mängu (32 põhis); 9 (0 penaltist); 30.

Kodumaa eksirännakutelt naasnud grusiin sobib ideaalselt Norbert Hurda stiili. Briljantne pallivaldamine ja väljakunägemine annavad geniaalseid lahendusi ja silmailu.

Sihik on tal väga täpne, aga löök jääb pigem pehmeks. Võrreldes oma viimase hooajaga Floras, on hingel küll selgelt vähem väravaid, aga see on ilmselt puudulikust vajadusest tulnud. Albert Prosa on oma jala paukuma saanud ja kui meeskond tervikuna toimib, ei ole vaja nii palju enda peale võtta.

Kohati jääb ehk liialt kauaks palliga toimetama, ent teisest küljest ongi parem nahkkera enda valduses hoida, kui see suvalt kuskile teele panna, lootes, et äkki keegi kätte saab.

Foto: Jana PiparDmitri Kruglov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
8 mängu (põhis); 4 (1 penaltist); 10.

Kui mitmed teised nii vähe kohtumisi kirja saanud koondisekogemustega poolkaitsjad jäid valikust välja, siis Kruglovi puhul ei olnud võimalik seda teha. Mullu Soccernet.ee lugejate poolt parimaks poolkaitsjaks valitud Kruglov on tänavu taas näitamas, et kõik, mis tema puudutuse saab, muutub kullaks.

Eelmisel aastal küsisime: "Kuidas saaks Levadia uuel aastal ilma temata hakkama?" Õige vastus on, et kesiselt. Hooaja esimeses pooles, mil koondise vasakäär Aserbaidžaanis oli, ei löönud tema puudumine küll nii väga välja, ent just tema lisandumine on Levadiale hullumeelse tõuke andnud.

Kruglov on kaheksas mängus löönud neli väravat, mis on Levadiale toonud täpselt kuus punkti. Ilma Kruglovita oleks Levadia tabelis praegu alles neljandal kohal. Hirmkõva purakas vasakus jalas, Eesti mõistes davidbeckhamlikult täpsed tsenderdused ning kogu kogemustepagas tõstavad Kruglovi tavalisest Premium liiga mängijast astme kõrgemale. Kui see oleks Levadia võimuses, lisanduks tõenäoliselt Eesti õigekeelsussõnaraamatusse "krugloviseerima", mis tähendaks erakordselt tugeva positiivse tõuke andmist.

Foto: Jana PiparIrakli Logua
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakpoolkaitsja/ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg
33 mängu (26 põhis); 10 (0penaltist); 20.

Logua on tegemas hirmuäratavalt sarnast hooaega eelmisele. Nagu ta saabus esmalt Florasse tugevas alavormis, tuli ta tänavugi klubi juurde tagasi kehvas konditsioonis. Sellest hoolimata on ta stabiiselt mänguaega saanud ja aina paremaks muutunud.

Tänaseks kümme väravat löönud Logua toob Flora palli valdavale stiilile juurde sirgjoonelisust ja konkreetsust. Tema kiirendus ja löögitugevus on sedavõrd erakordsed, et Lillekülas teeks ta ilmselt nii ise kui oma pommlöögiga ära Elroni elektrirongile.

Logua armastab vasakult sisse tõmmata ja oma vasakuga väravale peale uhada ning 10 tabamust näitavad, et on seda teinud üsna hästi. Kuigi ta väga tsenderdada ei armasta ja kaitsemäng on kehv, siis Hurda käe all on ta oluliselt targemaks saanud.

Foto: Imre PühvelKarl-Eerik Luigend
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
27 mängu (25 põhis); 0 (0penaltist); 51.

2012. aastal U-19 EM-finaalturniiril säravaid esitusi pakkunud ja rahvusvahelist tähelepanu pälvinud vasakäär ja ründav poolkaitsja Luigend oli eelmisel hooajal justkui pisikeses kriisis, millest tuli tänavu välja kontrolliva keskpoolkaistjana.

Flora oma Andrea Pirloks koolitamine tõstis Luigendis esile kõik tema suurimad trumbid - fantastilise väljakunägemise, suurepärase sööduoskuse, tarkuse ning erakordsed tsenderdused. Eriti paistis see kõik silma hooaja esimeses pooles, kui ta tõsiselt läikimalöödud kalliskivina sätendas. Nii teenis ta ju ka kutse A-koondise juurde.

Väljakul jääb veidi vajaka nahaalsusest, mis peegeldub tänavu avamata väravatearves. Oskusi silmas pidades peaks vahel lõpuni söötu otsiva boheemlase asemel näljaseks hundiks kehastuma, mis aitaks tal tõenäoliselt arengus veelgi sammu edasi teha. Kahtlemata üks suuremaid tulevikulootusi, kelle karjäär on konkreetselt iseenda kätes.

Foto: Imre PühvelStanislav Murihhin
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
28 mängu (23 põhis); 16 (0penaltist); 30.

Sillamäe leidis omale Venemaalt tõelise talendi. Paremäärena mängides 28 mängust koguni 16 väravat kirja saada on kahtlemata kõva tulemus.

Murihhin on väga ründava loomuga ja elatub peamiselt oma kiirusest. Kaitsesse töötamises väga usin ei ole, aga eks ta panebki end maksma teisel pool väljakut. Arvestades, et pole puhas ründaja, siis realiseerimine on suurepärane.

Murihhin armastab mängu äärelt keskele sisse tuua ning kuigi alustas hooaega veidi rahulikult, siis aja edenedes sai ka oma korraliku löögi tingimustele vastavaks seadistatud.

Foto: Imre PühvelDaniil Ratnikov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründav poolkaitsja, keskpoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
31 mängu (28 põhis); 10 (0penaltist); 81.

Kuni suveni valitses Sillamäel olukord, mis kõlas lühidalt nii: "Anna Ratnikovile pall ja tema teeb juba ülejäänu." Bulgaarias mehistunud Ratnikov on liiga üks paremaid mängujuhte. Tema kreatiivsusel, imelistel söötudel ja kaunilt virutatud väravatel ei ole justkui piire.

Koondise fännid on hakanud temast rääkima ja loodavad teda näha Eesti sinises särgis. Ratnikovi peetakse meistriliiga Kostja Vassiljeviks, kes annab resultatiivseid sööte seni, kuni jalg väsib. Ja kui üks jalg väsib, jätkab teisega väravale pommitamist.

Seadis aasta alguses lati nii kõrgele, et viimastel kuudel on raskusi olnud selle püüdmisega. Näib praegu selgelt väsinud, mis on ilmselt tunnistus Kalevi nõrgast ettevalmistusest ja lühikese pingiga mängimisest. Siiski on isegi väsinuna Sillamäe jaoks ääretult oluline lüli.

Foto: Jana PiparReginald Mbu Alidor
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
30 mängu (25 põhis); 0 (0penaltist); 30.

Reginald on tõenäoliselt üks alahinnatumaid pallureid, sest ta jääb rünnakul vähe silma. Lõhkuva poolkaitsjana on ta aga oma ampluaas üks võimsamaid. Üks-üks võitlustes on ta sisuliselt võitmatu olnud.

Mitte just märkimisväärsest kasvust hoolimata on uskumatult jõuline tüüp ja kogu oma füüsilise mängustiili juures suudab vajadusel ka palli hoida ja käike leida.

Kõige selle juures on ta alles 21-aastane, mis mõjub vägagi üllatavalt just mängulist küpsust ja tarkust silmas pidades. Mängib ju Eestis alles esimest aastat ka ehk kohanes väga-väga ruttu.

Foto: Gertrud AlatareRasmus Tomson
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
30 mängu (27 põhis); 8 (0penaltist); 20.

Kevadel Paidega liitunud Tomson sai justkui uue hingamise, sest Järvamaa klubis on tema olnud see, kes nende rünnakuid veab.

Hirmkõva löögiga Tomson on kirja saanud kaheksa väravat ning kui Paidel vahel mäng ei suju, siis tema suudab ikka teravusi tekitada ja lahingusse elu tuua. Kui meeskonnal on tihti olnud komplekteeritusega probleeme, siis Tomson on püsinud terve ning rivis.

Vaatamata küllalt sirgjoonelisele mängustiilile on ta ka tehniliselt piisavalt osav ja õhus tugev, mis on muutnud tema rolli Paides veelgi tähtsamaks, kuna korralikku väravaid löövat ründajat neil sel aastal olnud ei olegi. Platsil on teda alati hea vaadata, sest pakatab isust ja väravanäljast.

Foto: Gertrud AlatareMartin Vunk
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
24 mängu (22 põhis); 4 (1 penaltist); 61.

Pärast Eestisse naasmist ja imelist hooaega Sillamäel, vahetas üllatuslikult Kalevi särgi Nõmme Kalju oma vastu. Kaljus sai temast asendamatu mees, kelle puudumisel klubi oma ilmetuimad mängud on pidanud.

Tänu Reginaldile on saanud näidata ka head ründavat poolt, mis talle Sillamäelgi palju tähelepanu tõi. Üllatab kohati ootamatute käikudega ette, mida alati ründajad ja ääred läbi ei hammusta ning mille tulemusel pall tühja veereb, sest kaaslaste mõte ei jõudnud Vungi omale järgi. Kui kaaslane oskab aga Vungilt seda oodata, on tõenäoliselt tulemas ohtlik rünnak.

Eesti koondise algkoosseisumees Vunk on näidanud ka oma ohtlikkust standardolukordade lahendamisel, sest on läbi hooaja toimetanud väravatega lõppenud nurga- ja karistuslööke. Tema peamine relv on aga mõistagi suur töötahe ja võime vastaste rünnakud laiali lõhkuda. Viimasest tulenevalt on saanud ka korralikult kaarte.

Foto: Gertrud AlatareHidetoshi Wakui
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Ründav poolkaitsja, keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 20 (2 penaltist); 4; 0.

Wakui saabus Eestisse ja Nõmme Kaljusse 2011. aastal, lõi seitse väravat ja valiti Soccernet.ee lugejate poolt aasta parimaks poolkaitsjaks. 2012. aastal lõi Wakui juba kümme väravat ning sai uuesti sama tiitli. Mullu virutas juba koguni 15 tabamust, ent jäi parimate valimisel poolkaitsjate arvestuses alles kolmandaks.

Talve veetis Wakui Jaapanis ning veebruaris põrus ta Soomes FC Lahtis testimisel. Seejärel testis aga Kalju ise oma viimaste aastate parimat mängijat ja otsustas lõpuks mehele ikkagi lepingut pakkuda. Ja tehti õigesti. Wakui on hoolimata 31 eluaastast mänguliselt veelgi juurde pannud ja selle tunnistuseks on ta hingel kaks vooru enne hooaja lõppu 20 väravat.

Wakui imeline pallikäsitlus, enneolematu tehnika ning võime igast asendist ja igal hetkel vajaminev värav lüüa, muudab ta tänavuse hääletuse eel taas üheks suureks soosikuks. Kui keegi teine ei teinud, siis Wakui tegi - ta otsustas mänge just siis, kui vaja. On olnud parem kui varem.

Napilt jäid valikust välja: Oleg Valov (Infonet), Tanel Melts (Infonet), Omar El Hussieny (Levadia), Andreas Raudsepp (Levadia), Svjatoslav Jakovlev (Trans), Aleksandr Dmitrijev (Levadia).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:

20131. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012
1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011
1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
20101. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
20091. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
20081. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
20071. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
20061. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

asddd   •  
(85.253.73.***)
kruglov mängib keskväljal nüüd? Vanasti oli ikka ääre kaitse.
kommentaar   •  
(90.190.254.***)
Florakatest tooks kõige rohkem esile Allikut. Just oma mitmekülgsuse poolest, positsioonilt on mees ju parempoolkaitsja/ründaja, kuid suudab väga vabalt mängida nii vasakul äärel kui ka keskväljal ja saaks vajadusel hakkama isegi äärekaitses.
Töötab väga palju tagasi ning suudab kiirusega luua väga palju häid võimalusi. Kui väravaid on löönud Alliku 15, siis on ta ka andnud omajagu väravasööte ning teinud väravatele palju eeltööd. Lisaks on ta kindlasti ka üks Flora liidritest ning kes võiks kuuluda selle hooaja Premium Liiga TOP3 poolkaitsjate hulka.
Peale Alliku on Florakatest veel silma paistnud Logua, kes on hakkanud hooaja lõpul häid võimalusi looma.
Ratnikov   •  
(84.50.177.***)
Arvan, et sel hääletusel pole nagu mõtet - nagu nii paljud lugejad liigat polnud jälginud, vaid tippkohtumisi või ei kujuta ette et väljaspool päälinna on ka elu ja mängijad mitte kehvemad kui Kruglovid ja muud Ivanovid..... Lisaks paljud tabelist kaugemale ei näe ning kui smiškol vähem väravaid kui telešil lastud siis loomulikult tema parim VV. Kui Kabajevil 100500 väravat siis loomulikult tema parim ründaja, parim mängija ja tont teab mis veel -ija....

Tulge kohalikku vutti vaatama, mitte ainult koondise mänge! Siis silmaring laiem ja Meistriliiga tugevam!
Memento   •  
(176.46.123.***)
Smiško pole vähem väravaid kui Teleš lasknud...
.   •  
(82.131.70.***)
Mina arvn, et parima poolkitsja nimekirja ei peaks saama poolkaitsja, kes ei ole hooaja peale löönud mitte ainsatgi väravat!
juu   •  
(188.94.65.***)
eelmisega 100% nõus
realking   •  
(84.50.108.***)
Iseendaga nõustud teise arvuti tagant? :)

Aga vb siis peaks teie (sinu) jaoks tegema kaks erinevat poolkaitsjate rühma? Ründava- ja kaitsva suunitlusega mängijad jagama erinevatesse gruppidesse?
.   •  
(82.131.70.***)
Kuule nüüd, kui isegi kaitsja suudab lüüa väravaid siis mis probleem on lüüa poolkaitsjal väravat, mis tahes olgu ta kaitsev või ründav...
realking   •  
(84.50.108.***)
Et väravavaht on ka parim siis, kui lööb väravaid? Või on siiski mängijatel erinevad rollid? Eriti arvestades, et need nullipoisid on oma meeskondadega 1. 2. ja 3. kohal.

Ega ma ei keela statistikaori olla, aga vähe vaiksemalt võiks enda piiratust välja näidata.

Sisene
EESTI KOONDIS
Esimene maavõistlus selge: meeste koondis mängib juunis Albaaniaga
LEVADIA VASTUOLULINE VÕIT
Luup peale | Piinlik, häbiväärne ja vastuvõetamatu. Kohtunikud kardavad ja tassivad Levadiat
EINTRACHT VÄRVIS SEVILLA VALGEKS
Premier League'i 4 suurt küsimust ehk kuidas saada Cristiano Ronaldo Tallinna?
PREMIUM LIIGA
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!