Nõmme Kalju duelleerib 10 miljoni euroga (17)

Nõmme Kalju esiründaja Liliu. Brasiillase senine hooaeg pole olnud loodetult särav, aga eurosarjas on tema head esitused Kalju jaoks edu saavutamiseks vältimatult vajalikud. Foto: Liisi Troska

Eesti klubijalgpall alustab täna igasuvist eksamisessiooni, mis tunamullu jeeli-jeeli läbiti, aga kus aasta eest täiega läbi kukuti. Eurosarjamängud näitavad ära, mis puust on Premium liiga hetkel tehtud?

Esimene eksaminand on valitsev meister Nõmme Kalju, kes kohtub Kadrioru staadionil kell 19.00 Meistrite liiga esimese eelringi avamängus Põhja-Makedoonia klubiga Škendija KF. Vastane on kolm hooaega järjest jõudnud Euroopa liiga play-off'i ehk alagrupiturniirist ühe takistuse kaugusele. Vähemaga ei soovita leppida ka tänavu ja Kalju vastu ollakse selge soosik.

Rahvusvahelised kihlveokontorid hindavad Škendija šansse sellest paarist edasi pääseda keskmisel 95% suurusteks. Miks ei ole Eesti klubid isegi Põhja-Makedoonia – mis, oleme ausad, on Euroopa jalgpalli kontekstis ikkagi perifeeria – vastu tugevamas seisus, küsib jalgpallisõber põhjendatult? Põhjuseid on umbes 10 miljonit, sest just nii suur on eurodes mõõdetuna Škendija aastane eelarve.

Võrdluseks olgu öeldud, et Nõmme Kalju opereerib tänavu 1,2 miljoniga, millest esindusmeeskonna peale kulub 700 000 eurot. Käärid on tohutud ja kõnekad. Muidugi oli Kalju kaptenil Maximiliano Uggel eile õigus, kui ta märkis, et kui muud asjaolud võivad erineda, siis platsil on mõlemal võistkonnal ikkagi 11 meest.

Maailma rikkaim albaanlane viis Škendija tippu

Aga samas oleks narr arvata, et eelarvelised erinevused ei mõjuta klubide kasutada olevat mängijamaterjali kvaliteeti. Škendija eelarve on suurem kui kümnel Premium liiga klubil kokku. Nende jõukuse lätteks on maailma rikkaimaks albaanlaseks peetav Lazim Destani, kes on pärit Škendija kodulinna Tetovo lähistel.

Kui Škendija sattus 2013. aastal suurtesse rahalistesse raskustesse, otsustas Destani ühe oma tähtsaima ettevõttega Ecolog International selle sponsoriks asuda. Rahaprobleemid lahenesid ja 1979. aastal endise Jugoslaavia albaanlaste esindusklubina asutatud Škendija asus tõusma Põhja-Makedoonia kõrgliiga tippu.

Škendija KF-i eilne treening Kadrioru staadion. Põhja-Makedoonia klubi on kolmel hooajal järjest jõudnud Euroopa liigas play-off'i. Foto: Liisi Troska

Muuseas, Põhja-Makedoonia vähemusrahvuse esindamine on siiani Škendija eksistentsi kandetala. Nende fännid laulavad näiteks iga kohtumise alguses staadionil Albaania hümni.

2016 võideti Põhja-Makeroonia karikas karikas, 2018 ja 2019 tuldi meistriks, kusjuures edu hõbemedalisti ees oli vastavalt 35 ja 15 punkti ehk tiitlivõit oli mõlemal puhul väga ülekaalukas. Et Škendija teeb praegu Põhja-Makedoonia klubijalgpallis seda, mida ise tahab, peegeldab ilmekalt ka pühapäevane uudis, et klubi palkas enda ridadesse oma peamise rivaali Skopje Vardari võtmemängija, poolkaitsja Juan Felipe Ribeiro. Mängudes Kaljuga brasiillane siiski veel platsile tulla ei saa, sest teda ei jõutud esimeseks eelringiks registreerida.

Koduse edu kõrval on Škendija olnud hea ka eurosarjas, sest kolm hooaega järjest on jõutud Euroopa liigas play-off'i , kus kaotati 2016 Gentile (Belgia), 2017 AC Milanile (Itaalia) ja 2018 Trondheimi Rosenborgile (Norra). Nende hooaegade jooksul alistati kahe mängu kokkuvõrres Krakowi Cracovia (Poola), Bakuu Neftši (Aserbaidžaan), Mlada Boleslav (Tšehhi), Chisnau Dacia (Moldova), HJK (Soome), Trakai (Leedu), The New Saints (Wales) ja Tiraspoli Šeriff (Moldova). Nagu näha, on Škendijal jagunud kvaliteeti Kaljust oluliselt kõvemate kärbsete lömastamiseks.

"Survet kui sellist me ei tunne, sest oleme sellega harjunud. Meil on väga kvaliteetne meeskond ja mängijad, kes on nendeks mängudeks valmis," sõnas peatreener Qatip Osmani eilsel pressikonverentsil enesekindlalt. "Läbisime eelmisel hooajal Meistrite liigas edukalt kaks eelringi. Soovime sama tulemust korrata ja võib-olla oleme suutelised isegi enamaks," andis kapten Armend Alimi mõista, et meeskonna sihid on oluliselt kõrgemad kui teise eelringi pääsemine.

Nõmme Kaljul on senise hooaja jooksul tulnud üpris sageli nõutult käsi laiutada, sest mäng ei kipu sujuma. Enam kui üheväravalisi ehk murevabamat sorti võite on tiitlikaitsja tänavu Premium liigas saavutanud ainult neli. Foto: Liisi Troska

Kalju komistusterohke hooaeg

Pärast vastase kiitmist on asjakohane vaadata otsa valitseva Eesti meistri senisele 2019. aasta hooajale. Märkimist väärivad järgmised asjaolud:

  • Premium liiga nelja esimese vooruga teeniti tabelisse neli punkti, saadi kaotused Paide Linnameeskonnalt ja FC Floralt.
  • Hetkel ollakse tabelis neljandad, tagapool Paidest ja liidrile Florale kaotatakse 10 punktiga.
  • Karikafinaalis kaotati Narva Transile.
  • Ladusust pole, iga viik või võit tuleb talveunest ärganud karule omase kangutamisega.
  • Meeskonna mullu meistriks tüürinud Sergei Frantsev sai esimese ringi keskel ametist priiks.
  • Premium liiga mulluse parima väravaküti Liliu kontole lisandub väravaid vaevaliselt.
  • Kaks talvel palgatud välismaalast – Eugen Zasavitši ja Hector Nunez – osutusid kasututeks kaigasteks.

Samas on aus märkida, et duellides Eesti tippklubide ehk Flora, Levadia ja Paidega on Kalju pärast treenerivahetust esinenud pigem õnnestunult. Nad on tänavu meeskond, kes mängivad raskete vastastega täitsa hästi, aga jäävad hätta kohustuslike võitude korjamisega. Škendija vastu pole seda viimast teha vaja, sest põhjendatult Euroopa liiga alagrupiturniiri sihtiva Põhja-Makedoonia meistri alistamine pole Eesti meistri jaoks ühestki otsast kohustuslik.

Küll aga tohutult ahvatlev. Ja mitte võimatu. Oma ajaloo jooksul on Kalju varemgi maha surunud endast oluliselt rikkamaid vastaseid. Kui Helsingi Jalgpalliklubi (HJK) 2013. aasta kaotuse üle visatakse põhjanaabrite juures siiani süngeid nalju, siis Kalju trofeesaalist leiab ka Aktobelt (Kasahstan) ja Haifa Maccabilt (Iisrael) nülitud nahad. Mida peaks Kalju tegema, et tekiks võimalus lisada neile ka Škendija oma?

"Kõige tähtsam on distsipliin ja keskendumine esimesest sekundist viimaseni. Samuti usk ja usaldus meeskonnakaaslaste suhtes. Just see on hea tulemuse saavutamiseks eeldus," sõnas peatreener Roman Kožuhhovski. "Usun, et vastane sõidab siia pragmaatiliste eesmärkidega. Kuigi tegu on Balkani meeskonnaga, kellele meeldib mängida ründavalt, siis näeme mingitel hetkedel neid ka rahulikumalt tegutsemas. Neil on mitu taktikalist varianti."

Nõmme Kalju peatreener Roman Kožuhhovski (paremal) ja abitreener Sergei Terehhov eilsel treeningul. Foto: Liisi Troska

Mäng käib väga kõrgetele panustele

Kui 10 miljoni euro suurust eelarvet omava Škendija jaoks moodustavad eurosarjas osalemise eest UEFA-lt saadavad solidaarsusmaksed kindlasti olulise, aga mitte eluliselt tähtsa osa eelarvest, siis Eesti klubijalgpallis opereeritakse suurusjärkudes, mis muudavad euroboonused tohutult tähtsaks. Ja ka ahvatlevaks.

Kuna Kaljul on isegi kaotuse korral tagatud võimalus jätkata euroteekonda Euroopa liigas – säärane riikide meistreid tunnustav süsteem kehtib eurosarjades teist hooaega –, siis on nad juba enne võistluse algust taganud endale umbes 800 000 euro suuruse auhinnaraha. Škendija alistamise korral lisandub sellele veel umbes 400 000 eurot pluss teleõiguste müügist terendav tulu. Juhul, kui vastaseks tuleb Glasgow Celtic, oleks see päris suur. Mäng käib seega kõrgetele panustele.

Kalju saab sellele lahingule vastu minna täiskoosseisus. Ka hooaja alguses vigastada saanud Aleksandr Volkov on paranenud ja Kožuhhovski sõnul ei vaeva ühtegi mängijat mure, mis segaks tema põhikoosseisu määramist. Škendija ridades olid üleval teatud küsimused meeskonna parima väravaküti Besart Ibraimi kohal, aga peatreeneri Osmani sõnul on ka tema mänguks valmis.

Kalju üks väheseid eeliseid on võistlusrütmis viibimine, sest kui Eesti meistrivõistlused käivad, siis Škendija pidas viimase võistluskohtumise 26. mail, kui lõppes Makedoonia kõrgliiga. Pikka puhkust meeskonnale ei võimaldatud, sest vahemikus 19. juuni kuni 1. juuli peeti eurosarjaks valmistudes neli treeningkohtumist.

Esmalt alistati 1:0 Ljubljana Olimpija (Sloveenia), siis kaotai 0:1 Zlinile (Tšehhi), saadi 1:0 jagu Žilinast (Slovakkia) ning jäädi viimati, 1. juulil 0:3 alla Luganski Zorjale (Ukraina). Kahes viimases treeningmängus saatis peatreener Osmani platsile täpselt samasuguse algkoosseisu, kus ta tänaseks mänguks ilmselt olulisi muudatusi ei tee.

Meistrite liiga esimese eelringi kohtumine Nõmme Kalju – Škendija algab Kadrioru staadionil kell 19.00. Kordusmäng peetakse nädal aega hiljem Makedoonias.

Paari võitja läheb teises eelringis kokku duelli Glasgow Celtic (Šotimaa) – FK Sarajevo (Bosnia ja Hertsegoviina) võitjaga, kaotaja mängib Euroopa liiga teises eelringis paari Dudelange F91 (Luksemburg) – FC Valletta (Malta) kaotajaga.

9. juulil kell 19.00 Kadrioru staadionil

Nõmme Kalju – Škendija KF

Peakohtunik: Donald Robertson
Abikohtunikud: Graeme Stewart, Daniel McFarlane
Neljas kohtunik: Greg Aitken (kõik Šotimaa)

Eeldatavad algkoosseisud

Kalju vs Skendija - Football tactics and formations

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: LIISI TROSKA
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (17)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

ŠKENDIJA - KALJU
Kas Nõmme Kalju suudab Apollo 11 missiooni 50. aastapäeval tõusta Eesti jalgpalli Neil Armstrongiks?
HETKEL KUUM
EUROSARJAD
VÄLJAST
RANNAKOONDISE KAKS VÕITU
SILM PEALE!
Flora keskvälja köögi vastu vahetanud Karl-Eerik Luigend: jalgpall ei olnud minu valik
SILM PEALE!
Flora keskvälja köögi vastu vahetanud Karl-Eerik Luigend: jalgpall ei olnud minu valik (10)
Mäletate veel sellist meest nagu Karl-Eerik Luigend? Endist noortekoondise kaptenit võis veel mõne aasta eest leida toimetamas FC Flora keskväljalt, nüüd aga hoopis klubi köögist.
 
Rauno Tutk: väljakul ei mõtle, et vastasele makstakse rohkem, las ta jookseb
SILM PEALE!
Rauno Tutk: väljakul ei mõtle, et vastasele makstakse rohkem, las ta jookseb (0)
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 21. osa portreteerib Rauno Tutki, kes on jõudnud senise karjääri jooksul kanda kõrgliigas väga mitme Eesti klubi särki.
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
19
16
1
2
58:14
49
2.
Tallinna FCI Levadia
19
14
2
3
61:15
44
3.
Paide Linnameeskond
19
12
3
4
43:15
39
4.
Nõmme Kalju FC
19
11
6
2
33:16
39
5.
JK Narva Trans
19
4
8
7
24:24
20
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
4
10
25:33
19
7.
FC Kuressaare
19
4
5
10
12:40
17
8.
Viljandi JK Tulevik
19
4
3
12
17:37
15
9.
JK Tallinna Kalev
19
3
3
13
14:48
12
10.
Maardu Linnameeskond
19
3
3
13
15:60
12
REKLAAM
 
Aksalu hoidis Hindrek Ojamaa koduklubi nullil
EESTLASED VÕÕRSIL
Aksalu hoidis Hindrek Ojamaa koduklubi nullil (0)
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
49
Tallinna FCI Levadia
44
Paide Linnameeskond
39
Nõmme Kalju FC
39
JK Narva Trans
20
Tartu JK Tammeka
19
FC Kuressaare
17
Viljandi JK Tulevik
15
JK Tallinna Kalev
12
Maardu Linnameeskond
12
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK