Ott Järvela | Kas Marko Savic saab võimaluse vigade paranduseks? (27)

FCI Levadia peatreener Marko Savic. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kirjade järgi on valitseval Eesti jalgpallimeistril FCI Levadial kaks peatreenerit, aga reaalne seis on, et vägesid juhatab Marko Savic, mitte temaga sama ametinimetust kandev Vladimir Vassiljev. Pärast Meistrite liiga eeleelringis Reykjaviki Vikingurilt saadud piinlikku ja häbistavat 1:6 kaotust on Savici töökoht Levadias kehtivate loogikareeglite järgi ohus.

2010. aastal juhtis Levadia meistrivõistlusi kuuepunktilise eduga (tõsi, FC Floral oli kolm mängu varuks) ning oli teinud eurosarjas Ungari tšempioni Debreceni vastu kaks väga viisakat partiid (kodus 1:1 viik, võõrsil võitluslik 2:3 kaotus), aga toonasele peatreenerile Igor Prinsile näidati ikkagi augustis ust. Tema juhtimisel 2008 ja 2009 võidetud meistritiitlid ei aidanud. Kirves raius halastamatult.

Veelgi markantsem oli 2008 varakevadel juhtunu. Tarmo Rüütli oli juhtinud Levadia Eesti meistriks 2006 ja 2007 ning saavutanud oma ametiaja jooksul eurosarjas tolle hetke seisuga Eesti klubijalgpalli parimad tulemused (Enschede Twente alistamine ja jõudmine duellile Newcastle Unitediga 2006 ning kodune 2:1 võit Belgradi Crvena Zvezda üle 2007, mis, tõsi küll, järgmisse ringi ei viinud).

Aga kui 2008. aasta hooajale eelnenud superkarikafinaalis saadi Narva Transilt 1:4 kaotus, oli Rüütli juba paar tundi hiljem vallandatud. Tõsi, aastate möödudes on Levadia presidendi Viktor Levada maneerid muutunud tasasemaks. Näiteks Aleksandar Rogic oli esimene klubi peatreener, kes sai ametis jätkata, kui oma esimesel täishooajal (2018) Eesti meistriks ei tulnud.

REKLAAM

Aga kas Levada – ning ei tasu arvata, et otsuse teeb keegi muu kui tema – lubab ka Marko Savicil pärast teisipäeval juhtunut peatreenerina jätkata? Otsus on Levada jaoks igal juhul keeruline, sest temaga jätkamine tähendaks suure häbi allaneelamist, aga temast loobumine klubi viimase pooleteise aasta strateegiliste valikute valeks tunnistamist. Ühed halvad mõlemad.

2020. aasta suvel, kui Martin Reim otsustas Levadia peatreeneri ametist taanduda, võttis töö üle Vladimir Vassiljev, kelle kõrvale asus peagi Savic. Õige ruttu ilmnes, et tegelik boss on just Savic. Kaaspeatreenerite olemasolu põhjuseks võib olla Savici puuduv PRO-litsents või midagi muud, aga Levadia asjadega kursis olevad inimesed möönavad ning mujalt paistab välja, et asju juhib just tema.

Eesti sai San Marinost jagu, Levadia jäi samale pulgale

Levadia on Savici juhtimisel saanud külge väga tugeva Serbia hõngu. Põhimängijate sekka kuuluvad Milan Mitrovic ja Marko Putincanin. Abitreenerite sekka Nikola Mitic ja Uroš Nikolic, duublit juhendab Ivan Stojkovic. Samuti kumab Serbiale omane mõtteviis – kõik on meie vastu ja me peame nendega võitlema – läbi pea pea kõigist Levadia tegemistest.

Savic otsib konfrontatsioone ja konflikte. Kohtunikega, jalgpalliliiduga ja ajakirjandusega. Coolbeti toodetavas Levadia propagandasaates mõnitas Savic Eesti jalgpalli, tuues ettekäändeks Eesti koondise Rahvuste liigas San Marinoga samasse alagruppi ja divisjoni kuulumise. Meistrite liiga 2022-23 kaks kõige kehvemat võistkonda on San Marino meister La Fiorita ja Levadia. See on fakt.

Eesti tippklubid on eurosarjades aegade jooksul saanud nii vastikult suuri kui ka sportlikult piinlikke kaotusi. Esimeste sekka kuuluvad näiteks Levadia 0:5 Galatasrayga ja 0:7 Praha Spartaga. Samuti Nõmme Kalju 0:5 kaotus Glasgow Celticule. Teiste sekka aga FC Flora allajäämine Gibraltari klubile Lincoln Red Imps. Levadia teisipäevane kaotus Vikingurile oli aga mõlemat. Nii tülgastavalt suur kui ka häbistavalt piinlik.

Kui FC Levadia ja FC Infonet 2017. aasta lõpus FCI Levadiaks ühinesid, käisid omanikud Viktor Levada ja Andrei Leškin välja termini "superklubi", mis jäi külge nagu liim. Ühendklubi loomise pressikonverentsil 2017. aasta novembris sõnas Levada: "Eurosarja alagrupiturniir on minu unistus.“

Mullu sai Levada oma A. Le Coq Arenal asuvast loožist vaadata, kuidas esimese Eesti klubina nautis selle unistuse täitmist Levadia suurim rivaal FC Flora. Ning Flora tõepoolest nautis, sest Islandi meistrile kaotamise asemel alistati teiste seas ka Serbia (!) tšempioni Belgradi Partizani.

Kui Levadia suutis mulluses tiitliheitluses Florat ühe punktiga edestada, avanes Levadial šanss püüda sama. Tõsi, klubi eelmiste aastate (väga) halbade eurosarjatulemuste tõttu polnud neil erinevalt Florast head asetust. Aga see olnuks õigustus Meistrite liiga esimeses eelringis Malmö, mitte eelturniiril Vikinguri vastu.

Levad(i)al puudub praeguses olukorras kuldne kesktee

Ei tasu arvata, et Eesti meister peakski Islandi omast jagu saama (Flora seda 2020, tõsi küll, tegi), sest objektiivseid parameetreid võrreldes peaks tegu olema laias laastus võrdsete võistkondadega. Kaotus oleks igal juhul ebameeldiv ja pettumus, aga mitte ilmtingimata krahh. Ent 1:6 kaotus, kus võit vastasele kandikul kätte ulatati, oli piinlik põrumine. Kõige kõrgemast kategooriast.

FCI Levadia president ja omanik Viktor Levada. Foto: Oliver TsupsmanLevadia ja Levada olukord on seega praegu järgmine: 1) klubi omaniku tohutut usaldust nautinud peatreeneri juhtimisel põruti hooaja kaalukaimat eesmärki püüdes täielikult ja piinlikult, 2) nimetatud peatreeneri vallandamine tähendaks ilmselt terve klubi toimimismehhanismide põhjalikku ümberkorraldamist, 3) kuldse kesktee leidmine on pea võimatu.

Levadia järgmise eurosarjakohtumiseni on aega kuu, sest nad jätkavad Konverentsiliiga teises eelringis 21. juulil, kus vastaseks kas Shamrock Rovers (Iirimaa) või Hibernians (Malta). Omapärasel kombel on vastane igal juhul meeskond, kellest Flora eelmisel aastal eurosarjas jagu sai. See võimaliku kaotushäbi koefitsiendi paisutav asjaolu Savici kasuks ei mängi.

Kas mullu Levadia Eesti meistriks juhtinud serblane saab võimaluse vigade paranduseks? Flora poolt mullu saavutatu kordamiseks ehk alagrupiturniirile jõudmiseks peaks Levadia alistama järgemööda kolm vastast ehk saama hakkama asjaga, mida pole mitte ükski Eesti klubi mitte kunagi varem suutnud. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

käbi   •  
(91.129.110.***)
Liiga all or nothing mõtlemine. Klubi on arenenud ja kui treener läheb ei pea kõik muu minema. Jätavad Kinki ja duubli treeneri alles ja ehitavad edasi on ka variant.
Kevv92   •  
(90.190.224.***)
Kaotus oli suur ja kibe, aga nii alandavat ja "tülgastavat" ja ka "häbiväärset" teksti on väga nõme lugeda. Kui sama asi juhtuks Floraga, siis nii mustades toonides ja alandavalt OJ neid artikleid kohe kindlasti ei teeks. Lisaks, Ott on ära unustanud, et eelmise aasta alagruppi pääsemine ja sellel aastal sinna saamine on kaks täiesti eriasja- ainuüksi teekond ja kõik muu selleks kordades raskemad. Kaotus oli halb ja suur, aga päris üle ei tasu ka oma sõnavõttudega pingutada. Kui Levadia liikmed natukenegi üle pingutavad, siis kisa suur ja hala ka, aga neid võib igal sammul alandada.
käbi   •  
(91.129.110.***)
Vanahea loo mahategemine, sest autor ei meeldi. Tuleks nyyd ytleks Pohlak ka veel sõna sekka siis mõni hakkaks veel Levadia mängu heaks nimetama.
Boii   •  
(90.191.27.***)
käbi on ikka valus jünger :D puukäsn raisk :D
Rester   •  
(91.129.104.***)
Leva mängijad ja juhtkond võib teisi maha teha, aga neid ennast ei tohi? :)
Kevv92   •  
(90.190.224.***)
Kirjutasin just enne ise sellist asja, lugupeetud Rester. "Kui Levadia liikmed natukenegi üle pingutavad, siis kisa suur ja hala ka, aga neid võib igal sammul alandada." Sa ütled täpselt samat asja, lihtsalt vastupidi. Ei olegi mõtet teha kedagi maha, aga nende iga pisem sõnavõtt on jälle skandaal, aga selliseid alandavaid sõnu loopida nende suunal on siis okei?

Ning Käbi kommentaar on ka natukene puudulik. Asi ei ole autoris, asi on teksti ülepingutatud sõnakasutuses.
Kebab   •  
(91.129.106.***)
Halloo kommenteerijad, teie sõnavõtud ületavad igasuguse viisakuse. Oti artiklid võiksid võivad meeldida või mitte, aga sin olevad isiklikud solvangud lähevad üle igasuguse piiri.
vigastus   •  
(146.255.183.***)
kui sa oled suure jutuga nagu levadia siis pead ka arvestama suure kriitikaga ja nii on.
Kevv92   •  
(90.190.224.***)
No Coolbeti sarja propagandakanaliks pidamine näitab juba ära selle üllitise "väärtuse". Eelmine aasta siis oli ju ometigi Vapruse propagandakanal. Imo need Coolbeti sarjad, nii eelmisel kui sellel aastal, on midagi väga lahedat ja ägedat.
käbi   •  
(91.129.110.***)
See on paha tõesti, selline märkus on halb.
cyrusvk   •  
(88.196.92.***)
"Teksti ülepingutatud sõnakasutus" tasakaalustab Levadia nõrga, jõuetu, tahtmatu ning ebaprofessionaalse pallipusimise üsna hästi. Või pigem ütleks, et sõnakasutus on pigem mõõdukas võrreldes selle saastaga, mida Levadia selles mängus tootis ja Eesti klubijalgpalli häbistas.
Ott Järvela   •  
(91.129.109.***)
Postitan siia kommentaari, mille kirjutasin ka Jalgpallipunkrisse. Lõim on siin arenenud mõnevõrra teisiti, aga konteksti jaoks kulub see ilmselt ära.

Artikli sisu ja argumentide osas pole kellelgi midagi kobiseda olnud. See ei üllata mind, sest faktid on faktid. Ja need ei valeta.

Küll aga on mõnedele jäänud hambusse hinnang, et Coolbeti dokumentaal Levadiast on propaganda. Selgitan järgnevalt seda sõnavalikut. Eesti keele seletav sõnaraamat ütleb propaganda tähenduseks "poolehoidjaid taotlev ideede, õpetuste, vaadete vms. sihikindel levitamine, selgitustöö".

Levadia kohta tehtav saade ju täpselt seda ka on. Marko Savic on teadlikult teinud valiku, et kasutab seda Coolbeti pakutavat võimalust ära Levadia retooriliste positsioonide rõhutamiseks ning oma mõttemängude mängimiseks. Ta on ehitanud esindusmeeskonna üles vastandamisele ja hoiakule „kõik on meie vastu“. See saade on talle väga hea relv oma võitluse pidamiseks. Nagu „Videokohtuniku“ rubriik päris mitmel puhul tõestanud, on see võitlus olnud Levadia tabeliseisule turgutava iseloomuga.

Pärnu Vaprus otsustas oma mullust võimalust kasutada teisiti. Nad ei otsinud konflikti, vaid keskendusid oma tegemiste tutvustamistele ja selgitamistele. Igatahes oli nendest tehtud sarjas rõhk küsimustel „miks tippjalgpall on äge“ ja „kuidas nautida olukorda, kus kaotusi tuleb väga palju?“. Eesti jäähokist tehtav Coolbeti saade sarnaneb natuke Soccernet.ee saatega „Silm peale“, mis on ju puhtakujuline jalgpallipropaganda, sest tutvustab Eesti tippjalgpalliga seotud persoone ja tahke.

Lõpetuseks. Propagandat on olemas väga mitmesugust. Näiteks Soccernet.ee tegeleb jalgpallipropagandaga, sest propageerib jalgpalli läbi selle objektiivse kajastamise, järgides hea ajakirjanduse tavasid. Isiklike kogemuste lainel jätkates, siis olümpiaraamat, mille viimase väljalaske peatoimetaja ma olin, tegeleb olümpiapropagandaga, propageerides olümpialiikumist.


Lisaks. Steiv, sa kas valetad siin praegu või maikuus A. Le Coq Arenal mulle. Sest toona ütlesid sa Marko Savicile määratud distsiplinaarkaristusega lõppenud episoodi kohta, et „Levadia kooskõlastus on olemas“. Et kuidas siis on? Kas eetrisse läheb kõik, nagu sa siin lõimes väitsid, või see, mida Levadia lubab?
rudolff   •  
(46.131.44.***)
OJ saan aru sellest, et proovid siin siluda kommenaatrium asja. Coolbeti propaganda kasutamine pigem mõjub Coolbeti kuvandile ja nende ideele dokumentaalsarja tehes nagu paljud teisedki tipptiimid on juba ammu teinud. Siin Sa tunnetad ise asja valesti. Coolbet teeb Levadiast dokumentaali, mitte Levadia ei kasuta Coolbeti on propaganda levitamiseks.. Sõnastatud on kehvasti rikkudes hea asja mainet sõnaga propaganda. Soccernet võibolla tõesti teeb siin mingit propagandat, aga see selleks.
Coolbeti dokumentaali tegijad on lihtsalt õnnistatud sellega, et saavad purki palju huvitavamat infot ja kraami kui seda oli Vaprusega. No offence, Vapruse dokk oli ka vinge!
tpx   •  
(90.190.***)
ÕuDzei, kui lihtsa teksti selgitamiseks või õigustamiseks peab autor kasutama seletava sõnaraamatu abi, siis on juba eos midagi väga valesti.

Paljud inimesed ka. mina tajuvad sõna "propaganda" sisu oluliselt teisiti, kui sõnaraamatus suhteliselt neutraalne kirjeldus seda teeb. Sellel sõnal on tugev negatiivne foon, seega kui öeldakse, et keegi teeb millegi või kellegi kohta propagandat, siis tajutakse seda kui jõulist ja järjepidevat oma soovide ja mõtete teistele peale surumisena. Võib öelda, et tegemist on leebemat sorti ajupesuga. Esimest korda seda teksti lugedes oli just see sõna, mis mind kulme kergitama pani.

Sarnane juhtum, probleeme tekitava sõünakasutusega, on ajaloost meil teada sõnaga "impotent". Ka selle juhtumi puhul õigustati sõnakasutust sõnaraamatuga. Sõnaraamatu alusel oligi ju kõik õige, aga samas lahvatas skandaal ja seda seetõttu, et erineva taustaga inimesed tajusid ja tõlgendasid sellist sõnakasutust otsese solvanguna.

Lihtsalt tundub täiesti debiilne selgitada elukutselisele ajakirjanikule sõnakasutuse konteksti ja selle mõju teksti mõistmisele lugejate poolt.

Vaevalt ÕudZei nii tume on, seega tegemist oli tahtliku provotseerimisega ehk siis otsiti lihtlabast konflikti ja see on päris mage tegu.

Samas, okei tegu on tehtud! Usutakse kirjutatu õigsusesse, siis on mage tulla oma kirjutatut vaimust pimedatele täiendavalt "sõnaraamatuga" selgitama. See näitab vaid seda, et kirjutajal lõi endalgi lõpuks kasutatud sõnade tugevus põhja alt.
klaviatuuriwarrior   •  
(46.131.21.***)
Savicit ei lasta elu sees lahti, ostis tallinnasse ju korteri ehk plaan on siia jààda pikemaks. Aga mis seal ikka see on leva enda mure, kui tahavad las siis jàtkavad temaga. Ega kàekiri ei muutu temal
IUdutuli   •  
(90.190.240.***)
Jaaniõhtu puhul joomismäng – mitu korda esineb artiklis sõna "tõsi"?
Helar Heerik   •  
(84.50.17.***)
Pole ei Levadia ega Flora poolt ja meeldiv kui eesti klubidel ka mujal hästi läheb.
Kuid fakt on see, et Levadia on valitsev eesti meister ja minu arust on seegi aasta eesotsas. Seega.. midagi tehakse ikkagi õigesti. Võita meeldib kõikidele. Kuid miks eesti klubid viimaks hävivad vaatamata "super treeneritele", noorte arendusele, andekatele jne jne..
Alati on öeldud, et jäävad kiiruses alla. Usain Bolt isegi mängis targa treeneri all enam-vähem.
Fakt on see, et trennides tehakse huinamuinat.. Videokordused, detailide üle vaatamised, analüüsid? Wtf? Seda on vaja, kuid kui jalgpallur ei jaksa täistempos mängida siis mängigu videomänge.
Kahjuks eesti jalgpallurite kehaline ettevalmistus on keskkooli tasemel ja seni kuni sellest aru ei saada jäävadki tüübid poolajal käed põlvedel küürutama..
Helar Heerik   •  
(84.50.17.***)
Pole ei Levadia ega Flora poolt ja meeldiv kui eesti klubidel ka mujal hästi läheb.
Kuid fakt on see, et Levadia on valitsev eesti meister ja minu arust on seegi aasta eesotsas. Seega.. midagi tehakse ikkagi õigesti. Võita meeldib kõikidele. Kuid miks eesti klubid viimaks hävivad vaatamata "super treeneritele", noorte arendusele, andekatele jne jne..
Alati on öeldud, et jäävad kiiruses alla. Usain Bolt isegi mängis targa treeneri all enam-vähem.
Fakt on see, et trennides tehakse huinamuinat.. Videokordused, detailide üle vaatamised, analüüsid? Wtf? Seda on vaja, kuid kui jalgpallur ei jaksa täistempos mängida siis mängigu videomänge.
Kahjuks eesti jalgpallurite kehaline ettevalmistus on keskkooli tasemel ja seni kuni sellest aru ei saada jäävadki tüübid poolajal käed põlvedel küürutama..
Vasili Ivanov   •  
(89.235.204.***)
1. Ma olen nats ülltanud, et mõned on nagu teist artiklit oodanud, see on ju OJ, tema suhtumine Levadiasse on ju teada ammu
2. Seega on kaldu, faktid on sees aga emotionaalset vaadet ka lisatud tugevasti, aga see ongi tänapäev press, emotsioon loeb, objektiivsus mitte nii väga
3. Ma ei ole Savici fänn, mängud on viimasel ajal kehvad, aga on ka fakt, et meistriks tõi ja paistab, et ka see aasta vähemalt eurokoht tuleb
4. Eelmise aasta Flora oli tubli, aga sorry ka stardikoht oli parem, kuu nüüd äkki Leva läheb edasi nüüd mis turniir seal oligi? noh see kuhu ka Flora jõudis, kas OJ-lt tuleb ood Savicile?
5. Islandi mängu kohta... Väga masendav oli, aga nats üllatunud, et arvati et Leva läheb edasi
ton666   •  
(87.119.179.***)
Vasili sa tõesti hakkad võrdlema ja rääkima juttu et Floral oli parem stardikoht???
Flora teenis selle täiega välja kus nad alustasid ja kordagi kellegi vastu ei tundunud nende mäng eelmine aasta lootusetu.
Leva oli lihtsalt masendav ja sinisilmne. See mis toimib Vapruse vastu, et saavad samamoodi mängides võita on ju lihtsalt… naiivne.
Coolbeti podcastist rääkides, mis ajast ja kelle jaoks on Tarmo Kink arukas arvamusliider???
Vasili Ivanov   •  
(89.235.204.***)
To ton666. Kas midagi kirjutasin valesti?

Mind iseenest huvitab miks OJ negatiivselt suhtub Levasse? Miks viimased poolaastat, sellest ma saan aru, see on kevikusõda Kingigs, kus juures, ma ei ole kindel, et OJ käitub korrektselt, ta ju peaks olems ajakirjanik, erinevalt Kingist, mitte et ma arvaks, et Kink. Käitib korrektselt.
Viktor Levada   •  
(80.235.53.***)
Ja Viktor Levada , skoree za malenjkuju zarplatu pijmu na dolzghnostj press atashe Ott Järvela v FCI Levadia,chem uvolju glavnogo trenera Marko Savich.Mozghet posle etogo Ott perestanet pisatj vsjakie GADOSTI o nashem klube.
TheBroEx   •  
(91.131.98.***)
Ivanov, jah 100% ei saa seda faktina väita, aga iga loogiliselt mõtlev inimene saab ka aru, et Levadia meistriks tulek eelmine aasta oli ainult selle tõttu võimalik, et Floras läks Euroopas hästi. Ja eelmine aasta tuli neil vastu Hibernians keda võideti kindla mänguga 2-0 ja 0-3 (võiks natuke ehk võrrelda islandi klubiga, aga usun, et islandi klubi peaks nendega ka nõrgem olema). Siis tuli vastu Legia, kes täiesti teine klass kui islandi klubi ja Flora näitas väga head mängu ning 100% õige värav jäeti suluseisu tõttu lugemata ja kaotas 2-1 ja 0-1. Siis tuli vastu Omonia Nikosia, kes tunduvalt parem kui islandi klubi ja kaotati 1-0 ning teine VÕIDETI 2-1. Penaltitega kaotasid (üks eksimus). Siis tuli vastu Shamrock Rovers, keda võideti 4-2 ja 0-1. Alagrupis kaotati napilt kaks korda 0-1 Gentile. Anorthosisega tehti kaks korda 2-2 viik ja Partizanile kaotati 0-2 ja VÕIDETI 1-0. Ja siis on Levadia kes suurte sõnadega räägib ja üritab samas pugeda selle taha algusest saati , et neil jube raske, kuna peavad alustama eel-eel-eel-eel-eelringist jne... AGA MIKS SEE NII ON? SELLEPÄRAST, ET NAD ISE SÜÜDI, ET NAD SEALT PEAVAD ALUSTAMA... KUI VARASEMALT OLEKS NAD KA TULEMUSI TEINUD, SIIS NAD EI PEAKS SEALT ALUSTAMA. ASI SELLES, ET NAD EI OLE AMMU ENAM ÜHTEGI TULEMUST TEINUD EUROOPAS. Narvast, Paidest, Sillamäest saan isegi aru, et nad ei olegi võimelised tulemusi tegema, kui nende tase ongi 4 klubi Eestis varasemalt olnud. Ja eks Floragi vanasti oli enne kolme viimast hooaega kehvake. Kui samas Kalju suutis häid tulemusi teha ja tassis. Nüüd tassib Flora, aga Levadia pole aastaid seda teinud, seega sealt peab ka suu koomale tõmbama, et nad nüüd eelringist pidid alustama.
Matthias Kalev   •  
(146.255.181.***)
Minule isiklikult meeldivad väga nii Ott Järvela kui Marko Savic. Mõlemal mehel on mitmeid ühiseid tugevaid jooni. Nad on intrigandid, kes julgevad öelda asju välja konkreetselt, isegi kui mõtted on pehmelt öeldes provokatiivsed. Kusjuures tihti on sõnavõtud nii üle võlli jaburad, et neid kuuldes või lugedes, on täiesti võimatu uskuda, et emb-kumb rahulikult ratsionaliseerides tõesti nii mõelda võiks.

Aru tuleb saada, et jalgpall on meelelahutus. See, et ma avan hommikul soccerneti ja näen, et käimas on mingi tuline debatt, tuleb alale kasuks. Küsimus, mille Järvela püstitab, pole ju midagi erilist. Ma arvan, et igaühel, kes seda mängu vaatas, käis peast läbi, et huvitav, kas see on Savici viimane mäng Levadia eesotsas. Seda küsimust ei võlunud tühja koha pealt välja Järvela, treenerite vallandamine, pärast selliseid kaotuseid, on dünaamika, millega kursis iga sportmängude fänn. Järvela on selle lihtsalt oma harjumuspäraselt provokatiivse stiiliga kirja pannud. Tulemus: suht argine küsimus, tõmbas rahva korralikult käima. Täpselt sama toimemehhanism on Marko Savici kiunumisel üsna mõttetute kohtunike otsuste peale. Savic teeb suureks teema, mis tegelikult polegi teema, andes sellega huvilistele võimaluse arutada ja kaasa mõelda.

See on asja üks pool. Teine pool on siit kommentaariumist nähtuv primitiivne eeldus, et Savic teeb oma sõnavõtte – mis iganes saates või intervjuus - mõnel muul eesmärgil kui Levadia nägemuse propageerimiseks. Jalgpalli mängitakse tulemuse peale ja paratamatult on sõnavõttude kauge eesmärk mõjutada tulemust endale soodas suunas või vähemalt luua meelepärasemat kuvandit. See on Levadia peatreeneri poolt igati normaalne käitumine. Ajakirjanik võib neid kohati pööraseid jutte ju filtreerida ja tasakaalustada, aga asjaolu, et vähemasti osaliselt on tegemist Levadia propagandaga, see ei muuda. Isegi solvumine siin ei aita.

Ma ei saa rääkida kõigi lugejate eest, aga mis vähemasti mind häirib, on asjaolu, et Järvela on kirjutanud selle arvamusartikli justkui neutraalsest positsioonist. Selle rõhutamiseks toonud kohe loo alguses välja tiitli „erikorrespondent”. Härra Järvela endagi poolt viidatud Eesti keele seletavas sõnaraamatus on erikorrespondent aga keegi, kes on „ajalehe, telegraafiagentuuri vms. poolt mingi tähtsa sündmuse puhul kohale lähetatud erakorraline korrespondent, erikirjasaatja.” Ma ei suuda küll kuskilt välja lugeda, et Järvela oleks selle kirjatüki tegemiseks Islandil käinud, Levadia ja Marko Savici seisu neutraalselt hinnanud. Isegi kellegagi suhelnud. Pigem jääb mulje, et kodukülas jaanilõkke ääres istudes on võetud lõvikonservi ja siis elatud välja isikliku ebasümpaatiat. Asi pole siin mitte faktide tõesuses vaid nende valikus, esitamise järjekorras ja tonaalsuses. On selge, et sellega kompab Järvela siin mingeid piire. Kuid nagu juba öeldud – just julguse tõttu piire kombata Järvela mulle tegelikult väga meeldib.

Inglismaa meedias oodatakse ”pundititelt” ennekõike analüüsi oskust, vähem erapooletust. Ian Wright ütlebki tuima näoga otseetris, et Saka on parem vasakäär parem kui Son ja Nketiah vähemalt sama hea kui Kane. Kõik saavad aga aru tema positsioonist Arsenali legendina, mõtet seeditakse lausuja lähtepunktust tulenevalt. Kes lugenud või kuulnud Järvela mõtteid Levadia või Flora kohta, vähemalt viimase aasta jooksul, on tõenäoliselt saanud kätte tunde, et ajakirjanik on läinud Briti teed. Analüüsida oskab endiselt, erapoolikust taotleb pigem näiliselt.

Võib-olla oleks aus, kui lood nagu see siin ilmuksid tulevikus mõne muu tiitli kui erikorrespondent alt? Usun, et soccernet võimaldaks seda kindlasti. Nt. „Ott Järvela, Levadiafoob & EJL/Flora apologeet” vms. Oma suuri tugevusi - intrigeerimist ja provotseerimist - saaks sedasi kasutada endist viisi, jätkuks ka jalgpalli uute ja tuliste teemade tootmine. Lugeja vastu oleks see aga ausam, sest sellise tiitli korral saaks kohe alguses aru, mida tekstist oodata.
meesmuiste   •  
(88.196.80.***)
Steiv siin. See "propagandist" 😃 Üks põhjuseid, miks ka mölluks läks oli Oti asjatundmatatus filmi ja dokumentalistika alal nimetades Coolbeti sarja propagandaks, mida see ei ole. Jah, mina olen tootja. Ott esineb demagoogina püüdes talle sobivatel faktidega ja teiste sildistamistega justkui mingit argumenti võita. Mitmed kommentaarid näitavad, et inimesed pole rumalad.

Hr. Kalev ütleb, et muidugi teeb Savic osaliselt propagandat. Nõus, et ta edendab poma arusaami ja arvamusi. Ent see pole ju propaganda. Sellisel juhul on iga oma arvamuse ja seisukoha edastamine propaganda. See on tema nägemus, arvamus hetke olukorrast. Kas see on adekvaatne, sellele annavadki hinnangu vaatajad. Selle vahendamine aga ei ole samuti propaganda. Ent väide hr. Järvela poolt oli, et tegu on justkui propaganda sarjaga. Propaganda oleks sari siis kui toimetuslik kontroll sarja üle oleks Levadia käes. Ent seda kontrolli neil pole. Tellja on Coolbet (suur tänu neile, et investeerivad selliste lugude jutustmisse ja seeläbi kultuurkihi ehitamisse!). Ilmselt soovinuks Marko, et me seda riietusruumi ränti poleks näiteks kasutanud, see tuli siis kui mikker oli juba küljest võetud. Kogu see stseen oli väike töövõit, mille saavutasime kindlatel põhjustel. See episood näitas hästi, kuidas klubis asjad käivad ja mida asjadest arvatakse (seejuures toimus see pärast viigimängu Kaljuga). Kas seal pidanuks olema kohe kõrval kohtunike vastulause, mida nii kui nii ei antaks? Dokumentalistika, eelkõige portreelik lähenemine, ei tähenda, et peab olema poolte arvamused jne. Kui aga Savici jutt on propaganda (muidugi edendab ta oma asja), siis pmst on iga portreedok jms propaganda. See oleks ju naeruväärne.

Hr. Kalevil oli õigus aga selles - härra Järvela intrigeerib täpselt samal moel, ilmselt rajumaltki, kui Savic 😃 Antud juhul räägib ta muuhulgas näiteks asjadest mida ta ei tea ja mida ka eelpool välja tõin. Teiseks nõustun hr. Kalevi väljatoodud erikorrespodendi tiitli teemaga. Et minult (ja minu teada ka teistelt sarjaga seotud inimestelt) näiteks sarja tootmise kohta pole küsitud, et seejärel hinnangut anda. See saab olla sellisel juhul vaid pahatahtlikkus. Ja nagu hr. Kalev viitas, siis pidnauks ta tegema ka tööd laiemalt, kui soovib sellist tiitlit kasutada. Seega võib öelda, et ehkki kirjatükk pretendeerib ainuõigele tõele (nagu kahjuks paljud Oti kirjutised), kuid on siiski tavaline arvamuslugu. Kahjuks kohati ebatäpne ja pahatahtlik... Seejuures kahjuks tean faktina (!), et hr. Järvelal suur armastus Levadia vastu puudub, pigem on see ikka risti vastupidine...
calmiz   •  
(82.131.38.***)
Kui see kirjutis oleks avaldatud päev pärast islandlastele kaotamist, siis oleks intriigi koht isegi olemas...

Miskipärast ei ole analüüsitud sellise otsuse (peatreeneri vallandamine) tegemise kiirust. Kui tahta muutust, siis oleks ka otsus tulnud kohe, et saaks uue treeneriga hakata midagi uut ja paremat välja aretama.
Pole mõtet ju lasta Savicil edasi treenida ja siis nädal enne mängu hakata hobuseid vahetama.

Niiet lühidalt öeldes on vägagi tõenäoline, et vähemalt korra saab veel proovida.
Vahetus90min   •  
(176.72.89.***)
No ei saa võtta, Ott, su artikleid ja arvamusi tõsiselt. Valus on lugeda arvamust selle kohta, et Eesti jalgpalli mõnitab keegi Savic kusagil Coolbeti propakandakanalis 😭.

Propakandakanal, mida eeldatavasti kuulab/vaatab nii u 200 huvilist ja siis on erinevad klubide ja koondiste rahvusvahelised mängud, mida näevad miljonid inimesed.. kuradi Savic mõnitab meid, rsk 😂😂

Sisene
BRASIILIA HULLAS
Memo | Samba alaku ja horvaadid värisegu! Brasiilia astus tantsusammul üle Lõuna-Korea
JAAPAN LANGES
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
KATARI MM
SUURE DUELLI OOTUSES
Päeva klõpsud | Võimas Mbappe, naisfännide lemmik ja vägev soeng
KODUNE JALGPALL
KATARI MM
MM 2022 | Aitab tühjast lobast! Millisest liigast tulevad kõige kõvemad jalgpallurid?
REAMEES SAARMA
Debüüthooajal kõrgliiga parimaks valitud reamees Saarma: Anderlechtiga mängides taipasin, et ega see Premium liiga ju ka nii hull ei ole
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11