Premium liiga enim arenenud mängijad 2017 (3)

Värsked Eesti meistrid Joseph Saliste ja Martin Miller astusid võrreldes mullusega uutel positsioonidel mitu sammu edasi. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga hooaja kokkuvõtetes on järg käes aasta suurimate arenejate üle vaatamiseks ning tänavune valik on võrreldes mullusega üdini värske, koosnedes eranditult uutest nimedest.

Tänavu domineerivad üpris noored mängumehed, kellest mõni on küll juba mitu hooaega meistriliigas pallinud, kuid kelle kõrval on vastukaaluks mehi, kes just tänavu on ajanud oma jala jõuliselt ukse vahele.

Arenejaid oli sel aastal lausa sedavõrd palju, et mitmed toimetuse liikmetelt hääli saanud ei mahtunud isegi napilt väljajääjate hulka. Seega üldpildis oli mängijate jaoks tegu hea hooajaga.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 5. novembril ja suletakse täpselt nädal hiljem, 12. novembril.

REKLAAM

Premium liiga enim arenenud mängijad 2017 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Brit Maria TaelMihkel Ainsalu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
34 mängu (32 põhis); 8  (0 penaltist); 6 väravasöötu; .

Tänaseks alles 21-aastane Ainsalu sai Premium liiga maitset tunda esmakordselt koguni nelja aasta eest Nõmme Kaljus ja sealt alates on ta minutid muudkui kasvanud. Kui eelmisel aastal mängis ta veel vaid 1803 minutit, siis tänavu on tal kirjas meeletud 2745 kõrgliigaminutit.

Kui seni oli hooaja peale kaks väravat ta rekord, siis tänavusse meistritiitlisse panustas ta kaheksa tabamusega. Lõi seejuures ka olulisi väravaid. Ainsalu tõusis väga selgeks Flora põhimeheks ja statistikast kõrvale vaadates arenes väga tugevalt just mänguliselt.

Ta on füüsiliselt võimas kuju ja selles vallas pani ilmselt veelgi juurde. Suudab kastist kastini tööd teha ja lisada seeläbi Florale vajalikku balanssi nii rünnakul kui kaitses.

Foto: Imre PühvelTristan Koskor
Klubid: Tartu Tammeka, Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg
25 mängu (18 põhis); 10  (0 penaltist); 3 väravasöötu; 0.

Tristan Koskorit vaadates tekib tunne, et Vjatšeslav Zahovaiko peaks oma nippe jagama kõikidele Eesti ründajatele. On selgelt juurde pannud palli katmise, aga ka positsioonivaliku ja avanemiste osas.

Indrek Koser ootas talt väravaid juba mullu, kuid Koskor avanes alles nüüd Kaido Koppeli ja Mario Hansi käe all.

Tabeli tagumise poole satsis jõuda 21-aastaselt statistikani, kus skoorid keskmiselt natuke tihedamalt kui üle ühe mängu, on muljetavaldav. Avanes tõeliselt ja jääb vaid oodata, kas suudab veelgi juurde panna.

Foto: Brit Maria TaelBrent Lepistu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 9  (0 penaltist); 4 väravasöötu; .

Brent Lepistu on olnud pikaaegne noortekoondislane ja seetõttu pole tema talent kellelegi võõras, kuid on muljetavaldav, kuidas ta on sel hooajal juurde pannud vaat et igas parameetris.

On nii vaimselt kui mänguliselt kerkinud Flora totaalseks liidriks ja seeläbi kaptenirolli väga sujuvalt omandanud. Tema panus tiitlisse on hindamatu ja see tiitel on tõesti tema oma. Tuli meistriks küll ka 2015. aastal, mängides 11-kuulise ajateenistuse kõrvalt episoodiliselt, aga see, kuidas ta sportlase jaoks keerulise etapi järel tuhmumise asemel teemantina särama on loonud, on imetlusväärne.

Flora oma Sergio Busquets on hetkel värava löönud neljas voorus järjest, seejuures just tema tabamus sillutas eelviimases voorus klubi tiitli kindlustamiseni. Tähtsaid punkte päästis ta ka Tuleviku vastu, lisaks sai Flora just Lepistu väravast superkarika kaotuse järel esimese revanši Infonetilt.

Foto: Brit Maria TaelMartin Miller
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg
27 mängu (22 põhis); 10  (0 penaltist); 5 väravasöötu; 0.

Tammeka marakratist on Floras saanud mehe moodi jalgpallur - on füüsise poolelt mitu sammu edasi arenenud.

Mõistagi suurima arengu pidi läbi tegema positsiooni osas. Endisest keskpoolkaitsjast tehti äärepoolik ja veel milline. 10 väravat, 5 väravasöötu - need numbrid teeksid uhkeks iga poolkaitsja. Kuigi minutite poolest ei ole tänavune hooaeg võrreldav eelmise Tammeka omaga, siis mänguliselt on Miller astunud mitte ühe või kaks, vaid pigem kolm-neli sammu edasi.

Kui varem on kuulsust kogunud hea tehnika ja platsinägemisega, siis äärel mängides on näidanud, et hea platsinägemine tuleneb ideaalsest väljakutunnetusest ja mängulugemisest - Miller oskab olla alati õigel ajal õiges kohas ja nii sai temast selle hooaja "jalg vastu" väravate löömise kuningas.

Foto: Brit Maria TaelKaspar Mutso
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
15 mängu (13 põhis); 3  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Hooaja eel oli raske näha, et nii vähese kogemusega Mutso Levadia tihedas konkurentsis üldse püünele pääseks, aga teiste vigastused mängisid talle kaardid kätte ning ässade vahel oli ta tõeline jokker.

Suvel 19. sünnipäeva tähistanud Mutsol oli eelnevalt vaid kümne mängu jagu kõrgliiga kogemust, kuid platsil tegutses ta algusest peale targalt ja mehiselt. Jätab endast kogenud mängija mulje - nii tegutsemiselt kui füüsiliselt - on tugev ega rabista absoluutselt.

Just seetõttu, et ta ei liialt tormakas ega uljas ole, on kaitses alati oma kohal ja seeläbi Levadia niigi tugevat kaitset veelgi tsementeerinud ja oma partnerile Josip Krznaricile suurema ründevabaduse andnud. Samas oskab ka ise väga hästi rünnata. Septembri viimasel päeval aitas sisuliselt ainuisikuliselt oma värava ja resultatiivse sööduga Levadia tol hetkel üliolulise 3:2 võiduni Infoneti üle.

Foto: Imre PühvelHerol Riiberg
Klubid: Viljandi Tulevik, Tallinna Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
21 mängu (20 põhis); 6  (4 penaltist); 4 väravasöötu; .

Herol on aastaid oma võimalust oodanud ja kui ta varem erinevatel põhjustel Floras ust pauguga lahti lüüa ei suutnud, siis Viljandi oli tema jaoks ideaalne keskkond.

Oma platsinägemise, tehnika ja heade söötudega on Herol end tõestanud nii endale, Tulevikule, Florale kui ka kõigile teistele. Jututasandil kiidetud mees sai lõpuks tegudega näidata, et ta ongi kõva ja talle antud usaldus kandus enesekindlusena üle tema mängu, mis avas ta ka väljakul senisest paremini.

Herol tegi selge läbimurde ja enam ei ole ta tulevane talent, vaid reaalselt liiga üks põnevamaid mängijaid.

Foto: Brit Maria TaelJoseph Saliste
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
34 mängu (33 põhis); 0  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

2015. aastal tuli Saliste antud arvestuses teisele kohale, kuid toona oli ta ääreründaja. Markus Jürgensoni lahkumine ja Kevin Aloe vigastus sundis ta püsivalt vasakkaitsesse, kus ta on täiesti uskumatult hästi hakkama saanud.

Saliste on töökas, tahtejõuline ja väga hea mängulugemisega. Kõik need omadused on uuel positsioonil edukaks olemise eelduseks. Tal ei ole ette näidata dimakruglovilikku ründestatistikat, kuid kindlasti on tal oma osa selles, et Flora vasakult äärelt Martin Milleri näol neid tabamusi ikkagi tuli.

22-aastaselt ja oma esimesel vasakkaitsjana mängitud täishooajal kohe sel positsioonil liiga paremikku tõusta on kõva saavutus ja näitab, et mees valmistati talvel selleks korralikult ette.

Foto: Brit Maria TaelMagnar Vainumäe
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
30 mängu (28 põhis); 8  (4 penaltist); 4 väravasöötu; .

Levadias neli kõrgliigaminutit saanud Magnas Vainumäe siirdus talvel Paidesse ja edasine on ajalugu. Kui varem ei olnud ta Premium liigas mitte keegi, siis nüüd on ta järvamaalaste parim väravakütt. Paide hankis talvel tohutult täiendusi ja Vainumäe on üks, kellega klubi tabas naelapea pihta.

Pigem olid ootused isegi teistel mängijatel, kuid just tema õigustas oma värbamist. Vainumäe on naturaalne ründav poolkaitsja, kellel on pehme puude, super mängulugemine, hea liikumine ja suurepärane löök. Lausa eraldi peatükki vääriksid tema standardolukorrad - olgu penalti või karistuslöök, mees on seisva palli puhul ülimalt ohtlik. 

Kuigi Vainumäe on kasvult väike, suudab ta suurepäraselt kasutada oma keha ja palli katta ning sellega liikuda. Kannaks täitsa vabalt välja Paide Isco hüüdnime.

Foto: Brit Maria TaelMadis Vihmann
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
25 mängu (24 põhis); 6  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Sangaste suurkuju on mitu hooaega üritanud oma kohta Floras kinnistada, kuid Nikita Baranovi lahkumine avaldas Madis Vihmanni tõelise potentsiaali ja talendi.

Ta on klassikaline keskkaitsja - võimas, duellides üliagressiivne ja õhus kuningas, kuid on juurde pannud ka palliga mängus, mis nii pika mehe jaoks mõistagi kõige tugevam külg ei ole.

Kuigi vigastuspaus piiras oluliselt ta mänguaega, siis Flora kaitse oli kindluse moodi just siis, kui tema koos Joonas Tammega seal oli. Standardolukordades näidatud suurepärane resultatiivus on iga kaitsja jaoks vaid üks suur trump.

Foto: Jana PiparAleksandr Volkov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg
30 mängu (28 põhis); 18  (0 penaltist); 6 väravasöötu; 0.

Mitmeid aastaid Eesti kõrgliiga protokollides figureerinud Aleksandr Volkovilt ootas Sillamäe tänavu läbimurret ja see ka tuli. Oma kolmandal suurema rolliga hooajal on ta eelmise aasta väravasaagi (5 tabamust) enam kui kolmekordistanud ja kujunenud seeläbi Jevgeni Kabajevi otseseks mantlipärijaks.

Volkovi trumbiks on kiirus ja tänavu on ta muutunud ülimalt enesekindlaks. Premium liiga keskpärasest vutimehest on saanud üks liiga staare. Ta on kirja saanud koguni kaks kübaratrikki ja kuuel korral teinud kaaslase väravale eeltöö.

Leidis selles suhtes hea hooaja avanemiseks ehk just siis, kui Sillamäel seda vaja oli. Ilmselt astub talvel sammu edasi ka klubilise kuuluvuse osas.

Napilt jäid valikust välja: Robert Kirss, Tanel Lang, Kirill Nesterov, Mark Oliver Roosnupp, Vlasi Sinjavski.

Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:

2016: 1. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015
1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014
1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
20131. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012
1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
20111. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
20101. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
20091. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
20081. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
20071. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
20061. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri 

Kommentaarid

Kaivar Rohmak   •  
(188.94.65.***)
Mutso on hea leid. Eks näis, mis tast kujuneb uuel hooajal, aga hea oleks kui mänguaega saaks. Noor ka teine. Vihmann peaks peale järgmist hooaega välismaale proovima. Klassikaline tugev keskkaitsja
Vest   •  
(194.106.106.***)
Ainsalu ja Lepistu on teinud väga hea hooaja ja loodaks, et mõlemad lähevad välja mängima!
lol   •  
(82.47.139.***)
koguaeg raagib ajakirjanik mangija pikkusest voi kui luhikke keegi on...blyat pange siis pikkused juurde sinna...ise ei viitsi eesti liigat kunagi vaadata aga neid hooaja lopu krdi artikleid vahel loen

Sisene
MÄNGUPÄEV
LIVE: Eesti klaarib San Marinoga kaheksa aasta tagust võlga  (Eesti 2:0!!!)
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
PIIRI TAGA TOIMUB
FLORA KINDLUSTAS TIITLI
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
JUTUD KOONDISLASTEGA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
Kuidas läheb Eesti koondisel San Marino vastu?
86%
8%
6%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8