A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Argentina koondislane Enzo Fernandez tegi pärast Copa America võitu Instagramis otseülekannet. Samal ajal laulis koondis tema eestvedamisel rassistlikku laulu, mis pahandas poolkaitsja klubikaaslasi ning tõi talle kaela probleeme.
Laul, mida finaalis Kolumbiast üle olnud argentiinlased laulsid, sai tuntuks 2022. aasta MM-il, mil seda esitasid kaamera ees Argentina fännid. Selle sõnad on järgmised: "Kuulake, levitage sõna; nad esindavad Prantsusmaad, kuid nad on kõik pärit Angolast; see on küll tore! Nad kõik jooksevad; nad on cometravased * nagu kuradi Mbappe; nende emad on Nigeeriast; nende isad on Kamerunist; passis on nende puhul aga kirjas Prantsusmaa!"
Cometravas tähendab slängis inimest, kes on olnud seksuaalvahekorras transsoolise inimesega. See on ilmselge torge Prantsusmaa superstaarile Kylian Mbappele, kelle ekspartner oli 34-aastane Ines Rau, kes sündis mehena, ent läbis 16-aastasena soovahetusoperatsiooni.
Katkend Fernandezi otseülekandest:
Here is Enzo Fernandez and Argentina players celebrating that Copa America win by singing that racist France chant from the 2022 World Cup pic.twitter.com/pxoaX2MApE — GC (@ValverdeSZN) July 15, 2024
23-aastane Fernandez, kes liitus Chelseaga 2023. aasta talvel 121 miljoni euro eest Benficast, vabandas. Ta põhjendas, et laulis rassistlikku laulu, sest oli tiitlivõidust eufoorias. "Laul sisaldab solvavat keelt ning nende sõnade kasutamist ei saa kuidagi vabandada," kirjutas Fernandez. "Olen täielikult diskrimineerimise vastu ning vabandan, et sattusin Copa Americat tähistades eufooriasse. See video, see situatsioon ja need sõnad ei peegelda minu väärtuseid ega isiksust."
Prantsusmaa jalgpalliliit (FFF) teatas teisipäeval, et kaebavad juhtumi osas rahvusvahelisele alaliidule FIFA-le. "Alaliidu president Philippe Diallo mõistab Prantsusmaa koondise mängijate suhtes tehtud diskrimineerivad remargid täielikult hukka," seisis FFF-i avalduses. "Need šokeerivad sõnas on vastuolus spordi ja inimõiguste väärtustega, mistõttu otsustas Diallo pöörduda otse oma Argentina kolleegi ja FIFA poole ning esitada ametlik kaebus rassiliselt solvavate ja diskrimineerivate märkuste eest."
FIFA on teadlik Fernandezi videost ning nende esindaja ütles BBC-le, et rahvusvaheline alaliit uurib olukorda ning kontakteerub Argentina alaliiduga. "FIFA seisab tugevalt vastu igasugusele diskrimineerimisele, tehku seda mängijad, fännid, kohtunikud, ametnikud või ükskõik kes," lisas alaliit.
Klubi algatas sisejuurdluse
Fernandezi koduklubi Chelsea hingekirja kuulub seitse prantslast, kes kõik on mustanahalised. Nendeks on Wesley Fofana, Axel Disasi, Benoit Badiashile, Lesley Ugochukwu, Christopher Nkunku, Malo Gusto ja Malang Sarr.
Le football en 2024 : racisme décomplexé 🤦🏽♂️🤦🏽♂️🤦🏽♂️ pic.twitter.com/MGkH5wPmNU — Wesley Fofana (@Wesley_Fofana3) July 16, 2024
Korra Prantsusmaa A-koondist esindanud Fofana postitas sotsiaalmeediasse katkendi Fernandezi filmitust ning kirjutas sellele juurde: "Jalgpall 2024. aastal: rassismil pole piire."
Ka klubi esines omapoolse avaldusega, kus teatati, et Fernandezi suhtes algatatakse sisejuurdlus. "Tunnustame seda, et meie mängija vabandas avalikult," kirjutas klubi. "Kasutame seda olukorda ära, et õpetada. Klubi algatas Fernandezi suhtes sisejuurdluse. Igasugune diskrimineeriv käitumine on meie jaoks lubamatu. Oleme uhked selle üle, et oleme mitmekesine klubi, kus on teretulnud inimesed igast kultuurist, kommuunist, soost ja seksuaalsest orientatsioonist."
Mis saab Fernandezist edasi?
Varasemalt on rassistlikke kommentaare teinud jalgpallurid pääsenud üpris kergelt. Chelsea kunagine kapten John Terry solvas 2012. aastal QPR-i mustanahlist pallurit Anton Ferdinandi, kui nimetas teda "Kuradima mustaks t*raks". Inglismaa alaliit (FA) määras Terryle neljamängulise keelu ja ligi 260 000 euro suuruse rahatrahvi.
Samal hooajal "hiilgas" Inglismaal rassistlikku remargiga ka Liverpooli ründaja Luis Suarez, kes ütles Manchester Unitedi vasakkaitsjale Patrice Evrale "n*gro". Suarez põhjendas, et see sõna ei oma hispaania keeles niivõrd tugevat laengut. Liverpool seisis täielikult mehe taga, aga FA jaoks polnud selgitus piisav - Suarez sai kaheksamängulise keelu ja ligi 50 000-eurose rahatrahvi. See polnud kaugeltki Suareze karjääri pikim karistus, sest kui ta hammustas 2014. aasta MM-il Itaalia kaitsjat Giorgio Chiellinit, määras FIFA talle neljakuuse staadionikeelu.
Suurima karistuse sai diskrimineerivate kommentaaride eest türklane Emre Belozoglu, keda oli varem rassismis korduvalt süüdistatud. Belozoglu ütles 2012. aastal Türgi kõrgliiga mängus Didier Zokorale "kuradima n**ger", mispeale määras Türgi alaliit talle kahemängulise keelu. Aga kaks aastat hiljem läks juhtum kohtusse, kus Belozoglu saadeti kaheks ja pooleks aastaks trellide taha.
FIFA on aastaid olnud häälekalt rassismi vastu, seega on tõenäoline, et nii Fernandez kui teised videos esinenud mängijad saavad karistuse. Ja kuna Chelseas on palju mustanahalisi mängijaid, siis võib spekuleerida, et ka klubi määrab talle omapoolse karistuse. Kui karm on karistus, näitab aeg.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?