Samm lähemale Euroopa tippliigale: Eesti parimad noored hakkavad üksteiselt mõõtu võtma (Kalju jõudis viimasena kaheksa hulka) (0)

Viimasena kindlustas eile koha alagrupis Nõmme Kalju, kes alistas 3:1 Viljandi Tuleviku. Foto: Andrei Smetana

Eesti noorte teekond Euroopa tippliigasse muutub alanud aastast loogilisemaks kui seni. Tõsi, jutt käib esialgu UEFA Youth League’ist ehk noorte Meistrite liiga ekvivalendist. Kuid tänavu saavad Eesti kaheksa parimat klubi esmakordselt ühises sarjas üksteiselt mõõtu võtta, et välja selgitada, kes on tõesti selle vanuseklassi parim.

U19 Eliitliiga Meistriliiga nime kandval turniiril osaleb kaheksa klubi, viimasena kindlustas laupäeval koha alagrupis Nõmme Kalju, kes alistas 3:1 Viljandi Tuleviku. Juba 7. minutil asuti vastaste omaväravast juhtima, pool tundi hiljem kasvatas Kristjan Rattasepp edu ning teise poolaja alguses suurendas Karl Stefan Lill vahe juba kolmeväravaliseks. Jarmo Randmäe suutis küll 79. minutil karistuslöögist vastata Tuleviku auväravaga, ent enamaks Viljandi noortel jõudu ei jagunud.

21. jaanuaril algaval ja mais finaaliga lõppeval turniiril osaleb kaheksa meeskonda, kes on juba loositud kahte alagruppi. A-gruppi kuuluvad Tartu Tammeka, FC Flora, Tallinna Kalev ja Kalju, B-gruppi Nõmme United, TJK Legion, Tabasalu JK ja FCI Levadia. Jaanuaris, veebruaris ja märtsis peetakse alagrupimängud, aprillis poolfinaalid ja mais finaal.

Eesti Jalgpalli Liidu tehnilise direktori Janno Kivisilla sõnul langesid kokku nii alaliidu soov luua andekaimatele noortele mänguvõimalus kui ka Euroopa noortejalgpalli arenguloogika. "Mõistsime ühel hetkel, et meil puudub tõsiseltvõetav ja hästi konkurentsitihe võistlus sellisele vanusegrupile. Ning üks päästik oli ka see, et Levadia sai võimaluse Euroopa noorteliigas osaleda," selgitas Kivisild.

Levadia kohtus oktoobris esimeses eelringis Islandi klubi IA Akranes noortega ja kaotas kahe mängu kokkuvõttes 1:16, kodus seejuures 1:12. Kui Akranesi noorte näol oligi tegu Islandi oma vanuseklassi parima klubiga, siis Eestis on U19 Eliitliiga ja ühes sellega Levadiat esindanud võistkond jäänud viimastel aastatel omamoodi vaeslapse staatusesse – U17 vanuseklassist välja kasvanud paremad mängumehed siirduvad juba enamasti oma klubi duubelmeeskonda ehk Esiliiga või Esiliiga B tasandile, mõned isegi Premium liigasse, ning paralleelselt enam U19 Eliitliigas platsil ei käi.

Nõmme Kalju - Viljandi Tulevik. Foto: Andrei Smetana

Suuresti seetõttu on ka uue liiga võistlusgraafik Kivisilla sõnul üles ehitatud selliselt, et ta võimalikult vähe olemasolevaid liigasid mõjutaks ning platsile jookseksid tõepoolest iga osaleva klubi parimad noormängijad. Võitja jaoks oleks lisamotivaatoriks võimalik pääs UEFA Noorteliigasse. Esialgu tuleb kasutada siiski just nimelt täiendit "võimalik", sest Levadia viimatine osalemine sai teoks väga napilt – riikide noortemeistritele on liigas ette nähtud 32 kohta, Eesti asus riikide tabelis aga kümme pügalat allpool. Järjekorras viimane pääse lunastati lätlaste järel ja leedulaste ees peaasjalikult tänu sellele, et tabelis kõrgemal olevate riikide klubid tagasid pääsu turniirile meeste Meistrite liiga kaudu (vt süsteemi kirjeldust järgmisest lõigust - K. J. K.).

UEFA Noorteliiga (Youth League) formaat ja olulisemad reeglid:

  • Meistrite liigas alagrupiturniirile jõudnud 32 klubi U19 võistkonnad mängivad paralleelselt Meistrite liigaga alagrupisüsteemis;
  • UEFA reitingu 32 parema riigi meisterklubide U19 võistkonnad, kes eelmise punkti alusel alagrupiturniirile ei kvalifitseerunud, mängivad kahes eelringis kodus-võõrsil süsteemis;
  • Meistrite liiga faasi iga alagrupi kaks paremat ja meisterklubide faasist edasipääsejad jätkavad kaheksandikfinaalides (näiteks Levadia alistaja Akranes pidi teises eelringis alla vanduma Derby Countyle, kes läheb nüüd play-off’is vastamisi Dortmundi Borussiaga);
  • hooajaks saab üles anda 40 mängijat;
  • sarjas võivad tänavu osaleda mängijad, kes on sündinud 1. jaanuaril 2002 ja hiljem;
  • lisada võib maksimaalselt viis mängijat, kes on sündinud 1. jaanuaril 2001 ja hiljem, eeldusel, et nad on "klubis treenitud mängijad" ehk mänginud selle klubi eest vähemalt kaks aastat järjest või viimase kolmeaastase perioodi jooksul kahel aastal;
  • päeva enne mängu esitatavas 20 mängijaga nimekirjas võib olla minimaalselt 14 klubis treenitud mängijat ja kolm eelkirjeldatud erandi alla käivat (ehk 2001. aastal sündinud) mängijat;
  • mängus võib teha maksimaalselt viis vahetust, kusjuures iga võistkond võib teha maksimaalselt kolm mänguseisakut vahetuste tegemiseks (poolajal tehtud vahetused ei lähe seisakutena arvesse).

Niisiis vaatas EJL üle kõik 23 litsentseerimisprotsessis osalevat – see on esimene eeldus – klubi, et leida need kaheksa, kes põhiturniirile pääsevad. Kivisilla sõnul analüüsiti läbi nende klubide reeglitele vastavate mängijate koosseisud ja saadi nimekiri, kuhu kuulus 15 klubi. Arvesse võeti näiteks seda, kui paljud klubi noormängijatest on kaasa teinud koondises, kõrgliigas, esiliigades jne.

"Osal klubidel ei olnud kas piisaval arvul mängijaid või ei olnud kvaliteet vastav, ülejäänutele saatsime kutse. Lõpuks tuli meil jaatavalt vastanute ja potentsiaalse nimekirja esitanute seast, keda oli kokku üheksa, välja valida need, kes saavad jätkata. Seitse klubi said paika, kaheksanda selgitamiseks otsustasimegi pidada lisamängu," sõnas Kivisild.

Ta rõhutab, et U19 Meistriliigat mängitakse täpselt samasuguste reeglitega nagu UEFA Noorteliigat, mis peaks tulevikus selle turniiriga liitumise kergemaks tegema. "Oluline on välja tuua ka see, et meie alaliidu president Aivar Pohlak on UEFA noortekomitee aseesimees ja ka seal on tõstatatud küsimus, et UEFA Noorteliiga peaks olema võistlusformaat, kuhu kõigil 55 liikmesriigil on huvi ja soovi korral võimalus siseneda. Ka selles suunas on tööd tehtud," märkis Kivisild.

Tehva: mängima peab tulemuse peale ja nüüd ongi präänik olemas

Tänu Viljandi alistamisele kaheksa väljavalitu hulka pääsenud Kalju president Kuno Tehva kinnitas samuti, et tegu on väärt algatusega. "Poistel on, mille nimel mängida. Oleme praegu reorganiseerinud U21 ja U19 meeskonna, kus päris paljud noored on oma kasvandikud. Mõnedki neist treenivad esindusmeeskonnaga, üritame perspektiivikaid noori protsessi sisse tuua," sõnas Tehva.

Näitena tõi ta 2001. aastal sündinud ründaja Alex Matthias Tamme, kes debüteeris Premium liigas juba 16-aastasena ja siirdus mullu laenule Šveitsi klubi Zürichi Grasshopperi ridadesse. "Võimalikult vara peaks jõudma kõrgliigasse, sest selle pealt on mängijal rohkem aega ehitada oma karjääri välismaa suunal. Ma väga loodan, et Alexi karjääriplaneerimise foonil saame anda analoogseid võimalusi teistele noortele, kes on selleks valmis. Läbi uue liiga ja esindusmeeskonna treeningprotsesside võiksid nad selleni jõuda," arutles Tehva.

"Me tahaksime ideaalis olla võimalikult noored nii esindusmeeskonnas kui ka U21-s. Kus sa siis veel arened kui mitte seal? Esiliiga B-s võiksid regulaarselt mängida kas või 15-aastased poisid," lisas ta. "Väga hea, et selle uue liiga ja Euroopa noorteliiga pääsme näol on präänik olemas, sest tähtis on õppida mängida tulemuse peale. Kui võtta noorte arengust ära see, mille nimel mängida … Kas sa jooksed, viskad oda või mängid jalgpalli – sa pead tahtma võita. Kui oled halvem, pead tegema tööd, et olla parim. Aga võidu nimel ei tohi muidugi teha kompromisse oma filosoofias," rõhutas Tehva. 

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: ANDREI SMETANA
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pohlak koondisest: on ebatavaline, et sellist perioodi läbielava meeskonna sisekliima on endiselt töiselt positiivne
KUIDAS EDASI?
OTSEPILT: Viimsi ja Tartu mängivad Coolbet saaliliigas pronksi nimel  (avapoolajal nullid!)
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAISTE JALGPALL
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
 
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Silmet - Bunker Partner (Coolbet saaliliiga)
  • N 19.30 Viimsi - Ravens (Coolbet saaliliiga)
  • R 14.30 Kuressaare - Tallinna Kalev (Premium liiga)
  • R 17.00 Flora - Ararat (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Vaprus - Kalju (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Nõmme United (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora U21 - Levadia U21 (Esiliiga)
  • L 18.00 Bunker Partner - Silmet (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Tammeka - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0