A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Al-misasi?! Kui see jäi ehk veel meelde, millise Saudi Araabia klubiga liitus Cristiano Ronaldo, siis tema tuules on suure raha järele purjetanud juba niivõrd paljud seni Euroopas mänginud tähed, et lugemine läheb segamini. Kes ikkagi kuhu läks?
Allolev BBC andmetele tuginedes koostatud väike välimääraja on abiks, et järge pidada, kes kellega uuel hooajal koos mängima hakkab. Nimekiri on viimaks täielik, sest nädal pärast Euroopa tippliigade üleminekuakna sulgumist saadi tehingutega ühele poole ka Saudi Araabias. Korraks oli õhus ka kõigi aegade üleminekurekord, ent Kylian Mbappe ütles saudidele ära, sama tegi USA-sse kolinud Lionel Messi ning ka Mohamed Salah jätkab Liverpoolis. Kuid terve hulk suuremaid ja väiksemaid staare otsustas ikkagi kauge maa ja suure palga kasuks.
Saudi Araabia kõrgliigas ehk Pro League'is mängib uuel hooajal 18 klubi ehk kaks rohkem kui eelmisel aastal. Neist neli (Al-Ittihad, Al-Nassr, Al-Hilal ja Al-Ahli) omavad teiste ees eeldatavalt märkimisväärset eelist, sest kõik neli kuuluvad alates juunist 75% ulatuses riiklikule investeerimisfondile (PIF) ehk sisuliselt rahastatakse neid riigieelarvest. Igal klubil on lubatud registreerida kuni kaheksa välismängijat ja see kvoot on artikli kirjutamise hetkel täis seitsmel meeskonnal ehk mõni vaba koht veel jagub.
Pall pandi mängu 11. augustil, hooaeg kestab 27. maini. Esmakordselt jagati Saudi Araabias meistritiitel välja 1976. aastal ehk tegu on sealse kõrgliiga läbi aegade 48. hooajaga.
Abha
Samanimelise linna esindusmeeskond mängis veel hooajal 2017-18 riigi tugevuselt kolmandas liigas, enne kui kahe aastaga kahe liiga võrra kõrgemale kerkis. Ühtegi karikat nende auhinnakapis pole ja mitme teise klubiga võrreldes napib ka kuulsaid nimesid, kuid mõni siiski leidub. Meeskonda juhendab mitut Poola kõrgliigaklubi tüürinud, 2021. aastal Varssavi Legiaga Tallinnas Flora vastu eurosarja mängimas käinud ning mullu jaanuaris Poola koondise peatreeneriks tõusnud, aga MM-i järel ametist lahkunud 53-aastane Czeslaw Michniewicz.
Nimekaim mängija on kunagi Manchester City ridadesse kuulunud, aga ka Lissaboni Sportingut, Levantet, Espanyoli, Laziot, Genoat ja Interit esindanud Ecuadori ründaja Felipe Caicedo. 34-aastase mehe mullune hooaeg Abha särgis ei olnud siiski kuigi silmapaistev, sest tema arvele jäi 23 mänguga vaid kaks tabamust.
Juuli lõpus lõi Abhaga käed ka 33-aastane Poola keskväljamees Grzegorz Krychowiak, kellel jäi mõne aasta eest PSG-s küll läbilöök tegemata, aga tema CV, kuhu mahuvad klubidena näiteks Sevilla, Reims ja West Bromwich Albion, on siiski muljetavaldav. Liigaga on Poola koondise eest ligi sada kohtumist pidanud Krychowiak juba tuttav, sest mullu esindas ta laenulepingu alusel Al Shababi meeskonda.
Augustis liitusid klubiga ka 30-aastane Kameruni ründaja Karl Toko Ekambi, kes mängis viimati Lyonis ja enne seda ka Villarrealis, ning viimasel kolmel aastal Milani ridadesse kuulunud ja eelmisel hooajal Serie A-s 16 mängu kirja saanud kogenud rumeenlasest väravavaht Ciprian Tatarusanu.
Al-Ahli
Saudide üks nimekamaid klubisid mängis eelmisel hooajal sootuks esiliigas, aga sealt tõusti meistritena tagasi kõrgseltskonda. Kolmekordne riigi meister on üks neljast PIF-i omandusse kuuluvast meeskonnast ja see tähendab mõistagi, et neil on raha. Palju raha.
Selle toel rehitseti suvel parimaid palasid Inglismaa kõrgliiga tippude ridadest. Manchester Cityst saadi kätte värske treble'i võitja Riyad Mahrez ja Liverpoolist nende ründelegend Roberto Firmino, Chelseast toodi ära esiväravavahi positsioonilt pingile kukkunud senegallane Edouard Mendy ning Newcastle'ist nende pikaaegne säravaim mees Allan Saint-Maximin.
Lisaks saadi Barcelonast kätte Elevandiluuranniku poolkaitsja Franck Kessie, kes lükkas seejuures tagasi näiteks Tottenhami lepingupakkumise. Kaks väärt meest tuli Itaaliast - Roger Ibanez liitus AS Romast ja Merih Demiral Atalantast. Ka meelitati endale paljude Euroopa tippklubide radaril olnud 21-aastane Gabri Veiga. Nooruki otsus tõi kaasa paraja pahameeletormi, näiteks Real Madridi ja Saksamaa koondise legend Toni Kroos nimetas üleminekut otsesõnu "häbiväärseks".
🚨💣 Franck Kessié believes that FC Barcelona ‘betrayed’ him. They signed him for free & sold him for a profit when his childhood dream was to be a Barça player. He believes he deserved better. @scapde_45 pic.twitter.com/OdKfqMe0D4 — Managing Barça (@ManagingBarca) August 8, 2023
Klubi otsis pikalt, kes võiks seda nimekat seltskonda juhendada, kuni leidis Euroopa turult hinnatud noorema põlvkonna treeneri. Juuli lõpupäevil palgati 35-aastane sakslane Matthias Jaissle, kes jõudis Red Bulli süsteemis juhendada esmalt Lieferingi ning viis seejärel Salzburgi kahel korral Austria meistriks.
Al-Ettifaq
Kahekordne meister sai mõlemad tiitlid kätte 1980ndatel ja pärast seda pole nii edukalt tegutsetud, eelmine hooaeg lõppes nende jaoks seitsmenda kohaga. Karol Metsa paari aasta tagune tööandja lööb laineid seoses Liverpooliga - esmalt tuli peatreeneriks Steven Gerrard ja seejärel toodi keskväljale Jordan Henderson, kelle lahkumine tekitas senises klubis sõnade-tegude vastuolu tulemusel märkimisväärse tormi. PSG-st saadi kätte veel üks endine Liverpooli mees, poolkaitsja Georginio Wijnaldum.
Lisaks Gerrardile ja Hendersonile kuulub nende ridadesse veel Rootsi koondise ründaja, varem Serie A-s Palermot ja Bundesligas Mainzi esindanud Robin Quaison. Juba oma kolmandat hooaega saudide juures alustava rootslase arvel on kahest eelmisest aastast vastavalt seitse ja kuus liigaväravat. Juuli lõpus sõlmisid samal päeval klubiga lepingu ka varem Fulhamis, Celticus ja Lyonis mänginud ründaja Moussa Dembele ning samuti Celticust lahkunud Šotimaa koondise keskkaitsja Jack Hendry. Akna viimasel päeval toodi Evertonist ära ka jamaicalane Demarai Gray.
Hendersoni üleminekust Saudi Araabiasse tuli juttu taskuhäälingu "Udune Albion" uue hooaja esimeses osas (alates 9:00):
Al-Fateh
2013. aasta meistrit juhendab uuel hooajal horvaat Slaven Bilic, kes on varem töötanud kuus aastat kodumaa koondise eesotsas ning seejärel peamiselt Inglismaa W-tähega algavates klubides - West Hamis, West Bromis ja viimati Watfordis. Samas mahuvad tema CV-sse ka Türgi ja Hiina meeskonnad ning Saudi Araabiaski on ta juba käinud, kui tüüris mõne aasta eest Al-Ittihadi.
Nimekaimaks mängijaks võib pidada Barcelona kasvandikku Cristian Tellot, kes jõudis Real Betisi esindamise järel vahepeal korraks ära käia ka MLS-is, aga maandus aasta alguses Al Fatehisse. Kaitsja Jason Denayer ei suutnud Manchester Citys küll noorena läbi lüüa, ent on teinud seejärel siiski Celticus, Galatasarays ja Lyonis korraliku karjääri ning kuulunud mõnda aega ka Belgia koondise põhitegijate sekka.
Al-Fayha
2017. aasta meister ja 2022. aasta karikavõitja mängib kõrgliiga väikseimal staadionil, mis mahutab kõigest 7000 pealtvaatajat. Endine Serbia koondislane Vuk Rašovic on Saudi Araabias ja Araabia Ühendemiraatides peatreenerina töötanud juba mitu aastat, Al-Fayhat juhendab ta kolmandat aastat.
Itaalia jalgpalluritele jätkuvalt närvilisi tõmblusi põhjustava makedoonlase Aleksandar Trajkovski leping sai eelmise hooajaga läbi ja nii võib Al-Fayha kuulsaimaks mängijaks praeguse seisuga lugeda Serbia veteranväravavahti Vladimir Stojkovici, kes jõudis koondist esindada 84 korda.
40-aastase vanameistri kõrval kuuluvad klubisse välismaalastest veel näiteks pikalt Crvena zvezdas mänginud serblasest ründaja Milan Pavkov ning Bosnia ja Hertsegoviina koondislane Gojko Cimirot. Augustis liitusid ka Oostendes ja Rangersis väravaid kõmmutanud moeka nimega Zimbabwe ründaja Fashion Sakala ning kunagi Evertoni hingekirjas olnud, aga peamiselt Türgis Galatasarays tegusid teinud nigeerlane Henry Onyekuru.
Al-Hazem
Esiliigast tänavuseks kõrgliigasse tõusnud klubi pole kunagi midagi suuremat võitnud ja nende koosseisu vaadates võib kindlalt öelda, et ei võida ka tänavu. Portugallasest peatreeneri Filipe Gouveia käe all üritavad teiste seas väljalangemisest pääseda kunagi Bragas mõne hooaja jooksul silma paistnud Bruno Viana, mullu KuPS-i ridades Veikkausliiga parimaks kaitsjaks tunnistatud Paulo Ricardo ja viimasel MM-il Tuneesia koondise esiväravahi rolli täitnud Aymen Dahmen.
Al-Hilal
18-kordne Saudi Araabia meister on lisaks kroonitud rekordilisel neljal korral ka Aasia Meistrite liiga võitjaks. "Suure neliku" liikmena lõi eelmise hooaja pronksiklubi suvel PIF-i toel mõistagi rahakotirauad valla, alustades peatreenerist - portugallane Jorge Jesus kuulub Euroopa eliiti, ent tema hinnalisim tiitel on ilmselt hoopis 2019. aastal Brasiilia tippklubi Flamengoga võidetud Copa Libertadores. Ka Al-Hilalis on Jesus varem töötanud, 2018. aastal viis ta nad näiteks riigi karikavõitjaks.
Nimekaim suvine täiendus on Chelseas üheainsa hooajaga üleliigseks osutunud senegallasest keskkaitsja Kalidou Koulibaly, tema ees hakkab tagaliini turvama Laziost hangitud serblane Sergej Milinkovic-Savic. Inglismaalt toodi veel ära Wolverhamptoni kapten Ruben Neves, Venemaalt saabus aga seal Zeniti särgis eelmise hooaja parimaks väravakütiks kerkinud ja varem põgusalt Barcelonat esindanud Malcom.
Al-Hilalist rääkides ei saa muidugi üle ega ümber suve algul Lionel Messile tehtud pöörasest miljardi naela suurusest palgapakkumisest, ent värske maailmameister valis lõpuks ikkagi MLS-i ja Miami Interi. Mõru maik jäi sellest suhu tunamullu liiga parimaks väravakütiks kerkinud ja eelmisel hooajal 19 tabamusega selles arvestuses kolmandana lõpetanud Odion Ighalole - Inglismaa kõrgliigaski tegusid teinud nigeerlane jäi enda väitel Al-Hilalis lepingupikenduseta just seepärast, et klubi vajas Messile mõeldud välismängija kohta.
Kuid mis jäi Messiga tegemata, tehti ära Neymariga. Brasiillase eest maksti PSG-le 90 miljonit eurot, lisaks toodi Inglismaalt Fulhamist väravaid lööma serblane Aleksandar Mitrovic.
Neymar is introduced to Al-Hilal fans for the first time 🇸🇦 pic.twitter.com/DFpwzLMZNe — GOAL (@goal) August 19, 2023
Al-Ittihad
Al-Hilali suurim rivaal - nende kahe klubi vaheline mõõduvõtt kannab Saudi Clasico nime - oli superstaari ärarääkimisel konkurendist kõvasti varem edukas, lüües juba suve algul käed Ballon d'Ori võitja Karim Benzemaga. 1927. aastal asutatud ja vanima Saudi Araabia jalgpalliklubi tiitlit kandev meeskond on valitsev meister ja PIF-i toel tuuseldati mängijateturul hoogsalt.
N'Golo Kante ja Liverpooli keskväljamees Fabinho ei vaja sarnaselt Benzemale pikemat tutvustamist, lisaks hangiti suvel saudidega kõvasti kasumlikku äri teinud Celticult portugallasest ründaja Jota. Väravat kaitseb mullu Saudi kõrgliiga rekordit tähistavad 18 nullimängu teinud brasiillane Marcelo Grohe, tiitlikaitsja peatreenerina jätkab kaks aastat tagasi Tottenhamis silmapaistvalt põrunud, ent enne seda end Euroopas siiski heast küljest näidanud portugallane Nuno Espirito Santo.
Al-Nassr
Talvel Cristiano Ronaldole augu pähe rääkinud klubi võib end pidada teenäitajaks. Kui viiekordse Ballon d'Ori võitjaga jaanuaris kokkuleppele saadi, oli ilmselt just see Euroopa tippliigade tippmängijatele signaaliks, et Saudi Araabiast on saanud tõsiseltvõetav sihtkoht. Teise suure tõmbena saadi lisaks veel kätte ka Sadio Mane, kellele Müncheni Bayerni esiründaja saapad liiga suureks osutusid.
Sadio Mane and Jordan Henderson are reunited in Saudi Arabia 🥺 pic.twitter.com/ZTRmxAajBM — GOAL (@goal) August 8, 2023
Milano Interist tuli kapten Marcelo Brozovic, Manchester Unitedilt osteti kaitsja Alex Telles ja Lensilt poolkaitsja Seko Fofana. Augusti lõpus saadi kõva tugevdus ka tagaliini, sest Manchester Cityst hangiti Aymeric Laporte. Juba kolmandat hooaega alustab klubis varem Benfica ja Besiktase eest teguseid teinud brasiillane Talisca, Portost toodi aga ära veel üks portugallane Otavio.
Uude aastasse tuldi veel Rudi Garcia juhendamisel, kuid aprillis lahkus prantslane ametist ja võtab uuesti hooajast ohjad üle Itaalia meisterklubis Napolis. Al-Nassr läheb aga hõbedat kulla vastu vahetama varem nii Portot kui ka Donetski Šahtari tüürinud Luis Castro käe all.
Al-Okhdood
Viie aasta eest tugevuselt kolmandas liigas mänginud klubil pole varasemaid suuri saavutusi. Välismängijate kvooti täidavad teiste seas Rumeenia koondises mänginud Florin Tanase ja Andrei Burca ning mõne aasta eest Gruusia koondisega Rahvuste liiga raames Tallinnaski käinud Solomon Kvirkvelia.
Väravat toodi suvel kaitsma eelmisel hooajal Portugali kõrgliigas Chavesi postide vahel seisnud brasiillane Paulo Vitor. Al-Taawounist liitus varem Slovakkia, Kasahstani ja Serbia kõrgliigades pallinud Kameruni ründaja Leandre Tawamba, kes on liigas senise viie hooajaga pidanud 131 mängu ja saanud jala valgeks 64 korda. Meeskonda juhendab seni kõikjal mujal vaid abitreeneri tööd teinud portugallane Jorge Mendonca.
Al-Raed
Ehkki kõrgliigas püsitakse alates 2008. aastal, pole sellelgi klubil midagi märkimisväärset ette näidata. Varem Lvivi Karpatõt ja Zagrebi Dinamot ning viimati Donetski Šahtari juhendanud horvaadi Igor Jovicevici meeskonnas on nimekaid välismängijaid vähe, Euroopas on neist enim mänge kirja saanud Roheneemesaarte koondislane Julio Tavares. Nüüdseks 34-aastane ründaja kuulus pikalt Prantsusmaa klubi Dijoni ridadesse.
Norway's international manager Ståle Solbakken has stated that Mathias Normann (previously on loan at Norwich), will not be a part of the national team after choosing to sign a new contract in Russia. pic.twitter.com/1tIqWBKBJM — Norwegian Scout (@NorwegianScout_) September 6, 2022
Omaette teema on hiljuti klubiga liitunud norralase Mathias Normanniga. Mõne aasta eest Rostovist üheks hooajaks Inglismaa kõrgliigasse Norwichisse laenatud norralane keeldus Venemaalt pärast Ukraina sõja algust lahkumast, mistõttu Norra jalgpalliliit kehtestas talle koondisekeelu. Küll aga viitas peatreener Stale Solbakken toona, et otsus on ajutine.
Al-Riyadh
Esiliigast kõrgliigasse tõusja on parimal juhul lõpetanud hõbemedalil, aga see juhtus juba kolmkümmend aastat tagasi. Peatreeneriks toodi suvel belglane Yannick Ferrera, kes juhendas viimati Küprosel Omoniat, aga oli enne seda ametis Al-Fatehis. Poolkaitsja Birama Toure on mänginud paar hooaega Prantsusmaa kõrgliigas, Rumeenia koondislane Alin Tosca pääsenud väljakule nii La Ligas kui ka Serie A-s.
Värskeima tõmbena toodi Hispaaniast laenule ründaja Juanmi, kes on kuulunud Malaga, Real Sociedadi ja Real Betisi ridadesse, aga pannud end põgusalt proovile ka Southamptonis. Zimbabwe koondise ääreründaja Knowledge Musona mängis kümmekond aastat tagasi koos Ragnar Klavaniga ühe hooaja Augsburgis, aga on seejärel teinud karjääri peamiselt Belgias.
Klavan põhis, Eurosport 2 näitab! @FCAugsburg: Jentzsch, Reinhardt, Klavan, Vogt, Musona, Baier, Werner, Moravek, Langkamp, de Jong, Hain. — Ott Järvela (@ottjarvela) October 26, 2012
Al-Shabab
Kuuekordne meister jääb tiitlite arvestuses alla vaid kolmele klubile, kuid neist tiitlitest seni viimane tuli 2012. aastal. Viimati lepiti liigatabelis neljanda kohaga, mille kaitsmine läheb aga tänavu palju raskemaks. Valencias, Atletico Madridis, Milano Interis ja Sevillas mänginud Ever Banega alustab saudide juures juba neljandat hooaega. Erinevalt temast ei jätka klubis aga liigasisese ülemineku teinud Grzegorz Krychowiak ega ka mullu suvel Hispaania kõrgliigast platsiväliste sigaduste tõttu häbiga minema löödud Santi Mina, kes oli eelmisel hooajal väravaid ja sööte kokku lüües Al-Shababi üks resultatiivsemaid mängijaid.
Augustis toodi aga Banega kõrvale kaks veel nimekamat meest. Yannick Carrasco on teinud tegusid nii Belgia koondise kui ka Atletico Madridi eest, Romain Saiss mängis aga nii Maroko koondisega talvisel MM-il kui ka aastaid Premier League'is Wolverhamptonis.
Kahe eelmise hooajaga Al-Shababi särgis kokku 25 liigaväravat löönud brasiillasest ründaja Carlose CV-st leiab mõne aasta taguse pääsemise Portugali kõrgliiga sümboolsesse koosseisu. Sarnaselt nii mõnelegi teisele klubile on Al-Shabab leidnud postide vahele kindla mehe MM-finaalturniiril käinud koondisest. Lõunakorealane Kim Seung-gyu oli aastaid mänginud vaid kodumaal ja Jaapanis, enne kui mullu saudidega käed lõi. Klubi eest mullu näidatud vormi suutis ta aga edukalt edasi kanda ka koondisesse, olles talvisel MM-il Lõuna-Korea esinumber. Meeskonna peatreener on hollandlane Marcel Kaizer, kelle CV-sse mahuvad tööotsad nii Ajaxis kui ka Sportingus.
Al-Taawoun
2019. aastal karikavõitjaks tulnud klubi brasiillasest peatreeneri Pericles Chamusca kirju karjäär on peamiselt kulgenud kodumaal ja Lähis-Idas. 57-aastasele mehele on tegu juba 30. töökohaga! Klubis jätkab Real Madridi kasvandikust poolkaitsja Alvaro Medran, kes enne mullust liitumist mängis kaks hooaega MLS-is.
📹|
من عاصمة العالم للتمور 🌴
نقدّم لكم طقم الذئاب للموسم الجديد 2023/2024 🐺💛#تدشين_طقم_التعاون_2024_2023 pic.twitter.com/PuBrtP50tQ — نادي التعاون السعودي (@AltaawounFC) August 6, 2023
Brasiillasteta ei saada läbi ka siin - suvel hangiti pikalt Nantes'i särgis Prantsusmaa kõrgliigasse kuulunud keskväljamees Andrei Girotto, aga ülejäänutel on euroväljakute kogemus kas napp või puudub täielikult.
Al-Tai
Veel üks klubi, kellel suured saavutused puuduvad, palkas juunis peatreeneriks horvaadi Krešimir Režici. Puuduvad ka suured staarid - üks väheseid nimekamaid mehi on 2016. aastal Tšiili koondisega Copa America võitnud keskkaitsja Enzo Roco, keda karjäär on viinud Hispaaniasse ja Türki. Sakslasest vasakkaitsja Robert Bauer on mänginud mitme klubi eest Bundesligas, ent liitus Al-Taiga sel suvel Belgia kõrgliigaklubist Sint-Truidenist.
Türgist toodi Ghana koondises mõne mängu teinud ja kunagi paberil isegi Atletico Madridi nimekirjas olnud, aga sealt alatasa laenul käinud poolkaitsja Bernard Mensah, klubis jätkab ka paar hooaega Inglismaa esiliigas veetnud Guinea-Bissau keskväljamees Alfa Semedo. Hollandlasest vasakäärel Virgil Misdjanil on kogemusi nii Bundesligast kui ka Eredivisiest.
Al-Wehda
Ajalugu neil on, aga kuulsust mitte kuigi palju - juba 88 aasta eest asutatud klubi viimane suurem võit pärineb 1966. aastast, kui võideti kodused karikavõistlused. Mängijana Kreeka koondisesse ja põgusalt Inglismaa kõrgliigasse välja jõudnud Georgios Donis ei ole treenerina päris sama lennukat karjääri teinud, aga paar Küprose meistritiitlit on tal APOELiga siiski kirjas. Mullu lõpetas tema juhendatud Al-Fateh liigas kuuendana.
Keskkaitsja Oscar Duarte on tuttav Costa Rica koondisest, lisaks on ta tulnud Belgia meistriks ning mänginud Hispaania kõrgliigas. Brasiillasest poolkaitsjal Anselmol on kirjas mõned mängud Itaalia kõrgliigas, Maroko koondise kaitsja Faycal Fajr on aga Hispaanias ja Prantsusmaal märksa rohkem Euroopa tippliigade kogemust korjanud. Tema kaasmaalasest väravavaht Munir Mohamedi on klubijalgpalli mänginud Hispaania esiliigas, aga lisaks sellele, et koos Fajriga käidi 2018. aasta MM-il, pääses Mohamedi ka viimasel finaalturniiril postide vahele, aidates Marokol alagrupis Belgiast jagu saada ja lõpuks poolfinaali jõudmisega Aafrika jalgpalli ajalugu teha.
Mullu suvel meeskonnaga liitunud prantslasest ründaja Jean-David Beauguel on üks neist välismängijatest, kelle senine karjäär pole pealtnäha kuigi särav olnud, kulgedes seni pea eranditult Tšehhi kõrgliigas. Neist aastatest viimastel kandis ta Plzeni Viktoria särki, kerkides hooajal 2021-22 suurimaks väravakütiks ja pälvides ühtlasi liiga parima ründaja tiitli. Saudi Araabias pole Beaguel aga suutnud seni ootusi õigustada, sest eelmisel hooajal suutis ta 16 mänguga lüüa vaid kaks väravat.
Seda ülesannet mõistab märksa paremini Odion Ighalo - tunamullu liiga parimaks väravakütiks kerkinud ja eelmisel hooajal 19 tabamusega selles arvestuses kolmandana lõpetanud nigeerlane, kes teinud tegusid Inglismaa kõrgliigaski, ei mahtunud enam Al-Hilali ridadesse, kuid leidis kiirelt uue tööandja.
Damac
Klubi, millel suured tulemused puuduvad, on suutnud leida üpris nimeka peatreeneri, aga mängumehi veel mitte. Rumeenlane Cosmin Contra jõudis mängijana pallida viiest Euroopa tippliigast kolmes, treenerikarjääris saabus senine haripunkt aga aastatel 2017-19, kui ta juhendas kodumaa koondist. 2021. aastal lõi Contra käed Al-Ittihadiga, ent kui hooaja teise poolega suudeti Al-Hilali vastu maha mängida koguni 16-punktiline edu ja ühes sellega ka tiitel, ootas rumeenlast loomulikult hundipass.
Opstelling AZ: Esteban; Marcellis, Moisander, Viergever, Klavan; Maher, Elm, Martens; Gudmundsson, Benschop, Holman — AZ_Alkmaar (@AZ_Alkmaar) March 25, 2012
Välismaalastest alustas hollandlane Adam Maher karjääri kümnekonna aasta eest AZ Alkmaaris koos toona samuti veel noore Ragnar Klavaniga. Hiljem mitmes teises Hollandi tippklubis mänginud poolkaitsja sai nooruses kirja viis mängu A-koondiseski, ent jõudis mullu Eredivisiest saudide juurde. Koondise eest on mõned kohtumised kirjas ka horvaadist keskväljamehel Domagoj Antolicil, kes alustab pärast Zagrebi Dinamos ja Varssavi Legias veedetud aastaid Damacis juba neljandat hooaega. Augustis liitus klubiga ka ääreründaja Georges-Kevin Nkoudou, kellel jäi Tottenham Hotspuris läbilöök tegemata, aga neli viimast hooaega Besiktases on olnud pisut edukamad.
Khaleej
Mullu kõrgliigass tõusnud klubi suutis kevadel napilt väljakukkumist vältida, jäädes viimasena joone kohale. Mängijana Portoga nii UEFA karika kui ka Meistrite liiga võitnud Pedro Emanuel pole treenerina sedavõrd edukas olnud ning tiirleb juba mõnda aega Araabias, kuid mõne karikavõidu tema CV-st siiski leiab.
Juhendaja kaasmaalased Fabio Martins, Pedro Rebocho ja Ivo Rodrigues on kõik teinud Euroopas korralikku, ent mitte ülemäära säravat karjääri. Argentiinlasest keskkaitsja Lisandro Lopez sai lisaks Benficale õnne proovida Itaalia ja Hispaania kõrgliigas, aga on nüüdseks jõudnud Brasiilia ja Mehhiko kaudu ringiga Araabiasse. Sel suvel hangiti Türgi kõrgliigast Bosnia ja Hertsegoviina koondises poolsada mängu kirja saanud kogenud väravavaht Ibrahim Šehic.
They all now play in the Saudi Pro League 🤯 pic.twitter.com/qodO2yqZ8B — MR P 🐅💰 (@oddshiveisback) August 8, 2023
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?