SN Luzernis | Vassiljev ja Häberli lahkuvad, olgu siis lõpp vähemalt ilus (0)

Konstantin Vassiljev lõpetab Šveitsi vastu 18 aastat kestnud koondisekarjääri. Foto: Jana Pipar

157 mängu, 26 väravat, mitukümmend resultatiivset söötu ja lugematu arv unustamatuid hetki ... See on see, millest Eesti rahvusmeeskond teisipäeva õhtu järel ilma jääb - Konstantin Vassiljev lõpetab koondisekarjääri.

Eesti koondis kohtub maavõistlusmängus võõrsil Šveitsiga. Mõlema meeskonna jaoks on matš tähtis - šveitslased valmistuvad kahe nädala pärast algavaks EM-iks, eestlased jätavad hüvasti pikaaegse kapteni ja legendiga ning lisaks talle ka peatreeneri Thomas Häberliga.

Vassiljevi teekond sinisärgis algas 2006. aastal Uus-Meremaa vastu, aga start oli aeglane - Maardust pärit poolkaitsja esimesed aastad Eesti koondises olid pigem kahvatud. Hoog tuli taha 2010. aasta MM-i valikturniiri lõpus, kui Kostja lõi esmalt 2:4 kaotusmängus Türgi vastu värava ning mõni kohtumine hiljem hiilgas Belgia vastu 2:0 võidumatšis värava ja väravasööduga. See sama valiktsükli viimane mäng näitas, mis ootab ees ...

Euro 2012 valikturniiri avamäng, Eesti võõrustab Fääri saari. Sinisärgid jäävad kodusel A. Le Coq Arenal esimesel poolajal kaotusseisu, aga kokkuvõttes pole sellest midagi - üleminutitel lööb Kaimar Saag viigivärava, mõni hetk hiljem tüürib kapten Raio Piiroja sini-must-valge paadi võidusadamasse. See võit pani aluse millelegi, mida ei uskunud Maarjamaal ega mujal mitte keegi.

Järgmisena ootas ees Itaalia ja oi imet - Eesti läks juhtima! Seda 31. minutil, mil Saapamaa puurilukk tõrjus Vassiljevi kauge karistuslöögi värava ette, kust Sergei Zenjov toksas mänguvahendi postide vahele. Lõpuks kaotas Eesti küll 1:2, aga oli näha, et suurte vastu kannatab mängida küll. Ja kannataski - Eesti avas oktoobris valiksarja võiduarve, kui alistas võõrsil 3:1 Serbia. Vassiljevi roll oli väga tähtis, ta viis omad 73. minutil oivalise kauglöögiga juhtima.

Vassiljev tähistamas Serbia vastu löödud viigiväravat. Foto: Märt Vassiljev (arhiiv)

Järgmine mäng läks halvemini, sest Sloveeniale vastu ei saadud, aga siis mängis Eesti lumises Lillekülas 1:1 viiki Serbiaga. Ja taas oli sangariks Vassiljev, kelle imeline karistuslöök tõi 84. minutil tabloole viigi! Aga jälle läksid tulemused allamäge - järjest kaotati Itaaliale (selles mängus Vassiljev ei osalenud) ja Fääridele.

Valiksarja lõpuni oli kolm mängu, Eesti koondise seis polnud kiita. Ees ootas lahing Sloveeniaga ja kaks matši Põhja-Iirimaaga. Need olid mängud, mis tegid lokkis juustega maardukast "meie Kostja" ...

"Meie Kostja" imeline õhtu Belfastis

2:1 võidumängus Sloveenia vastu lõi Kostja esimese värava, Tallinnas andis ta põhjaiirlaste vastu võidumängus kaks väravasöötu. Alagrupi viimases mängus Belfastis, kus Eesti kaotas avapoolaja 0:1, sekkus vigastatud Vassiljev viimaseks 25 minutiks vahetusest. Vassiljev murdis umbes veerand tundi enne kohtumise lõppu paremalt äärelt karistusalasse ja teenis penalti, mille ise realiseeris - 1:1. Veel 84. minutil oli seis jätkuvalt viigis, aga siis tegi Kostja mängu ära - ta virutas 25 meetrilt paremasse ristnurka - Eesti võitis 2:1! Ja kuna Sloveenia alistas 1:0 Serbia, sündis midagi ennekuulmatut - Eesti pääses EM-valiksarja play-off 'i!

Finaalturniirile ei jõutud, sest kahe mängu kokkuvõttes kaotati Iirimaale 1:5, aga sellegipoolest tegid Sinisärgid midagi suurt. Ja väga suur osa Eesti edus oli Kostjal, kes vedas kogu meeskonda. "Meie Kostja" oli pea iga vutisõbra jaoks kangelane, kiitust tuli ka teistest valdkondadest - valiti mees ju 2011. aastal Eesti aasta kodanikuks.

Eesti pole enam kunagi suutnud mängida nii hästi, kui toona, mil Venemaa kõrgliigas pallinud poolkaitsja pani hullu, aga Kostja jäi ikka rahva südamesse, Kostja oli ikka sangar. Kuniks enam polnud ...

"Meie Kostjast" tagasi Vassiljeviks

Vassiljev oli "meie Kostja" kuni ühe 2022. aasta lõpus aset leidnud õhtusöögini, kus lisaks talle, Zenjovile, toonasele koondise abitreenerile Andres Operile ja mitmele ekskoondislasele oli ka Venemaa koondise peatreener Valeri Karpin. Vassiljev kommenteeris lahvatanud pildiskandaali 2023. aasta alguses nii: "Mul ei ole väga rohkem midagi öelda, kui et pilt oli olemas. Kohtumine oli. Normaalne õhtusöök ja jalgpallijutud. Raske on midagi muud adekvaatset vastata."

Pildi olemasolu ja säärane kommentaar tekitasid ühiskonnas väga palju pahameelt, et lisaks ajakirjanikele ja jalgpallifännidele avaldasid arvamust ka Eesti Vabariigi ministrid, sealhulgas peaminister Kaja Kallas. Vutiskeenes nõuti, et Vassiljevilt võetaks ära kaptenipael või et ta taandataks koondisest, aga midagi sellist ei juhtunud.

Ajapikku jäi Vassiljevi personaalküsimus taustale. Kuigi ikka ja jälle tuli jutuks, kas Vassiljev peaks koondise kapten olema või kas ta üldse peaks rahvusmeeskonnas mängima, siis liiga suure kella küljes see polnud.

Sama teema sai aga tuure mitmekordselt juurde tänavu aprillis, kui Vassiljev käis külas Õhtulehe taskuhäälingusaates "Kolmas poolaeg". Vassiljevilt küsiti saates, kas ta on sõjas Ukraina poolt. "Kui nad suudaks võita, siis võib-olla tuleb rahu, kui Venemaa võidab, siis võib-olla tuleb rahu. Kui mõlemad otsustavad, et räägime ja teeme rahu, siis võib-olla tuleb rahu," lausus Vassiljev.

Sõnavõtt ajas vutiüldsusel harja punaseks ja taas tõstsid pead samad küsimused, mis varem. Sel korral teema ei vaibunud - Vassiljev jäi küll koondisesse, aga kaotas kaptenipaela, viimase ka koduklubis Tallinna Floras. Ja pärast teisipäeva ei kuulu ta ka enam koondisesse, kuigi mehe enda sõnul polnud skandaalidel ja koondisekarjääri lõpetamise otsusel mingit seost.

Konstantin Vassiljev sai Soome vastu kirja 157. mängu Eesti koondise eest. Foto: Brit Maria Tael

Saavutused, millest mööda vaadata ei saa

Olgugi, et Vassiljev ei ole enam eestlaste südamete kõige soojemas kohas, siis võimatu on mööda vaadata tema panusest Maarjamaa jalgpalli. Euro 2012 valiksarjas sai ta meeskonna vedurina 11 mänguga kirja 6 väravat ja 3 resultatiivset söötu, lisaks valiti ta kolmel aastal (2010, 2011 ja 2013) Eesti aasta jalgpalluriks. Pärast 2019. aastal Poolast kodumaale naasmist on poolkaitsja võitnud kolmel korral (2019, 2022 ja 2023) Premium liiga hooaja parima mängija tiitli. Lisaks tõusis ta märtsikuus Soome vastu Martin Reimi kõrvale rekordinternatsionaaliks, kui osales oma koondisekarjääri 157. kohtumises.

Unustamatud kauglöögid, tähtsad väravad ja Vassiljevi üleüldine kvaliteet on see, mida Eesti koondis ei saa enam kunagi kasutada. Kahtlemata hakatakse Vassiljevist kui mängijast tundma puudust. "Keeruline on oodata kedagi, kes mängiks samamoodi või pakuks täpselt samasugust kvaliteeti, sellist mängijat meil tulemas pole," sõnas teisipäeva järel Eesti koondise peatreeneriks saav Jürgen Henn nädala eest.

Ajastute lõpp

Lisaks Vassiljevile on kohtumine Šveitsi vastu viimane ka Häberlil, kes asus Sinisärke juhendama 2021. aastal. Algus oli ilus, sest koondis võitis Balti turniiri ja mängis ründavat ning atraktiivset jalgpalli, aga viimane valiksari läks aia taha - F-grupis jäädi viimaseks, kaheksa mänguga teeniti vaid üks punkt (viik Aserbaidžaaniga). Eesti viimane võit pärineb 2023. aasta algusest, kui alistati maavõistluses Soome. Järgmisest 13 mängust on võetud kõigest kaks viiki, ülejäänud mängud on kaotatud.

Kuigi lõpp on olnud nadi, siis statistiliselt on Häberli periood olnud eelmiste juhendajatega võrreldes suhteliselt okei. Häberli, kes on Eestit juhendanud 35 mängus, on Transfermarkt.com-i andmetelt teeninud keskmiselt mängu kohta 1,06 punkti. Enne teda koondist 14 mängus tüürinud Karel Voolaidi näitaja oli vaid 0,29. Seal peab aga silmas pidama seda, et Voolaidi ajal oli vaid kolm sõprusmängu (Häberli ajastul on neid olnud 14, sealhulgas ka Balti turniiri mängud) ning Häberli maadles Rahvuste liiga D-divisjonis Malta ja San Marinoga, Voolaidi koondis mängis C-divisjonis.

Voolaid oli ka ainus, kelle keskmised punktid olid halvemad. Enne teda tüüri juures olnud Martin Reimi (36 mängu) ja Magnus Pehrssoni (33 mängu) näitajad olid vastavalt 1,31 ja 1,21 ning legendaarne Tarmo Rüütli, kelle käe all jõuti valiksarja play-off 'i, teenis 78 mänguga keskmiselt 1,13 punkti.

Häberli ja Vassiljevi viimases mängus vastu astuv Šveits teenis küll läbi valiksarja koha EM-il, ent nende hoog on olnud kõike muud kui super. Nüüdseks juba kaks nädalat laagerdanud koondis seisab küll FIFA pingereas 19. kohal, aga viimasest üheksast mängust on nad viigistanud kuus (kaks korda Kosovoga, korra Valgevene, Iisraeli, Rumeenia ja Taaniga), võitnud kaks (Andorrat ja Iirimaad) ja kaotanud ühe (Rumeeniale). Lisaks tulemustele on viimasel ajal kehv seis ka skoorimise vallas - viimasest viiest mängust on löödud vaid kolm väravat. Võrdluseks: sama seis on ka Eestil.

Šveitsi koondise peatreener Murat Yakin sõnas kohtumise-eelsel pressikonverentsil, et eesmärk nii Eesti kui 8. juunil Austria vastu on teha mängupilt paremaks. "Proovime rünnakul erinevaid variante, et saaksime mängijatest ette parema pildi. Aga tahame praeguses faasis ehk vahetult enne EM-i töötada taktika ja strateegia kallal. Samuti on oluline tulemus – hea tulemus annab meile enesekindlust," lausus 49-aastane šveitslane.

Eesti ja Šveits on ajaloos kohtunud neli korda, Eesti kaotas kõik mängud kuivalt. 2015. aastal mängiti ka samal staadionil, kus nüüd - Swissporarenal. Tolle mängu kaotas Eesti 0:3, Šveitsi poolelt skoorisid Fabian Schär, praegune kapten Granit Xhaka ja Haris Seferovic.

Kas Sinisärgid suudavad Vassiljevi ja Häberli viimases mängus mõjutada EM-iks valmistuva Šveitsi tuju ja enesekindlust, selgub teisipäeva õhtul. Kuigi mõlema mehe viimased aastad Eesti koondises pole olnud lillelised, siis loodame, et vähemalt lõppakord kõlab ilusalt.

* * *

Šveits – Eesti maavõistlus algab teisipäeval Swissporarenal Eesti aja järgi kell 21.15. Otsepilti näitab ETV2. Soccernet.ee vahendab tekstis sündmusi kohapealt.

* * *

4. juunil kell 21.15 Swissporarenal

Šveits - Eesti
Peakohtunik: Kyriakos Athanasiou
Abikohtunikud: Pavlos Georgiou, Omiros Tziortzis
Neljas kohtunik: Giannis Christodoulou (kõik Küpros)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Foto: Sharemytactics.com

Eesti koosseis:

Väravavahid
12 Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Arsenal FC (ENG) 29/0
1 Matvei Igonen (02.10.1996) – Plovdivi Botev (BUL) 14/0
22 Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 3/0

Kaitsjad
18 Karol Mets (16.05.1993) – FC St. Pauli (GER) 92/0
3 Artur Pikk (05.03.1993) – Opole Odra (POL) 58/1
2 Märten Kuusk (05.04.1996) – GKS Katowice (POL) 30/0
13 Maksim Paskotši (19.01.2003) – Zürichi Grasshopper (SUI) 26/0
19 Michael Lilander (20.06.1997) – Bohemian FC (IRL) 16/0
6 Rasmus Peetson (03.05.1995) – Tallinna FCI Levadia 14/1
16 Erko Jonne Tõugjas (05.07.2003) – Tallinna FC Flora 4/0
24 Kristo Hussar (28.06.2002) – Tallinna FC Flora 3/0
7 Edgar Tur (28.12.1996) – Tallinna FCI Levadia 3/0

Poolkaitsjad
14 Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 157/26
17 Martin Miller (25.09.1997) – Bohemian FC (IRL) 31/2
20 Markus Poom (27.02.1999) – Shamrock Rovers (IRL) 23/0
25 Mihkel Ainsalu (08.03.1996) – Tallinna FCI Levadia 16/0
5 Rocco Robert Shein (14.07.2003) – FC Dordrecht (NED) 8/0
21 Martin Vetkal (21.02.2004) – AS Roma (ITA) 5/1
10 Kevor Palumets (21.11.2002) – Waregemi Zulte (BEL) 3/1
23 Daniil Kuraksin (04.04.2003) - Tallinna FC Flora 1/0

Ründajad
8 Henri Anier (17.12.1990) – Lee Man (HKG) 93/22
9 Erik Sorga (08.07.1999) – Sumgayit FK (AZE) 28/4
11 Mark Anders Lepik (10.09.2000) – Tallinna FC Flora 7/0
26 Alex Matthias Tamm (24.07.2001) – Nõmme Kalju FC 4/1
15 Robi Saarma (20.05.2001) – Paide Linnameeskond 2/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreener: Jürgen Henn
Väravavahtide treenerid: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Priit Lehismets
Kokk: Peeter Pihel
Fotograaf: Liisi Troska
Pressiesindaja: Eva Nõmme
Varustaja: Merily Toom
Mänedžer: Miko Pupart

Šveitsi koosseis:

Väravavahid
1 Mvogo Yvon (06.06.1994) – FC Lorient (FRA) 8/0
21 Marvin Keller (03.07.2002) – FC Winterthur 0/0
12 Pascal Loretz (01.06.2003) – FC Luzern 0/0

Kaitsjad
22 Fabian Schär (20.12.1991) – Newcastle United FC (ENG) 80/8
5 Akanji Manuel (19.07.1995) – Manchester City FC (ENG) 58/3
4 Nico Elvedi (30.09.1996) – Borussia Mönchengladbach (GER) 51/1
3 Silvan Widmer (05.03.1993) – FSV Mainz 05 (GER) 41/3
2 Kevin Mbabu (19.04.1995) – FC Augsburg (GER) 24/0
15 Cedric Zesiger (24.06.1998) – VfL Wolfsburg (GER) 3/0
18 Leonidas Stergiou (03.03.2002) – VfB Stuttgart (GER) 1/0

Poolkaitsjad ja ründajad
10 Granit Xhaka (27.09.1992) – Bayer Leverkusen (GER) 123/14
23 Xherdan Shaqiri (10.10.1991) – Chicago Fire FC (USA) 121/30
8 Freuler Remo (15.04.1992) – Bologna FC (ITA) 65/8
14 Steven Zuber (17.08.1991) – AEK Athen (GRE) 52/10
17 Ruben Vargas (05.08.1998) – FC Augsburg (GER) 41/7
20 Michel Aebischer (06.01.1997) – Bologna FC (ITA) 18/0
7 Zeki Amdouni (04.12.2000) – Burnley FC (ENG) 13/6
19 Dan Ndoye (25.10.2000) – Bologna FC (ITA) 9/0
11 Fabian Rieder (16.02.2002) – Stade Rennes (FRA) 4/0
16 Filip Ugrinic (05.01.1999) – BSC Young Boys 2/0
24 Ardon Jashari (30.07.2002) – FC Luzern 2/0
6 Sierro Vincent (08.10.1995) – Toulouse FC (FRA) 1/0
9 Kwadwo Duah (24.02.1997) – Ludogorets Razgrad (BUL) 0/0

Peatreener: Murat Yakin

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Bayernilt krooni kiskunud Aston Villa tuletas meelde, et kuningaid on rohkem kui paar
POOL MÄNGU, PUNKTID POOLEKS
KALEVI NOORED ANDORRAS
VAATA JÄRELE: Kokku 11:0! Kalev U19 seljatas andorralased ja läheb vastamisi Euroopa parimaga
TAGASITULEKUD
MIS TOIMUB?
Hiiu staadion jääb aastateks pimedaks? Tallinn: valgustus seal on pigem visioon
KOONDISEAKEN LÄHENEB
Nimekiri! Henni valikus on tagasi Anier ja Sorga, ka Zenjov naaseb pausilt
VÄLISMAISED JALKAJUTUD
Udune Albion | Aitab juba, me ei taha nii palju jalgpalli!
INETU KÄITUMINE
PREMIUM LIIGAST
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kui ei taha jalgpallur olla, ütle ausalt!
UUS ELEKTRIK
Linnasiseselt klubi vahetanud Tammeka legend: ma pole kõrgliigale joont alla tõmmanud
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kalju pääses punasest, Floral jäi penalti saamata
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
30
23
5
2
68:13
74
2.
Nõmme Kalju FC
30
19
7
4
70:32
64
3.
Tallinna FC Flora
30
17
7
6
51:34
58
4.
Paide Linnameeskond
30
18
2
10
61:37
56
5.
JK Narva Trans
30
9
9
12
41:53
36
6.
Tartu JK Tammeka
30
8
8
14
38:43
32
7.
FC Kuressaare
30
6
10
14
39:56
28
8.
JK Tallinna Kalev
30
7
7
16
33:62
28
9.
Pärnu JK Vaprus
30
6
7
17
26:52
25
10.
FC Nõmme United
30
2
8
20
20:65
14
SOCCERNET TV
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
74
Nõmme Kalju FC
64
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
56
JK Narva Trans
36
Tartu JK Tammeka
32
FC Kuressaare
28
JK Tallinna Kalev
28
Pärnu JK Vaprus
25
FC Nõmme United
14
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 18.00 Levadia - Trans (Premium liiga)
  • K 20.30 Santa Coloma U19 - Kalev U19 (UEFA noorteliiga)
  • R 19.30 Welco - Harju (Esiliiga)
  • L 12.30 United - Flora (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Levadia (Premium liiga)
  • L 15.00 Kubik - Eyjafjallajökull (Rahvaliiga finaal)
  • L 17.00 Kalev - Tammeka (Premium liiga)
  • P 17.00 Vaprus - Kuressaare (Premium liiga)
  • P 18.30 Saku - Flora (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!