SN Luzernis | Thomas Häberli: oleme mängijatega elu lõpuni teineteise jaoks olemas (0)

Thomas Häberli lõpetas oma teekonna Eesti peatreenerina. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Thomas Häberli viimane pressikonverents Eesti koondise peatreenerina kulges vaatamata Šveitsilt saadud 0:4 kaotusele päris mitmete naeratustega, sest kui kolme ja poolt aastat meenutada, siis leidus sealt ka mitmeid kauneid hetki.

"Ma paistan välja rahulikuna, aga tegelikult möllavad mu sees praegu sügavad emotsioonid ja tunded. Ütlesin riietusruumis kõigile mängijatele aitäh, sest nagu alati, andsid nad endast väljakul parima. Rääkisin neile vast oma viis minutit, selgelt pikemalt kui muidu.

Meenutasime viimase kolme aasta jooksul juhtunut. Näiteks seda, kuidas olime Küprosel saadud 0:2 kaotuse järel riietusruumis üheskoos väga kurvad. Aga asjad käivadki üles-alla, sest järgnes ju pikk hea seeria (järgmisest 10 mängust kaotas Eesti normaalajal vaid ühe, 0:5 Argentinale – O. J.).

Kokkuvõttes oleme mängijatega teineteise jaoks elu lõpuni olemas. Niimoodi peavadki asjad elus olema ja see on väga tähtis. Viimasest mängust pole pääsu. Mingil hetkel jõuab ta alati kätte. Arvan, et tänane oli üks minu ametiaja keerulisemaid, sest vastane oli tõesti väga tugev," rääkis Häberli.

0:4 kaotuse osas nentis Häberli, et suurtes raskustes oldi teise poolaja alguses. "Šveitsi kvaliteet on kõrge, aga tahtsime nende vastu ikkagi võimalikult julgelt mängida. Pärast 15 minutit saime asjad natuke paremini kontrolli alla ja 0:1 esimese poolaja järel oli, ma ütleksin, okei seis. Kahjuks teise poolaja algus meil ebaõnnestus. Selle esimese 25 minuti jooksul olime vastasega selges hädas."

81. minutil saatis Häberli väljakule Konstantin Vassiljevi, kellest sai seeläbi 158 A-maavõistlusega Eesti rekordinternatsionaal. "Tahtsime väravat lüüa ja vaja oli mängijat, kes suudaks vastase kaitseliini taha häid palle toimetada. Kohtumise lõpus meil paar võimalust ka tekkis (vahetusest sekkunud Henri Anieri kaks pealelööki – O. J.).

Plaan oli anda Vassiljevile kohtumise lõpus 10-15 minutit. Tõsi, seis oleks võinud tol hetkel olla veidi võrdsem. Aga minu jaoks oli Vassiljev pikalt meeskonna kapten ja oluline mängija. Minu silmis vääris ta neid minuteid. Selles pole mingit küsimust," rääkis peatreener.

Häberli viimane mäng Eesti koondise peatreenerina toimus tuttavas kohas, sest 2019. aastal töötas ta Luzernis kohaliku klubi peatreenerina. Publiku seas olid ta pereliikmed, sõbrad ja tuttavad.

"Homme teeb meeskond mängujärgse trenni ja lendab siis koju tagasi. Mina jään siia ja saabun Tallinnasse reedel. Laupäeval olen A. Le Coq Arenal, et Eesti koondisele Balti turniiri poolfinaalis kaasa elada. Ütlesin ka praegu meeskonnale, et Balti karikas on nüüd nende järgmine ülesanne."

Töö üle võtva Jürgen Henni üle on Häberlil ainult hea meel. "Soovisin talle edu. Jürgenil on mu number olemas, aga ma arvan, et tal pole vaja mulle helistada. Eestil tasub Jürgeni üle uhke olla ja teda tuleb toetada. Ta väärib seda ametit ja toetust. Aga tuleb silmas pidada, et meeskond on noor ja vaja on aega."

Enda ametiaja juurde naastes sõnas Häberli veel nii: "Elus pole juhuseid, vaid on kas õppetunnid või meeldivad kogemused. Ma arvan, et minu ametiaja kõige mõjukamad sündmused olid lõpuks valikgruppide loosimised. Ma varem ei osanud arvata, et see koondisejalgpallis niimoodi on.

Ühe loosimise järel rääkisin Muratiga (Šveitsi peatreener Murat Yakin – O. J.) ja tõdesime, et samal ajal, kui nemad naersid ja olid loosimistulemuste üle väga rõõmsad, olime meie täpselt vastupidises tujus, sest loosiga läks nihu."

Thomas Häberli käe all pidas Eesti koondis 36 kohtumist, millest võitis 10, viigistas 7 ja kaotas 19.