A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Thomas Häberli ametiaeg Eesti meeskonna peatreenerina ja Konstantin Vassiljevi ajastu Eesti koondises lõppesid 0:4 kaotusega Šveitsile. 14 473 pealtvaataja ees Luzernis peetud mängus pani EM-finaalturniiriks valmistuv Šveits oma kõrgema taseme kindlalt maksma.
Oleme ausad, Eesti selge kaotus polnud üllatav tulemus. Šveits on viiel järjestikusel EM- või MM-finaalturniiril jõudnud vähemalt 16 parema sekka, Eesti on eelmiselt viielt valikturniirilt saanud seitse võitu – kaks Gibraltari, ühe San Marino, Sloveenia, Leedu, Küprose ja Valgevene üle. Selge märk, et need kaks meeskonda toimetavad hetkel väga erinevates kategooriates.
Mäng Luzernis oli kummaline. Reeglina tekitab jalgpallis tugevaima emotsiooni tulemus. Eriti siis, kui tulemus on reljeefne, milleks 0:4 kaotus kahtlemata liigitub. Sedapuhku too 0:4 skoor teab mis sügavat jälge ei jätnud, sest see polnud ootamatu ja sel polnud olulist tagajärge. Hoopis tähenduslikumad olid kõrvalsündmused. Jalgpalliõhtu suuna mudisid kahe mehe lõppsõnad.
Eesti koondise mängujärgset pressikonverentsi tuli oodata tavatult kaua, sest riietusruumis olid rääkida pikemad jutud kui tavaliselt. Kaks tolle õhtu peategelast, Häberli ja Vassiljev, võtsid möödunud aja kokku neile omasel moel – rääkides siiralt seda, mida nad mõtlevad.
"Kokkuvõttes oleme mängijatega teineteise jaoks elu lõpuni olemas. Niimoodi peavadki asjad elus olema ja see on väga tähtis. Viimasest mängust pole pääsu. Mingil hetkel jõuab ta alati kätte. Arvan, et tänane oli üks minu ametiaja keerulisemaid, sest vastane oli tõesti väga tugev," oli Häberli üks mõtteid.
"Üks pikk-pikk periood elust sai otsa. Elu läheb edasi, aga see on võib-olla kõige huvitavam ... No me ei tea kunagi, mis tuleb, aga see kindlasti oli väga huvitav seiklus. /.../ Kurb, et see otsa sai. Rõõm, et see kujunes nii pikaks. Muidugi natuke pettumus, et ei suutnud koondisesärgis kõike, millest unistasin, korda saata," sõnas Vassiljev.
Aga enne intervjuusid, milles öeldud mõtted jäävad meelde pikaks ajaks, leidis aset jalgpallikohtumine, mis ilmselt liiga pikaks ajaks meelde ei jää. Skoor paisus suureks, aga samas ei jäänud Eesti sellise räige teerulli alla, nagu mullu sügisel Rootsile ja Belgiale 0:5 või märtsis Poolale 1:5 kaotades. Tõsi, rõõmuallikaid tuli otsida luubiga.
Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:
Eesti rivistus ootuspäraselt üles 5-4-1 asetusega, kus ründaja Mark Anders Lepiku toetamise kohustus lasus eelkõige keskvälja äärmistena tegutsenud Martin Milleril ja Martin Vetkalil. Šveitsi 3-4-3 asetus oli Eesti omaga üpriski peeglis, ent kuna pall püsis enam nende käes, tegutsesid äärekaitsjad äärekaitsjatena harva, vaid paiknesid kõrgel.
Pealelöökide arvestuse kaotas Eesti avapoolajal 0:10, ent näiteks duellivõite, millega mullu sügisel kahetsusväärselt sageli hädas oldi, õnnestus võtta. Eestil ei õnnestunud rünnakuid pealelöökidega lõpetada, aga rünnakuid tegelikult oli. Palliga jõudsid vastase kasti nii Miller kui ka Vetkal. Tsenderdused jäid kahjuks ära või kehvaks.
Esimese poolaja mängupilt ei olnud Eesti vaatevinklist võetuna paha. Värav sündis olukorrast, kus Zuberi esimene pealelöök blokeeriti, aga nii, et pall samale mehele uuesti ette põrkas. Tõeliselt häid väravavõimalusi tekitas Šveits ainule ühe (Duahi pealöök 17. minutil).
Paraku klopiti tunne, et äkki on võimalik Šveitsiga ikkagi mängida, teise poolaja alguses Eesti meeskonnast välja.
Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:
Eesti ründemäng oli teisel poolajal täitsa asjalik, sest pealelööke sooritati 11 šveitslaste seitsme vastu. Ning nagu ülal kirjas, olid päris mitmed neist pealelöökidest asjalikud. Sihile paraku erinevalt Šveitsist ei jõutud. See ongi kvaliteedivahe.
Nagu enamasti ikka, rikkusid rohked vahetused rütmi, mis oli treeningmängule omaselt niikuinii katkendlik. See muutis kohtumise viimased paarkümmend minutit kaootilisemaks. Teise poolaja esimesed 25 minutit oli aga see periood, kus Šveits oma taseme armutult maksma pani.
Julged lahendused palliga mängides on jätkuvalt Eesti jaoks kriitilise tähtsusega element. Neid lahendusi otsiti ja paiguti ka leiti. Eelkõige Markus Poomi poolt. Šveitsi ülemise liini läbistamine tuli aegajalt välja küll.
Et Eesti meeskonna edušansid Euroopa koondisemaastikul suureneksid, peab see tulema välja paremini ja sagedamini ning söödud peavad läbistama ka vastase kaitseliini. Nii satub vastane ebamugavatesse olukordadesse. Mõned tähelepanekud veel:
1. Eesti fännide sõnum
Swissporarena ühes nurgas asuvas külalisfännide sektoris oli mängul lahti rullitud pikem plagu, mis teatas: "1. Martin Reim 157". Ilmselgelt andsid selle autorid mõista, et nad ei soovi, et Konstantin Vassiljevist saaks Eesti koondise rekordinternatsionaal. Olgu meenutatud, et enne tänast oli Vassiljev Reimiga võrdselt 157 A-maavõistluse peal.
81. minutil tuli 39-aastane Vassiljevi platsile ja sai kirja 158. A-maavõistluse ning oma nimele Eesti rekordinternatsionaali staatuse. Vassiljev on need mängud oma sportliku tasemega ausalt välja teeninud, sest on olnud tänu oma sportlikule tasemele kesksel kohal viie järjestikuse Eesti koondise peatreeneri plaanides.
See fakt võib mitte meeldida, aga see on ikkagi fakt, et: 1. Konstantin Vassiljev 158, 2. Martin Reim 157. Samas ei tasu üllatuda, kui sama plagu ka edaspidi koondisemängudel kohtab.
2. Tuld polnud takus
Šveits valmistub EM-finaalturniiriks ning pidas täna selle perioodi esimese matši. Mitu koondise kandidaati (näiteks ründaja Kwadwo Duah ja vasakäär Dan Ndoye) said võimaluse end tõestada, aga enamiku koosseisust moodustasid kogenud mehed, kes teavad väga hästi, et Eesti võitmise eest punkte ei anta.
Neid on Šveitsil vaja teenida 10 päeva pärast algaval EM-finaalturniiril ning enne seda on tähtis mitte mingil juhul vigastusi korjata. Eks see kõik tingis, et Šveits tahtis küll võitu ja head emotsiooni, aga kaugeltki mitte iga hinna eest. Tempo kruviti üles konkreetse olukorra sees, aga olukordade vahepeal liigutati palli rahulikult.
Eestigi jaoks polnud tegu tavalise koondisemänguga, vaid mitu põhimeest (Karl Jakob Hein, Karol Mets) said puhkuse, enamikul koosseisust oli kaks või kolm päeva varem klubi eest platsil käinud. Kõik need asjaolud mõjusid ning arvestatav osa kohtumisest möödus treeningmängu tüüp-olukorras, kus kummalgi satsil polnud tuli takus.
3. Koosseisukontroll
Et Šveitsi meeskond ei jääks liiga anonüümseks, olgu ära toodud nende põhikoosseisu liikmete koduklubid: Lorient, Mainz, Mönchengladbachi Borussia, Manchester City, Bologna, Razgradi Ludogorets, Leverkuseni Bayer, Ateena AEK, Bologna, Newcastle United, Chicago Fire.
Ehk et kaheksa mängijat Euroopa TOP5 liigadest, üks Kreeka, üks Bulgaaria ja üks USA kõrgliigast. Eesti põhikoosseisus oli neli meest Premium liigast, kaks Iirimaa kõrg- ja Poola esiliigast ning üks Šveitsi ja üks Bulgaaria kõrgliigast + üks mees Itaalia U19 liigast.
4. Õppetund penaltireeglite kohta
68. minutil tõrjus Matvei Igoneni šveitslaste superstaari Xherdan Shaqiri löödud penalti, mis läks aga VAR-kontrolli järel kordamisele, sest enne lööki olid karistusalasse sisenenud mõlema meeskonna mängijad. Säärased harva esinevad olukorrad pakuvad võimalust üle käia jalgpallimängu vähemtuntud reeglid. Penalti kordamise osas on need järgmised:
Protokoll:
4. juunil kell 21.15 Luzernis Swissporarena staadionil
Šveits - Eesti 4:0 (1:0)
20. Steven Zuber, 47. Zeki Amdouni, 63. Nico Elvedi, 70. pen. Xherdan Shaqiri
Hoiatused: 67. Markus Poom
Mänguolud: +21, päikesepaisteline ilm, muruväljak suurepärases seisukorras
Pealtvaatajaid: 14 473
Peakohtunik: Kyriakos Athanasiou
Abikohtunikud: Pavlos Georgiou, Omiros Tziortzis
Neljas kohtunik: Ioannis Christodoulou
VAR: Marios Christofurou
AVAR: Dimitris Solomou (kõik Küpros)
Šveits: Yvon Mvogo, Silvan Widmer (61. Leonidas Stergiou), Manuel Akanji, Fabian Schär, Nico Elvedi, Remo Freuler (46. Zeki Amdouni), Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Dan Ndoye (61. Fabian Rieder), Kwadwo Duah (46. Sierro Vincent), Steven Zuber (46. Ruben Vargas).
Varus: Marvin Keller, Pascal Loretz, Kevin Mbabu, Cedric Zesiger, Leonidas Stergiou, Ruben Vargas, Michel Aebischer, Zeki Amdouni, Fabian Rieder, Filip Ugrinic, Ardon Jashari, Sierro Vincent.
Eesti: Matvei Igonen, Artur Pikk, Märten Kuusk, Rasmus Peetson, Maksim Paskotši, Kristo Hussar (81. Alex Matthias Tamm), Mihkel Ainsalu (61. Rocco Robert Shein), Martin Miller (81. Konstantin Vassiljev), Markus Poom (86. Kevor Palumets), Martin Vetkal (73. Edgar Tur), Mark Anders Lepik (73. Henri Anier).
Varus: Karl Jakob Hein, Karl Andre Vallner, Karol Mets, Michael Lilander, Erko Jonne Tõugjas, Edgar Tur, Konstantin Vassiljev, Rocco Robert Shein, Kevor Palumets, Daniil Kuraksin, Henri Anier, Erik Sorga, Alex Matthias Tamm, Robi Saarma.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?