SN Pariisis | Võidukas lõppsõna käis Martale üle jõu (0)

Brasiilia jalgpallilegend Marta lõpetas koondisekarjääri olümpiahõbedaga. Foto: Marcus Brandt / dpa

Tegelikult oli juba paigas, et kuuekordse maailma parima jalgpalluri, brasiillase Marta karjäär lõpeb ilma rahvusvahelise tiitlita. Kuus MM-i ja viis olümpiat olid juba selja taga ning vanuseks passis 38. Aga, kes veel ei teadnud, siis elul on kombeks mängida vingerpusse!

Brasiilia naiskonna jõudmine olümpiafinaali kuulub kindlasti suuremat sorti vingerpusside sekka, sest turniiri eel hindasid kihlveokontorid nende kullavõimalusi madalaks. Selle tõenäosus hinnati paarile protsendile, mis oli 12 naiskonna pingereas alles kaheksas tulemus.

Avamängus alistati Nigeeria 1:0, aga järgnesid kaotused. 1:2 Jaapanile ja 0:2 Hispaaniale, mis jätsid Brasiilia alagrupis kolmandaks. Veerandfinaali pääseti, sest B-alagrupi kolmanda koha omaniku Austraalia väravate vahe oli ühe tabamuse võrra kehvem. Kokkuvõtvalt oli see väga suur napikas.

Tagatipuks sai Marta duellis Hispaaniaga punase kaardi, millega kaasnes kahemänguline võistluskeeld. Vähesed arvasid, et ta selle lõpuni kannab, sest veerandfinaalis oli vastaseks favoriit nr3 ehk võõrustaja Prantsusmaa ja loogiliseks tulemuseks Brasiilia kaotus. Aga Gabi Portilho 82. minuti väravast võeti hoopis 1:0 võit.

Poolfinaalis kohtus Martata Brasiilia valitseva maailmameistri Hispaaniaga, kes oli olümpial kohal oma parimas rivistuses. Ent sellest parimast rivistusest polnud tolku, sest Brasiilia läks juhtima 3:0 ja võitis 4:2. Vastu kõiki ootusi oldi olümpiafinaalis, mis andis Martale võimaluse puuduva kulla püüdmiseks.

Vastaseks muidugi USA, kellele Brasiilia oli kaotanud nii 2004. kui ka 2008. aasta olümpiafinaali. Mõlemad lisaajal. Marta oli neis mõlemas finaalis mänginud kaasa kõik 120 minutit. Seekord kuulus ta eeldatult vahetusmängijate sekka, sest kaks supervõitu võtnud koosseisu muutma ei hakatud.

Brasiilia oli esimesel poolajal USA-st teravam ja 45+2. minutil lähedal ka väravale, aga Alyssa Naeher suuris Gabi Portilho lähilöögi suurepäraselt tõrjuda. 57. minutil viis Mallory Swanson ameeriklannad kohtumist juhtima. Brasiilia peatreener Arthur Elias vastas kolmikvahetusega.

Üks 61. minutil platsile tulnutest oli Marta, kelle õlale sätiti muidugi ka kaptenipael. Pressitribüünil viibinud Brasiilia ajakirjanikud tõusid püsti ja aplodeerisid. Kõigi aegade kõige vägevamal naisjalgpalluril oli pool tundi aega, et päästa end ja kodumaad kolmandast olümpiafinaalikaotusest.

USA kaitse oli tihe ning Brasiilia võimaluste tekitamisega raskustes. Jalgpalli kirjutamata reegel nr1 ütleb, et üheväravalises kaotusseisus võistkonnal üks šanss ikka tekib. Brasiilia teenis 89. minutil karistuslöögi väljaku epitsentrist paremal. Marta asus palli taha ja vinditas! Aga mitte üle üksnes müürist, vaid ka väravast.

Kohtumisele kümne lisaminuti määramine mõjus Brasiiliale sütitavalt. USA värava suunas tõtati tõusnud lootuse rütmis ning 90+4. minutil hoidis viigivärava ära üksnes Naeheri supertõrje, kui ta sai käe ette Adriana mõnelt meetrilt sooritatud pealöögile.

See oli ka kõik, sest kuigi kümnele lisaminutile pandi omakorda juurde kaks, siis Brasiilia enamaks suuteline polnud. USA naiskond oli 12-aastase pausi järel olümpiavõitja ning Marta läheb koondisejalgpallist erru ilma MM-tiitli või olümpiakullata.

Iga finaalikaotus teeb haiget ja jätab hinge oleksid-poleksid. Ent tegelikult ületas Brasiilia naiskond hõbemedaliga ootusi. Kui Marta enne auhinnatseremooniat väljakult ära sammus, kõlas Parc des Princes staadionil tema auks võimas aplaus. Marta lõppsõna polnud küll võidukas, aga see oli edukas ja kõnekas!

* * *

USA naiskonna eelmised kaks suurt võistlust ebaõnnestusid, sest Tokyo olümpial lepiti pronksiga ja mullusel MM-il pudeneti konkurentsist 1/8-finaalis, kus kaotati penaltitega Rootsile. Ameeriklased vahetasid seejärel peatreenerit ja tõid naiskonna etteotsa Londoni Chelsea'st Inglismaa juhtiva naiskonna ehitanud inglanna Emma Hayesi.

Pariisi olümpia oli Hayesi esimene töö ning see algas täistabamusega. Vaieldamatult on tegemist vägeva saavutusega, ent samas ei ole kaks nurjunud turniiri piisav ajavahemik, et tekitada tunnet, juskui oleks USA tipust kuhugi kadunud. Alles viis aastat tagasi tuldi ju täna tribüünil istunud Megan Rapinoe vedamisel maailmameistriks.

* * *

Olümpiafinaali ainsa värava puhul on taas põhjust rääkida suluseisu reeglist ja kohtunikest. Läbisöödu algseks sihtmmärgiks olnud Sophia Smith oli selges suluseisus ning kuigi ta palli ei puutunud, siis ajas tema palliga ristunud trajektoor Brasiilia kaitsjad ilmselgelt segadusse.

Mallory Swanson lõi finaalis USA võiduvärava. Foto: Scanpix / Franck Fife / AFP

Kõrvalt olukorda sekkunud Mallory Swanson kasutas segaduse ära ja lõi olümpiavõitja otsustanud värava. VAR kontrollis tabamust, aga ootuspäraselt jäi see kehtima. Samas jalgpallivaim ja -loogika nõuavad selles olukorras suluseisu.

Ning kui kohtunikud ei tee nii, nagu jalgpall ootab, siis nad saavad sõimata. See on täiesti aus ja kohtunikel pole mingit õigust ega põhjust kurta, et nendega käiakse ringi ebaõiglaselt.

* * *

Marta ütles tänavu kevadel, et lõpetab Pariisi olümpia järel koondisekarjääri. Loogiliselt võttes on see õigeaegne, kaalutletud ja mõistlik otsus. Aga 2027. aastal mängitava järgmise naiste MM-i võõrustaja on... Brasiilia. Igaks juhuks ei tasu mürki võtta, et Marta ka seal väljakul pole.

Brasiilia - USA  0:1 (0:0)