A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
"Me ei küsi, me ei palu, täna võidab Tabasalu!" Oleks patt alustada esimest korda Esiliigas palliva JK Tabasalu hooaja eelvaadet millegi muu kui säärase löövalt leidliku ning kahtlemata ülimalt meeldejääva hüüdlausega. Just eriti siis, kui kogukonnaklubile lisavad olulist vunki just fännid ja koduseinad.
JK Tabasalu tegi oma esimese hooaja Esiliiga B tasandil 2019, mil toonase peatreeneri Marko Kristali käe all mängiti end seitsmendale tabelireale. Aasta hiljem kollitati juba esikolmikutki, kuigi lõpuks jäi pronksmedal kaheksa silma taha. Tunamullu võeti vastu kerge tagasilöök kuuenda positsiooni näol, et 2022 hooajal võimsalt tulla - Esiliiga B hõbedakoht tagas Tabasalule tõusu kõrgemale.
Hooaeg algas küll viigi ja seejärel kaotusega, kuid kuues järgnenud voorus püsis meeskond võitmatuna. Enam-vähem sääraselt ka edasi minnes kogunes JK Tabasalule 25 võitu, neli viiki ja seitse kaotust - 79 punkti. Sealjuures jäi hooaja lõpplahendus täiesti viimasesse duelli ning viimasesse minutissegi: Tabasalu läks matšile vastu liidrina, kuid FC Tallinn sai tänu kolmanda üleminuti tabamusele kirja 2:1 võidu ning au meistrikarikat tõsta.
Kuigi üldiselt tahaks kaotusi minevikku jätta ja võimalusel sügavale mulla allagi kaevata, siis tegelikkuses annavad need võistkondade olemusele ühe dimensiooni juurde. Erand pole ka Tabasalu. Meeskonna seitsmest kaotusest kuus tulid võõral väljal, niisiis jäädi Tabasalu Arenal kaotajarolli vaid korra - augustikuu lõpus FC Tallinnaga mängides.
Ka muu statistika räägib tugevalt koduseinte kasuks. Kui kokku sahisesid võrgud 120 korral (kusjuures viimati ületas Esiliiga B meeskond 120 piiri aastal 2018), siis oma publiku silme all löödi 72 väravat. Kuivale jäädi vaid ühes Tabasalu Arenal peetud kohtumises. Kodus lubati oma võrku 17 palli, nullimänge kogunes kuus. Võõrsil löödi 48 väravat, lasti 33.
Et asi oleks selgem:
Ilmselgelt on Tabasalu edu taga muudki. Meeskonda neljandat hooaega tüüriva Risto Sarapiku sõnul peitub üks suurimaid plusse mängijates. "Meil on hea tiim, hea kooslus. Võistkondlik ühtekuuluvus," toob ta Soccernet.ee-ga vesteldes erinevaid märksõnu välja. Sellega kinnitab Sarapik, et slogan "üks sats, üks süda" peaks paika pidama küll.
Säärase ühtekuuluvuse kasvatamine hakkab tõenäoliselt noorest east pihta. Näiteks mullu enim mänguminuteid teeninud kümne mehe seast vaid üks tõmbas Tabasalu särgi selga esmakordselt, üks kolmandat hooaega. Ülejäänud pallurid on klubiga seotud olnud (enam kui) viis hooaega, sealhulgas on kolm meest ületanud ka kümne piiri.
Kogenumate meeste seas on ka esikinnas Kaarel Rumberg, kes on Tabasalu puuri valvanud aastast 2018. Ka Premium liigas põllule pääsenud 22-aastane Rumberg kiidab klubi parimatest külgedest rääkides just järelkasvu. "Ma arvan, et suurimaks plussiks on noorte näljasus. Meil on hästi palju noori, kes tahavad ennast igal pool tõestada ja kuskile kaugemale jõuda. Esiliiga on hea koht, kus end tõestada," näeb ta.
Esiliiga on nõudnud professionaalsemat sammu
Tabasalu esindusmeeskond alustas hooaja ettevalmistusega juba lõppenud aasta detsembrikuu keskel. Sissejuhatavate trennide järel algas tõsisem töö 2. jaanuarist. Sarapik selgitab, et võimaluste piires on suudetud maksimum võtta ning kõrgemale liigatasemele mängiva asuv meeskond on varasemast füüsiliselt kindlasti tugevam.
"Oleneb hästi palju sellest, mis võimalused meil on. Kui oleme saanud mingi halli aja, siis oleme seda maksimaalselt ära kasutanud, et säilitada suure väljaku tunnetust," sõnab ta. "Jõutreeningud oleme integreerinud oma väiksesse halli - ka sellised võimalused on olemas. Kui A. Le Coq Arenal uus jõusaal avati, hakkasime esmaspäeviti ka seal toimetama."
Ka Rumberg toonitab, et Tabasalu Arenal paiknevad kaks vähendatud mõõtmetes sisehalli on kahtlemata kasuks tulnud. "See annab juba selles mõttes juurde, et me ei pea trenni tegema kuskil õues tuisu käes," on loogika lihtne. Samal ajal nendib ta, et nii EJL-i kui Sõle hallides on olnud ikkagi pisut parem toimetada.
"Arvan, et sel aastal on hooaja ettevalmistus olnud kõikidest eelnevatest Tabasalu hooaegadest kõige professionaalsem, kuna tingimused on olnud kõige paremad," kiidab Rumberg. "Üldiselt paneksin hooaja ettevalmistusele päris hea hinde. Kui jaanuari alguses oli näha, et mäng natukene lonkab, siis viimane matš Legioniga andis päris hea tunde, et asjad hakkavad ikkagi toimima."
Tabasalu pidas Taliturniiril viis kohtumist, näidates kasvavat vormi. Kui esimesed mängud lõppesid kaotustega, siis kolmes viimases duellis saadi üks viik ja kaks võitu. Neist üks viimati Tallinna JK Legioni vastu, kus Tomi Linde ja Sigvard Suppi tabamuste toel võeti 2:1 võit, kusjuures kaks penaltit jäi realiseerimata.
"Põhimõtteliselt mitte ühelgi mängul ei õnnestunud mängida selle koosseisuga, millega oleks tahtnud. Kord oli üks ära, kord oli teine ära, kord oli kolmas ära," meenutab Sarapik. "Aga see andiski võimaluse näha teisi mängijaid ja vaadata, kas nad on selleks tasemeks valmis ning suudavad sellele tempole vastu pidada."
"Kui vaadata ka protokolle, mängisime päris suure koosseisuga, ka päris paljude noormängijatega, kes said seda suure mängu õhku nuusutada. Oleme saanud aru, kas keegi neist on valmis mängima meeste tasemel Esiliigas või ei ole. Infot on palju, nüüd on vaja see info kokku panna ja leida 5. märtsiks parim variant," jagub veel mõtteainet.
Vangerdused meeskonnas pole vaimu lõhkunud
Nagu ikka, toimub võistkondades kahe hooaja vahel nii mõndagi. Kuigi Tabasalu vangerdused on püsinud küllaltki minimaalsed, siis nende mõju on täna veel raske hinnata. Küll aga on fakt see, et uuel hooajal tuleb hakkama saada ilma Paide Linnameeskonda liikunud poolkaitsja Oskar Hõimuta, keskkaitsja Ville Salgata ja mängimisest pausi pidava Valeri Makarovita.
Viimane neist on küll jätkuvalt klubis, kuid sootuks treeneriametit pidamas. Nii on saanud Rumberg kuus hooaega Tabasalu kaitseliini kindlamana hoidnud Makarovi veel natuke pinnida. "Ma olen teda siin kaks kuud üritanud veel moosida ümber, aga ei ole välja tulnud," räägib ta lõbusalt.
Sealjuures ei näe Tabasalu esikinnas, et senised liikumised suurt lainetust kaasa oleks toonud. "Tiimivaim küll muutunud ei ole. Ma arvan, et see on väga hea, et Oskar selle sammu edasi tegi ja usun, et meil tuleb oma noortest keegi uus sama andekas peale. On juba näha mehi, kes on võimelised sealt üles tõusma hakkama," kinnitab ta.
Mõnda aega ollakse ilma ka ründes toimetavatest Jasper Janterist ja Mattias Villem Ormissonist, kes vigastasid mullu põlve ristatsidet ning peavad seetõttu pikemat vigastusipausi. Küll aga loodab Sarapik mõlemat meest algavad hooajal taas väljakul näha.
Uutest nägudest on asjad ametlikuks tehtud Jaagup Lutsu (Paide Linnameeskond) ja Martin Tilgaga (Raplamaa JK). Sarapik selgitab, et osa kokkuleppeid on veel tegemata, kuid uusi nimesid peaks veel lisanduma, et hoida meeskonnas sügavust. Oma kasvandikest on valmis sammu edasi tegema Hans Oliver Vuks, Henri Raaper ja Karl-Erik Ennuste.
Pisut uuema ilme saanud meeskonnast ei hakka Sarapik kedagi konkreetselt välja tooma, kui jutt läheb võimalikele esiletõusjatele. "Kõik, kes mänguaega saavad, peavad avanema," näeb ta.
Kindel saab tõenäoliselt olla juba varasematel aastatel oma kvaliteeti tõestanud meestes. Nende seas mullu Esiliiga B parimaks mängijaks nimetatud ründaja Tristan Pajo, enim mänguminuteid korjanud keskkaitsja Märten Subka, esikinnas Kaarel Rumberg, Premium liiga kogemusega poolkaitsja Joel Kokla ning keskväljavõlur Alan Nahk.
Liidritena tõstab Rumberg esile kolme meest. "Arvan, et üks olen kindlasti ma ise. Usun, et ka Märten Subka, kuna tal on ka juba piisavalt kogemust," teeb ta algust. "Ja siis kindlasti meie tiimi vanim mängija (26-aastane - L. J.) Peeter Klein, kes on selline suur isa kõigile."
Eesmärke püstitatakse tagasihoidlikult, kuid üks lubadus käiakse välja
Rääkides laiemalt 2023 hooajast, näeb Sarapik, et nagu ikka, siis päris palju oleneb sellest, kuidas toimetavad FC Flora, FCI Levadia ja Paide Linnameeskonna duubelvõistkonnad. "Duublite puhul oleneb sellest, mis koosseisuga nad mängivad. Ehk kui tugevalt on esindusvõistkonnad komplekteeritud, kui suur on nende meeskond - vastavalt sellele hakkab duubel mängima. Oma rolli võivad mängida ka euromängud," selgitab ta.
"Paide hakkab Esiliigat mängima suht tugeva koosseisuga, seda on praegu käekirjast ja võistkonna komplekteeritusest näha. Levadia ja Flora kohta ei oskagi öelda, mis nende sihid on," jätkab ta. "Komplekteerituselt on nad kõik väga tugevad ja igale positsioonile on mitu mängijat. Selle arvelt tuleb allapoole ka."
"Kui vaadata iseseisvad klubisid, kes neist võiks tõusta ja veel kõrgemale jõuda, siis Viimsi ja Nõmme United. Neil on komplekteeritus ja kõik kaasnev kõige parem," usub Sarapik. "Elvaga on alati kõigil raske mängida, nad on ka väga tugev koduvõistkond."
Kuhu võiks JK Tabasalu nende meeskondade seas paigutuda? "Mängime iga mängu võidule ja mäng korraga. Vastavalt sellele liigume ka edasi," jääb Sarapik tagasihoidlikuks.
Nii puudub meeskonnas ka mingisugune surve või lihtsalt ärevus uue hooaja eel. "Ma arvan, et otseselt mingit teist tunnet ei ole, kuna hooaja ettevalmistus on ikka samamoodi ja eesmärgid on ikka samasugused. Aga selles mõttes on ikka teine asi, sest tulevad telemängud ja osad uued vastased, kellega pole päris ammu mänginud," näeb Rumberg.
Kuna mingisugust numbrilist eesmärki välja ei hõigatud, siis ühe väga julge lubaduse käis Tabasalu esikinnas ikkagi välja: "Me lubame seda, et koduväljakul jätkame samasuguse streak'iga nagu eelmine aasta ehk siis koduväljakul kaotusi ei tule!"
JK Tabasalu
Peatreener: Risto Sarapik
Abitreener: Alan Arruda
Väravavahtide treener: Mairon Pihor
Füsioterapeut: Kätlin Laurson
Kapten: valitakse hooaja eel
EJL-i stipendiaadid: Alan Nahk, Kaspar Veeväli, Frank Andrew Annion, Mattias Villem Ormisson, Tristan Pajo, Hans Oliver Vuks, Henri Raaper
Eelarve: 600 000 eurot (esindusmeeskond 100 000 eurot)
Duubelvõistkond: JK Tabasalu U21 (II liiga lõuna/lääne tsoon)
Koduväljak: Tabasalu Arena
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Koduleht: tabasalujk.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 5. märtsil kell 19.00 vs. Viimsi JK (Tabasalu Arenal)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Kaarel Rumberg, Rihard Kristjan Kristel, Tom Tammemäe.
Kaitsjad: Frank Andrew Annion, Sigvard Suppi, Märten Subka, Hans Oliver Vuks, Kristjan Stüff, Kaspar Veeväli, Henri Raaper.
Poolkaitsjad: Joel Kokla, Tomi Linde, Alan Nahk, Karl-Erik Ennuste, Martin Tilk, Edwin Stüf.
Ründajad: Art Albert Anepaio, Peeter Klein, Mattias Villem Ormisson, Tristan Pajo, Joosep Põder, Jasper Janter, Mikk Meresmaa, Jaagup Luts.
Võimalik algkoosseis:
Talviseid koosseisumuudatused:
Sisse:
Jaagup Luts (ääreründaja, Paide Linnameeskonnast) liitus klubiga.
Martin Tilk (poolkaitsja, Raplamaa JK-st) liitus klubiga.
Timmu Kurm (ääreründaja, Flora U19-st) on osalenud Taliturniiril.
Raoul Rocco Riigov (äärekaitsja, Kalev U21-st) on osalenud Taliturniiril.
Anders Sarapuu (ääreründaja, Keila JK-st) on osalenud Taliturniiril.
Välja:
Oskar Hõim (poolkaitsja) liitus Paide Linnameeskonnaga.
Valeri Makarov (äärekaitsja) peab mängimisest pausi.
Ville Salk (keskkaitsja) lõpetas mängimise.
Hooajaeelsed mängud:
21.01. JK Tabasalu - Ida-Virumaa FC Alliance (EL) 0:1
29.01. JK Tabasalu - Viimsi JK (EL) 0:3
05.02. JK Tabasalu - JK Tallinna Kalev U21 (ELB) 2:0 (Tilk, Nahk)
10.02. FC Tallinn (EL) - JK Tabasalu 2:2 (Annion, Nahk)
18.02. Tallinna JK Legion (EL) - JK Tabasalu 1:2 (Linde, Suppi)
Võit; viik; kaotus.
EL - Esiliiga, ELB - Esiliiga B.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?