A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Kuigi novembrikuu kohtumistega lõppesid tänavused koondisemängud, siis aastale saab täielikult joone alla tõmmata 13. detsembril, mil loositakse 2026. aasta MM-valiksarja alagrupid.
FIFA paremusjärjestuse põhjal asetatakse meeskonnad viie erineva tugevusgrupi vahel. Igas tugevusgrupis on 12 koondist, välja arvatud viiendas, kus on kuus koondist. See tähendab, et Euroopa MM-valiksarjaks moodustatakse 12 alagruppi, neist pooled on nelja- ja teine pool viieliikmelised.
Eesti on FIFA tabelis paremuselt 44. Euroopa riik, mistõttu kuulub Jürgen Henni juhendatav koondis neljandasse tugevusgruppi. Kui Eesti satub neljaliikmelisse alagruppi, siis on meie koondis tugevusgruppide alusel oma alagrupi nõrgim meeskond.
Neljandasse tugevusgruppi kuuluvad veel: Bulgaaria, Luksemburg, Kosovo, Valgevene, Armeenia, Kasahstan, Aserbaidžaan, Küpros, Fääri saared, Läti, Leedu.
See tähendab, et Eestil on võimatu sattuda MM-valiksarjas kokku eeltoodud 11 meeskonnaga. Seega on näiteks välistatud taaskohtumine Rahvuste liigast tuttava Aserbaidžaaniga, samuti ei ole võimalik vastamisi minna teiste Balti riikidega (kuigi Läti ja Leedu olid kaks viimast, kes mahtusid neljandasse tugevusgruppi) või agressorriik Valgevenega.
UEFA on reeglistikus sätestanud, et riigi talvetingimuste tõttu saab Eesti samas alagrupis olla maksimaalselt ühega neljast (Norra, Ukraina, Soome või Island) riigist, kus on samuti oht külmade ilmaolude tekkeks.
Esimese tugevusgrupi koondised: Hispaania, Saksamaa, Portugal, Prantsusmaa, Itaalia, Holland, Taani, Horvaatia, Inglismaa, Belgia, Šveits, Austria.
Selles koosseisus on Euroopa absoluutsed tipud, kelle vastu on Eestil keeruline punkte saada. Tallinnas on korduvalt käinud Belgia ning hiljuti ka Austria, lisaks mängisid kalevipojad suvel maavõistlusmängu Šveitsiga. Mõistagi on valikus ka valitsev Euroopa meister Hispaania ning teised suurriigid Saksamaa, Portugal, Prantsusmaa, Itaalia ja Holland, kellega kokku sattumisel näeks Tallinnas võimsat staaride paraadi.
Teise tugevusgrupi koondised: Ukraina, Rootsi, Türgi, Wales, Ungari, Serbia, Poola, Kreeka, Rumeenia, Slovakkia, Tšehhi, Norra.
Sellele seltskonnale vastu vaadates tuleb tõdeda, et kellegi näpistamiseks peab Eesti koondisel olema väga õnnestunud päev. Võimalus on uuesti vastamisi minna Rootsiga, kes kuulus meiega ühte alagruppi nii viimases EM-valiksarjas kui just lõppenud Rahvuste liiga hooajal. Teises tugevusgrupis on ka Slovakkia, kellega koondis heitles samuti Rahvuste liiga C-divisjonis. Lisaks on variant kohtuda Poolaga, kes oli Eesti vastane märtsis peetud EM-valiksarja väljalangemismängus. Staaride poolest tundub atraktiivseim vastane Norra, kes on täie tervise korral mehitatud Erling Haalandi ja Martin Ödegaardiga.
Haaland loves scoring goals 🔥#NationsLeague pic.twitter.com/YcMmBnMFAn — UEFA EURO 2024 (@EURO2024) November 19, 2024
Kolmanda tugevusgrupi koondised: Šotimaa, Sloveenia, Iirimaa, Albaania, Põhja-Makedoonia, Gruusia, Soome, Island, Põhja-Iirimaa, Montenegro, Bosnia ja Hertsegoviina, Iisrael.
Ka siin tugevusgrupis on koondiseid, kes on Eestist eeldatavalt tugevamad (millele viitab ka vastav tugevusgruppidesse jagunemine), kuid optimistlikum vaataja võib siit leida nii mõnegi võistkonna, kelle vastu võiks meie koondisel olla šanss saada punkte. Siin on riike, kes käisid möödunud suvel EM-il (Gruusia, Albaania, Sloveenia ja Šotimaa), neist viimane tundub objektiivselt kõige tugevam kolmanda tugevusgrupi võimalik vastane, sest Rahvuste liigas kuuluvad nad endiselt kõrgseltskonda ehk A-divisjoni (samal ajal kui näiteks Iisrael ja Bosnia ja Hertsegoviina langesid A-divisjonist tagasi B-divsjoni).
Rahvuste liigaga jätkates saab välja tuua põhjanaabrid Soome ning Albaania ja Montenegro, kes jäid enda B-divisjoni alagruppides viimaseks ning võivad järgmisel Rahvuste liiga hooajal olla Eesti alagrupiliikmed C-divisjonis. Eraldi mainimata jäänud kolmanda tugevusgrupi koondised on kõik järgmisel Rahvuste liiga hooajal samuti B-divisjonis ehk astme võrra Eestist kõrgemal.
When San Marino secured promotion 🙌#NationsLeague pic.twitter.com/tfkQ9igYNB — UEFA EURO 2024 (@EURO2024) November 20, 2024
Viienda tugevusgrupi koondised: Moldova, Malta, Andorra, Gibraltar, Liechtenstein, San Marino.
Kui Eestile peaks gruppi sattuma viies liige ehk üks eeltoodud kuuest koondisest, siis tekib ainuke vastasseis, kus oleme favoriidid. See ühtlasi tähendaks ka, et Eesti koondisel on ootus vältida MM-valiksarja viimast kohta. Neljaliikmelise alagrupi puhul on ootuse asemel lootus, kuid ei oleks võimalikke vastaseid vaadates ilmtingimata altminek, kui sellisel juhul ei suudeta ühtegi konkurenti edestada.
Veidi enam kui kolme nädala pärast selgub, milliseid koondiseid saab tulevas tsüklis Eestis näha. Euroopa meeskondadele on MM-finaalturniiril ette nähtud 16 kohta, seega pääseb otse finaalturniirile iga valikgrupi võitja. Ülejäänud neli kohta jagavad valikgruppide teised kohad ning neli Rahvuste liiga alagrupi võitjat (eelisjärjekorras on kõrgema divisjoni koondised), kes oma valikgrupis kahe parema hulka ei jõudnud. Nendest kokku 16 koondisest moodustakse kaheksa poolfinaalpaari, kes heitlevad nelja MM-finaalturniiri pääsme nimel.
Olgu märgitud, et kui Eesti satub neljaliikmelisse alagruppi, siis algab nende MM-valikturniir järgmise aasta septembris. See tähendab, et kevadisel ja suvisel koondisepausil peab koondis maavõistlusmänge. Viieliikmelisse valikgruppi kuuludes algavad mängud märtsis.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?