A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Endine Eesti noortekoondislane Märten Pajunurm (24) alustab sel nädalal oma neljandat hooaega USA kõrgeimas üliõpilasliigas. Oma viimasel hooajal loodab kaitsja end kirjutada ülikooli ajalukku ja võita esmakordselt oma konverents. Seda kõike kavandab mees aga uues rollis.
Flora kasvandikust Pajunurm siirdus USA-sse NCAA esimesse divisjoni kuuluvasse Longwoodi ülikooli 2014. aastal jalgpallistipendiumi toel. Majandusõpingute kõrval kujunes temast koheselt Longwood Lancersi põhimees. Seni on kõik kulgenud tõusvas joones ning mullu jõuti oma kooli ajaloos esmakordselt enda konverentsi finaali. Tänavu on plaaniks samm veelgi edasi astuda.
"Eelmisest hooajast kaotasime ainult kaks kindlat algkoosseisu meest ning neile on leitud võrdväärsed asendused," rääkis Pajunurm Soccernet.ee-le. "Eesmärk hooajaks on meil selge – teha veelkord ajalugu ning võita konverents. Sealt edasi tuleks juba üle-riigiline turniir, kuid eelnevad kohtumised riigi tippmeeskondadega (peetud on mitmeid treeningmänge - K. E.) on näidanud, et heal päeval oleme sellele tasemele väga lähedal ja on võimalik kõiki üllatada."
Uuele hooajale vastu kaptenina
Kui oma esimese õppeaasta järel tuli Raplast pärit vutimees suveks Eestisse ja esindas Paide Linnameeskonda, siis teise aasta järel jäi ta Ameerikasse, kus mängis PDL-is (Premier Development League on noortele talentidele mõeldud suveliiga, milles mängivad muuhulgas MLS-i klubide noortevõistkonnad) Palm Beach Sunsi ridades, kus ta treeneriks oli David Luizi ja Hulki endine juhendaja. Kui möödunud talvel jõulude ajal Eestis olles treenis ta taas Paidega, siis suveks jäi jälle Ameerikasse.
"Suve veetsin taaskord Ameerikas, esindades Richmond FC-d kohalikus U23 liigas, mis keskendub ülikooli mängijatele," rääkis Pajunurm, kes pidi tänavu suvepuhkuse ajal ära tegema oma majandusõpingutega seotud praktika ühes kohalikus ettevõttes ja mis oli peamine põhjus, miks ta suure lombi taha jäi. Sügis-kevad formaadis vältava ülikoolivuti kõrval ei soovinud ta aga suveks loorberitele puhkama jääda ning seetõttu treenis ja mängis Richmondiga. "Sain ennast heas vormis hoida tulevaseks hooajaks," selgitas kaitsja.
"Ülikoolis algas hooaja ettevalmistus augusti alguses ja see on läinud väga sujuvalt. Iga päev on kaks tõsist treeningut ning taastumiseks on meil olemas kõik vahendid jäävannidest kuni massaažini. Kuna hooaja algus läheneb, hakkame koormustest välja tulema ja nii enda isiklik kui ka meeskonna vorm tundub väga hea," lisas ta.
Kehva vormi Pajunurm endale lubada ei saagi, sest eile nimetati ta norralasest keskpoolkaitsja Dan Campose (mänginud ka Norra esiliigas) ja inglasest kaitsepartneri Tom Devitti (Inglismaa koolinoorte meister ja õppuritest moodustatud Inglismaa U18 koondise liige 2014. aastal) kõrval Longwood Lancersi kapteniks.
Mida see tema jaoks tähendab? "Kapteniks valimine näitab, et meeskond ja treener usaldavad ja väärtustavad mind ning see toob omakorda kaasa veel rohkem vastutust. Siin on kaptenitel rohkem kohustusi lisaks väljakul toimuvale ning seetõttu on meeskondades ka tavaliselt rohkem kui üks kapten. Mind valiti küll esimesena kapteniks, kuid kõik kolm oleme võrdsed ja töötame väga palju koos peatreeneriga, kes suhtleb meiega tihedalt ja kellega koos üritame leida parimad lahendused meeskonnale. Omavahel kaptenitega saame väga hästi läbi ning mingit lisakonkurentsi meie vahel pole - kõik on ühise asja eest väljas," rääkis Pajunurm.
Lancersi oma Ragnar Klavan
Kui Eesti vutiüldsus mäletab Pajunurme FC Kuressaare ja noortekoondiste päevilt peamiselt äärekaitsjana, siis Ameerikas sai temast põhikohaga keskkaitsja. Sel positsioonil mängis ta ka paari aasta eest Paides ning tegelikult polnud lüke päris võõras, sest juba Kures oli seda kohta mõnel korral maitsta saanud. Eelmisel hooajal kasutas Longwood Lancersi peatreener Jon Atkinson eestlast aeg-ajalt aga ka taas äärekaitsja kohal. "Märten on näidanud võimet mängida ka äärel, lisades meile seeläbi tagaliinist ründejõudu," kiitis Atkinson Rapla mehe head söödu- ja löögioskust, ent ka kaitseomadusi, "tema kohalolek annab kõigile tema ümber kindlust ja rahulikkust."
Lancers on hooajaks valmistunud peamiselt neljamehelise tagaliiniga, kuid Atkinsoni sõnul kasutatakse ka kolme kaitsjaga süsteemi. Kumba Eesti vutimees eelistab? "Mõlemal formatsioonil on omad eelised ning kindlat eelistust mul ei ole tekkinud. Kuna oleme mõlemat palju mänginud, siis olenevalt vastasest saame varieerida ja sellest võib tekkida üks meie eeliseid sellel hooajal."
Rääkides kesk- ja äärekaitses mängimisest, leidis 188 sentimeetrit pikk kaitsja mõlema jaoks plusse: "Minu jaoks on alati kõige tähtsam olnud see, et saan mänguaega. Praeguseks on mõlemal positsioonil kuhjaga kogemust ning tunnen mugavalt ennast nii keskel kui äärel. Äärekaitses mängides naudin rünnakutega liitumist ja saan oma tugevat vasakut jalga rohkem ära kasutada, aga keskkaitses oled alati aktsioonis ja kontrollid mängu kulgu rohkem ning alati on põnev ennast testida erinevate ründajate vastu."
Et Pajunurm on eestlane, väga hea vasaku jalaga, varem mänginud palju äärekaitses ja viimasel ajal rohkem keskkaitses, siis kas Ameerikas on soccer'i sõprade poolt tulnud ka "nagu kaks tilka vett" rubriigi laadseid võrdluseid Eesti kuulsaima vutimehe Ragnar Klavaniga? Tuleb välja, et on. "Alguses pidin natukene promotööd tegema, kuid nüüdseks kõik meeskonnakaaslased teavad, mis mees meie Ragnar Klavan on," rääkis ta.
"Mõned tiimikaaslased on nüüdseks ka neid sarnasusi märganud ja kutsuvad Klavaniks küll. Tavaliselt kui trennis värava löön, siis alati keegi hüüab "Klavaaaan". Lisaks on meil meeskonnas paremal äärel egiptlane, kes meenutab Liverpooli uut meest Mohamed Salah'd, nii et Liverpooli tegemisi jälgime väga lähedalt ja üritame õppida neilt nii palju kui võimalik."
Pajunurm tõdes, et kõigest eelnevast tulenevalt on Klavan mõistagi ka tema jaoks suurim eeskuju: "Klavan on minu jaoks väga suur eeskuju. Mart Poomi lõpetamisest ning enda väravast väljakule liikumisest saadik (väikese poisina alustas Pajunurm oma vutikarjääri väravavahina, kuid kolis üsna kiirelt platsile - K. E.) on Klavan olnud minu kõige suurem eeskuju ja olen proovinud lisada elemente tema mängust ka oma mängustiilile.
Tema tööeetika, mis on põhjuseks tema stabiilselt tõusuteel olevale karjäärile ja mis päädis unelmate üleminekuga Liverpooli, on imetlusväärne. Arsenal on alati olnud minu lemmikmeeskond, kuid kui Klavan on platsil, siis loodan Liverpooli võitu. Välismaa suurtiime võib fännata, kuid eestlaste edu peaks siiski prioriteet olema."
Otsustav aasta
Senised kolm aastat on Pajunurme jaoks Longwoodis läinud tõusvas joones. Tänaseks on ta Lancersi läbi aegade teine pallur mängitud minutite arvestuses, vastasmeeskondade treenerid on ta nimetanud konverentsi parimate kaitsjate hulka ja nüüdsest on ta ka kapten. Millised on kaitsja isiklikud eesmärgid sel viimasel ülikooliaastal? "Peamine eesmärk viimaseks ülikooliaastaks on võita konverentsi tiitel, kirjutada end kooli ajalukku ning teenida meistrisõrmus.
Isiklikult loodan hooaja läbida taaskord vigastustevabalt ning purustada kooli senine mängitud minutite rekord. Samuti üritan lisa saada oma senisele väravate ja väravasöötude saldole (hetkel on kirjas neli väravat ja kaks väravasöötu - K. E.) ning oleks au saada mainitud konverentsi aasta meeskonnas," seadis Pajunurm omale kindlad sihid, mille poole püüdlemist alustab ta juba sel reedel peetavas hooaja avamängus.
USA-sse minnes ütles ta, et võtab aasta korraga. Oma viimase ülikoolihooaja eel ei ole ta suhtumine muutunud ja ning veel ei oska öelda, mida tulevik järgmisel aastal toob. Selge on aga see, et kui ise piisavalt mees olla, on uks profijalgpalli avatud. "Aeg on tõesti läinud kiiresti ning kui aus olla, siis ei ole veel selge, mis saab pärast kooli lõppu. Kui suudan kõva hooaja kokku panna, peaks tekkima nii mõnigi võimalus ennast järgmisel tasemel proovile panna, kuid sellest on veel vara rääkida.
Meeskonnakaaslane eelmisest hooajast sõlmis pärast kooli lõppu lepingu USL-i (Põhja-Ameerika tugevuselt teine liiga, kus mängib MLS-i klubide kõige otsesem järelkasv - K. E.) Richmond Kickersiga, kes näiteks sellel suvel mängis sõprusmängu Swansea City põhimeeskonna vastu ning kaotas kõigest 1:2. Kusjuures endine tiimikaaslane sai kirja väravasöödu. Olin ise kohapeal seda mängu ka vaatamas ning oli väga julgustav vaadata teda mängimas Premier League'i staaride vastu nagu võrdne võrdsega," tõi Pajunurm näite viimasest Lancersist alanud eduloost.
Ta rääkis, et juba kolme aasta põhjal saab öelda, et leidis Ameerikast selle, mida otsis ja veelgi rohkem. Ta on oma valikuga väga rahul. "Ameerika ülikoolispordi süsteem on unikaalne ning annab võimaluse treenida ja mängida tipptingimustes ja samal ajal omandada haridus. Kui esimese aasta eel olin skeptiline siinse taseme suhtes, siis praeguseks olen kindel, et see oli minu jaoks õige valik ning olen väga nautinud siinseid tingimusi ja mängutempot," ütles kaitsja, endise Eesti tippkohtuniku Rein Pajunurme poeg.
"Eelmisel hooajal õnnestus lõpuks ka minu suurimatel toetajatel, minu perekonnal, tulla mind Ameerikasse vaatama ning kuigi nad on alati otseülekandeid vaadanud, siis siin kohapeal said nad selge pildi ja olid väga positiivselt üllatunud, kui nägid, millisel tasemel ja tempol siinne mäng käib," avaldas Lancersi värske kapten.
Märten Pajunurm
Sünniaeg: 29.04.1993 (Rapla)
Vanus: 24
Klubi: Longwood Lancers (NCAA I divisjon)
Positsioon: kesk- ja vasakkaitsja
Number: 5
Pikkus: 188 cm
Kaal: 84 kg
Eelnevad klubid: Palm Beach Suns FC (PDL), Paide linnameeskond (ML), FC Kuressaare (ML/EL), Tallinna FC Flora II (EL), Valga Warrior (EL), FC Elva (II liiga), Flora erinevad järelkasvuvõistkonnad
Noortekoondised: U-19 11/0, U-16 1/0, U-15 2/0
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!