Vaprus ei võtnud kingitust kingituse pärast (11)

Pärnu loodab tänavu oma poolehoidjaid rohkem rõõmustada kui mullu. Foto: Gertrud Alatare

Pärnu jalgpall on viimastel aastatel olnud muutuste keerises, aga käesoleva talve on Vaprus saanud rahulikult mööda saata. Uus peatreener sai paika juba sügisel ning erinevalt mullusest pole probleeme olnud ka bürokraatiaga. Tagatipuks jäädi vaatamata viimasele kohale Premium liigasse püsima.

Eesti koondise endine väravakütt Indrek Zelinski soovis sügisel hakata jälle tegelema klubi treenimisega ning nii vahetas ta naistekoondise Vapruse vastu välja. Meeskonna kaitsja ja klubi juhiabi Karl Palatu sõnul on Marko Lelovi asemele tulnud "Jorhi" juhtimisel kõik väga positiivne.

"Indrek on suutnud luua väga hea töökeskkonna - treeningud on vaheldusrikkad ja huvitavad," kiitis ta, aga paraku oli ta sunnitud koheselt hakkama rääkima ka treeningtingimustest, mis niivõrd positiivsed pole olnud. Kuigi enamjaolt pole ilmataat Eestit sel talvel külmakraadidega õnnistanud, siis eelmisel nädalal pidi Zelinski oma treeningplaane täielikult muutma ja terve nädal laoti jalgpalli asemel füüsilist põhja.

"See on koht, kus Tallinna klubidel on meeletu eelis. Pärnus halli ei ole ja meil on ainult üks kunstmuru, kus mängivad kogu linna jalgpallurid," viitas ta Pärnu kunstmurustaadionile. "Kui me teeme ettevalmistuse 60-70 protsendiga, siis veebruari lõpust peame hakkama juba mängima meeskondadega, kellel on see protsent 100 olnud."

REKLAAM

Kiitus ka Lelovile

Kuigi eelmisel aastal jäi Vaprus tabelis kaheksa punktiga kindlalt viimaseks ja sisse tuli ohtralt suuri kaotusi, siis kahe klubi kadumisega säilitati koht meistriliigas. Meeskonna tuumiku moodustasid noored poisid, kelle keskmine vanus jäi umbes 18 juurde.

Zelinski on Vaprust juhendanud alates 5. novembrist. Foto: Gertrud Alatare

Palatu rõhutas, et eelmine juhendaja Marko Lelov tegi ära väga suure töö. "Zelinskil oli Markolt üle võttes kindlasti parem seis kui aasta eest. Ta läks ikka väga noore koosseisuga hooajale vastu ja need mängijad on nüüd aasta võrra kogenenumad. Meie eesmärk ju ongi see, et anda väljund Pärnu mängijatele," selgitas ta, et ohtratele täiendustele pole klubi visioonis kohta.

Eelmise hooaja negatiivne kogemus oli punkt, mille tõi Zelinski teemaks kohe esimesel sügisesel kohtumisel mängijatega. Oluline on see enda kasuks tööle panna. "Kõik teavad, et nad ei taha uuesti sellist hooaega läbi elada. On paratamatus, et Vaprus sellisesse seisu langenud on, aga kedagi ma süüdistada ei taha. Kõik on olnud väga tublid ja ma siiralt loodan, et mõni sajandivahetusel sündinud poiss koputab viie-kuue aasta pärast ka A-koondise uksele," rääkis Zelinski oma unistusest.

Mullu teeniti mais Lasnamäel Infonetilt lausa 1:11 kaotus ning selge see, et sellistest pakkidest proovitakse 2018. aastal hoiduda. Keskmine mänguskoor lihtsalt tuleb allapoole viia, arvas ka Palatu.

Täiendusi võib veel tulla

Meeskond on kahe hooaja vahel muutunud võrdlemisi vähe ja samad näod hakkavad suuri minuteid mängima ka sel hooajal. On tulnud küll olulisi täiendusi, kuid mitte just ülemäära palju. Florast on laenatud väravavaht Richard Aland, kes ilmselt ka põhikoormust kandma hakkab. Viimati 2016. aastal Pärnu Linnameeskonnas mänginud Joosep Sarapuu on tagasi ning endale soovitakse tuua ka trennides osalenud Tartu Santose poolkaitsja Rene Prans ja Tallinna Kalevi ründaja Karl Anton Sõerde. Neist viimasega on seis veel lahtine, sest Kaleviga soovitakse vormistada aastane laenuleping, aga läbirääkimised veel käivad.

Liidriomadustega Sarapuu on talvel kandnud isegi meeskonna kaptenipaela ning ka Alandi ja Sõerdega on Zelinski väga rahul. Nii sellega, mis nad mängudes on teinud kui ka sellega, mismoodi panustatakse trennides.

Eesti koondises 67 mängu pidanud Martin Vungi karjäär sai läbi. Foto: Gertrud Alatare

Täiendusi võib veel tulla, kuna jätkuvalt ootab Vaprus Tallinna tippude järgi. "Midagi surmkindlat pole. Ootame ja vaatame mängijaid, kes esiotsa põhimeeskondadesse ei mahu ja esiliigas mängida ei soovi. Kvaliteedi tõstmiseks oleks igale positsioonile vaja mängijaid juurde," vaatas Zelinski reaalsusele näkku.

Hooajaks ettevalmistumist alustas Pärnu detsembri esimesel nädalal mõne erandiga - U17 Eliitliigat ja noortekoondiseid esindanud mängijad said puhkuselt hiljem naasta. Kuivõrd klubis on koolis või tööl käivad mängijad, siis tehakse trenni kolm korda nädalas, lisaks ka mäng.

Treeningmängudes võidurõõmu maitsta pole suudetud, kuid kõigi endatasemel meeskondadega on võrdset mängu näidatud. Samas on need ikkagi kontrollmängud, mida ka Zelinski üle ei tähtsusta. "Mina ju tean, millise treeningu pealt minu mängijad väljakule lähevad ja miks nad nii- või naamoodi mängivad. Ma näen edasiminekut küll. Mängijad on kõik tublid ja pingutavad maksimaalselt. Kõik saavad aru, et kui ei taheta möödunud aasta statistikat korrata, siis algab kõik treeningutest," rõhutas ta trennide tähtsust. 

Kas tingimuste ja ebaõnne koosmõjul või mõnel muul põhjusel, aga Vaprusel on olnud juba enne hooaja algust vigastustega küllalt palju probleeme. Hüppeliigesevigastusega läheb operatsioonile noor ründaja Artur Šalda, kuu aega peab põlvetrauma tõttu eemal olema Uku Kõrre ja paar nädalat on veel hüppeliigesevigastuse tõttu eemal ka Ronaldo Tiismaa. Tartu Santosest Vapruse treeningutega liitunud Rene Prans on samuti lihasevigastuse tõttu kuu aega trennidest eemal olnud.

Zelinski sõnul on nende kõige otsesemad konkurendid Viljandi Tulevik, Kuressaare ja Tallinna Kalev. Teised on juba kraad või rohkem kangemad meeskonnad. "Kord Piibeleht all ja Vestmann peal," tsiteeris ta oma rivaalidest rääkides legendaarset "Pisuhända". "Eks me kõik neljakesi üritame Tammekat ja Paidet ka hammustada, et rahval intriigi rohkem oleks. Kas meie hammas ka suurte peale hakkab, ei tea."

Liiga favoriidist rääkides jääb Zelinski kahe klubi juurde ning nende sekka ei arva ta valitsevat meistrit FC Florat. Kuna rohesärgid on ilma jäänud mitmest oma liidrist, siis enne nende asendamist pakub Pärnu loots võitjaks FCI Levadiat või Nõmme Kaljut. "Kohe paugust on Floral neile (Joonas Tammele, Brent Lepistule ja Rauno Sappinenile - R. V.) asendust leida võimatu ning selle võrra on nad kindlasti nõrgemad," hindas ta.

Meeskonna staar - Richard Aland

Kui kogenumad mehed Karl Palatu ja Rauno Tutk tegelevad jalgpalli kõrvalt ka muuga ning Martin Vunk on karjääri lõpetanud, siis on Richard Aland hetketaset vaadates vaieldamatult meeskonna kõrgeima tasemega mängijaga.

Floraga kahel korral meistriks tulnud Aland on Mait Toomi kõrvalt korra isegi koondisenimekirja pääsenud, aga rohesärkide ridades mängis ta siiski teist viiulit. Erinevalt teistest florakatest pole tema veel muudes klubides laenul käinud ning Premium liigas ta stabiilne põhiväravavaht kordagi veel olnud polegi.

"Aeg on käes ja ma ei jõua rohkem oodata," sõnas ta Aastalõputurniiril ja nüüd saab ta oma taset Vapruses  tõestada.

Kellel silm peal hoida - Karl Anton Sõerde*

* - kui see üleminek ikkagi teoks saab

Eeldatavasti kandvaid minuteid mängima hakkavad Pärnu oma noored on Premium liiga jälgijatele juba tuttavad näod, aga Sõerde on võõras isegi Esiliiga fännidele.

20-aastane  väravakütt on Esiliigas küll viimasel kahel hooajal mänge kirja saanud, aga väljakule on ta pääsenud kõigest 200 minutiks. Peamiselt on ta pallinud aste madalamal ja seal kõvasti väravaid kõmmutanud - Vändra Vapruse võrku saatis ta mullu ühes kohtumises näiteks seitse palli.

Samm Esiliiga B-st Premium liigasse on kahtlemata järsk, aga loodetavasti on aprillis 21-aastaseks saav noormees selleks valmis. Zelinski on vähemalt seni tema panusega rahul.

Suurim küsimärk - kuidas oma noored arenenud on?

Eelmisel hooajal Vaprus Premium liiga taset välja ei mänginud ning tavalise hooaja puhul palliksid nad tänavu Esiliigas. Täiendusi on tulnud seni vaid mõned ja peamiselt tuleb loota sellele, et mullu suuri minuteid saanud noored on sammu edasi teinud.

Zelinski mõistagi nendega kui liidritega veel ei arvesta. "Kogenud mängijad on selgroog, millele meeskond üles ehitada. Poleks noorte suhtes õiglane neid liidriks pidada," selgitas ta.

Alandi, Palatu, Rauno Tutki ja kaitseväes aega teenivate Hendrik Vainu ning Kristen Saartsi kõrval on aga palju ruumi, kus noored end jätkuvalt näidata saavad.

Pärnu JK Vaprus
Peatreener: Indrek Zelinski
Abitreener: Taavi Midenbritt
Väravavahtide treener: Ruslan Mironov
Kapten: selgumisel; treeningmängudes on kaptenipaela kandnud Joosep Sarapuu, Uku Kõrre ja Karl Palatu
EJL-i stipendiaadid: Magnus Villota, Ronaldo Tiismaa, Uku Kõrre ja Enrico Veensalu
Eelarve: kogu klubil 284 000 eurot, esindusmeeskonnal 115 000 eurot
Koduväljakud: Pärnu kunstmurustaadion ja Pärnu Rannastaadion
Meeskonna värvid: kollane ja must
Duubelvõistkond: Pärnu JK Vaprus II (II liiga lõuna/lääs)
Koduleht: vaprus.ee
Esimene mäng: 25. veebruaril kell 13 vs. Narva Trans (Fama staadionil)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Andreas Kallaste, Hendrik Vainu, Richard Aland, Raido Ott.
Kaitsjad: Magnus Villota, Karl Palatu, Rasmus Ilves, Oskar Lepik, Dmitri Kutsarev, Joosep Sarapuu, Georg Grahv, Enrico Veensalu.
Poolkaitsjad ja ründajad: Toomas Pent, Kristofer Kaasik, Tõnis Vihmoja, Robyn Hallmere, Kristen Saarts, Rauno Tutk, Kristian Lenk, Henri Hansson, Robin Limberg, Rocco Mõtt, Reno Mark, Uku Kõrre, Ronaldo Tiismaa, Karl Anton Sõerde, Artur Šalda, Rene Prans.

Eeldatav algkoosseis (sõltuvalt vastasest mängib Vaprus kas 4-4-2 või 4-5-1):

Paernu Vaprus - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Richard Aland (väravavaht, Florast) liitub laenulepingu alusel meeskonnaga.
Kristian Lenk 
(ründaja) liitus klubiga Pärnu JK-st.
Joosep Sarapuu (kaitsja, klubita) aitab meeskonda nii palju, kui töö ja õpingute kõrvalt saab.

Lahtine:

Rene Prans (poolkaitsja, Santosest) esindas meeskonda Aastalõputurniiril.
Karl Anton Sõerde (ründaja, Kalevist) esindas meeskonda halliturniiril ja Kaleviga ollakse läbirääkimistes, et ta laenule tuua.

Välja:

Jako Kanter (kaitsja) siirdus Pärnu JK-sse.
Rasmus Peetson (poolkaitsja) naasis laenu lõppedes Levadiasse.
Martin Vunk (poolkaitsja) lõpetas karjääri.

Hooajaeelsed mängud:

05.01. Viljandi JK Tulevik (PL) – Pärnu JK Vaprus 2:1 (Vihmoja)
12.01. Pärnu JK Vaprus - Tallinna FC Flora U21 (EL) 0:2
19.01. JK Tallinna Kalev (PL) - Pärnu JK Vaprus 1:1 (Šalda)
26.01. Maardu Linnameeskond (EL) - Pärnu JK Vaprus 1:1 (Sarapuu)
02.02. Pärnu JK Vaprus (PL) – FC Kuressaare 1:1 (Vihmoja)
10.02. FK Auda (Läti) - Pärnu JK Vaprus 0:2 (Mõtt, Vihmoja)

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (11)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

MUSTA MÕTISKLUSED
Kuidas tõestada Dortmundi edu?
MUSTA MÕTISKLUSED
PREMIUM LIIGA
VÄLISMAA
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
FÄNNITURNIIR 2018

Fänniturniir jõuab suure juubelini. Juba 22. detsembril Kalevi spordihallis!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitas lõppenud hooajal otsepilti kokku üle 80 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK