Väravakütina välismaale | Seitsmest Sorga eelkäijast õnnestusid ... (1)

Fotod: B36 / Den Bosch / fkmb.cz / mfa.com

FC Flora ründaja Erik Sorga (20) liitumine USA tippklubi D.C. Unitediga on igasuguse kahtluseta üks vägevamaid samme, mis viimastel aegadel otse Eesti kõrgliigast tehtud. Aga tema lugu alles algab. 

Ikka ja jälle saavad Eesti vutifännid nukralt nentida, et suurte lootustega välismaale saadetud mees tuleb, saba jalge vahel, koju tagasi. Mõni kogub siit tuule uuesti tiibadesse ja lendab nüüd juba edukamalt välja, mõni mandub ja lepib (heal juhul) koduse liiga kuninga rolliga. Vähesed saavad öelda, et on läinud ja jäänud. Eriti ründajad.

Seda, milliseks kujuneb Sorga karjäär, saame kõige varem hinnata ehk kümne aasta pärast. Hüppelauana võib MLS esialgu küsimärke tekitada, kuid passib talle kui rusikas silmaauku - ole ainult ise mees ja kõik uksed on valla! Aga planeeritagu karjääre palju tahes, alatiseks jääb valemisse salapärane ja mõjutamatu x-faktor.

Halastamatus konkurentsis otsustavad õnnestumise või ebaõnnestumise pisikesed detailid, sestap heidame nüüd lähema pilgu seitsmele Eesti passiga ründajale, kes viimase kümne aasta jooksul sammu koduliigast välismaale teinud. Et ründaja edukust mõõdetakse sageli väravates, võtsime esmaseks mõõdupuuks väravaküttide edetabeli: koduses kõrgliigas kolme parima sekka mahtumine on märk teatavast kvaliteedist.

***

Foto: aafk.no

Sander Post 
(FC Flora -> Aalesunds FK, kevad 2011)

Eestis: Post taasliitus Floraga 2010. aasta suvel, kuid kõmmutas siis 17 mänguga vägevad 24 väravat, mis tõid Florale meistritiitli ja talle lepingu Norras.

Tuleb märkida, et esimest korda nuusutas Post välismaa hõngu juba 2005. aastal Taanis, siis veel keskkaitsjana. Ründajana värvati ta 2008. aastal Hollandisse ja siis pärast edukat poolhooaega Eestis Norra, mis jäi ainsaks kogemuseks välisriigi kõrgliigas. 

Aalesundsiga liitus 26-aastane Post märtsi lõpus, kui hooaeg juba käis; debüüdiks jooksis ta väljakule vaid päev pärast lepingu allkirjastamist. Ühine ettevalmistus jäi tegemata ja mänguaeg kannatas. "Kahjuks sain vähe mängida, tavaliselt mängu lõpus 5-10 minutit," rääkis Post kaks aastat hiljem Eestisse naastes.

"Treenerid kasutasid mind mõnikord ka keskkaitses. Rünnakul oleks võinud muidugi paremini minna, palju häid võimalusi jäi löömata. Ma otsustasin ise ära tulla, sest ei näinud põhjust seal pingiotsal enam istuda. Meeskonnal on uus treener ja mitu head ründajat, keda minule eelistati. Pigem mängida Eestis stabiilselt kui istuda välismaa klubis pingil."

Aalesunds, 2011: 18 liigamängu, üks värav. Neli karikamängu, üks värav. Kaks Euroopa liiga eelringi mängu, üks värav.
Aalesunds, 2012: 21 liigamängu, kaks väravat. Kaks Euroopa liiga eelringi mängu.

Foto: Kaisari FB

Rimo Hunt
(FC Levadia -> Kõzõlorda Kaisar, kevad 2014)

Eestis: Hunt virutas 2013. aastal meistriks tulnud Levadia kasuks 22 väravat, mis andsid parimate väravaküttide pingereas teise koha. Statistiliselt oli see Hundi parim hooaeg Eesti kõrgliigas, suvel kostitas ta Bala Towni eurosarjas kübaratrikiga.

Hiline avaneja Hunt sõlmis oma esimese ja tagantjärele ainsa välislepingu veebruaris 2014, olles juba 28-aastane - aga tolleks hetkeks oli ta Eesti kõrgliigas mänginud vaid kahe hooaja jagu. Aastase lepinguga sai sihtkohaks sai Kasahstan.

Hunt kerkis aga kohe meeskonna parimaks väravakütiks ja pikendas eduka hooaja järel Kõzõlorda-perioodi ka teiseks aastaks. Aga nagu kaugel idas ikka, ei lähe kõik alati plaanide kohaselt. Edust pimestatud kohalikud tahtsid rohkemat ja muutused sundisid Hundi kõrvalossa, mänguaeg vähenes minutites poole võrra.

"Toodi üks teine ründaja, kes sai minust kaks korda rohkem palka," meenutas Hunt õnnetut perioodi pärast karjääri lõppu. "Muidugi tema pidi mängima ja mina istusin. Keegi ütleski naljaga, et oleksin pidanud ka palka juurde küsima, aga no mis teha. Ega mul ei ole mõtet põrgata, et kuule, ma tahan ka. Kui mind ei panda mängu, siis ei panda."

Kõzõlorda Kaisar, 2014: 27 mängu, kaheksa väravat. Üks karikamäng.
Kõzõlorda Kaisar, 2015: 23 mängu, üks värav.

Foto: Qingdao Hainiu

Vladimir Voskoboinikov
(Nõmme Kalju -> Qingdao Hainiu, laen, kevad 2014)

Eestis: Voskoboinikov oli tol 2013. aastal ainus mees, kes Hunti ületas: 31 mänguga kogunes saldosse 23 väravat, mis ei aidanud Nõmme Kaljul küll aasta varem võidetud meistritiitlit kaitsta, kuid tõid talle individuaalselt parima väravaküti trofee. 

Võrreldes Hundi ja isegi Postiga oli Voskoboinikov välismaal juba tehtud mees: kogemused Belgiast, Venemaalt, Rootsist ja Aserbaidžaanist andsid kokku ligi kümme aastat värvikat väliskarjääri. Kui Voskoboinikov koju naasis ja Kaljuga liitus, sõlmis ta kolmeaastase lepingu. See ei olnud sundkäik, vaid valik. Ometi tõi parima väravaküti tiitel veel ühe eksootikast pakatava võimaluse.

Hiinlased võtsid 31-aastase Voskoboinikovi esmalt testimisele, kuid otsustasid kahenädalase perioodi järel, et eestlane oleks väärt täiendus ja nii veetiski ta aasta Hiina esiliigas laenul. Meeskond jäi püsima, karikavõistlustel jõuti välja lausa poolfinaali - eesmärgid said kuhjaga täidetud.

"Hea otsus oli ja jäin rahule," kiitis Voskoboinikov pärast laenulepingu lõppu. "Olen rahul nii enda kui ka meeskonna esitusega. Klubi, kus mängisin, on alles noor, vaid kaks aastat tagasi loodud ning tegi oma esimest aastat esiliigas. Hiina esiliiga tase on minu hinnangul kõrgem kui Eesti kõrgliiga tase, eriti nendel meeskondadel, kelle eesmärk on jõuda kõrgliigasse."

Qingdao Hainiu, 2014: 19 liigamängu, viis väravat. Kolm karikamängu, üks värav.

Foto: fkmb.cz

Igor Subbotin
(FC Levadia -> Mlada Boleslav, kevad 2015)

Eestis: 2014 oli ründajatele erakordselt viljakas aasta, sest koguni kolm meest lõi 30+ väravat. Seda pole Eesti kõrgliiga ajaloos varem ega hiljem juhtunud. Subbotini 32 tabamusest piisas Levadiale tiitliks, aga mitte parimaks väravakütiks pürgimiseks. 

Stopp! Subbotin pole ju ründaja? Jah. Ja ei. Rimo Hunt oli oma väravad värskelt Kasahstani viinud, aga uut hooaega alustas Levadia siiski nelikuga Ingemar Teever, Vladislav Ivanov, Artur Rättel, Arsenij Buinickij; aprillis löödi minema leedulane, mais lõpetas põlvevigastus Rätteli hooaja, augustis läksid teed lahku Ivanovist. Subbotinit aga nihutati üha ettepoole.

Kunagi varem ega hiljem pole ta karjääris suutnud hooajaga rohkemat kümnest väravast, aga ühest erakordsest sähvatusest (tol aastal jäi Subbotin alla vaid Ronaldole, Messile ja Sorianole) piisas lepinguks Tšehhi kõrgliigas. Lootused olid kõrgel, aga amps osutus liiga suureks, Kesk-Euroopast oli ta tagasi poole aastaga. 

"Tšehhi liiga tase on Eesti omast parem, seega ei ole ma veel valmis mängima. Arvan, et selline on treeneri mõtlemine. Igal treeningul üritan midagi uut õppida ja seda üha paremini rakendada. Arvan, et minu aeg tuleb ja annan endast parima, kui võimaluse saan," lootis toona 24-aastane pallur veel märtsis ehk Tšehhi-perioodi keskpunktis. Võimalust ei tulnudki. Pool aastat hiljem proovis Subbotin õnne Poola esiliigas, aga ka sinna jäi ta vaid kuueks kuuks.

Mlada Boleslav, 2015: 5 liigamängu.
Legnica Miedz, 2016: 11 liigamängu.

Foto: Nybergsund

Kaimar Saag
(FC Levadia -> Nybergsund-Trysil, kevad 2016)

Eestis: Saagi aasta 2015 pakkus 28 mänguga ... viis väravat. Levadia oli ta Rootsist suurte lootustega koju toonud, aga alavormis ja enesekindluseta Saag põrus täielikult.

Selge see, et Saag ei teeninud Norra kolmandas liigas lepingut Levadia-statistika pealt; siia nimekirjagi kvalifitseerub ta hoopis aastal 2019 löödud väravate eest. Ja kui Saagi karjääri teine välisseiklus piirdunuks Norraga, ei vääriks see siinkohal ehk mainimistki. Sestap libiseme sellest kaheaastasest perioodist sujuvalt üle ja kiikame hoopis järgmisesse peatuspaika ehk Fääri saartele.

Fääride poolprofiliigas maandus Saag 2018. aastal, 29-aastasena. Üksik eksootikas veedetud hooaeg tõi B36-le karikavõidu, pronksmedalid liigast ja kolm eelringi Euroopas, välja langeti alles suure Istanbuli Besiktasi vastu - üks edukamaid aastaid, milles Eesti ründajad üldse kunagi osalised olnud. 

"Välismaal mingi karikas saada on ikkagi kõva sõna," rõõmustas Saag "Kolmanda poolaja" saates perioodi meenutades. "Et Besiktasiga mängima saime, oli juba seal väga suur asi. Lootsime, et ei saa tohutut sauna. Kodus oli 0:2, võõrsil lasime küll kuus."

Nybergsund-Trysil, 2016: 24 liigamängu, 18 väravat. Üks karikamäng.
Nybergsund-Trysil, 2017: 26 liigamängu, kaheksa väravat. Kaks karikamängu, kaks väravat.
B36 Torshavn, 2018: 27 liigamängu, 11 väravat. Viis karikamängu, neli väravat. Kuus Euroopa liiga eelringi mängu, üks värav.

Foto: Pasi Pikkupeura/RoPS

Albert Prosa 
(FC Flora -> Rovaniemi Palloseura, suvi 2016)

Eestis: 2015. aastal põlvevigastusega kimpus olnud Prosa lõi järgmise poolhooajaga 17 mängus kümme väravat ja teatas siis mõneti ootamatult Floraga lepingu lõpetamisest, aga leidis kiiresti uue lühiajalise tööandja Põhja-Soomes.

"Minu jaoks oli hea kogemus - liigatase on seal kõrgem. See aeg oli kvaliteetne ja eks näis, mis edasi saab," rääkis 25-aastaselt välja pääsenud Prosa pärast kaks kuud kestnud koostööle joone alla tõmbamist. Midagi ta igatahes kõrva taha pani, sest Infoneti särgis sahises võrk hooaeg hiljem 27 korral ja teenis Premium liiga parima väravaküti tiitli, mis avas ukse juba järgmisteks välisseiklusteks.

Terve 2018. aasta veetiski Prosa välismaal, esmalt meistritiitli pluss karikaga tipnenud poolhooaeg Maltal Vallettas ja siis teist sama palju Soomes Turu Palloseuras, kellega Prosa kõrgliigast välja langes. Aasta mööda Ameerika mägesid, mis näitab, kui oluline on õigel ajal õigesse kohta sattumine.

"Treeneril olid omad mängijad, keda ta kasutas, ja ma ei tahtnud pingi peal istuda," selgitas Prosa Maltalt lahkumist. Ka Soome puhul olid põhjused loogilised: "Õnnest jäi natuke puudu, kahjuks langesime välja ja esiliigas ei tahtnud ma mängida."

Rovaniemi Palloseura, 2016: 10 liigamängu, kaks väravat.
Valletta, 2018: 10 liigamängu, kolm väravat. Kaks karikamängu.
Turu Palloseura, 2018: kaheksa liigamängu, üks värav.  Üks karikamäng.

Foto: Beerschoti FB

Rauno Sappinen
(FC Flora -> Wilrijki Beerschot, laen, kevad 2018)

Eestis: Täpselt nagu Prosa, lõi ka Sappinen 2017. aastal Eestis 27 väravat, kusjuures kolme hooaja peale kokku oli tabamusi kogunenud juba 62. Tundus, et aeg on minemiseks küps.

22-aastase ründaja esimeseks peatuspaigaks sai Belgia esiliiga, aga nagu tagantjärele tarkusena teame, osutus see läbikukkumiseks. "Konkurents on meeletu, klubis on kuus tipuründajat. Keegi neist ei ole halb mängija, enamiku CV on minu omast märksa uhkem," tõdes Sappinen keset Beerschoti-perioodi, mis piirduski kuue kuuga ja sisuliselt vaid välismaa õhu nuusutamisega.

Teine katse, seekord Hollandi poole, osutus vähemalt sügise poole oluliselt edukamaks. Den Boschi särgis lõi ta esimese kaheksa mänguga viis väravat ja talvepausiks oli meeskond esiliiga liider, aga siis kadusid ära nii väravad kui tulemused ja aprillis sai peatreener kinga. Kõrgliigakohast jäädi ilma, Sappineni laen lõppes ja koostöö ei jätkunud.

Sügiseks sattus Sappinen Sloveeniasse Domžalesse, kes võttis ta koguni kolmeks hooajaks laenule, aga jaanuariks ... "Rauno ei näidanud sportlikult kõige paremaid esitusi," märkis klubi spordidirektor Matej Orazem alles hiljuti. Ja nii sai seegi laenuleping läbi.

Wilrijki Beerschot, 2017: kaks liigamängu, null väravat.
Den Bosch, 2018/19: 30 liigamängu, kuus väravat. Kaks karikamängu.
Domžale, 2019: 10 liigamängu, kaks väravat. Üks karikamäng.

***

Ühtekokku on viimasel kümnel hooajal Premium liiga kolme parima väravaküti sekka mahtunud 22 erinevat mängijat. Täielikkuse huvides toome välja ka need, kes meie täiendavatele nõuetele (Eesti pass, ründaja, väliskogemus 2010-2019) ei vastanud.

On neid, kes omad välisvitsad juba varem kätte said ja karjääri loojangul kodus paikseks jäid: Tarmo Neemelo ja Ingemar Teever ja Vjatšeslav Zahovaiko kuuluvad just sellesse vägevate vanameistrite gruppi. Kümnendi alguses paistis silma Jüri Jevdokimov, kuid tema karjäärile vajutasid valusa pitseri vigastused ja välismaal jäigi käimata.

Omaette ooperi moodustab Zakaria Beglarišvili, kes koguni kahel korral väravaküttide esikolmikus maandunud ja sellega paljudele ründajatele silmad ette teeb. Ent neil päevil polnud grusiini taskus veel Eesti passi ja tõupuhas ründaja pole ta ammugi.

Auväärse mainimise on välja teeninud ründajad, kes pole Eestis (veel) kordagi kolme parema väravaküti sekka mahtunud, ent ometi viimasel kümnendil välismaale ja rahvuskoondisesse pürgisid. Henri Anier võib CV-sse kirjutada kogemused Norrast, Šotimaalt, Saksamaalt, Rootsist, Soomest ja Lõuna-Koreast, noorem veli Hannes Anier Taanist ja Saksamaalt. Ats Purje tegi kümnendi keskel põgusa kojukäigu ja krooniti äsja teistkordselt Soome meistriks, Tristan Koskor sai mullu oma esimesed eksootilised välistriibulised.

Lõpetuseks ei saa üle ega ümber välismaalastest. Neid ässas meie liigas viimasel kümnendil tükki üheksa. Kas suudad nad kõik meelde tuletada?

Kommentaarid

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Kammoon! Ivar Leppik, vaadake mis ilm on enne kui sellise artikliga välja tulete! Samasugune vaib artiklil nagu Tõde ja Õigus filmil, kus peale filmi mõtled, et küll on Krõõdast kahju.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0