A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
EM-finaalturniir läheneb kulminatsioonile ja alles on jäänud kaheksa paremat. Reede õhtuks on kahe järjekordse meeskonna jaoks turniir läbi. Kes peab kohvrid pakkima - kas üllataja Šveits või hoopis mitu meeskonda soosikute kolmikust Hispaania-Belgia-Itaalia?
Kaks Ameerika mägede kaudu veerandfinaali saabunud meeskonda ihkavad seekord siledamat sõitu, aga garantiisid pole. Kolm ja viis olid kaheksandikfinaalides mõlema meelisnumbrid, ent erineval moel. Mõlemad lõpetasid normaalaja 3:3 seisul, kuid Hispaania vajas lõpuks ühtekokku viit väravat, et Horvaatia maha suruda. Šveits pidas aga vastu ka lisaaja, et realiseerida siis järjest viis penaltit ja rõõmupidu lahti lüüa, kui prantslaste suurim staar Kylian Mbappe palli võrku ei saanud.
Uus ring, uus päev, aga vanad võlad. Šveits ja Hispaania on omavahel läbi aegade kohtunud 22 korda ja neist mängudest vaid ühe on võitnud šveitslased. See sündis 2010. aasta MM-il, kui alagrupi avamängus Gelson Fernandese väravast Hispaaniat 1:0 šokeeriti. Toona 18-aastane Xherdan Shaqiri mäletab.
Kindlasti mäletab ka Sergio Busquets, kuid veelgi enam seda, kuidas Hispaania kuu aega hiljem MM-karika pea kohale tõstis. Üksteist aastat on pikk aeg, ometi pole hispaanlased ja šveitslased selle jooksul omavahel rohkem vastamisi sattunud kui kolmel korral. 2018. aastal lepiti maavõistluses 1:1 viiki ning ka mullu Rahvuste liigas näitas Šveits, et pole lükata-tõmmata, kui ühe mängu võitis Hispaania napilt 1:0 ja teine lõppes taas 1:1 viigiga.
Hispaania on kahtlemata jalgpalliriik, kuid seda teinekord veidral moel. La Roja on löönud kahe viimase EM-mänguga kümme väravat, kuid ajalehtede esiküljel on hoopis keegi lühikest kasvu argentiinlane ... Tõsi, ega viimaste kümnendite saavutuste foonil olegi veerandfinaali jõudmine mingi ülearu eriline saavutus, isegi kui selle võimalikkuses turniiri eel tavapärasest veidi rohkem kaheldi.
Peatreener Luis Enrique jäi mängueelsel pressikonverentsil endale omaselt mõistatustlikuks. "Võidu võti? Ma ei tea veel. Kuna mõlemale meeldib vastast pressida, võidab ilmselt see, kes sellega paremini toime tuleb. Ja ilmselgelt avanevad paremad võimalused sellel, kes suudab olla vastase karistusalas teravam. Usun, et väravaid tuleb."
Šveitslastele on suur hoop kaheksandikfinaali parima mehe, meeskonna kapteni Granit Xhaka kaotamine. Luis Enrique ei lase aga kaartidega kõrvaltvaatajaks jääva poolkaitsja puudumisel end uinutada. "Ta on hetkel Šveitsi parim mängija ja tõtt-öelda oleks mulle meeldinud, kui ta mängiks. Ma ei tea, kellega vastased kavatsevad ta asendada, aga samas on kindel, et nende mängustiil sellest ei muutu. Nad jäävad ikka Šveitsiks."
Keskkaitsjalt Aymeric Laporte'ilt uuriti, kas kaheksandikfinaalis enda võrku lastud kolm palli tekitavad muret. Vastus oli kindel ja eitav: "Oleksime saanud üht-teist paremini teha, aga me ei mänginud kaitses tegelikult halvasti. Üks värav tuli meie enda ootamatust veast, teine suurepärasest löögist, mille vastu ei saanud midagi teha. Võid ju kolm sisse lasta, aga kui ise viis lööd, lähed ikkagi edasi."
Šveits on juba saavutanud kõik selle ja enamgi, mida neilt oodata osati, see vabastab aga meeskonna pingest. Xhaka kohta on valmis täitma Denis Zakaria või Djibril Sow. Peatreeneril Vladimir Petkovicil on edu valem siiski teada: "Kõik teised mehed peavad endast selle võrra rohkem andma. Vaja on joosta ja võidelda, sest Hispaania on tehniline ja samas töökas meeskond - teame seda eelmisel aastal peetud omavahelistest mängudest hästi."
Xherdan Shaqiri, kes saab Xhaka puudumisel kaptenipaela enda käe ümber, lubas samuti, et Šveits ei lähe kaitses istuma. "Suutsime ju ka Prantsusmaa vastu tõestada, et oleme suutelised vajadusel mitu väravat lööma. Ma ise pidin küll tolles kohtumises kõvasti kaitsetööd tegema ja mu mängus oli ka halvemaid hetki. Ent lõpuks võitsime ikkagi ja see on kõige tähtsam."
Coolbeti koefitsiendid:
Šveitsi võit - 5,90
Viik - 3,82
Hispaania võit - 1,70
Belgia võib olla maailma ametlik esinumber, aga soosikukoormat - ehkki hästi kerget - kannab suurepäraste alagrupimängude järel siiski Itaalia. Kolmest kolm räägib enda eest ja kaheksandikfinaal, mis Austria vastu üllatavalt raskelt lisaajal lõpuks siiski enda kasuks pöörati, võis olla meeskonnale väga vajalik äratuskell. Belglased tulid alagrupist läbi samuti täiseduga, ent ragistasid kohati rohkem tõkkeid ja pidid Portugali vastu kaheksandikfinaalis samuti küünte ja hammastega napist edust kinni hoidma.
Sarnased teekonnad käidi praeguse punktini siiski üsna ühtemoodi ehk veenvalt. Läbi aegade on aga kaalukauss olnud selgelt Itaalia kasuks, sest 22 omavahelisest madinast on Belgiale loovutatud vaid neli. Viimasest kohtumisest on siiski möödas juba üle viie aasta, kuid seegi leidis aset EM-il. 2016. aastal jäi alagrupimängus 2:0 peale Itaalia, kuid see polnud veel ka see Belgia mis praegu.
Belglaste suurim võidujooks käib hetkel kellaga, sest kaheksandikfinaalis vigastada saanud Kevin de Bruyne ja Eden Hazard tuleb terveks ravida, maksku mis maksab. "Ma ei saa öelda, kas nad mängivad või mitte, sest tahan otsustamisega oodata viimase hetkeni," tunnistas peatreener Roberto Martinez päev enne kohtumist. "Tean, et paljud ootavad uudiseid, aga mul pole veel neid pakkuda."
Belglaste üks olulisemaid mehi on Axel Witsel, kes poleks arstide arvates pidanud EM-il üldse mängimagi - jaanuaris rebestas ta Achilleuse kõõluse ja platsile naasmise tähtajaks ennustati parimal juhul augustit. Oli see õnn, mis Witseli ikkagi suurturniirile tõi? "Ei, ränk töö," vastas poolkaitsja pressikonverentsil. "Kõige raskem oli mänguminuteid saada, aga seegi õnnestus."
Homse kohtumise saatus otsustatakse Witseli arvates just keskväljal. "Jorginho ja Marco Verratti on suurepärased mängijad. Meie ei tohi aga tegutseda nii nagu viimasel kahekümnel minutil Portugali vastu, kui vajusime madalale ja vaid kaitsesime. Itaalia vastu see ei toimi. Itaaliale meeldib mängu kontrollida, aga meile ka. Kõik sõltub sellest, kumma tahe peale jääb."
Itaalia loodab taas kasutada alagrupimängus Walesiga vigastada saanud kaptenit Giorgio Chiellinit. "Olen kindel, et Romelu Lukaku pidurdamine saab olema raske, aga usun, et nii mina kui ka tema magame ööl vastu mängu rahulikult!" naeris Chiellini. "Samas on peaaegu solvav ainult Lukakust rääkida, kui vaatame, millisel hulgal ründejõudu Belgia ridades leidub. Õnneks pole sellisteks mängudeks vaja end eraldi motiveerida, sest platsile astudes teeb adrenaliin kohe oma töö."
Peatreener Roberto Mancini kordas oma varasemat mantrat: Itaalia plaanib vastast austada, kuid läheb mängima oma mängu. "Usun, et iga tööd tehes on tähtis sellest rõõmu tunda. Meie jaoks enamgi, sest mida jalgpall lõpuks muud on kui mäng? Ja kui lööme vastasest ühe värava rohkem, siis seda parem. Kes vähem eksib, see võidab. Belgia on küll kõva vastane, aga sel turniiril lihtsaid mänge polegi."
Coolbeti koefitsiendid:
Belgia võit - 3,42
Viik - 3,08
Itaalia võit - 2,48
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?