Videokohtunik | Käsi või mitte? Paide sai penalti, mida tegelikult polnud (0)

"Videokohtunik" heidab pilgu koondisepausi eelsele 31. voorule ja eeskätt Paide-Kalju mängule, kus kohtunikel tuli langetada nii väljakul kui ka ekraani taga hulk keerulisi otsuseid. Muuhulgas pakkus mäng videokohtuniku jaoks senise hooaja ühe keerulisema episoodi, mis paraku lõppes kokkuvõttes vale otsusega.

Videoruumis tehti vooru peale kokku 16 põhjalikumat kontrolli, mis tõid kaasa neli korrektset sekkumist. Kahel juhul oli sekkumine seotud võimaliku suluseisuga - Pärnus loeti värav selle tulemusena korrektselt ära ning Paides jällegi tühistati.

Enim kirgi kütnud Paide ja Kalju heitluse 36. minutil sai Kalju palli väravasse, kuid tabamuse nullis eelnenud suluseis. Teleülekandes jäi see paraku ebaselgeks, sest õigest momendist kohe kordust ei näidatud. Lõpuminutitel sai peakohtunik käia ekraani juures, et muuta korduste nägemise tulemusena Kalju poolkaitsjale Nikita Komissarovile näidatud kollane kaart punaseks.

Väljavalitud olukorrad:

1. Miks kohtunik kohe ei vilistanud?

Mis mäng? Premium liiga 31. vooru kohtumine Nõmme United - Flora (0:4) 5. oktoobril.
Mis juhtus?
 59. minutil võitlesid palli pärast Unitedi kaitsja Samuel Merilai ja Flora kaitsja Kristo Hussar. Hussar kukkus vastaste karistusalas.
Milline oli otsus? Peakohtunik Joonas Jaanovits viibis situatsioonile lähedal, aga lasi mängul jätkuda. Videokohtunik Kevin Kaivoja kutsus ta siiski ekraani juurde ja kordusi näinuna määras Jaanovits Flora kasuks penalti.
Miks intsident tähtis oli? Flora sai penaltist võimaluse kasvatada edu kolmeväravaliseks.

2. Oli käsi? Või ikkagi ei olnud?

Mis mäng? Premium liiga 31. vooru kohtumine Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju (1:1) 6. oktoobril.
Mis juhtus?
 22. minutil lendas Paide karistusalasse tsenderdus, milleni jõudmise nimel võitlesid Paide ääreründaja Dimitri Jepihhin ja Kalju poolkaitsja Rommi Siht.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kevin Kaivoja hinnangul suunas Siht palli olukorrast eemale käe abiga ja ta määras Paide kasuks penalti. Videokohtunik Marko Liiva kontrollis olukorda pikalt, ent jättis lõpuks 11 meetri karistuslöögi jõusse.
Miks intsident tähtis oli? Paide sai võimaluse mängu penaltist juhtima asuda.

3. Kus oli penaltivääriline kontakt?

Mis juhtus?
 Sama mängu 87. minutil püüdis Kalju ründaja Alex Matthias Tamm anda tsenderdust värava ette. Paide kaitsja Hindrek Ojamaa üritas seda väljasirutatud jalaga blokeerida ning tabas Tamme jalga.
Milline oli otsus? Peakohtunik Kaivoja fikseeris penalti Kalju kasuks ja näitas Ojamaale hoolimatu vea eest kollast kaarti. Videokohtunik Liiva jättis otsuse jõusse.
Miks intsident tähtis oli? Kaljule avanes mängu lõpuminutitel võimalus potentsiaalse võiduvärava löömiseks.

***

"Videokohtunik" võtab kolmandat Premium liiga hooaega järjest pulkadeks igas voorus kõige rohkem kõneainet tekitanud olukorrad. Miks langes otsus nii ja mitte teisiti? Kas kohtunikud panid täppi või vääratasid? Kõigele sellele annab "Videokohtunik" vastuse.

Rõhutame, et olukordade järelanalüüs nõuab oma aja, mistõttu vaatab "Videokohtunik" igal nädalal tagasi neile mänguepisoodidele, mis sündisid väljakutel eelnenud nädalal. Videokohtunike otsuste tagamaid selgitavad EJL-i kohtunikud eesotsas kohtunike osakonna juhi Hannes Kaasiku ning ka euroväljakutel korda hoidva Kristo Tohveriga.