A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Meistriliiga hooaeg on lõppemas ja aeg on kokkuvõteteks. Järgnevate nädalate jooksul heidab Soccernet.ee pilgu möödunud hooaja parimatele mängijatele, tähtsamatele sündmustele, statistilistele näitajatele ja paljule muule.
Kokkuvõtted kulmineeruvad Meistriliiga viimaste mängude järel traditsioonilise küsitlusega meie külastajate seas, mis selgitab kõikvõimalikes kategooriates välja hooaja parimad ja halvimad. Meenutuseks võib vaadata 2005. ja 2006. aasta hääletuste tulemusi.
Esimesena pakume teile tutvumiseks kümnenimelise valiku parimatest kaitsjatest, kelle seas on eelmise aastaga võrreldes pooled mängijad uued. Mullu liiga parimaks palluriks hääletatud Marek Lemsalu figureerib ka seekord nimekirjas.
Kümme parimat kaitsjat:
Marek Lemsalu
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 28 mängu (28 algkoosseisus), 6 väravat, 1 omavärav ja 4 kollast kaarti
Eelmise aasta Meistriliiga parim mängija on teinud Levadia eest veel ühe suurepärase hooaja, juhtides meeskonna praeguseks juba kindlana näiva tiitlivõiduni.
Lemsalu on endiselt heas hoos ja kui Eesti koondis vaevles märtsikuus kaitsjate kriisis siis tõmbas ta kaheks mänguks isegi koondiserüü selga.
Vanameister on oma ohtrate kogemustega meeskonnas asendamatu lüli ja liider ning Konstantin Vassiljevi ja klubi erimeelsuste järel sai ta ka kaptenipaela enda käsivarre ümber.
Standardolukordades õhuvõitlustes alati ohtlik Lemsalu on ka sel hooajal kirja saanud kaitsja kohta arvestataval hulgal väravaid - kuus.
Deniss Malov
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 22 mängu (21 algkoosseisus), 4 väravat, 1 kollane ja 1 punane kaart
Malov on üks selle aasta suurimaid läbimurdjaid. Eelmiseks hooajaks Levadiasse vahetusmeheks toodud vasakäär pandi Tarmo Rüütli poolt sel aastal hoopis kaitsesse mängima ja ta on sellega suurepäraselt hakkama saanud.
Pikki aastaid FC TVMK-s pallinud Malov ei suutnud seal kunagi püsivalt meeskonna põhikoosseisu murda ja see ei õnnestunud tal ka esimesel hooajal Levadias, kuid tänavu on ta oma positsioonil vaieldamatult üks liiga parimaid olnud.
Kiire, tehniline ja agressiivne Malov toetab palju rünnakut ja endise poolkaitsjana on tal ka küllaltki hea väljakunägemine. Neli väravat 22 mängust on tema positsiooni kohta hea näitaja.
Tihhon Šišov
Klubi: FC Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg: 22 mängu (22 algkoosseisus), 1 värav, 5 kollast ja 1 punane kaart
Eelmisel aastal parimaks paremkaitsjaks hääletatud Šišov alustas tänavust hooaega muljetavaldavalt, kuuludes Eesti koondise põhikoosseisu ja tehes Levadia eest kaasa esimesed kümme kohtumist algusest lõpuni. Suurte koormuste tagajärjeks oli aga vigastus, mis jättis ta koguni kaheks kuuks kõrvaltvaatajaks.
Vigastuspausilt naastes suutis Šišov küll üsna kiiresti põhikoosseisukoha Taijo Tenistelt tagasi võidelda, kuid koondise uue peatreeneri Viggo Jenseni poolt teenis ta esimese koondisekutse alles eesootavaks sõprusmänguks Saudi Araabiaga.
Üldjuhul toetab Šišov äärekaitsja kohta vähe rünnakut, aga temagi on seda üha rohkem tegema hakanud. 28. juunil lõi ta Viljandi Tuleviku vastu viieaastase vaheaja järel oma esimese liigavärava.
Teet Allas
Klubi: FC Flora
Positsioon: Paremkaitsja/keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg: 22 mängu (22 algkoosseisus), 0 väravat ja 1 kollane kaart
Juba kolmandat hooaega järjest on Allas vigastustega kimpus, aga tervena püsides kuulub ta kindlalt oma meeskonna võtmemängijate ja liiga parimate kaitsjate sekka.
Nii parem- kui keskkaitses mänginud Allas on üks Flora kogenumaid pallureid ja kaitseliini kõige stabiilsem lüli.
Pasi Rautiainen kasutab üldjuhul väga ründavaid äärepoolkaitsjaid ja see ei luba Allasel kuigi palju ründetegevusse sekkuda. Sestap on ka tema väravatearve seni avamata.
Suvel täitus tal 30 eluaastat ja vanuse lisandudes muutub üha tõenäolisemaks, et Eesti koondise tasemel kaitsjal jääbki oma karjääri jooksul välisklubi leib maitsmata.
Alo Bärengrub
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 28 mängu (28 algkoosseisus), 7 väravat, 4 kollast ja 1 punane kaart
Eelmisel aastal Lemsalu kõrval Meistriliiga sümboolse koosseisu keskkaitsesse hääletatud Bärengrub on astunud veel sammu võrra edasi ja võib tänavu vanameistriga isegi parima kaitsja tiitli pärast konkureerida.
Eesti koondise varumees on viimase kahe hooajaga selgelt kindlamaks muutunud ja kuigi suvel lasi ta mängus FC Levadiaga läbi ka suure eksimuse, on suur edasiminek toimunud just stabiilsuses.
Väga hea peamänguga on Bärengrub suureks ohuks vastastegi värava all ning selle tunnistuseks on seitse löödud väravat, millest üks sündis ka tähtsas 3:2 võidumängus Levadia vastu. Teinekord ongi peatreener teda peapallide pärast ka ründes mängitanud.
Andrei Sidorenkov
Klubi: FC Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 26 mängu (26 algkoosseisus), 1 värav ja 2 kollast kaarti
Mullu parimaks vasakpoolkaitsjaks valitud Sidorenkov on sel hooajal Juha Hakola sära taustal peamiselt kaitses tegutsenud. Suurem osa parematest äärekaitsjatest ongi varem ka ees mänginud.
Sillamäelt pärit Sidorenkov on olnud kogu aeg kindel põhikoosseisu mees ja oma koha välja mänginud, kuigi eelmise hooaja ilusate esituste järel oodati temalt sel hooajal ehk veelgi enamat.
Nurga- ja karistuslöökide spetsialist kaotas aasta esimeste mängude järel mõneks ajaks koondisekoha, aga on Viggo Jenseni poolt paaril korral siiski üles kutsutud.
Tomas Sirevicius
Klubi: FC Flora
Positsioon: Kõik peale väravavahi
Vanus: 28
Senine hooaeg: 18 mängu (16 algkoosseisus), 6 väravat ja 3 kollast kaarti
Juba kümme aastat Flora-süsteemis mänginud leedukas on tegemas ühte oma parimat hoaega, kuigi esimene pool sellest läks tal vigastuse nahka.
Aprilli alguses viga saanud Sirevicius jäi platsilt eemale kolmeks kuuks ning taastas põhikoosseisu koha alles augustiks. Ometi pälvis ta kiiresti peatreeneri usalduse ning lõi mitmeid väravaid.
Sirevicius on ilmselt Meistriliiga kõige universaalsem mängija ja sel hooajal on ta saanud proovida sisuliselt kõiki positsioone peale puurivahi ameti. Ta on mänginud keskpoolkaitses, ründes ja isegi äärel, kuigi põhikohaks tuleb ilmselt siiski lugeda keskkaitset.
Üsna tavaline on ka see, et leedukal tuleb kohtumise käigus peatreeneri vangerduste tulemusena kohta vahetada. Just Pasi Rautiaineni tuleku järel ongi Sirevicius nii palju platsil ringi ekslema hakanud, varem mängis ta peamiselt keskkaitses.
Kogenud mängijana tuleb Sireviciuse juures esile tõsta tema stabiilsust ning suurepärast kohavalikut, mis lubabki tal väga edukalt ka rünnakul mängida.
Aleksei Gorškov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (32 algkoosseisus), 0 väravat ja 5 kollast kaarti
Gorškov on meie valikusse pääsenud kaitsjatest noorim, kuid hoolimata kodakondsusest pole ta kunagi Eesti noortekoondistesse kuulunud.
Vaid 21-aastane Gorškov on terve hooaja vältel Transi põhiparemkaitsja olnud ja paljudele vaatlejatele muljet avaldanud. Hea kiirenduse ja korraliku füüsisega suudab ta 90 minutit ründajatel takjana küljes rippuda.
Tal on ka küllaltki hea tehnika, kuigi söödutäpsust võiks kindlasti parandada. Samas ei olegi tal Transi mänguplaanis eriti rünnakutele asja, kuna Aleksandr Dubõkin on tema ees äärel niigi väga ründav.
Gorškov on ühtlasi üks vähestest Transi mängijatest, kes kasvanud välja nende enda noortesüsteemist.
Sergei Starovoitov
Klubi: Tartu Maag Tammeka
Positsioon: Keskkaitsja/paremkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 28 mängu (28 algkoosseisus), 2 väravat, 14 kollast ja 1 punane kaart
Starovoitov on teeninud sel hooajal neljandiku Maag Tammeka hoiatuskaartidest, kuid see pole kaugeltki ainus asi, millega ta silma paistab.
Alati kompromissitu võitlejana koguneb talle kaarte tõesti palju, kuid samas ei saa öelda, et ta mängiks räpast mängu. Suure koguna seisab ta ründajatel ees kui müür ega pelga füüsilist kontakti.
Lisaks suurepärastele füüsilistele omadustele on Starovoitovil ka korralik tehnika ja kiirus, mis lubab tal mängida äärekaitses. Väljakunägemine on samuti heal tasemel, mistõttu on Sergei Ratnikov teda ka poolkaitses mängitanud.
Starovoitov on standardolukordade ajal arvestatav jõud ka vastaste karistusalas, kus ta on selgi hooajal oma tavapärased paar väravat ära löönud.
Timo Teniste
Klubi: Tartu Maag Tammeka
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 34 mängu (34 algkoosseisus), 0 väravat ja 0 kaarti
Juba eelmisel hooajal Meistriliiga parimate kaitsjate sekka kuulunud Teniste on jätkanud imetlusväärse järjekindlusega, tehes algusest lõpuni kaasa kõigis Maag Tammeka mängudes. Oodatud uut sammu tasemeredelil ta siiski sel hooajal saavutanud ei ole ja koondiseuks püsib tema ees endiselt suletuna.
Oma koduklubis on ta samal ajal aga asendamatuks lüliks, kuna ta mängib kaitses nii külmavereliselt kui ka stabiilselt ega lase kunagi suuremaid prohmakaid läbi.
Eelmisel nädalal 22-aastaseks saanud Teniste tehnika on kaitsja kohta suurepärane, kuid kiiruslikud omadused jätavad soovida ja see on äärel üsna asendamatu puudujääk.
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Välismaal mängides kõrgharidust omandav Jepihhin: tagataskus peab olema plaan B
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: