A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Premier League. Bundesliga. Serie A. Teekond läbi Norra ja Hollandi tähtede poole. 130 mängu Eesti koondises. Natuke õnne ja õigel ajal õiges kohas olemist. Aga eelkõige palju tööd, tõsist tööd. Üks pikk ja vägev peatükk Eesti kõigi aegade kõrgeima lennuga jalgpalluri Ragnar Klavani elus sai viimaks ametlikult punkti, et järgmine võiks alata.
Täna mängijakarjääri lõpetamisest teatanud Klavan debüteeris meeste seas 2001. aasta aprillis Esiliigas. Kõigest 15-aastase Klavani avalöök Elva särgis oli suurepärane, sest 65. minutil lõi ta Sillamäe Kalevi võrku 2:1 võiduvärava. Kuigi meeskond kandis Elva nime, piisab asjatundjale pilgust toonase meeskonna koosseisule - teiste seas kuulusid sinna näiteks Argo Arbeiter, Mati Pari, Raiko Mutle, Gert Olesk, Rain Vessenberg, Sander Post ja Rain Tölpus - mõistmaks, et sisuliselt oli tegu Viljandi Tuleviku duubelmeeskonnaga, mis pidas isegi kodumänge just Klavani sünnilinnas.
19 korda Eesti särki kanda jõudnud isa Dzintari eeskujul liikus Klavan järgmiseks hooajaks juba edasi Tuleviku esindusmeeskonda ja sealt veel poolteist aastat hiljem ehk 2003. aasta juulikuus Florasse. Muide, ka seal õnnestus tal kohe debüüdil skoori teha - kaotusseisus platsile tulnud Klavani tabamus aitas Floral lõpuks TVMK vastu 4:4 viigini jõuda. Hooaja lõppedes krooniti värskelt 18-aastaseks saanud kaitsja ka Eesti meistriks.
Debüüt A-koondises 17-aastaselt
Noortekoondiste eest 22 mängu kirja saanud Klavan võis Floras debüteerimise hetkeks end juba ka täieõiguslikuks A-koondislaseks nimetada, sest 2003. aasta 3. juulil oli ta Arno Pijpersi käe all Balti turniiril Leedu vastu algkoosseisu pääsenud. Tõsi, tollest mängust pole suurt muud ilusat meenutada, sest Eesti sai leedulastelt 1:5 kolki. Etteruttavalt võib siiski tõdeda, et Klavani väärtust see Pijpersi silmis ei kahandanud, sest veel enne 18. sünnipäeva saigi temast juba koondise algrivistusse kuuluja.
2004. aastal Flora eest peetud 16 liigamängu jäid Klavanile Eestis väga pikaks ajaks viimasteks. Märgid sellest olid õhus olnud ammu, sest juba Tuleviku päevil Sunderlandi testima põiganud Klavan käis end aina näitamas tugevatele välisklubidele - Real Sociedadile, Rosenborgile, Lensile, Amsterdami Ajaxile, Strasbourgile, PSV-le ...
Ragnar Klavan. Vålerenga betalte kr 300 000 for å låne estlenderen i 2004 og 2005 fra Flora. Forlot til sommeren 2005 uten å spille mer enn 2 kamper. Fikk en fin karriere i ettertid, blant annet innom Liverpool. pic.twitter.com/cBOkhwrQVg — Magnus Leo Leonhardsen (@Leohardinho) December 11, 2023
Augustis laenatigi ta Norra kõrgliigasse Valerengasse - esmalt kolmeks kuuks, siis juba terveks järgnevaks hooajaks ehk 2005. aasta sügiseni. Nii kaua eestlane aga Norras ei püsinud, sest 2005. aasta suvel sõlmis ta lepingu Hollandi kõrgliigaklubi Almelo Heraclesega. Kui Norras oli Klavanile mänguminuteid jagunud näpuotsaga, siis Hollandis kerkis ta juba põhimeheks ja see avas järgmised uksed. 2009. aasta talvel ostis Klavani mängijaõigused märksa kõvem Hollandi klubi AZ Alkmaar, keda juhendas toona legendaarne Louis van Gaal.
Tiitel Hollandis, debüüt Meistrite liigas
"Van Gaal tegigi minust keskkaitsja, seni olin mänginud peamiselt vasakkaitses. Õppisin temalt meeletult, ta muutis mu mängu täielikult," meenutas Klavan hiljem. Kevadel võis ta koos kaaslastega pea kohale tõsta Hollandi meistrikarika, van Gaal lahkus aga Müncheni Bayerni tüüri juurde. Uus hooaeg tõi veel ühe maamärgi - 2009. aasta 29. septembril sai Klavanist esimene eestlane, kes Meistrite liiga põhiturniiri kohtumises platsile pääsenud.
2. Where are they now? Louis van Gaal’s AZ Alkmaar that won the 2008/09 Eredivisie title - https://t.co/Ripksra2Ok
Ragnar Klavan has a winners' medal.
Sergio Romero had long hair. pic.twitter.com/HmYDhjZ9IZ — Squawka (@Squawka) October 30, 2018
Ainsaks euromänguks see talle paraku tol hooajal jäigi ja ka liigakohtumisi tuli nii Ronald Koemani kui ka Dick Advocaati käe all sageli kõrvalt jälgida. Kahel järgmisel aastal oli Klavan aga juba mees, ilma kelleta AZ-i ridu naljalt ette ei kujutanud. Aeg oli küps järgmise tähise ületamiseks ning 2012. aasta suvel sai Klavanist esimene eestlasest väljakumängija Euroopa tippliigas - Bundesliga klubi Augsburg lõi temaga käed kaheks aastaks.
Lagi polnud seegi. "Praegu on Ragnar võtnud eesmärgi saada võimalikult palju mänguaega ja jääda silma veidi suuremale klubile. Järgmine samm on pääseda mõnda mainekamasse klubisse. Kui jalg on juba ukse vahel, siis on võimalused suuremad. Aga selleks on vaja mängida," rääkis isa Dzintar juba toona prohvetlikult Linnalehele.
Koondises jäi toonasesse aega kapteni rolli kerkimine, kusjuures 2012. aasta algul Los Angeleses peetud maavõistluses El Salvadoriga paela käe ümber saanud Klavan tähistas seda kohe ka elu teise koondiseväravaga. Esimene oli sündinud viis ja pool aastat varem Tallinnas toimunud maavõistluses Uus-Meremaaga, kolmas ja ühtlasi viimane tuli etteruttavalt öelduna 2014. aastal taas Tallinnas, kui külla oli sõitnud Gibraltar.
Väravatearve jäigi koondisekarjääri lõpuni kolme peale, aga 2015. aasta märtsis jõudis Klavan taas ühe hoopis märgilisema tähiseni - temast sai tol hetkel üheksas mees, kellel täitus Eesti eest 100 mängu. Šveitsis võõrustajatega peetud kohtumine tähistas ühtlasi veel ühe sümboolse ringi täitumist, sest 12 aastat varem oli koondis mänginud samuti Šveitsiga ning selles kohtumises oli platsil käinud Dzintar Klavan.
Suure ukse avanemine
Klubirindel kinnitas aeg isa sõnade paikapidavust, sest taas oli Viljandi poiss sattunud õigel ajal õigesse kohta. Vastu igasuguseid ootusi ronis Augsburg iga aastaga Bundesliga tabelis aina kõrgemale, lõpetades 2014. aastal kaheksandal ja 2015. aastal suisa viiendal kohal. Viimane saavutus tõi neile ka klubi esimese - ja siiani ainsa - pääsme eurosarja ning Klavani jaoks osutus see ühtlasi isiklikus plaanis võidukaks lotopiletiks.
Congratulations Ragnar Klavan!
With 35% of the vote, Augsburg's rock is named your #UEL Player of the Week! pic.twitter.com/LFGuxR3PGf — UEFA Europa League (@EuropaLeague) February 19, 2016
Kõigil neljal hooajal kindlalt Augsburgi põhitegijate hulka kuulunud eestlane aitas Augsburgi alagrupiturniirilt edasi - muuhulgas edestati tema endist koduklubi AZ-i! - ning loos tõi järgmises ringis vastaseks Jürgen Kloppi juhendatud Liverpooli. Avamängu 0:0 viigi järel võitis Liverpool kodus James Milneri penaltist napilt 1:0, ent vaevalt oskas Klavan tol hetkel aimata, et Anfieldile on tal järgmistel aastatel veel korduvalt asja.
Liverpool have signed central defender Ragnar Klavan from FC Augsburg.https://t.co/yAPMHNBFkS #LFC pic.twitter.com/w9NJYEOzkV — BBC Sport (@BBCSport) July 20, 2016
Ometigi just nii läks. 2016. aasta 20. juuli on siiani üks Eesti jalgpalli suurpäevadest, sest Liverpool teatas, et on ostnud Augsburgilt viie miljoni euro eest Klavani mängijaõigused. Algas aeg, mis oli Klavani jaoks isiklikus plaanis nii ilus kui ka keeruline - Viljandi kruusaväljakutelt alustanud poiss oli lõpuks jõudnud kõige kõrgemasse mängu, aga teisalt ei olnud pääsu meeletu tähelepanu eest. Viimasesse panustas Klavan omalt poolt kõvasti hea stardiga, sest kontrollmängudes hoidis ta muuhulgas kuival Barcelona tähe Lionel Messi ning teenis punase kaardi Chelsea staarile Cesc Fabregasele.
Vaatemänguliseks kujunenud esimeses liigamängus alistas Liverpool Klavani abiga 4:3 Arsenali. Eestlase roll osutus hooaja jooksul esialgu peljatust meeldivalt palju suuremaks, muuhulgas õnnestus tal septembrikuises karikamängus Derby vastu ka ise skoori teha. Detsembrikuises liigamängus linnarivaali Evertoniga, mis 1:0 võideti, pälvis Klavan aga mängu parima auhinna.
Uue ja siiani ainulaadse teoga sai Klavan hakkama 2018. aasta esimesel päeval. 1. jaanuaril Burnleys peetud liigamängu neljandal üleminutil sai ta väravaesisel peaga jaole keskkaitsepartneri Dejan Lovreni tsenderdusele ja lükkas palli joone kohalt kodumeeskonna võrku, tuues Liverpoolile 2:1 võidu. Ühtlasi sai temast esimene eestlane, kes mõnes Euroopa tippliigas värava löönud, ning seda saavutust polegi tänaseni suutnud keegi korrata.
Stoppage time 𝙎𝘾𝙀𝙉𝙀𝙎 ⏳#OnThisDay in 2018, Ragnar Klavan got the year off to a perfect start with a dramatic late winner at Turf Moor 🤩 pic.twitter.com/RkbY32t5pi — Liverpool FC (@LFC) January 1, 2022
Hooaeg lõppes koduliigas teist aastat järjest neljandana lõpetanud Liverpoolile ja Klavanile paraku siiski mõrult, sest 26. mail Kiievis peetud Meistrite liiga finaalis kaotati asendusväravavahi Loris Kariuse kahe ränga eksimuse järel 1:3 Real Madridile. Hooaja jooksul kaheksas Meistrite liigas kohtumises platsil käinud Klavan jälgis finaali varumeeste pingilt ning sai lõpuvile järel kaela hõbemedali, mis on eestlastest ette näidata veel ainult Mart Poomil.
Itaalia kaudu tagasi koju
Kuigi leping oli Liverpooliga algselt sõlmitud kolmeks aastaks, sai koostöö läbi kahega. Klavan läks mõnusamat mängupaika otsima Itaaliasse, kirjutades Cagliariga liitudes oma CV-sse juba kolmanda tippliiga. Sardiinia-aeg osutus paraku veidi vastuoluliseks, Klavanit kippusid segama erinevad traumad ja see kärpis mänguaega, kuid samas õnnestus klubil kolm aastat järjest täita põhieesmärk ehk jääda liigasse püsima.
Cagliari, le ultime da Asseminello: personalizzato per Klavan, Sottil e Tramoni pic.twitter.com/qnatA9JZQj — Cagliari Calcio 1920 (@Cagliari_1920) March 18, 2021
2021. aasta juulis ehk 17 aastat pärast Eestist lahkumist oli Klavan viimaks kodumaal tagasi, liitudes vahetult euromängude eel Paide Linnameeskonnaga. Tervis lubas tal nende eest mängida poolteist hooaega; minutite arv ei olnud küll ülemäära suur, ent sellest hoolimata oli Klavan endiselt tasemel.
Karjääri viimased aastad möödusid Klavanil sümboolselt iseenda tööandjana - juba 2016. aastal oli temast saanud Tallinna Kalevi president, nüüd tõmbas ta karjääri viimaseks pooleteiseks hooajaks ka mängijana nende särgi selga.
2024. aasta 30. november tuleb kõigi märkide järgi kalendrisse kanda päevana, mil täpselt kuu aega varem 39-aastaseks saanud Ragnar Klavan viimast korda ametlikus kohtumises väljakul käis. Premium liiga üleminekumängus aitas ta Kalevil saada jagu Viimsist, seeläbi säilitati kõrgliigakoht. Üks karjääri mõistes väike, aga sümboolne tähis jäi siiski ka püüdmata - põhihooaja viimane mäng tuli Klavanil mängukeelu tõttu vahele jätta ja seetõttu luhtus ka šanss mängida koduses kõrgliigas 100 kohtumist.
Lõppnumbriteks jäid Premium liigas niisiis 99 mängu ja 8 väravat. Sinna kõrvale on aga panna 173 mängu Eredivisies, 125 Bundesligas, 39 Premier League'is ning 62 Serie A-s - koos kõigis muudes sarjades peetud mängudega ühtekokku ligi 500 kohtumist maailma klubijalgpalli tipptasemel. Tehke järgi või makske kinni!
"Viimane tants" õnnestus Klavanil teha ka koondise särgis, paraku ei toonud see rõõmu. Koondisekarjääri, mis kestis viimaks läbi 21 aasta, oli ta 2019. aastal korraks pausile pannud, naasnud 2022. aasta kevadel kaheks tähtsaks Rahvuste liiga mänguks Küprosega, ent olnud seejärel taas pealtvaatajate seas. Kui Eesti kaks aastat hiljem ehk tänavu märtsis Poolaga EM-pääsme peale mängis, tuli Klavan taas koondisele appi, aga 1:5 kaotust ära hoida ei suutnud paraku temagi.
* * *
Ragnar Klavan
Sündinud: 30. oktoobril 1985
Positsioon: keskkaitsja (karjääri alguses vasakäär ja vasakkaitsja)
Klubikarjäär: FC Elva, Viljandi JK Tulevik, FC Flora, Valerenga (NOR, laen), Almelo Heracles (NED), AZ Alkmaar (NED), FC Augsburg (GER), Liverpool FC (ENG), Cagliari Calcio (ITA), Paide Linnameeskond, JK Tallinna Kalev
Koondisekarjäär: A-koondises 130/3, Eesti kõigi aegade edetabelis mängude arvult viiendal kohal
Saavutused: Eesti meister 2003 (Flora), Hollandi meister 2009 (AZ), Eesti karikavõitja 2022 (Paide), seitsmekordne Eesti aasta parim jalgpallur (2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019)
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Pohlak võtab Klavani kandidatuuri tõsiselt: oleme mõlemad Eesti jalgpalli patrioodid
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?