A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Šveitsis toimunud loosimisel sai Eesti noormeeste U21 koondis teada vastased uueks EM-valiksarjaks. Eesti kuulub kuueliikmelisse alagruppi, kus minnakse teise seas vastamisi Prantsusmaaga.
EM-valiksarjas olevad 51 riiki olid tugevusgruppide alusel jagatud kuude loosikaussi. Kokku loositi meeskonnad üheksasse alagruppi, millest viis on kuueliikmelised ja neli viieliikmelised, vahendab jalgpall.ee.
Loosi tahtel kuulub Eesti kuueliikmelisse alagruppi koos Prantsusmaa, Šveitsi, Islandi, Fääri saarte ja Luksemburgiga. Kõigi meeskondadega kohtutakse kaks korda – korra kodus ja korra võõrsil. Albaanias ja Serbias 2027. aastal toimuvale finaalturniirile pääsevad alagruppide võitjad ja parim teise koha omanik.
Uus EM-valiksari saab avapaugu tänavu märtsis ning viimased kohtumised peetakse 2026. aasta sügisel. Eesti alustab kohtumisi siiski alles juunis, kui võõrustatakse Fääri saari. Seejuures peetakse koguni neli esimest kohtumist koduväljakul,
Eesti noormeeste U21 koondise mängud EM-valiksarjas:
Prantslased on Euroopa meistrid, Šveits vana tuttav
Prantsusmaa U21 koondis on tulnud 1988. aastal Euroopa meistriks, finaalis mängiti ka 2002. aastal. Pärast kuuest järjestikusest finaalturniirist eemale jäämist jõuti 2019. aastal poolfinaali, 2021. ja 2023. aastal on laeks jäänud veerandfinaal. Viimases EM-valiksarjas saadi alagrupis Sloveenia järel teine koht, kuid kvalifitseeruti sellegipoolest suvel Slovakkias peetavale finaalturniirile.
Eesti ja Prantsusmaa U21 koondis pole varem EM-valiksarjas vastamisi läinud. Küll aga on kahel puhul kohtutud maavõistluses. 2009. aastal võitis Prantsusmaa 3:0 ning uus aastat hiljem ehk 2015. aastal olid nende võidunumbrid koguni 6:0. Kübaratriki lõi tolles mängus toona veel Prantsusmaad esindanud, kuid hiljem Elevandiluuranniku lipu alla liikunud Sebastien Haller, kelle klubikarjäär on viinud ta Dortmundi Borussiasse, Frankfurti Eintrachti, Amsterdami Ajaxisse ja West Ham Unitedisse. Lisaks talle käisid tollal Prantsusmaa eest platsil veel näiteks Aymeric Laporte, Corentin Tolisso, Adrien Rabiot ja Clement Lenglet.
Šveitsiga õnnestus Eesti noortekoondisel ühte alagruppi sattuda nii 2009., 2011. kui ka 2013. aasta EM-valikturniiril. Esimesel puhul kaotati kodus 0:4 ja võõrsil 0:5, kaks aastat hiljem võeti aga võõrsil Kaimar Saagi väravast 1:0 võit. Ka kodumängus läks Eesti tänu Sergei Zenjovi tabamusele kiiresti juhtima, aga kaotas lõpuks 1:4. Veel kaks aastat hiljem tehti koduväljakul 0:0 viik, võõrsil võitis Šveits 3:0. Finaalturniirile on Šveitsi noortekoondis pääsenud viiel korral, parimateks tulemusteks on 2002. aastal poolfinaali jõudmine ja 2011. aasta finaalikaotus Hispaaniale. Viimasel EM-finaalturniiril jäi Šveits pidama veerandfinaali.
Kolm üllatusvõimelist, aga jõukohasemat vastast
Ka Islandi koondisega on Eesti varem alagruppi jaganud. See juhtus 2019. aasta EM-valiksarjas, kus Eesti juhtis Tallinnas tänu Vlasi Sinjavski ja Michael Lilanderi tabamustele 2:0, ent kaotas lõpuks mängu 2:3. Koduväljakul jäi Island peale 5:2. Finaalturniirile on Island pääsenud nii 2011. kui ka 2021. aastal, viimases valiktsüklis jäädi aga alagrupis Taani, Tšehhi ja Walesi järel neljandaks.
Fääri saartega ei ole Eesti noortekoondis varem EM-valiksarjas vastamisi sattunud ega ka ühtegi maavõistlust pidanud. Seejuures pidas Fääride noortekoondis oma esimese ametliku mängu alles 2007. aastal ning EM-valiksarjades on nende laeks jäänud neljas koht nii 2023. kui ka 2025. aastal. Viimati saadi kümnest mängust kolm võitu ja üks viiki - kahel korral alistati Valgevene ning neli punkti koguti Andorra vastu.
Luksemburgiga oli Eesti samas valikgrupis 2006. aasta EM-valikturniiril. Mõlemad jäid toona võiduta, Eesti kogus tabelisse kolm ja Luksemburg kaks viigipunkti - Eestis lepiti 0:0 ja Luksemburgis 1:1 viiki, aga lisaks suutsid eestlased ühe punkti kätte saada veel ka Lätilt. Viimases EM-valiksarjas võita Põhja-Iirimaad ja Aserbaidžaani, lisaks tehti põhjaiirlastega teises mängus viik ning võideldi viigipunkt välja ka Serbialt. Alagrupis andis see viienda koha. Viimati kohtusid Eesti ja Luksemburg 2011. aastal maavõistluses, mille Eesti võitis Henrik Ojamaa kübaratriki toel 6:0. Tegu on ühtlasi Eesti U21 koondise kõigi aegade rekordvõiduga.
Viimases EM-valiksarjas sai Eesti U21 koondis Sander Posti juhendamisel viienda koha. Kümnest mängust nopiti kaks võitu ja üks viik - punkt kirjutati tabelisse kodumängust Bulgaariaga, valiksarja kahes viimases kohtumises alistati koduväljakul nii Iisrael kui ka Kosovo. Valiksarja plusspoolele võis kanda veel südi kodumängu Poolaga ja võõrsil Saksamaa vastu tehtud esituse, ent lõpuks tuli mõlemas kohtumises tunnistada vastavalt 0:1 ja 1:4 kaotust.
Miinuspoolele jäid kolm suurt kaotust. Poolale vannuti võõrsil alla 0:5 ja Bulgaariale 0:6, lisaks saadi septembris kodusel Kadrioru staadionil Saksamaalt lüüa koguni 1:10, mis märgib Eesti noortekoondise kõigi aegade suurimat kaotust.
Peatreener Posti tööleping lõppes ühes valiksarjaga ning praeguseks on temast saanud Premium liiga klubi FC Kuresssaare peatreener. Posti abilisena tegutsenud Igor Morozov on aga sellest aastast ametis Nõmme Kalju noortetööjuhina. Kes U21 koondise juhendamise uues valiksarjas üle võtab, pole Eesti Jalgpalli Liit veel avalikustanud.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: