A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Tallinna FC Flora läheb uuele Meistriliiga hooajale vastu, viies järjestikune meistritiitel kotis. Milliseid sihte niimoodi üldse seada annab, kui kogu Eesti naiste vutt on ühtede ja samade käte vahel?
Pole üllatus, et FC Floras toimetatakse järjekindlalt ning ambitsioonikalt. Kui üks tipp saab vallutatud, siis vaikselt hakkab paistma juba järgmine. Säärane rütm ning kindlad plaanid on viinud FC Flora punkti, kus vangerdused võistkonnas või formatsioonis ei löö plaane sassi. Vastupidi, tõenäoliselt pigistatakse nii välja veelgi magusamaid mahlu.
Võistkonda juhendab 35-aastane Aleksandra Ševoldajeva, kes on ametis olnud 2015. aasta lõpust. Nii minnakse üheskoos vastu kaheksandale hooajale, mis juba paberil teeb silmad ette varasematele. Nimelt toimub Eestis neidude U17 EM-finaalturniir, mis paneb maikuus pausile ka naiste kõrgliiga. See tähendab võistkondadele meeldivat peavalu - kuidas jõuda tipp-puntki sääraselt, et erinevad pausid rütmi ei lõhuks?
"Meil pole sellist olukorda varem olnud, kus hooaja esimene pool on kahe pausiga. Esiteks finaalturniiri paus ning siis ka suvepuhkus," lahkas Ševoldajeva Soccernet.ee-ga vesteldes. "Ja siis juulikuust algab ülejäänud aasta, mis lõppeb detsembris. Mitte kellelgi pole mingisugust kogemust sellise aasta ettevalmistamise ja mängimisega, aga eks me nuputame."
"Ma arvan, et hästi suur abi on ka sellest, et mingisugused mängud on reedestel päevadel, mis tagavad selle, et mängijatel on vaba nädalavahetus. See on väga suur pluss selle aasta kalendris," jagus ka kiidusõnu.
Flora hakkas uueks hooajaks valmistuma vaikselt juba detsembris, kui ees olid ootamas esmalt Aastalõputurniir ning seejärel jaanuari keskpaigas saalikarikas. Ka need mõlemad karikad olid Rohesärkide tõsta.
"Võtsime alguses ikka väga-väga rahulikult - 3 trenni nädalas. Alles jaanuari lõpus või veebruaris hakkasime nii trenni korduseid kui intensiivsust tõstma. Enamasti treenisime kas EJL-i hallis või Sportland Arenal," rääkis Ševoldajeva. Lisaks on toimetatud ka Lillekülla valminud kaasaegses kehaliste võimete arendamise keskuses, mis keskendub just jalgpallurite arendamisele. Flora juhendaja rääkis, et veel täna pole võimalik öelda, mitu sammu uues keskuses treenimisega edasi astuti.
"Saame seda tulemust hinnata tõenäoliselt kuskil aasta pärast. Korralik jõutreening aitab mängijaid hoida tervematena ja samas ka arendada füüsilist võimekust, plahvatuslikkust ning kiirust, et saaksime rahvusvahelisel tasemel pakkuda paremat konkurentsi," selgitas Ševoldajeva, kes kinnitas, et kõik toimub füsioterapeut Roger Teori valvsal juhtimisel.
Tippvormi ajastatakse suvekuudesse, mil toimuvad erinevad mängud rahvusvahelistel areenidel
Just rahvusvahelised mängud on need, mis on Floras eriti arvel. Alates 2019/20 hooajast on Ševoldajeva hoolealused löönud kaasa ka Meistrite liigas, kus seni on kokku maha peetud kaheksa vastasseisu ning kirja saadud vaid kaks võitu. Lisaks on kõigil viiel aastal löödud kaasa Balti liigas, kus parimaks tulemuseks on jäänud teine koht. Käimasolevat hooaega on alustatud kahe võiduga ehk jõulisi samme augustis toimuvateks kohamängudeks on tehtud.
Balti liiga formaadi muutus ning mängudega juba veebruaris alustamine pole Ševoldajeva sõnul mingisuguseid plaane vussi keeranud. "Ma arvan, et nende kohtumistega varem alustamine oli väga hea käik ja igati loogiline ka mängijate jaoks, sest see aitas neil valmistuda koondiseakendeks," rääkis ta, viidates nii U17, U19 kui ka A-koondisele. Flora pallurid on esindatud igal astmel.
Teisalt selgitas Flora peatreener, et veebruarikuus Saku Sportingu ja Riia FS Mettaga peetud madinatesse ei mindud sajaprotsendilise, küll aga optimaalse vormi pealt. "Peame oma tipp-punkti niikuinii kuskile panema ja kui vaatame seda aastat, siis paar sellist momenti on, kus tahaksime oma vormi hoida maksimaalselt värskena. Selleks peame mingites kohtades ohverdusi tegema. Pole mingi saladus, et me esimesele Sakuga peetud mängule või isegi Superkarikale ei läinud tippvormi pealt," jätkas Ševoldajeva. "Kui saavutame oma tippvormi märtsikuu lõpus, siis on mängijad kuskil hooaja teises pooles omadega täiesti läbi."
Hooaja magusaimad ajad võiksid seega jääda suvekuudesse, kui läheb tõsisteks mängudeks Balti liigas ning algab ka Meistrite liiga kvalifikatsioon. Juulikuusse jääb koondiseaken, septembris läheb esmakordselt lahti ka Rahvuste liiga.
"Klubina jälgime, millal toimuvad võtmemängud - tegelikult läbi terve aasta, lihtsalt suvel on neid kõige rohkem. Ehk siis kuni selle hetkeni on hästi-hästi oluline säilitada mängijates vaimne ja füüsiline värskus. Hooaja teine pool tuleb selline, kus on koormused väga-väga suured ja on oluline, et mängijad oleksid terved, aga ka piisavalt heas vormis," selgitas meisternaiskonna juhendaja.
Uus mänguplaan muutub aina kodusemaks
Vormi hoidmise kõrval on oluline ka mänguplaani mõista, mis on varasemast erinev. Kui muidu on Flora enamasti toimetanud neljase kaitseliiniga, siis eelmise hooaja lõpus toodi mängu ka kolmene liin. Flora peatreener selgitas, et vangerduse kutsus esile vajalike mängijate puudus.
Häirekell hakkas lööma mullu suvel, kui Meistrite liiga mängude eel said vigastada kaks olulist ääremängijat - Maarja Saulep ja Anastasia Ivanova. Nii mängiti erinevaid kaarte ümber, mängijad nihutati positsioonidest välja, mis omakorda tekitas segadust.
"Selleks, et mängida neljase liiniga, peab olema äärde panna neli mängijat ehk kaks äärekaitsjat ja kaks ääreründajat. Näen, et meil naiskonnas pole nii palju mängijaid neile positsioonidele, et saaksime selliselt mängida. Nii pidime tegema vastava muudatuse. See muidugi jällegi ei tähenda, et see muutuda ei võiks," rääkis Ševoldajeva.
"Minu jaoks treenerina pole ükski formatsioon kunagi väga kivisse raiutud. Olen valmis asjadega mängima ja katsetama nii mängu jooksul kui ka mängude vahel. Kõige olulisem on see, et mängijatel oleks sellest hea tunnetus ja arusaam olemas. Kui mängijad satuvad segadusse, siis ei ole mõtet - formatsioon ei täida eesmärki," lisas ta.
Naiskonna kapteni Kristiina Tulluse sõnul on uus plaan paika loksunud ning kolmene liin loob võimalusi juurde ka teistel positsioonidel. "Mulle see formatsioon täitsa meeldib. Alguses oli võistkonnas küll veidi segadust, kui seda proovisime ja sellele üle läksime. Uued asjad ikka tekitavad alguses veidi kõhklusi ja kahtlusi," rääkis ta. "Aga praegu arvan, et võistkonnale sobib see formatsioon. Saame mängida veidi ründavamalt, meil on rohkem mängijaid keskmises tsoonis ja äärel saavad mängijad hullata-möllata."
Tullus kiitis ka üldist naiskonna töövõimekust, kui jutt läks toimetustele väljaspool trenniaega. "Peale trenni jääb ikka enamus lööke tegema või mingisuguseid positsioonispetsiifilisi asju tegema. Eks kindlasti teeksid mängijad enam, kui oleks rohkem vaba aega. Tean seda ka omast käest: kui päeval oled tööl ja õhtul trennis, siis peale trenni need mõned minutid ongi see aeg, kus saad teha lisaks kas palliga või mingeid jõuharjutusi, mida iganes vaja on. Kui muul ajal ei jõua, siis peale trenni ongi selleks väga hea aeg," toonitas Flora kapten.
Tänavu pannakse rõhku suuremale vastutusele nii individuaalselt kui ka võistkondlikult
Teatavale iseseisvumisele rõhus ka Ševoldajeva, rääkides uutest sammudest algaval hooajal. "Ma sooviks naiskonnaga seda, et me kasvaks veel tugevamaks võistkonnaks. See tähendab, et me suudame võistkonnaga lahendada igasuguseid olukordi, mis meil mängus tekivad," sõnas ta.
Ševoldajeva jätkas: "Kui meile lüüakse värav, siis on see ilmselge ebaõnnestumine mingis hetkes - seda on lihtne analüüsida, sest see on koheselt käegakatsutav viga. Aga see tuleneb mingitest olukordadest, mis on mängus varasemalt juhtunud. Tahan, et me võistkondlikult oleksime piisavalt targad ja teadlikud, mis neid olukordi põhjustab, ja et toimiksime koos selliselt, et oleksime valmis neid murekohti lahendama.
Superkarikas oli selleks väga hea näide, kuidas mängijad seda tegelikult ka tegid ja see õnnestus neil väga-väga hästi. Usun, et oleme selles osas õigel teel. Tahan, et võistkond ja mängijad oleksid veel suurema vastutusega, kui nad varasemalt on olnud. See võiks olla meie kõige suurem muutus võrreldes eelmise hooajaga."
Vastutust jagub mujalgi, kinnitas Tullus. Ta rääkis, et igal nädalal on ametis erinevad korrapidajad, kelle vastutada on see, et varustus jõuaks väljakule ja sealt ka tagasi. Kui nädalasse satub ka mängupäev, siis laienevad kohustused ka sinna. Muidugi ei tähenda see seda, et ülejäänud tiim korrapidajaid ei aitaks. Paika on loksunud ka see, et mängupäeva DJ on Mari Liis Lillemäe, kes saab tänavu valikuid teha tiimisiseselt koostatud playlist'ist. Kui kellelgi on sünnipäev, siis on heaks tavaks tuua kas kommi või kooki - ei erine seegi traditsioon.
Nii näeb võistkonna kapten, et vaatamata viiele järjestikusele tiitlile püsitakse jätkuvalt maa peal ning upsakaks pole mindud. "Tahaks loota, et meil seda probleemi ei ole, et me väga uhkeks lähme. Võtame üks mäng korraga, proovime oma mängule keskenduda ja seda parandada. Ilmselgelt, jah, lähme kõiki tiitleid kaitsma. Aga lisaks neile on meil ka väiksemad eesmärgid - näiteks hoida mängupilt korras ja et me oleks rahul ka sellega, mitte ainult tulemusega."
Pikaaegne tugitala lahkus, noort uljust tuli kamaluga peale
Uuele hooajale minnakse vastu vähesel määral muutunud koosseisuga. Võistkonnaga on liitunud 17-aastane kaitsja Kaisa Triin Arike ning 15-aastane poolkaitsja Egle-Eliise Kurg. Vigastused on seljatanud 17-aastane poolkaitsja Liselle Palts ning 16-aastane kaitsja Karola Purgats.
Mullu JK Tabasalu ridades U17 Eliitliiga parimaks mängijaks nimetatud Kurg pole Flora särki küll oluliselt kanda saanud, sest mure teeb põletik põlves. Ševoldajeva selgitas, et tänaseni pole selge, kas ülekoormusest tekkinud vigastus võiks mööduda nädalate või kuudega. "Egle on sellist tüüpi mängija ka, kes tahab hästi palju teha. Ta tahab hästi palju treenida ja mängida - väga ambitsioonikas. Samal ajal on ta ka väga hea mängija, tal on hea karakter," kirjeldas Flora peatreener.
Võistkonnast on lahkunud Tartu JK Tammekasse laenule läinud 19-aastane poolkaitsja Valeria Liik, Saku Sportinguga käed löönud 17-aastane väravavaht Ksenija Jerofejeva ning pikaaegne tugitala Kethy Õunpuu, kes kannab uuel hooajal samuti Sportingu särki.
"Kõik mängijad on hästi tänulikud selle panuse ja aja eest, mis Kethy Florasse ja üldse jalgpalli on andnud. Ta oli võtmerollis esimeste meistritiitlite Florasse toomisel," kirjeldas Ševoldajeva 35-aastase poolkaitsja panust. "Mõistame, et Kethy pole enam 16- või 26-aastane ehk et mingisugused mõtted, eesmärgid ja ambitsioonid on natuke teistsugused kui viis aastat tagasi. On täiesti loogiline, et mängija tahab enda jaoks mingisuguseid muutuseid. Soovime talle kõike kõige paremat."
Ševoldajevatki ees ootamas varasemast teistsugune hooaeg, sest tema juhendada on finaalturniiri võõrustav neidude U17 koondis. Ambitsioonikas treener rääkis, et koondisepauside ajal on võistkond olnud Teori ja duubelvõistkonna peatreeneri Ljubov Maksimova treenida-juhendada, sest ka esinduse abitreener Maria Sootak on ametis Sinisärkide juures.
"Mängijad said kaks väga head kogemust. Esimeses aknas, kui olime koondisega Hispaanias, mingid asjad väga hästi ei toiminud. Samas teises aknas said mängijad väga hästi hakkama ja nad olid ka ise väga rahul sellega, et nad suutsid mingites momentides tuua endast välja rohkem, kui nad oleks arvanud. See läheb tegelikult kokku ka meie tänavuse eesmärgiga - kasvatada mängijate individuaalset ja võistkondlikku vastutust," sobitub kõik puslena kokku.
Sealjuures jagub ka Ševoldajevale olulisi õppimiskohti. "Pean väga teadlikult suhtuma sellesse, millal on minu tööaeg ja millal ma ei tööta. Kui ei ole tööaeg, siis pean valima, kas see on täielik taastus või see on aeg, mille annan kuskile ära, näiteks perele. Õpin ennast paremini tundma," tõi ta välja ka olulise plusspoole.
Ševoldajeva usub, et igas naiskonnas on varasemast rohkem kvaliteeti
Algaval hooajal on kõrgseltskonna koosseis pisut muutunud. Ševoldajeva näeb, et leivad ühte kappi pannud Pärnu JK Vapruse ja Viljandi JK Tuleviku ühendnaiskonna edu sõltub võistkonda jäänud mängijate kvaliteedist. Esiliigast tõusnud Viimsi JK puhul kiitis ta toimetamist üleminekuaknas. "Nii Israeli kui ka Polstjanova näol on neil väga-väga head täiendused. Tundub täitsa põnev sats olevat," rääkis Ševoldajeva.
Flora loots samas suur ennustaja pole ning kedagi ülemäära esile tõsta ei tahtnud. "Iga kord, kui midagi arvan või spekuleerin, siis see asi lendab vastu taevast. Mu sisetunne ütleb tihti üht, aga samas, kuna ma ei vastuta ühegi satsi eest, siis mul on hästi raske," oli vabandus igati loogiline.
"Näen, et Sakus on tohutu ründekvaliteet. Seda nägime juba Superkarikas. Ja samas jäi osa kvaliteedist mingil määral kasutamata. Neil on kiirust ja tehnikat ülemises tsoonis meeletult," tõi Ševoldajeva välja mulluse hõbedanaiskonna, kelle ründeliini kuuluvad teiste seas mullune suurim väravakütt Emma Treiberg ning koondist 93 kohtumises esindanud ääreründaja Kristina Bannikova.
"Näen enamikes võistkondades sellist kvaliteeti, millega peaks täitsa rahulikult esikoha peale mängima. Seda kvaliteeti on varasemast rohkem. Ka on paljudes naiskondades ühtlasemad tuumikud, kes võistkonda edasi veavad," jätkas meisternaiskonna juhendaja.
"Mulle meeldib ka see, et treenerid on hästi ambitsioonikad. Kõik tahavad tekitada konkurentsi ja mängivad tulemuse peale. Ega see, et me oleme võitnud järjestikustel aastatel, ei garanteeri mingit tulemust tulevikus. Me ei saa lootma jääda eelnevale edule," toonitas Ševoldajeva, lõpetades konkurente kosutava mõtteteraga: "Eelmised ebaõnnestumised just annavad rohkem vahendeid selleks, et järgmistes kordades õnnestuda."
Naiskonna staar - Lisette Tammik
24-aastane Tammik on eeskujuks paljudele noortele jalgpalluritele, sest on oma töökusega pallinud ka välismaal ning lisaks teinud olulisi tegusi ka koondiserindel. Nii on ründaja CV-s Itaalia suurklubi Napoli ja Hispaania kõrgliiga, samas näiteks ka 19 kübaratrikki naiste Meistriliigas ning 55 koondisematši.
Tammik on väle ning tark mängija, kelle tehniline pagas on ülimalt mahukas - üleasted, chip'id ja kannasöödud - nimeta vaid. Peale selle on tal aastaid lihvitud karistuslöök, mis on tõenäoliselt jõudnud korduvalt pahandada kõiki Eesti kõrgliigasate. Alles jääb vast küsimus: kui 2021 hooajal sahisesid võrgud 25 korda, mullu 36, siis milline number vaatab vastu 2023 hooaja lõpus?
Kellel silma peal hoida? Karola Purgats
16-aastane Karola Purgats liitus Floraga juba 2021. aasta teises pooles ning sai toona kirja kolm kõrgliigamängu. Mulli jättis vigastus Jõhvis poistega mängimist alustanud Purgatsi pealtvaataja rolli. Tänavu on nii kaitsesse kui ka poolkaitsesse passiv U17 koondislane naasnud üsnagi veenvalt, usutavasti ka meeletult näljasena.
"Ta on meile väga hästi sisse sulandunud. Vaatamata ka sellele, et ta elab kaugel ja nädala sees meiega väga treenida ei saa. Ta on küll noor, kuid mängib kui vana kala. Nii rahulik ja enesekindel. Temaga on väga mõnus koos mängida," kirjeldas Tullus noort tiimikaaslast, kes on tänavu kuulunud koosseisu nii Taliturniiril, Balti turniiril kui ka Superkarikas.
Tallinna FC Flora
Peatreener: Aleksandra Ševoldajeva
Abitreener: Maria Sootak
Väravavahtide treener: Mattias Traublum
Füsioterapeut: Roger Teor
Kapten: Kristiina Tullus
Eelarve: 150 000 eurot
Duubelvõistkond: Tallinna FC Flora II (Esiliiga)
Koduväljakud: Lilleküla harjutusväljak I / Sportland Arena
Naiskonna värvid: roheline ja valge
Koduleht: www.fcflora.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 31. märtsil kell 19.00 vs. Tartu JK Tammeka (Sportland Arenal)
Koosseis:
Väravavahid: Katarina Elisabeth Käpa, Victoria Vihman.
Kaitsjad: Kaisa Triin Arike, Daniela Mona Lambin, Karola Purgats, Siret Räämet, Maarja Saulep, Viktoria Toding, Kristiina Tullus, Jessika Uleksin.
Poolkaitsjad: Eline Ruth Häberli, Anastasia Ivanova, Egle-Eliise Kurg, Mari Liis Lillemäe, Liselle Palts, Kelly Rosen, Helina Tarkmeel, Jaanika Volkov.
Ründajad: Getter Saar, Lisette Tammik, Kristina Teern, Elisabeth Õispuu.
Eeldatav algkoosseis:
Hooajaeelsed mängud:
29.01. Tallinna FC Flora - JK Tallinna Kalev (ML) 9:0 (Teern 4, Tammik 3, Tullus, Lillemäe)
03.02. Tallinna FC Flora - Saku Sporting (ML) 5:3 (Tammik 2, Saar 2, Räämet)
11.02. Tallinna FC Flora - HPS (FIN) 2:2 (Tammik, Rosen)
22.02. Tallinna FC Flora - Saku Sporting (ML) 3:0 (Purgats 2, Õispuu)
25.02. Riia FS Metta (LAT) - Tallinna FC Flora 0:3 (Tarkmeel, Lillemäe, Räämet)
26.03. Tallinna FC Flora - Saku Sporting 4:2 (Saar 3, Lillemäe)
ML - naiste Meistriliiga; FIN - Soome kõrgliiga, LAT - Läti kõrgliiga; võit; viik; kaotus.
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Pohlak võtab Klavani kandidatuuri tõsiselt: oleme mõlemad Eesti jalgpalli patrioodid
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?