Kasper Elissaar: Tsitaat "Mina otsustan mänge, mina!" võiks jääda ikkagi mängijatele (26)

Vladimir Avilov ei mõista, kuidas ta Artur Valikajevi vastu määruseid rikkus. Foto: Oliver Tsupsman

Pealkirjas öeldud kuulsad sõnad ütles mäletatavasti Joel Lindpere FC Flora pingi suunas, kui oli 2015. aastal karikavõistluste poolfinaalis Kalju eest andnud oma antud matši teise väravasöödu, mis nõmmekatele 2:1 võidu tõi. Tänavu on mitmes Premium liiga mängus asja ära otsustanud aga hoopis kohtunikud.

Kohtunike töö on kindlasti väga keeruline ja mu eesmärk ei ole neile lihtsalt niisama puid alla laduda, kuid tuleb tunnistada, et seni on nad veidi põlenud. Juri Frischeri brigaad lasi reedel läbi täiesti uskumatu kala, kui Artur Valikajev sulaselge sukeldumisega Nõmme Kaljule penalti teenis, mis neil lõpuks Infonetti 3:2 võita aitas.

On täielik müstika, kuidas sellisest olukorrast saab penalti anda. No vaadake!

REKLAAM

Otseselt mängu tulemust mõjutas ka Kristo Külljastineni otsus kolmandas voorus, kui Peeter Klein Sillamäe vastu kolmandal üleminutil omale palli käega ette mängis ning Kaljule ülitähtsa 2:1 värava tõi.

Mis mind kirjutama ajendas, oli aga eelkõige laupäeval Paides toimunu. Ma toon siinkohal välja eelmise aasta maailma parima kohtuniku Mark Clattenburgi sõnad, mis ta lausus Õhtulehele antud intervjuus: "Tehnoloogia areng ja tippjalgpallile pööratav (meedia) tähelepanu on asetanud tippkohtunikud varasemast oluliselt suurema surve alla, mis nõuab ka teistsuguseid oskusi. Hea kohtunik pole tänapäeval inimene, kes oskab õigesti fikseerida, kas penalti oli või mitte, vaid nõutavate oskuste pakett on palju mitmekesisem – mängijate ohjamine, kehakeel, kriitika arvestamine ja vaimne valmistumine on kõik ülimalt vajalikud."

Ja kõigest sellest viimasest jäi Siim Rinkenil tugevalt vajaka. Jah, see penalti, kust probleemid algasid, oli raamatu järgi õige. Vapruse kaitsja Magnus Villota käsi käis hetkeks Tristan Koskori särgi küljes. Jah, Martin Vunk ähvardas kohtuniku maha lüüa ja see tõepoolest on punane kaart, kuid hea kohtunik ei tohiks iialgi lasta mängul käest ära minna.

Mis ajab mängu käest ära? Eelkõige imelikud otsused. Veelgi enam puudulik selgitustöö ja suhtlemine selle juures. Eesti Jalgpalli Liidu kohtunike koolitusjuht Hannes Kaasik rääkis hooaja eel siinsetele tippkohtunikele korraldatud seminarist: "Seminari eesmärk on ühtlustada reeglite tõlgendamist, et meie kohtunikud hoiaksid sarnast liini. Anname selged suunised sarnastele olukordadele, mis eelmisel hooajal kohtunike poolt erinevalt lahendati."

Ühest küljest on jäänud justkui mulje, et taotlus läheb üha enam sinna poole, et kohtunik ei sekkuks iga pisiasja pärast mängu. Ikkagi mehiste meeste mäng, keha võib kergelt anda, iga riivamise pärast pole vaja vilet törtsutada. Teisalt oleme senise viie vooruga näinud, et karistusalas on konkreetselt iga vastasmängija puutumine juba viga ja penalti. Kas see siis ongi see reeglite ühtlustatud tõlgendamine ehk karistusalas ükskõik missugune kontakt on kohe penalti?

Teise nurga alt nägime näiteks teises voorus seda, kuidas on lubatud vastasmängija kaelast haaramine ja kägistamine.

Kui niimoodi mängust mängust vile varieerub ja tõesti antaksegi penalteid valikajevitele ja koskoritele, ongi tulemus see, et emotsionaalsel sportlasel sõidab katus ära ja parimal juhul suudab ta end nii palju talitseda, et kohtunikku vähemalt tõukama ei lähe.

Mark Clattenburg: "Hea kohtunik pole tänapäeval inimene, kes oskab õigesti fikseerida, kas penalti oli või mitte, vaid nõutavate oskuste pakett on palju mitmekesisem – mängijate ohjamine, kehakeel, kriitika arvestamine ja vaimne valmistumine on kõik ülimalt vajalikud." Foto: Brit Maria Tael

Loodan, et nende viimaste intsidentide valguses ei lähe kohtunikud seda teed, et asuvad oma tegevusi õigustama stiilis "aga reeglid ju ütlevad nii", vaid vaadakse olukorrale kainelt ja püütakse ka üheskoos selgeks teha, mida taotletakse. Kui karistusalas on iga puude viga, siis peaks sama kehtima ka mujal väljakul. Samas kui asi oleks nii, siis mis jääks järgi jalgpallist?

Kui oled tippkohtunik, kasvõi Eesti tasemel, pead suutma mängu ohjata. Senise hooaja statistika tõestab, et ka mängijad ei saa päris täpselt aru, mida kohtunikud lubavad ja mida mitte. 25 Premium liiga mänguga oleme näinud ainult ühte, kus ei välkunud kordagi kollane kaart. Kolmel korral on antud 8 kollast ja on olemas ka mängud 9 ja 10 hoiatuskaardiga. Kokku on antud 109 kollast, keskmiselt 4,36 mängu kohta. Lisaks oleme näinud 10 eemaldamist ja 13 penaltit.

Võib-olla EJL-i peakohtunik Uno Tutk saab öelda, et kõik on 100 protsenti õigesti antud, aga sellisel juhul tuleks lihtsalt korra veel klubide ja mängijatega maha istuda ja uuesti üle rääkida, mida võib Premium liigas väljakul teha ja mida mitte. Ja samuti mida võib öelda ja mida mitte. Sest nagu eelmisest hooajast teame, siis "Kuradi pede!" võib kohtunikule täitsa vabalt öelda, võib ka pimedatesse kohtadesse saata. Peaasi, et ei ähvarda ...

Andkem mängude otsustusõigus ikkagi tagasi mängijatele. Nemad on staarid! Paraku nii see juba on, et parim kohtunik on see, keda väljakul tähelegi ei pane, sest vilemehe ülesanne on lihtsalt mängu teenidada ja lasta palluritel esineda nii hästi, kui nad suudavad. Las nad siis otsustavad neid heitluseid Joel Lindpere kombel!

Kommentaarid

REGISTREERITUD (3)
ANONÜÜMNE (23)

Suvaline Jope   •  
(212.107.45.***)
Saage aru - kohtunik on ainult inimene. Mäng on kiire ja sündmused toimuvad sajandike jooksul. Kuna absoluutset "videomälu" kohtunikel ei ole, siis tuleb eksimusi nii või naa sisse. Nii kaua kui videokorduste põhjal otsuseid tegema ei hakata jääbki igasse mängu loteriimoment sisse. Tagantjärgi kaadri kaupa videot sirvides võiks igaüks kohtunik olla.

Mängijad otsustagu mänge mängides mitte kohtunikke ümber rääkides.
realking   •  
(82.131.65.***)
@jope
Point oli paremas kommunikeerimises, mitte kohtunikepoolsetes vigades. Ja reeglite ühtlustamises. Paned teemast mööda veidi.
Suvaline Jope   •  
(212.107.45.***)
Ei pane mööda. Probleemid algavad (kohtunike) vigade tegemisest ja seda ei saa praeguste vahenditega välistada. Me võime siin ühtlustada arusaamisi ja kommunikeerida nii, et vähe pole, kuid juba tehtud viga ei ole võimalik platsil enam ümber hinnata. Kõik võivad HILJEM video põhjal näpuga näidata ja süüdi mõista, kuid see on juba hilja ja tagantjärele tarkus.

Mis puutub kellelegi eeliste andmist, siis lööge Premium liiga ajalugu lahti ja juhtumeid on igasuguseid erinevate klubide kasuks ja kahjuks.

Kokkuvõttes palju kisa ei millestki. Oleks videokordused kasutusel poleks ka probleeme.

EUROOPAST
ETTEVALMISTUS UUEKS HOOAJAKS
PREMIUM LIIGAST
VÄLISMAALT
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
FÄNNITURNIIR 2018

Fänniturniir jõuab suure juubelini. Juba 22. detsembril Kalevi spordihallis!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitas lõppenud hooajal otsepilti kokku üle 80 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK