Kriise koordineeriv Pohlak matšide edasilükkamisest: mängud ei tohi toimuda ebanormaalsetes oludes (21)

Kodune liigahooaeg on alanud väga konarlikult. Aivar Pohlak selgitab, kuidas asjad käivad. Foto. Brit Maria Tael

Kümnest viis ja neistki kaks ülikehvades oludes - niisugune on Premium liiga teise mängudevooru järel peetud kohtumiste  "õnnestumisprotsent". Esiliigades teise vooru enamik mänge siiski toimub, aga need on üle viidud sisetingimustesse. Teravaid küsimusi on seoses mängude toimumisega palju: kuidas edasilükkamisteni jõuti? Miks see otsus mõne mängu puhul tegemata jäi? Miks kõik, kaasa arvatud Premium liiga, ei võiks praegu katuse all mängida?

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak kirjeldas, mil moel toimub mängude toimumise üle otsustamise protsess. Nagu selgub, läks nädalasiseste kohtumiste puhul käiku nii variant, kus esmalt küsiti klubide arvamust, aga ka selline, kus esmase otsuse langetas alaliit ning seejärel võeti seisukoht klubidelt. Miks just nii?

"Kui ilmateade on mängu toimumise osas kriitiline, siis alustame kohe mängu korraldava klubiga suhtlemist ning üldjuhul lepime kokku aja, mil teeme otsuse mängu toimumise või mittetoimumise kohta. Näiteks oli täna (kolmapäeva - K. J. K.) hommikul kell 11.30 koosolek jalgpalliliidu ja Pärnu Vaprusega seoses õhtuse Premium liiga mänguga Vapruse ja Narva Transi vahel. Vahetult enne kohtumist kõnelesime Ilmateenistusega ning saime neilt viimase info ilma kulgemise kohta Pärnus päeva jooksul. Selle info põhjal otsustasime ühiselt mängu ära jätta," selgitas Pohlak.

Otsuseni taheti jõuda enne keskpäeva, sest just siis kavatses Trans asuda Narvast teele Pärnu poole. Kui selle mängu osas oli otsus langetatud, asuti vaagima Kalju ja Flora kohtumise toimumist. Seda tehti Pohlaku sõnul esialgu ilma klubideta, sest ehkki formaalselt oli tegemist Kalju kodumänguga, vastutab selle toimumispaiga ehk Sportland Arena seisukorra eest selle omanik ehk alaliit.

Jookseks, aga pidamist pole: Flora ja Harju mäng kujunes ekstreemseks. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

"Ka selle koosoleku eel hankisime Ilmateenistuselt täpse ilmainfo, mille põhjal otsustasime, et ebanormaalselt suure tuulekülma tõttu ei ole mõistlik mängu pidada. Koosolekule järgnesid konverentskõned klubide ja klubide fännidega, kes samuti toetasid mängu edasilükkamist," kirjeldas Pohlak.

Kahele klubile ei leitud sobivat halli

Seejärel võeti alaliidus teemaks Esiliiga ja Esiliiga B kohtumised. Mõlema puhul otsustati viia mängud üle sisehallidesse, aga seda vaid juhul, kui mängu korraldav klubi on niisuguse variandiga nõus. Esiliigas lükkus edasi kaks kohtumist, sest Viimsi ja FC Tallinn ei soovinud oma kodumängust loobuda. Nii jäid praegu pidamata Viimsi duell Flora U21-ga ja FC Tallinna vastasseis Tabasaluga. Paide U21, FCI Levadia U21 ja Nõmme United tahtsid seevastu mängida, mistõttu nende mängud viidi Paide puhul üle Rapla ning kahe Tallinna klubi puhul Lilleküla jalgpallihalli.

Paide duubel sai oma avamängu pidada lumesajusel kunstmurul, Esiliiga teiseks vooruks kolitakse aga Rapla sisehalli. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Esiliiga B-s oli kaks mängu juba niigi hallis, kolmanda viisime klubi soovil samuti sinna. JK Tammeka U21 võistkonna kodumänguks ei õnnestunud halliaega saada ja Saaremaal ei ole halli," märkis Pohlak. "Sellistes kriisiolukordades võtan tavaliselt protsesside koordineerimisest ka ise tihedalt osa, et kõik oleks konkreetne ja selge ning kõikide osapoolte huvid arvestatud," lisas ta, märkides seejuures, et ilmaprognoose vaadates tuleb kardetavasti mänge edasi lükata ka eeloleval nädalavahetusel.

"Mängud ei tohi toimuda ebanormaalsetes oludes"

Kuid miks ikkagi hangede vahel ja lumesajuga mängitakse? Pohlaku sõnul on tänavu tingimuste osas tegu erandliku hooajaga, kuigi ta möönab, et nii Flora-Harju kui ka Kuressaare-Harju mängu puhul mindi vastuolla enda kehtestatud põhimõtetega.

"Tegelikult on probleeme olnud harva ja enamikel hooaegadel ei ole meil lumega mänge rohkem kui teistes Euroopa riikide liigades. Tõsi, tänavu on selles mõttes olnud tavatult keeruline hooaja algus, kusjuures kahel juhul - FC Flora mängus Harju JK Laagri vastu ja FC Kuressaare kohtumises sama vastasega - on probleem tekkinud vahetult enne mängu või mängu ajal ning me oleme pidanud rikkuma reeglit, et ebanormaalsetes oludes mängu läbi viia ei tohi," nentis Pohlak.

"Rõhutan veel kord - mängud ei tohi toimuda ebanormaalsetes oludes - ja kuigi selliseid olukordi on juhtunud üldiselt harva, siis tänavu on nii kahel korral tõepoolest läinud. Aastaid või õigupoolest isegi aastakümneid tagasi olime jalgpalliliiduna valiku ees, kas hakata arendama klubijalgpalli, luues selleks vajalikud tingimused või keskenduda koondistele ning valik langes esimese variandi kasuks koos mõistmisega, et see saab olema keeruline," sõnas Pohlak.

2018. aastal kohtusid FC Flora ja Viljandi Tulevik liigamängus halliseinte vahel. Foto: Brit Maria Tael

Aga miks mitte hallis?

Pohlaku sõnul ei oleks alaliidul midagi selle vastu, et pidada väga kehva ilma korral kõik mängud sisetingimustes, paraku pole olemasolevad hallid tegelikult selleks sobilikud. Praeguseks kerkinud ja lähiajal kerkivate hallide näol on tema sõnul tegemist treeninghallidega, ehkki ka seal on mõned Premium liiga kohtumised peetud. Näiteks 2018. aastal lükati avavoor talveilma tõttu sootuks edasi ja teise vooru viiest kohtumisest neli toimusid Lilleküla jalgpallihallis.

Seal on aga vaatajatel võimalik mängu jälgida vaid ühelt otsatribüünilt ning küljejoonte kohalt kaardub halli katus väljaku kohale, mis tähendab, et pall satub tihti lakke. Pohlaku sõnul vajaks Eesti hädasti vähemalt ühte UEFA nõuetele vastavat halli ja selle rajamine on treeninghallide valmimise järel ka üks alaliidu prioriteete.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

kesa   •  
(82.131.95.***)
Püha müristus. Selle asemel, et mõned nädalad mõistlikumalt hooaega kokku tõmmata, plaanitakse nüüd Premmile ja esiliigadele ühtset sisemegakirikut ehitada, kus siis märtsis ja detsembris kõik-see-klubid ühiselt liigavuti jadapalvusi korraldada.
Vbl ehitaks siis juba A.Le Coq Arena megasisehalliks, niikuinii lubatakse sinna aasta-aastalt üha hiljem mängima
rallikas   •  
(146.255.180.***)
"Rõhutan veel kord - mängud ei tohi toimuda ebanormaalsetes oludes - ja kuigi selliseid olukordi on juhtunud üldiselt harva, siis tänavu on nii kahel korral tõepoolest läinud. Aastaid või õigupoolest isegi aastakümneid tagasi olime jalgpalliliiduna valiku ees, kas hakata arendama klubijalgpalli, luues selleks vajalikud tingimused või keskenduda koondistele ning valik langes esimese variandi kasuks koos mõistmisega, et see saab olema keeruline," sõnas Pohlak.

Mis jura sa ajad? Sa oled ise öelnud, et liigajalgpall hakkab sellepärast märtsis, et märtsikuiseks koondiseaknaks oleks koondisemängijatel võistluskoormus all. Sa oled hetkel täiega vastuolus oma sõnadega. Premium Liiga varane algus on selgelt koondiste jaoks, mitte klubidele.
Svenpoiss   •  
(91.129.96.***)
Kurat see Aivar pole ikka normaalne mees. Oli valida, kas arendada klubivutti või koondist ja valik esimese kasuks. Mis areng see siis on? Mängime kõik aasta läbi sportlandil ning siis hirmsasti areneme klubide ja koondise näol?
On aeg oma soojalt koha lahkuda ja lasta asjalikel inimestel lõpuks tööd teha. Kogu see praegune situatsioon viib selle viimase jalkafännigi minema.
ilikemuru   •  
(183.177.122.***)
SN küsi klubidelt, et paljud neist Premmi, Esiliiga ja Esiliiga B klubidest pooldavad praegust liiga alustamis aega ja kui paljud on selle vastu!

Pakun, et 90%+ klubidest pooldaks mõned mängud lühemat hooaega ja veits hiljem alustamist!
Küllap see praegune olukord/süsteem on ikka Aivari "monoloog"
Aivar teab ja Aivar teeb!
Neth   •  
(194.204.4.***)
kesa, multifunktsionaalne sisestaadion on (vähemalt paberil) väga hea mõte - tarbiks isegi kohalikku vutti suuremas ulatuses, kui saaks seda talvel, pimedal ajal, soojalt sisetingimustes teha. Südasuvel on konkurents erinevate tegevuste vahel suur ja see tõenäoliselt jätab oma jälje ka publikunumbrile. Küsimus on majanduslikus pooles ja selles, et mis rakendust see staadion teiste (eelkõige muud spordialad) tegevuste arvelt leiaks.

Probleem ei ole kalendris, probleem on (välis-)tingimustes.
ilikemuru   •  
(183.177.122.***)
Miks ei tehtud kohe seda, et Lilleküla jalgpallihall oleks vastavuses kõigi nõuetega? Meil niigi plekki vähe ja 2 in 1 oleks kokkuhoid! Suur juht oleks seda ju pidanud ettenägema!
kesa   •  
(82.131.95.***)
Neth, sellisel juhul peaksid sellised staadionid olema igas linnas, Tallinnas mitu., et jaguks igale klubile. Ma olen külastanud liigamängu murustaadionil, kus katus oli peale tõmmatud. Hoolimata kaasaelavale 48000 pealtvaatajale, mõlema klubi ultrate hingestatud pingutusele, absoluutselt ebameeldiv atmosfäär, eriti häiris siseruumi kõla jne. Koduklubi ultratega mängujärgselt õlle taga vesteldes, olid nad väga pettunud uuest staadionist võrreldes oma vana, avatud staadioniga.
Andres.   •  
(46.131.40.***)
To ilikemuru

Adekvaatse pildi/üldistuse saaks klubijuhtide arvamusest ilmselt vaid anonüümsuse tagades. Kahjuks neid kes avalikult julgeb arvamust avaldada on vähe ja ma isegi mingil määral mõistan seda.

Olukorda ilmestab hästi ka meie jalgpallijuhtide viimased valusad reageeringud avalikus ruumis. Suletud keskkonnas oleks need mõttevahetused veel tulisemad. Kui sul on tegu, et oma klubi veepeal hoida või oled lihtsalt veendunud, et siin ei muutu midagi, siis sa ei hakka ka tuuleveskitega võitlema.

Julged klubi poolt midagi avalikult kalendri osas öelda, kasvõi mängujärgses kommentaaris, siis võid kindel olla, et liidust võetakse ühendust. Saad mingi emotsionaalse tiraadi osaliseks ning pead hakkama tõestama, et armastad ikka jalgpalli. Lihtsam on ära kannatada.
Neth   •  
(194.204.4.***)
Oleks väga tore, kui selline staadion igas linnas oleks, kuid eks seda kõike tuleb majanduslikust aspektist hinnata (sh kasutus väljaspool jalgpalli). Sinu toodud näite puhul tuleb arvestada meie olusid - alternatiiv on ju see sama lumejalgpall või siis lühem hooaeg. Ehk siis kui on valida halva kõlaga sisestaadioni ja tänase vahel, siis ise valiks esimese.

Endine Saku Suurhall paistab üsna amortiseerunud seisus olevat, varasema haldaja majanduslike probleemide järgi saab hinnata, et ega sellel hallil kõige paremini pole viimasel ajal läinud. Ei tea, mis plaanid sellega edasiseks on, kuid võib-olla on hetkel perspektiivi Tallinna/Harjumaa "turul" uue staadioni jaoks, kus siis saaks ka jalgpalli iseärasustega arvestada, enne kui vana Suurhalli kaasajastamine ette võetakse. Kui õnnestuks selline liikuvate tribüünidega staadion rajada, kus jalgpalli ajal oleks nt ~1500-2000 kohta tribüünil ja kui väljak oleks nö korvpalli (vm väiksem) mõõtmetes, mahuks 5000-6000 inimest, siis võiks äkki asjal paberil justkui jumet olla.
atleticomadrid   •  
(194.204.3.***)
MISMÕTTES ON TEGU ERANDLIKU ILMAGA???
Miinuskraadid ja lumi ei ole märtsis erandlik, vaid reegel!
sanderk   •  
(46.131.43.***)
"Sellistes kriisiolukordades võtan tavaliselt protsesside koordineerimisest ka ise tihedalt osa, et kõik oleks konkreetne ja selge ning kõikide osapoolte huvid arvestatud,"

Selmet luua kõigile kohaldatav õiglane reeglistik otsustab valgustatud monarh ise audientsile tulevate, jalgu suudlevate alamate saatuse üle.
tpx   •  
(213.180.19.***)
täielik mikromanageerimne :|
Dos Santos   •  
(88.196.157.***)
Kõige lihtsam variant, kuidas asja paranada
- Peame hakkame mõtlema globaalselt
- Miks me ei võiks järgida sama graafikut nagu on Inglismaal, Hispaanias, Itaalias, Prantsusmaal jne.
- Enne suve lõpevad mängud ära, hooaeg lõppeb, jalgpallurid lähevad puhkusele, tulevad tagasi, kes läheb testima
- Aga praegu teistel klubidel on hooaeg kuskil keskel, meie vennad alles alustavad vormi saamist, alustavad täiesti 0st
- Siis kui keegi läheb testimisele (kui teised puhkavad) siis see testitav mingi hetk "jookseb kokku" kuna tal pole aega ka taastuda.
- Su vorm võib olla hea, aga areng seisab ja üritad oma harjumused ümber muuta teiste jalka riikide jaoks versus see kui ma muudakski nagu on igalpool maailmas
- Ma võin vabalt selle Presidendi koha endale võtta ja hakkaks asjad liikuma
Mõtiskleja   •  
(82.131.125.***)
"... kusjuures kahel juhul - FC Flora mängus Harju JK Laagri vastu ja FC Kuressaare kohtumises sama vastasega - on probleem tekkinud vahetult enne mängu või mängu ajal..."

Minu arust Toomas Vara luges juba päevad varem ette, mis ilma lubab mängudeks. Mis mõttes tekkis probleem mängu ajal? Samamoodi nägi ju Paide pikalt ette, et karikat ei saa kodus mängida. Selline tunne, nagu Pohlaku ilmateade on 10 kraadi sooja ja päikest lubanud iga päev.
dud66   •  
(146.255.183.***)
To: Mõtiskleja

FC Kuressaare mängu ajaks andis ilmateenistus tormihoiatuse - tuul puhanguti 22ms ning seda juba eelmisel päeval aga EJL-i jaoks on see OK ilm millega mängida
stranglers   •  
(88.196.252.***)
Tahaks sellist pealkirja:
Kriise tekitav Pohlak: astun tagasi!
A. Polõnski   •  
(85.253.210.***)
Greta ilmselt lubas vestile, et enam talvesid ei tule.
El Chapo   •  
(193.40.136.***)
Eino see pohlak on diktaator ja üks inimene et tohiks olla nii kaua positsioonil. Mitmed aastad juba sama jama aga ega tema sellest aru ei saa kahju
Urmas Meisner   •  
(90.191.2.***)
Eelmise aasta märtsimängud toimusid suhteliselt heades tingimustes. Vaadake protokollidest mänguolusid ja ka mängud ise on järelevaadatavad.
Andres.   •  
(46.131.40.***)
Ärme unusta, et meil panevad samas rütmis ka EL ja ELB klubid, kellel tihtipeale veelgi ahtam lugu taustajõudega. + Mitmel puhul päästab meil päeva Sportland Arenale kolimine, ent kui tõmbaks kalendri veidi rohkem kokku, siis on lootust, et jääb seda mängude vahetamise pulli ka vähemaks.

Kiidaks klubijuhte ja eilset Delfi artiklit. Positiivne üllatus lausa. Tuleb ka avalikult välja, et üksmeel pole nõnda ühte midagi ja ehk on ka väike lootus kalendrimuutuseks.

https://sport.delfi.ee/artikkel/120155148/premium-liigast-sai-pilkeobjekt-klubide-tegevjuhid-nii-jatkuda-ei-saa
paroolon12345678L.   •  
(46.131.34.***)
Tähelepanu!

Kasutaja Kennet Jädal, ei ole tegelik Kennet Jädal, vaid ilmselgelt mingite vaimsete probleemidega inimene, kes kasutab tema nime. Palun ärge tehke välja.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
FINAALTURNIIR!
Ennusta sõpradega EM-i ja sõida Saksamaale mängule! Soccernet.ee avas finaalturniirile pühendatud keskkonna
Kellel EM-il silma peal hoida?
EM2024
Kellel EM-il silma peal hoida? (0)
 
Kes on EM-i suurimad staarid?
EM2024
Kes on EM-i suurimad staarid? (0)
OTSEPILT
OTSEPILT: Esiliiga B punane latern võõrustab karikamängus III liiga klubi  (1:0!)
MITMESUGUST
INTERVJUU
Koondise värske abitreener Indermitte: eestlased oskavad jalkat mängida küll, hambad ristis kannatamine ei vii kuhugi
BALTI TURNIIRI VÕIT
F-ALAGRUPP
EM-i lävel | F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
E-ALAGRUPP
EM-i lävel | E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Eufooria või olemegi kolme päevaga päästetud?
HÄBERLI KÄEKÄIGUST
SUURTURNIIRI OOTUSES
RISTNURK
Lõbus video: homme algab EM!
SKOOR!
Lõbus video: homme algab EM! (0)
 
Itaalia fännid on EM-finaalturniiriks valmis!
TRIBÜÜNIL TOIMUB
Itaalia fännid on EM-finaalturniiriks valmis! (0)
 
Florast sirgus Euroopa meister!
JALGPALLIFAKTID
Florast sirgus Euroopa meister! (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
16
12
3
1
37:6
39
2.
Tallinna FC Flora
16
9
4
3
30:19
31
3.
Nõmme Kalju FC
14
8
4
2
29:16
28
4.
Paide Linnameeskond
16
8
1
7
21:17
25
5.
Tartu JK Tammeka
14
4
4
6
18:17
16
6.
JK Tallinna Kalev
16
4
4
8
18:29
16
7.
JK Narva Trans
14
4
3
7
18:32
15
8.
Pärnu JK Vaprus
14
3
4
7
14:23
13
9.
FC Kuressaare
14
3
4
7
18:30
13
10.
FC Nõmme United
14
2
3
9
9:23
9
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
39
Tallinna FC Flora
31
Nõmme Kalju FC
28
Paide Linnameeskond
25
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
JK Narva Trans
15
Pärnu JK Vaprus
13
FC Kuressaare
13
FC Nõmme United
9
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!