Kristjan Jaak Kangur | Vassiljev pingutab kõvasti, et pääseda tõmoštšukkide nimekirja (12)

Konstantin Vassiljev ja Anatoli Tõmoštšuk. Kaks kaptenit ja oma riigi uhkust. Ent nüüd ... Fotod: Brit Maria Tael / Scanpix / Imago Sportfotodienst

"Kui Ukraina suudaks võita ..."

"Kui Venemaa võidab ..."

Konstantin Vassiljevi sõjateemaline keerutamine Õhtulehe taskuhäälingus "Kolmas poolaeg" ei ole ju iseenesest midagi uut. Samamoodi on ta konkreetsetest vastustest kõrvale põigelnud kõigis varasemates usutlustes, kus temalt on oodatud sel teemal selgesõnalisi seisukohavõtte.

Näib, et selgesõnalisus ongi nimelt see, mida Vassiljev on Venemaa algatatud sõjast rääkides püüdnud enim vältida. Ning see peab olema teadlik valik. Pole võimalik, et mees, kellelt on aastate jooksul küsitud paljude nii jalgpalliliste kui ka jalgpalliväliste asjade kohta ning kes on ka vastanud läbimõeldud mõttekäikudega mis tahes teemadel, ei suuda nüüd äkitselt mõista küsimuste sisu ega anda üheseid vastuseid.

Mõnes teises olukorras võiks ju äkki isegi argumenteerida, et Vassiljev näitab hoopis kindlameelsust – ta ei ütle seda, mida kõik talt ootavad, vaid seda, mida mõtleb ja kuidas maailma näeb. Põhimõtteliselt võib selle vaatenurgaga ka nõustuda. Ent sel juhul on veel selgem, et Vassiljevi ja valdava osa ühiskonna – ning jalgpallikogukonna – vaated elule ja inimlikkusele lähevad kardinaalselt lahku.

Oodata rahu neilt, kes tapaksid võimalusel viimase kui ühe Politkovskaja, Litvinenko ja Navalnõi? Neilt, kes peksavad oma rahvast kumminuiaga ainuüksi julguse eest avalikult häält teha? Neilt, kes saadavad omasid tuhandete kaupa kahurilihana sõtta surema? Või jätavad nad Moskva kontserdisaalis küüniliselt terroristide automaaditoru ette, sest nii on režiimile kasulikum?

Niimoodi päriselt mõelda võib vaid äärmiselt rumal või äärmiselt naiivne inimene. Vassiljevit pole põhjust kahtlustada kummaski. Idealism on teoorias ilus, aga rääkida putinistliku režiimi järjepidevate kuritegude kontekstis mingi abstraktse "võib-olla-rahu" saabumisest on reaalsuses täpselt sama naiivne kui minna Narvas üle silla sõitvat tanki peatama, käes kimbuke sinililli.

Ülemaailmset rahu soovivad ju tegelikult kõik, kel süda sees. Ometigi peaks olema võimalik öelda selle kõrval välja ka lause, et sõja peab võitma headuse pool. See on asi, mida saab teha ilma enda rahvust, emakeelt või lähisugulaste sünnimaad maha salgamata. Vassiljev on sellegipoolest valinud vastupidise tee.

Väärtustekeskne? Aga milliste väärtuste?

Eesti Jalgpalli Liit on eeskätt presidendi Aivar Pohlaku isikus aastaid rõhutanud väärtuspõhisust. Sellest räägitakse pidevalt mitte ainult koondise, vaid kogu Eesti jalgpalli kontekstis. Meenutagem kas või kunagist "solaariumipäevitusega primitiivide" teemalist sõnasõda, mille käigus Pohlak ütles sõna-sõnalt järgnevat: "Ja ma tahan, et Eesti jalgpallur oleks väärtuste ja ülesande keskne inimene."

Millised väärtused moodustavad tegelikult Vassiljevi inimliku keskme? Miks peab olukorras, kus terroristliku režiimi pealetung on kestnud juba üle kahe ja Ukraina rahva hävitamine õigupoolest juba üle kümne aasta, üleüldse veel kellelegi selgitama, et kui kurjus selle sõja võidab, kukub peagi kokku ka meie ideaalsena näiv maailm, kus kõik on sõbrad? Või seda, et eestlased pole unustanud ega unusta loodetavasti iial, kui valus ja verine selle režiimi "rahu" tegelikkuses välja näeb?

Foto: Oliver Tsupsman

Eesti – või mis tahes muu koondise – kapteni rolli ei tasu üle müstifitseerida ning õigupoolest ei olegi küsimus ju kapteniks olemises. Küsimus on selles, kas Vassiljevi väärtushinnangutega inimene sobib üleüldse Eestit esindama. Jah, mänguliselt on ta seda aastate jooksul teinud vähimagi järeleandmiseta ja eeskujulikult, kuid koondis sümboliseerib siiski palju enamat kui vaid väljakul riigi värvide kandmist.

Eesti võistkonnad mängivad juba aastaid särkides, millel on meie rahvuseeposest tuletatud sümboolika. Sealtsamast on pärit nii meeste koondise üks hüüdnimesid kui ka maskott. Eestluse vaimu on rõhutatult kandnud juba aastaid ka Vassiljevi igapäevane tööandja Flora. Ning reaalses maailmas, kus praegu elame, ei väljendu eestlus mitte niivõrd rahvuslikes juurtes, vaid eeskätt mõtteviisis ja väärtushinnangutes.

Meenutame korra veel, et sõja puhkemise järel Venemaa klubides mängimist jätkanud jalgpallureid on mitmes riigis koondisest välja arvatud. Rääkimata kunagisest Ukraina koondise kaptenist, kangelasest ja rekordinternatsionaalist Anatoli Tõmoštšukist, kelle nimi, tiitlid ja saavutused lihtsalt kõigist nimekirjadest kustutati, sest ta keeldus ka pärast Venemaa sissetungi loobumast tulusast treeneritööst Peterburis. Kui tahame rääkida väärtuspõhisusest, ei ole Vassiljevi väljaütlemised kõigi selliste tõmoštšukkide omast olemuslikult kuigivõrd erinevad.

Aitab kokkusaamistest ja rääkimistest

Probleemi lahendada soovides ei tohiks alaliit päris kindlasti veeretada otsustamise kohustust välismaalasest peatreeneri kaela, laiutades seejärel tõdemuse "eeskätt on oluline siiski mänguline printsiip ja peatreener teeb oma valikud ise" saatel käsi. Mõneti kehtib sama värskete lubaduste kohta Vassiljeviga kokku saada ja teemat arutada. Arutatud sai ju juba eelmisel aastal, mis sellest tolku oli?

Ehk ongi probleemi üks oluline tahk selles, et mullu Karpini-foto järel puhkenud pahameeletorm ei saanud loogilist jätku? Avalikkus oli esialgu väga hukkamõistev, aga lõpuks jätkas Vassiljev endistviisi nii Flora kui ka koondise eest mängimist. Koondisemängudel kadus fännitribüünilt küll "Kostja, ole x-korda tänatud" plagu, ent korraks kõlanud üleskutsest Vassiljevi iga pallipuude välja vilistada õieti asja ei saanudki. Vahest on just see kõik põhjus, miks toimunu taust, tõsidus ja sisu ei ole Vassiljevile ega tema mõttekaaslastele siiani kohale jõudnud?

Nüüd on olemas võimalus toonaste vigade paranduseks. Vassiljevilt ega ka kelleltki teiselt pole mõtet praegu ega edaspidi nõuda oma meelsuse tõestamist – vabal maal on igaühel õigus omada mis tahes arvamust, see eristabki meid õnneks idapiiri tagusest hirmuühiskonnast. Lisaks saavad maailmavaade ja väärtused tulla vaid hingest-südamest, allkirjaga kinnitamine ei lisa nende tõsiseltvõetavusele vähimatki kaalu.

Ent kuidas seesugusele arvamusele reageerida, on juba teine asi. Nii nagu fännid saavad Vassiljevi sõnadele vastata "Kostja huiloo" lauldes (näide laupäevaselt Premium liiga mängult), on ka EJL-i võimuses tema vaadetele ja väärtushinnangutele omapoolne hinnang anda. Antud juhul tähendaks see Vassiljevi kõrvalejätmist koondise tegemistest. Seda muidugi juhul, kui paljukiidetud inimlikke väärtusi soovitakse hoida au sees ka päriselt, mitte ainult sõnades. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Mõtiskleja   •  
(90.190.113.***)
Taaskord suurepärane üllitis. Aitäh Kirstjan.
Anastasia Lätt   •  
(91.129.108.***)
"Idealism on teoorias ilus, aga rääkida putinistliku režiimi järjepidevate kuritegude kontekstis mingi abstraktse "võib-olla-rahu" saabumisest on reaalsuses täpselt sama naiivne kui minna Narvas üle silla sõitvat tanki peatama, käes kimbuke sinililli." 👏🎯
Jonesy Kane   •  
(217.140.207.***)
Respekt Kristjan🙏🏻 ainuke munadega ajakirjanik.
tpx   •  
(90.190.***)
ja nyyd ka otsa artikkel 1+M rahade kantimisest
ROOTSI KUNN   •  
(90.191.150.***)
Väga hästi kirjutatud, tubli Kristjan Jaak. Vassiljevilt pole enam vaja mingeid selgitusi ega lubadusi me teame niigi mida ta mõtleb. EJL peab käituma otsustavalt seal on nüüd kaks uut liiget Indrek Schwede ja Ragnar Klavan ,kes kindlasti ma tean on põhimõttekindlad inimesed. Ja rohkem kodanikujulgust tahaks soovida ka Flora fännidele niisama moe pärast ei ole mõtet ennast ,,ultrateks,, nimetada.
Karvik   •  
(87.119.18.***)
Hästi Kristjan
Vot ma praegu meelega tahaks homset saadet Kristjaniga kus vastas ott ja kasper.
Kasper Ja ott leiaks vast vabandusi ja “arvamusi”.
INCE   •  
(91.129.102.***)
Ajakirjandus, meedia, rääkimata kõikvõimalikest mudimisest on võimas relv. Lased sõna lendu, nagu linnu, kinni enam ei püüa. Huvitav, et Vassiljevi vene sisu alles nüüd meie rahvuskoondise fännidele kohale jõudis ? Kunagi Tarmo Rüütli, ütles Vassiljevi kohta, et tal sees mootor nagu 1,4 l Suzuki. Tegelikult oli ka siis Vassiljevil sees ikka seesama nõukogude 1,4 liitrine Lada ja pole kuulnud , et oleks vahepale leiutatud täielik varuosade tehnoloogia, kus inimese süda, hing ja meelsus välja vahetatakse. Hetkel tundub, et meie progressiivne meedia on otsustanud seda teha ja Vassiljevist välja kangutada seda, mida sealt mitte kunagi tulema ei hakka ja kui isegi üle huulte tuleb vabandus, siis sisimas jääb ta ikka prostoi russki pareniks, kellel on olnud privileeg kanda rahvuskoondise särki, isegi kaptenipaela, olla lõimumise kaanestaariks, anda lugematuid intervjuusid neile samadele ajakirjanikele, kes nüüd proovivad meest "ümber kasvatada". Kui surfata tagasi aastasse 2007 (kui pealinna kesklinn segamini peksti), üsna huvitavad nimed käivad läbi nimekirjadest, kes politsei poolt kinni peeti. Kui vaadata sama aasta märtsis Lillekülas toimunud Eesti-Venemaa mängu koosseise, võib näha märke ... Kokkuvõteks, leian, et Kostja aeg koondises on läbi. Ja mitte sellepärast, et ta on venelane või venemeelne või keeldub võtmast seisukohti, mida talle ürittaakse peale suruda, vaid tema sportlik aeg on saanud läbi. Ta on toonud Eestile palju kuulsust ja säravaid hetki, mille peal paljud on saanud liugu lasta või särada, aga sellele etapile võiks nüüd jone alla tõmmata. Usun, et liidul on niipalju vahendeid eelarves olemas, et poest paar jalgratast ACA-le valis tuua ja lisaks Kostjale teha üks korralikum ja põhjalikum põlvkonanvahetus, kui kosmeetiliselt nikerdada. Head kriisi ei maksa raisku lasta !
mortan   •  
(87.119.186.***)
Hästi kirjutatud, Kangur!
stranglers   •  
(80.235.34.***)
Super artikkel, aitäh!
Kebab   •  
(91.129.109.***)
Kirjatükk on hea, aga sellest ei ole mingit kasu. Pohlak laseb kõigi peale suure kaarega ja kõik jätkub vanaviisi. Järgmistel valimistel hääletatakse ta ühehäälselt jälle juhiks. Oeh.
Steve Kullus   •  
(146.255.182.***)
Sööda hunti palju tahad, ikka vaatab metsa poole.
Karvik   •  
(87.119.182.***)

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EM-FINAALTURNIIR
Memo | Mida Portugali suured tähed ei suutnud, selle tegid noored mehed ära paari minutiga
PREMIUM LIIGA
Saladuslik Stojkovic: oodata on suuri otsuseid! Ja väga kiiresti  (Villlota: meie tahtsime rohkem)
EESTI KLUBIDE EUROLOOS
PREMIUM LIIGA
EM-FINAALTURNIIR
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
KUHU EDASI?
Üleminekukeerisesse sattunud David: ma ei taha sellest midagi teada, tahan lihtsalt jalgpalli mängida
UURIME TÕDE
ALUSTAS UUS VIDEOSAADE
VIDEO | Uus lõbus viktoriinisaade! Kas Sappinen teeb Jürgensoni söötudest kübaratriki?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
17
13
3
1
39:7
42
2.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
3.
Tallinna FC Flora
17
9
5
3
30:19
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
15
5
3
7
22:33
18
6.
Tartu JK Tammeka
15
4
4
7
19:19
16
7.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
8.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
9.
FC Kuressaare
15
3
5
7
19:31
14
10.
FC Nõmme United
15
2
4
9
10:24
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
42
Nõmme Kalju FC
32
Tallinna FC Flora
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Kuressaare
14
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!