Luup peale | Kaotus küll, aga tahtejõuline üldpilt annab noortele Sinisärkidele lootust (galerii!) (4)

Noored ja vanad Sinisärgid tunnistasid vihmases Paphoses rootslaste nappi paremust. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti koondis lõpetas Küprosel peetud treeninglaagri maavõistlusega Rootsi vastu. Sealse kõrgliiga ässadel suudeti tugeva vihmasaju kiuste küll reeglina päitseid peas hoida, ent lõpuvile kõlades seisis paraku tablool ikkagi Rootsi 2:1 eduseis.

Eesti alustas mängu isukalt, kuid esimesena pääses väravat ohustama Rootsi. Samuel Dahl söötis palli vasakult äärelt trahvikasti joone juurde, ent Anton Saletros kõmmutas üle värava. Kohe järgmisel rünnakul oli Taha Ali paremal äärel teravust loomas, kuid Kevor Palumets sai värava ees jala vahele.

Esimese veerandtunni vältel oligi peamiseks pahandusemeistriks just Ali, kes ikka ja jälle mõne toetava jõu abil Nikita Mihhailovit sõlme proovis keerata. Liiga ohtlikuks olukorrad aga ei kujunenud, sest Eesti kaitseblokk oli värava ees valmis.

Palli hoidmise ja võimaluste loomisega tegelenud Rootsi muutus ühtäkki aga oma karistusala lähistel liialt julgeks. 19. minutil panid Sergei Zenjov, Konstantin Vassiljev ja Ramol Sillamaa püsti korraliku surve, mille tulemusena eksis Sebastian Nanasi oma karistusala joonel lihtsa sööduga.

Debütant Palumets oli aga hagijana olukorras jaol, lõikas palli vahelt ja naelutas selle mängleva kergusega täpselt vasaku posti kõrvale – Eesti 1:0 juhtima!

Mida minut edasi, seda rohkem hakkas pahandust tekitama läbivettinud väljak. Vihmasadu ei näidanud samuti katkemise märke. Veidi enne pooltunni täitumist tõotas see Eestile kätte maksta, sest Andreas Vaheri normaaltingimustes igati korralik ja tugev tagasisööt jäi märja platsi külge lihtsalt kinni. Ali mängis end küll Karl Andre Vallnerist mööda, ent õnneks saabus siis tema teele Nikita Baranov, kes olukorra kontrolli alla haaras.

30. minutil jõudis Rootsi aga ikkagi viigini. Nagu ka mängu avavärav, sündis seegi pealtnäha lihtsast kaitseeksimusest. Ali konksutas paremal äärel end Mihhailovist mööda ja läkitas palli värava ette, kus Baranov jäi klaarimisel hätta. Kaaslase eksimuseks polnud valmis ka Marco Lukka ning kahepeale puterdasid Eesti keskkaitsjad palli Rootsi ründajale ette. Nanasi ei vääratanud ja viigistas mänguseisu – 1:1.

Napilt paar minutit hiljem oli Baranov taas väljakuga hädas. Näoga oma värava suunas palli kontrollides vääratas ta tagasisöödul ning Isaac Khiese Thelin lõikas söödu vahelt. Siiski ei tulnud keeruliste oludega toime ka Malmö FF-i ründeäss, kes koperdas palli otsa ning minetas sellega olukorra.

Eesti proovis teise poolaja alguses taas oma mängu peale suruda, kuid tasapisi läks kontroll ikkagi Rootsile üle. Kolmveerandtunni esimene väga ohtlik šanss avanes aga eestlastel: Robi Saarma nurgalöök leidis karistusalast üles Palumetsa peanupu ning poolkaitsja pealöök oli korralik, aga Oliver Dovin koukis palli hiilgava pantrihüppega ülanurgast välja.

Paraku kehtis taas vana jalgpallitõde: kui ise ei löö, lüüakse sulle. Järgmisel rünnakul tuli Rootsi vastu ning Isaac Khiese Thelin realiseeris Taha Ali söödu väravaesiselt ühe puutega kindlalt vasakusse nurka – Rootsi 2:1 juhtima.

Mäng jätkus pigem Rootsi kontrolli all, Eesti trumbiks kujunesid aeg-ajalt tekkinud standardolukorrad. Umbes veerand tundi enne normaalaja lõppu sai Eesti küll ka teist korda palli väravasse, kui Ken Kallaste suunas õrnalt peaga Mihkel Ainsalu püstsöötu, kuid Küprose kohtunik fikseeris Eesti kaptenile olukorrast vea.

Rootsi kontrolli all kulgenud teine poolaeg pealtvaatajaile rohkem väravaid ei pakkunud. Lõpuvile kõlades seisis tablool Rootsi 2:1 eduseis. Numbrite taga peitus aga õnneks mõlema meeskonna hingestatud esitus.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Tahtejõuline üldpilt tekitab rohkem rõõmu, kui kaotus kurbust

Ehkki sisult B- või isegi C-koondis, on Rootsi mängijate nimede taga olevad klubilised kuuluvused muljetavaldavad. Algkoosseisu 11 mehest 10 mängivad kodumaises kõrgliigas ja täidavad seal enesestmõistetavalt kandvaid rolle. Üks mees – Armin Gigovic – oli kampa võetud ka Taani kõrgliigast.

Rootsi algkoosseisu ründekolmik koosnes eranditult Malmö FF-iga lõppenud hooajal Rootsi meistriks tulnud meestest. Allsvenskani kvaliteeti oli näha: liigutused olid kerged ja voolavad. Aga see ei löönud meie mehi verest välja, vaid vastati samaga.

Sinisärgid ilmutasid platsil üht olulist nähtust, mida on meie kaliibriga koondisel hädasti vaja – selleks on kartmatus. Ka meie väravaautor Kevor Palumets nentis pärast mängu, et platsil pole enam vahet, mis klubis keegi mängib – väljakul ollakse ju mees mehe vastu.

Eesti ei peljanud palli hoida, sellega isukalt kõrgemale liikuda ja Rootsi tulevikutähti aeg-ajalt ka füüsiliselt mõjutada. Meeskondlik esitus oli viisakas ja lootustandev. Kooslus noortest ja kogenud mängijatest toimis tegelikult hästi – üksteisemõistmine oli väga heal tasemel.

2. Palumetsa start

Mullu U21 koondise kaptenipaela kandnud Kevor Palumetsal kulus A-koondise väravasaldo avamiseks vaid 19 minutit! Möödunud aastal pikalt tervisega kimpus olnud keskväljamees näitas, et sisu ja mängunälga on tal küll ja veel.

Ühtlasi kordas 21-aastane Palumets saavutust, mis pärit aastast 2003 – ta lõi debüütmängus värava! Viimati sai samaga hakkama Jaanus Sirel, kes skooris 21 aastat tagasi 1:5 kaotusmängus Leedu vastu. Sireli jaoks jäi too mäng koondisekarjääri ainsaks, kuid Palumets kinnitas tänase esitusega vaid üha tugevamalt oma kohta märtsikuises koondisenimekirjas.

Zulte Waregemi poolkaitsja näitas üliveenvalt, et just tema on üks neist, kelle peatreener Häberli mängu eel kvaliteedikinnitajaks tituleeris. Seejuures ei piirdunud korralik mäng vaid väravaga – esitus kui tervik oli võitluslik ja hingestatud.

Pärast mängu oli debütant küll mõistetavalt pettunud meeleolus, sest tuldi ikkagi võitma. Aga positiivset on tal Küproselt kaasa võtta küll ja veel.

3. Esimesed 45 minutit tundus, et mängust ei saagi asja

Küprosel veedetud nädala eesmärk oli noorte mängijate koondisekeskkonna jaoks ette valmistamine. Lõpliku pildi nende füüsilisest ja vaimsest sobivusest pidanuks ette andma laagri lõppvaatus ehk maavõistlus Rootsiga.

Kui mängueelsel kolmel tunnil kostitas ilmataat Paphost kergete vihmasabinatega, siis vaid mõni minut pärast avavilet asus maad võtma korralik paduvihm, mis vaibus alles avapoolaja lõpus. Väljak vettis aga läbi ning seega oli vutimeeste elu pehmelt öeldes raskendatud.

Väljaku seisukord oli sedavõrd nadi, et nii Eesti peatreener Thomas Häberli kui ka rootslased vestlesid avapoolaja keskel kohtunikega, et paluda mäng mõneks minutiks seisma panna. Oli selge, et ujulaks kehastunud Stelios Kyriakidese staadion ei olnud kuigi mõistlik koht, kus mängijate võimetest aimu saada. Kohtunikud soovi aga ei täitnud ning mäng jätkus.

Teisel poolajal enam õnneks vihma ei sadanud ning väljak muutus mängijate jaoks märksa meeldivamaks kohaks. See rõõmustas arusaadavalt ka treenereid, kes said lõpuks oma hoolealuste tõelistest võimetest veidi rohkem aimu.

4. Õnnestunud laager

Hea üksteisemõistmine andis aimu nädala jooksul tehtud kõvast tööst. Kaotus kaotuseks – seda tuleb jalgpallis ikka ette. Ja Rootsi ei ole Eesti jaoks vastane, kellele oleks häbi kaotada. Eriti võitlusliku mängu järel.

Noorte ja kogenud mängijate omavaheline koostöö sujus täpselt nii nagu vaja – kogenumad tegid vajadusel häält, nooremad rabelesid kõvasti tahtejõu pealt. Kokku käis Eesti koondise eest platsil seitse debütanti – Kristo Hussar, Andreas Vaher, Nikita Mihhailov, Kevor Palumets, Ramol Sillamaa, Oskar Hõim ja Robert Veering –, kes hoolimata vähesest kogemusest said eranditult väärikalt hakkama. Ehkki märtsikuiseks koondiseaknaks on siit keeruline suuri järeldusi teha, tundub Eesti jalgpalli tulevikus midagi ikka hästi ka olevat.