Luup peale | Kogemused letti löönud Tulevik vaigistas Kalevi lootuse (galerii!) (0)

Tulevik kasutas oma võimalused Kalevi vastu ära. Foto: Oliver Tsupsman

Kahe nullimeeskonna ehk Tallinna Kalevi ja Viljandi Tuleviku duellist väljusid võidukalt külalised, kes kõmmutasid kogu südamest Karl Andre Vallneri väravasse kaks palli ja lahkuvad tänu sellele pealinnast 2:0 võiduga. Tulevik oli võitu väärt ka mängulises plaanis, Kalev aga vaevleb jätkuvalt ebakõlade küüsis.

Esimese tõrje pidi juba mõneminutilise mängu järel tegema Karl-Romet Nõmm, kui lükkas palli eesmise posti juurest üle otsajoone. Etteruttavalt võib aga öelda, et tõsisemalt Tuleviku väravavaht avapoolajal enam tõrjetööd tegema ei pidanudki. Kuigi ka Vallneri väravasse pallid ei jõudnud, oli Tulevik teravam, oma võimalused lasti pigem ise ebatäpse viimistlusega luhta.

Teist poolaega alustasid külalised pisut aktiivsemalt ja see tõi ka peagi tulu. 58. minutil ei suutnud Rainer Peips küll Martin Alliku tsenderdust karistusalas esimese hooga endale võidelda, kuid pall kukkus Kalevi kaitsjatest talle täpselt ette ja teist korda Peips end paluda ei lasknud, vaid lajatas täiest hingest.

Avavärava järel tõmbus Tulevik pisut rohkem kaitsesse, ehkki peatreener Sander Post üritas vahetustega teravust alles hoida. Vabastav teine värav tuli 76. minutil ilusa söödukombinatsiooni järel – Kaimar Saag jättis palli karistusala joone taga oodanud Illimar Loigole, kes tulistas madalalt ja teravalt tagumise posti kõrvale. Viimasel veerandtunnil ja eriti viimastel minutitel võttis Kalev juba riske ja surus meeleheitlikult, kuid Tulevik pidas vastu ja kirjutas tabelisse esimesed punktid, millest vaid mõni päev tagasi koduväljakul valusalt ilma jäädi.

Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud.

1. Väravahimu oli mõlemal liigagi suur.

Eriti avapoolajal raiskasid Tuleviku mehed ridamisi häid võimalusi, sest söötmise asemele löödi ise või vastuidi, mitut puhku oli aga sööt vabale mehele ebatäpne. Näis, et hirmus tahe väravani jõuda – mõlemal meeskonnal oli neid enne mängu kirjas vaid üks – kohati kammitses. Samuti proovis Tulevik mitmel puhul eesmärgini jõuda tsenderdustega, mida Kalevi keskkaitsjate Kaspar Lauri ja Bangaly Kouyate pikkust arvestades oli ründajatel üliraske karistusalas võita. Mitmel puhul patustas rünnakul kiirustamisega ka Kalev.

2. Kalevlastel on kokkumängu leidmiseni pikk tee minna.

Kui kolmes esimeses voorus kohtuti tabeli esimese poole meeskondadega, siis nüüd oli esmakordselt vastas otsene konkurent. Kalev jäi aga jätkuvalt oma rünnakute lõpetamisega hätta ning eksis ka kaitses. See ei tõota neile tabeli tagumise poole tihedas konkurentsis head, kuna avavõidu sai neljandas voorus kirja ka Maardu, samuti on hooaega hästi alustanud Kuressaare.

Kapten Andreas Raudsepp märkis pärast kohtumist, et mängupilt polnud sugugi lootusetu, kuid väravaga lõppenud olukordades kaotati hetkeks keskendumine ja sellest piisas. Osalt kindlasti õige, kuid Kalev, kes toetub tänavu väga palju kogemusteta noortele, vajab mehistumiseks ja küpsemiseks tänase mängupildi põhjal veel kõvasti aega. Ebakõlasid on hetkel liialt palju, et neist kõigist kiirelt jagu saada.

Karl Romet Nõmm oli Tuleviku väravas harvanähtavalt ebakindel. Foto: Oliver Tsupsman

3. Nõmm jättis Kalevi kingituseta.

Oli Kalevi enda õnnetus, et nad ei suutnud Viljandi väravat rohkem ohustada, sest Karl-Romet Nõmm tegutses Tuleviku postide vahel hämmastavalt ebakindlalt. Nõmm ei teinud küll ühtegi suurt prohmakat, kuid ründas kõrgeid pall ebalevalt, kõhkles ka väljatulekutel ja pääses ühes olukorras pärast Kevin Rääbise mahaniitmist eemaldamisest vaid tänu kohtuniku tõstetud suluseisulipule. Kas tiksus kuklas tõesti laupäevane eksimus Viljandis, kui ta lubas Märten Pajunurmel karistuslöögist "enda nurka" värava lüüa?

4. Kas Tulevikku hakkab kummitama kaardimure?

Kolme esimese mänguga korjasid Viljandi mehed mehiselt kollaseid kaarte ja lisa tuli ka Kalevi vastu. Alex Roosalu mängukeelu tõttu seekord keskkaitses rassinud Gustav-Hendrik Seeder rebis 89. minutil keskjoone juures maha Wale Musa Alli – tegu oli iseenesest targa ja õigustatud professionaalse veaga ohtliku vasturünnaku peatamiseks, ilma et Seeder riskinuks seejuures eemaldamisega – ja sai Kristo Külljastinenilt hoiatuskaardi, mis on talle sel hooajal juba kolmas. Mängukeeld järgneb reeglite kohaselt neljandale kollasele kaardile.

Kaks kaarti on nelja mänguga saldos nii Roosalul, Peipsil, Rasmus Allesel kui ka Janar Õunapil, mis tähendab, et veel ühe hoiatuse korral oleksid ka kõik need mehed juba "ohutsoonis". Kaks järgmist lahingut  on Tulevikul aga ees Nõmme Kalju ja FCI Levadiaga, enne kui ees ootab järjekordne kuue-punkti-mäng Maarduga. Viljandi lühikese pingi juures võivad kaardid-keelud kujuneda märkimisväärseks probleemiks.

5. Korvpallur pole jalgpallur.

Poolajamängus naeratas loosiõnn mängu vaatama tulnud TalTechi korvpallurile Toomas Raadikule, kes pääses proovima, kas tal õnnestub pall latti lüüa. Ei õnnestunud, samas kui Raadikust mitu korda lühem väike jalgpallifänn selle triki ära tegi.

Tuleviku kaitseliin hoidis vastase sel hooajal esmakordselt nullil. Foto: Oliver Tsupsman

6. Kohtumise parim – Janar Õunap.

Raske on Tulevikust kedagi esile tõsta, sest edu tõi eelkõige meeskondlik mäng, mitte üksikud sähvatused. Ent kui kaitses tehakse hooaja esimene nullimäng, väärib seda au seekord keskkaitsja. Õunapi kogemused ebahariliku partneri ehk Seederi kõrval lisasid Tulevikule täpselt sellist vajalikku kindlust, millest oli Kalevi seljatamisel enim abi.