Luup peale | Mait Toomist ja kuplialusest (lisatud pildigalerii) (11)

Paide Linnameeskond kaotas Viljandi Tulevikule 2:2 viigiga kaks punkti, aga pääses ehk isegi kergelt.

Möödunud nädala jooksul Levadiaga kokku 210 minutit jalgpalli tagunud ja mõlemal korral kaotanud Paide asus täna Viljandis kahel korral juhtima, kuid leppis viigiga; Tuleviku mängupilt on üha südim ja kaks löödud väravat selle kinnituseks. Teise poolaja põhjal väärinuks kodumeeskond rohkematki.

Väravatest ja tulemusest enam pakub kõneainet vahetult 2:2 värava järel toimunud olukord, kus Paide esikinnas Mait Toom lõi Viljandi kaptenit Kaimar Saagi teadlikult ja tahtlikult jalaga. Vihast andmist nägi ka mõni minut hiljem, kui meeskonnad põrkusid keskväljal, kokku jagas kohtunik Karl Koppel välja kaheksa kollast kaarti. Soccernet.ee mõtted kohtumisest

1. Mait Toom pääses punasest kaardist

Käib mängu 70. minut, Kaimar Saag väravaesisest tegutsemisest on äsja sündinud 2:2. Toom üritab palli veel välja koukida, ta käsi on nahkkera peal, kui Saag kindluse mõttes veelkord pihta annab. Korduse põhjal on keeruline öelda, kas Saag tabab ka Toomi kätt, mis kahtlemata oleks valus; küll on kindel, et hetk hiljem äsab väravavaht ründajale selja tagant jalaga. Saag pidanuks sellest olukorrast võibolla saama kollase, aga Toom kindlasti punase.

"Reageerisin olukorrale väga ebaprofessionaalselt," tunnistas Toom veebruarikuu Jalkas. Teemaks ei olnud muidugi tänane olukord, vaid möödunud hooaja üks mälestusväärsemaid vahejuhtumeid, kui toona veel Florat esindanud puurilukk näitas oma fännidele keskmist sõrme. Neid kahte intsidenti ühendab "enne tegi, siis mõtles" printsiip - mõlemal puhul on võimalik Toomi käitumist inimlikult mõista, kuid ilmselt teab puurilukk isegi, et peab tundeid paremini kontrollima.

Seejuures ei saa jätta märkimata, et Toom on Eesti kõrgliiga mõistes täielik tippväravavaht ja üks peamisi põhjuseid, miks Kesk-Eesti meeskonna kolmandalt tabelirealt leiab. Tänagi oli tema tõrje esimese poolaja viimasel sekundil eluliselt oluline. Oleks kahju, kui suutmatus kuplialust kontrollida saaks hooaja kokkuvõttes otsustavaks.

2. Kas Paidel on puudu sügavusest või õnnest?

Kui otsida aga põhjuseid, miks Paide ei lõpeta hooaega kolmanda kohaga, võiks eelkõige kiigata koosseisuprobleemide poole. Võrreldes hooaja alguses eelistatud rivistusega kuulus täna üheteistkümne hulka neli uut meest: erinevatel põhjustel jäid eemale Henri Välja, Muhammed Sanneh, Kevin Kauber ja Alassana Jatta,  täie tervise juures kandideeriksid algkoosseisu ka Yann Michael Yao, Kristofer Piht ja Magnar Vainumäe.

Puudujaid asendasid - mitte üheski kindlas järjekorras, sest lähtuvalt mängijate valikust tegutses näiteks äärekaitsja Karl Mööl täna pool mängu ründava poolkaitsjana - Tanel Neubauer, Vladislav Zanfirov, Ander Ott Valge ja Tarmo Neemelo. Au Paidele, et isegi mitme olulise puudujaga suudetakse väljakule saata konkurentsivõimeline meeskond, aga selgelt leiab lahendamist vajavaid murekohti nii kaitses kui rünnakul. Vigastused on jalgpalli paratamatu osa.

Tanel Neubauer sai Premium liigas tänavu esimesed minutid, Vladislav Zanfirov üldse esimesed minutid. Foto: Liisi Troska

3. Tulevik läheb ainult paremaks

Viljandi Tuleviku peatreeneril Sander Postil oli õigus, kui ta hooaja eel märkis, et külmast talvest tulenevad probleemid kummitavad hoolealuseid mitmeid nädalaid. Nüüd on aga esimese ringi lõpp kohe käes ja ei parane ainult mängupilt, vaid ka tulemused. Kvaliteeti on meeskonnas piisavalt, et sihtida taas vähemalt seitsmendat kohta.

Sisuliselt ollakse graafikus: mullu kogus Tulevik hooajaga 29 punkti, tänavu on kaheksa mänguga kirjas viis silma ja esimese ringi viimases matšis kohtutakse võõrsil Narva Transiga. Kui piirilinlasi üllatatakse võiduga, ollakse võrreldes mullusega lausa plussis, aga võiks eeldada, et teine-kolmas-neljas ring toob Tulevikule niikuinii rohkem lisa.

4. Mängu parim - Kaimar Saag

Vähetähtis ei ole Tuleviku lootustele ka Kaimar Saagi lisandumine. Kuus mängu, kaks väravat, kaks väravasöötu on paberil hea statistika, aga Saagi mõju ulatub palju-palju kaugemale, ta on väljakul selge liider. Nii ka täna, rääkimata otsustavast väravast, mille ta pooleldi ka ise ehitas. Saagi silmad põlevad ja teda ei ole lihtne pidurdada.