Meistriliiga hooaeg luubi all: parimad ründajad 2009 (14)

Vitali Gussev liigub väravakuninga tiitli suunas. Foto: Märt VassiljevTallinna Levadia tänavuse edu üheks võtmeks olid kahtlemata nende suurepärased väravakütid, kes on soosikud ka hooaja parimate ründajate valimisel.

Kokkuvõtvalt tuleb tõdeda, et edurivimeeste osas on Eestis konkurents lahjemaks jäänud. Paljud eelmise hooaja ässad lahkusid välismaale, mitmed vanemad tähed on hakanud tuhmuma ning noored ei küündi veel teravaima tipuni.

Levadiagi lasi hooaja keskel lahkuda oma parimal väravakütil Nikita Andrejevil, kellele toodi aga kohe asemele Eesti koondise kogemustega Tarmo Neemelo. Just eesliini hea komplekteeritus andis tiitlikaitsjale konkurentide ees tugeva eelise.

Mulluse väravakuninga Ingemar Teeveri ebaõnneaasta tõttu on parima ründaja troon vaba. Kui imet ei juhtu, nopib edukaima täpsusküti tiitli Vitali Gussev, kuid kas see tähendab automaatselt ka parima ründaja staatust? Seda otsustad Sina koos teiste Soccernet.ee külastajatega järgmisel nädalal avaneval suurel küsitlusel.

Foto: Märt VassiljevRauno Alliku
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg: 16 mängu (13 põhikoosseisus), 5 väravat ja 2 kollast kaarti

REKLAAM

Juba mullu teisest liigast Pärnu Vaprusse siirdudes võisime veenduda, et noorusele vaatamata on Alliku võimeline tugevamas võistkonnas hakkama saama. Tänavu suvel toodigi ta Esiliigast Tulevikku ning praeguseks on selge, et isegi Meistriliiga keskmik pole tema piir.

Ei tasu imestada, kui see eriliselt andekas ja samal ajal ka töökas ründelootus juba järgmisel hooajal Flora põhikoosseisus tegusid teeb.

Alliku kiiruslik tehnika on suurepärane ning tema esimese puutega pealelöögid ääretult ohtlikud. Lisaks on tal piisavalt plahvatuslikku kiirust, et pea kõik Meistriliiga kaitsjad üle joosta, ning 90 minutit täistuuridel tiksuv mootor.
Samuti on pärnakal tasemel väravavaist ja kohavalik, mis lubab tal ka õigel ajal õiges kohas olla.

Foto: Siim Semiskar/ERR SportNikita Andrejev
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 17 mängu (17 põhikoosseisus), 17 väravat (neist 1 penaltist) ja 4 kollast kaarti

Aastaid välislepingut jahtinud Andrejev sai sellega tänavu lõpuks hakkama, siirdudes suvel Hispaaniasse ning jättes oma siinse superhooaja poolikuks. Kõigest 20-aastasena klubist lahkudes jäi tema kontole Levadia eest Meistriliigas 93 mängu ja 69 väravat.

Jäänuks ta Eestisse püsima, võinuks tänavu olla ohus isegi Tarmo Neemelo nimel olev Meistriliiga hooaja väravasaak 41 tabamust, kuid praegu jätkab ta Hispaania kõrgliigaklubi UD Almeria reservides püüdlemist maailma tipu suunas.

Eesti tasemel ning ka eurosarjas tõestas Andrejev ennast tõelise "tangina" - kui ta söödu saab, siis trügib ta sellega tavaliselt ka löögipositsioonile välja ning pommitab julgelt peale. Väga agressiivne ja väravale orienteeritud mäng üheskoos hea tehnikaga lubabki tal niivõrd resultatiivne olla.

Foto: Märt VassiljevAlo Dupikov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 23 (5. novembril saab 24)
Senine hooaeg: 25 mängu (22 põhikoosseisus), 11 väravat ja 6 kollast kaarti

Pikalt Flora-süsteemi põhi- ja tütarklubide vahel loksunud Dupikov leidis mullu Sillamäel laenul viibides mängukindluse ning oli tänavu lõpuks küps ka Floras põhiraskust kandma.

Kui aastate eest üritati temast keskkaitsjat vormida, tuli läbimurre lõpuks ikkagi ründajana. Tehnika ei ole siiani tema tugevamatest külgedest, aga ta kompenseerib seda liikuvuse ja võitluslikkusega. Kaitses mängides sai ta kaasa korraliku kohavaliku ja kehamängu, mis muudavad ta tugevaks ka õhus.

Maikuust alates sattus Dupikov võimsale väravalainele, skoorides ühtekokku kaheksas liigamängus järjest, võites kuu parima mängija tiitli ja nuusutades esmakordselt ka A-koondise õhku. Hooaja teine pool nii särav ei ole olnud, üheks põhjuseks on kindlasti ka vigastused.

Foto: Hendrik OsulaVitali Gussev
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 24 väravat ja 2 kollast kaarti

Rootsist kodumaale naasnud ründaja oli Levadia jaoks suurepärane leid. Koos Nikita Andrejeviga moodustasid nad suurepärase ründepaari, täiendades üksteist ja lüües väravaid justkui paarisrakendina.

Gussev on väga tugev õhus, mis lubas Andrejevil maas särada ja vastupidi. Ründepartneri lahkudes ja Neemelo saabudes muutus Gussevi roll ning kuigi ta on väga mitmekülgne mängija, aeglustus selle tulemusel mõnevõrra ka väravahoog.

Vaatamata vaid 26 eluaastale on Gussev jõudnud mängida juba neljas välisklubis ning mitmes Eesti tippklubis. Peamängu kõrval on ta ka väga liikuv ja tehniline, samuti hea väravavaistuga, mis annab talle kõik vajalikud eeldused veelgi kõrgemale tõusta. Maikuus sai temagi kirja oma esimese koondisemängu, aga valikusse püsima veel ei jäänud.

Foto: Timo KikasJuri Jevdokimov
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 12 väravat (neist 2 penaltist)

Esimese ringiga löödud kuus väravat ja Meistriliiga märtsikuu parima mängija nimetus tõstsid noore ründaja nime paljude jalgpallihuviliste huultele.

Suveks oodati Jevdokimovi siirdumist Flora-süsteemi põhiklubisse, aga ta jäi püsima Tulevikku, mille mänguskeemi sobib ta kui valatult. Tema liikuvus ja tehnika pääsevad kiirrünnakutele rajatud mängus hästi maksvusele.

Jevdokimov ei ole just kõige pikem ega võimsam, aga samas on tal erinevalt enamusest ründajatest väga hea löök. Nii mõnelgi puhul on just tema karistuslöök värava ristis mängu saatuse otsustanud.

Eelnevatel aastatel on teda kiiruse tõttu ka äärel kasutatud ning tänavugi tuli tal pärast Rauno Alliku lisandumist tihti kas äärel või tagumise ründaja kohal mängida. Sellest ka mõningane tagasiminek resultatiivsus.

Foto: Mihkel MartinsonAleksandr Kulik
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Ründaja/keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 31 mängu (25 põhikoosseisus), 9 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart

Parimate kaitsjate valikus jõudsime Kulikut juba kirjeldada, kuid tema kaks täiesti erinevat rolli väärivad tähelepanu ka väravaküttide nimistus.

Vaadates Sillamäe klubi suurt kaitsjate hulka ning napilt kaetud kesktormaja kohta, võib vaid imestada, miks teda veel tihedamini ees ei kasutatud. Ilmselt panustati kiirema rünnaku peale, kuigi Kulik on oma kasvu kohta samuti väga liikuv.

Sajakilone mees omab piisavalt head kiirust ja tehnikat, et igale kaitsjale peavalu valmistada. Lisaks on ta muidugi väga võimas õhuvõitlustes ning kasutab oma suurt keha oskuslikult ära.

Foto: Märt VassiljevTarmo Neemelo
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 15 mängu (12 põhikoosseisus), 8 väravat

Eelmises klubis napilt mängupraktikat saanud Neemelo naasis suvel kodumaale Belgiast, kus uus hooaeg oli alles algamas.

Sestap pole imestada, et Meistriliiga ühe hooajaga löödud väravate rekordi omanik parimate päevade taset näidata ei ole suutnud. Ent isegi suhtelises alavormis on tema vana rasv piisav, kuulumaks Eesti parima klubi põhikoosseisu ning löömaks palju väravaid.

Võimsa kuju ja võitlusliku mänguga suudab ta omale iga vastase vastu suurel hulgal võimalusi luua, kuigi suurem osa neist on jäänud realiseerimata. Tema üheks tugevaimaks küljeks on pikkade pallide omaksvõtt ning täpsete söötude jagamine ka surve all olles.

Kui Neemelo jääb Levadiasse püsima ka järgmiseks aastaks, võib temalt veel palju rohkemat oodata.

Foto: Märt VassiljevDaniil Ratnikov
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründaja/keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 27 mängu (20 põhikoosseisus), 10 väravat ja 3 kollast kaarti

Daniil Ratnikov on tegelikult hoopis poolkaitsja, aga väravaküttide põua tõttu on ta ette nihutatud ning tänavu löönud Meistriliigas kaks korda rohkem väravaid kui kogu senise karjääri jooksul kokku. Resultatiivsus on seda muljetavaldavam, et mänguminuteid on talle jagunud vaid 19 täispika kohtumise jagu.

On selge, et kõrgeid palle see 173 sentimeetri pikkune mängija kätte saaa, aga Transi stiilis kiirete lühikeste söötudega maast mängides on tema kiirusest palju kasu. Nii ta jooksebki pikkade ja aeglaste keskkaitsjate vahel slaalomit ja leiab ikka mõne ava, kust läbi pugeda ja löögile pääseda.

Lühikesele mängijale omaselt on tal väga hea tehnika ja sellega koos korralik realiseerimsprotsent. Lisaks on tal poolkaitsest kaasas väljakunägemine, millega ka ründekaaslastele võimalusi luua.

Foto: Märt VassiljevDmitri Skiperski
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Ründaja
Vanus: 36
Senine hooaeg: 27 mängu (21 põhikoosseisus), 8 väravat (neist 1 penaltist)

Et profikarjääriga juba mitu aastat tagasi lõpparve teinud kaitsja mahub praegu Meistriliiga kümne parima ründaja hulka, näitab ühelt poolt heade ründajate puudust. Teisest küljest on aga vanameister ise endiselt suurepärases hoos.

Meistri- ja Esiliiga juhi ametit pidav Skiperski särab jätkuvalt ka väljakul, kuigi töökohustuste tõttu ei saa ta alati koduklubi aidata. Sellegipoolest on ta üks võtmetegelasi aitamaks FC Kuressaarel suure tõenäosusega lõpuks "jo-jo" staatusest lahti saada.

Tema puhul ei saa rääkida kuigi säravast tehnikast või kiirusest, aga endise tippkaitsjana on tal müstiliselt hea kohavalik. Ta leiab vajalikul hetkel alati selle õige koha, et varbaga otsustav puude ära teha. Või siis peaga, sest pikkus ja kohavalik annavad talle ka õhus eelise.

Foto: Märt VassiljevVjatšeslav Zahovaiko
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 21 mängu (11 põhikoosseisus), 10 väravat (neist 1 penaltist) ja 3 kollast kaarti

Vigastused ei ole Flora läbi aegade parimat väravakütti ka sel aastal hellitanud. Sisuliselt on ta kogu tänavuse hooaja mänginud kas läbi mõne tervisehäda või nendest taastudes.

See pole tal aga takistanud napi mänguajaga taas kahekohalise väravatearvuni jõudmist. Kui tervis vähegi lubab, on Zahovaiko platsil ning Flora juhtiv ründejõud. Lisaks on ta ka kaaslaste juhendamise poolest üks meeskonna liidreid.

Ta on just seda tüüpi ründaja, keda on vaja territoriaalse ülekaalu realiseerimiseks - ta suudab meeste vahel palli hoida ja läbi murda ning pääseb löögile ka surve all. Traumade tõttu on ta pooltes mängudes sekkunud vahetusest ning mõnes mõttes on see isegi kasuks tulnud, sest väsinud vastaste korral pääseb tema tehnika veelgi paremini maksvusele.

Väravaküttide tabeli kümme esimest:

24 - Vitali Gussev (Levadia)
19 - Felipe Nunes (Kalju)
17 - Nikita Andrejev (Levadia)
13 - Aleksei Naumov (S. Kalev)
12 - Juri Jevdokimov (Tulevik); Vitali Leitan (Levadia); Konstantin Nahk (Levadia); Aleksandr Tarassenkov (Trans)
11 - Alo Dupikov (Flora); Dmitri Lipartov (S. Kalev)

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad ründajad:

2008 - 1. Ingemar Teever, 2. Tarmo Kink, 3. Sander Post
2007 - 1. Indrek Zelinski, 2. Tarmo Kink, 3. Dmitri Lipartov
2006 - 1. Nikita Andrejev, 2. Maksim Gruznov, 3. Vjatšeslav Zahovaiko
2005 - 1. Tarmo Neemelo, 2. Ingemar Teever

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Sanku   •  
(90.190.169.***)
Gussev-Andreev, kanesno.
Mittekeegi   •  
(90.191.125.***)
neemelo, hahah

see polnud isegi mitte naljakas :D
plekkpurk   •  
(80.235.71.***)
Lihtsalt 1 tore viga, mida võiks ära parandada.


12 - Juri Jevdokimov (Tulevik); Vitali Leitan (Tulevik);
-JalkafriiK_   •  
(82.131.119.***)
pakun et zlava või gussev
Nemoo   •  
(88.196.181.***)
zlaaaavaaa!
Game   •  
(88.196.89.***)
Dupikov
tugev   •  
(81.21.250.***)
Alliku!
veel tugevam   •  
(217.159.181.***)
duubeldan, Alliku!
Peeter   •  
(217.159.181.***)
Pärnu Kalev tšempioon!
ant   •  
(90.191.13.***)
teniste
ok   •  
(62.65.197.***)
gusev on !
MiniM   •  
(81.21.243.***)
drogba
Werewolf   •  
(90.190.236.***)
hahaah wtf? drogba?
RautZa   •  
(84.50.56.***)
L.Messi omab kindlalt D.Drogba ära .

Sisene
KARIKAMÄNG JAANUARIS
VAATA JÄRELE: Flora ründajad lõid null, kaitsjad aga neli
PUNASED KURADID
6 põhjust, miks Manchester United pole enam mudas, vaid võitleb meistritiitli nimel
TALITURNIIR ALUSTAS
AUHIND KÄES
Fännide lemmiku auhinna vastu võtnud Sappinen: klubipoolne soov on, et teeksin järgmise sammu
EESTIS TOIMUB
Arsenal tõi kõrgliigast väravavahi laenule. Kas ja kuidas muutub sellega Heina roll?
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Kreida üleminek on Premium liiga kvaliteedikontroll
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 98. saade keskendub Premium liigast välismaale murdmisele. Miks see on nii raske?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK