Meistriliiga parimad ja halvimad üleminekud 2013 (8)

Kruglov hakkas Levadia eest kohe tegusid tegema. Foto: Gertrud AlatareMeistriliiga on selle hooaja jooksul jällegi muutunud märksa värvikamaks, aga tagasi on tulnud ka mitmed vanad tegijad.

Selle hooaja üleminekuid ilmestab koondise põhimeeste tagasitulek Eestisse. Pikima kõrre tõmbas siinkohal Levadia, kes on meie parimate nimistus lausa kolme mehega - kaks neist on praegused koondise põhitegijad. Lisaks on tagasi kodumaal ka Martin Vunk.

Infonet näitas aga, et on tulnud kõrgliigasse tegusid tegema ja oli üks aktiivsemaid klubisid üleminekuturul. Ka mõlemad Kalevid täiendasid ohtralt - kes õnnestunult, kes mitte. Samas ei olnud ükski klubi päris vaikne ja kõik said omajagu kasu ja ka vastu näppe.

Üldiselt oli aga häid üleminekuid tänavu rohkem kui halbu, kuid sellegipoolest on mõlemas kategoorias valikuid küllaga. Meie oleme võtnud nimekirja koostamisel arvesse mitmeid aspekte: kasutegur uuele ja/või vanale klubile, mängijale endale ja liigale tervikuna, samuti üleminekuga kaasnenud ootuste täitmine ja mängija olulisus klubile. Samas võib erinevatest vaatepunktidest lähtuvalt eelistused tugevalt varieeruda.

Parimad üleminekud:

Foto: Gertrud AlatareAleksandr Dmitrijev
(FC Gomel -> Tallinna Levadia)
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg:
21 mängu (20 põhis); 0 (0 penaltist); 6; 0.

Enne Levadiasse siirdumist Valgevenes FC Gomelis pallinud koondislase leping lõppes eelmise aasta detsembris ning mees otsustas Levadiasse mängima tulla lootuses tagasi välismaale siirduda. Jäi ta aga terveks hooajaks ja tasuks kuldmedal.

Eesti mõistes tipptasemel lõhkuvast poolkaitsjast oodati palju ja väga ta nendele ootustele alla ei jäänud. Dmitrjevil oli Levadia kaitsetegevuses suur roll ja kuigi ta pole ründemängs kunagi kuigi osav olnud, leidis ta kohati ka selle külje.

Lisaks mängulistele elementidele oli Dmitrijevil kindlasti roll ka kogemuste ja mängutarkuse jagajana. Ta tõi stabiilsust keskväljale ja see on üks põhjus, miks Levadia mängijad endale kuldmedalid sel aastal kaela saavad riputada.

Foto: Janar PiparTrevor Elhi
(Tallinna Levadia -> FC Infonet)
Klubi
: FC Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg:
34 mängu (34 põhis); 4 (0 penaltist); 2; 0.

Kahe hooaja vahel vahetas mees Levadia särgi Infoneti oma vastu ning kuigi ta oleks võinud nüüd kuldmedali endale kaela riputada, sai ta hoopis kõvasti mänguaega, mis noorele pallurile ehk olulisemgi.

Infonetis sai ta kohe jalad alla ja Puštov usaldas talle ka veidi vabama mängurolli. Mees töötab vasakul äärel kõvasti ja tal on kiirust ja tehnikat, et mängijaid ette võtta ja tervusi luua. Kaitsetegevus vajab aga veel lihvimist, sest varem pole ta nii madalal mängima pidanud.

Elhi on kindlasti üks hooaja suurimaid esiletõusjaid ning noores ja andekas meeskonnas võib ta järgmine hooaeg veelgi kõrgemate kohtade eest võidelda, kui just mõni suurem klubi teda vahepeal ära ei napsa.

Foto: Gertrud AlatareAleksei Jahhimovitš
(Tallinna Flora -> Tallinna Levadia)
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
33 mängu (32 põhis); 1 (1 penaltist); 7; 1.

Jahhimovitši senine karjäär on olnud tõusude ja mõõnadega. Juba 2010. aastal kuulus mees meie parimate kaitsjate nimistusse, kui oli kõigest 20-aastane. Siis tekkis väike mõõn ning keskkaitsja kaotas koha Flora kaitseliinis ja lõpuks otsustati temast eelmine talv vabaneda. Levadia korjas noore kaitsja aga üles ja uues meeskonnas leidis kohe uue hingamise.

Tänavusse meisterklubisse sobis Jahhimovitš nagu valatult ning esimesest kohtumisest saati on ta kindel mees Levadia kaitseliinis. Võib spekuleerida, kas Levadia peamiselt venekeelsel suhtlusel põhinev kaitseliin on Jahhimovitšile lihtsalt mugavam ja lihtsam või tuleneb mängu ootamatu paranemine millestki muust.

Keskkaitses Artjunini kõrval moodustakase üks liiga parimaid kaitsepaare ja seda ilmestab fakt, et Levadia on koos Sillamäega kõige vähem väravaid sisse lasknud meeskond. Hea kohavalik ja hüppevõime teevad Jahhimovitši õhus kindlaks, pikkusest hoolimata on tasemel ka liikuvus ja tehnika. Sarnaselt partnerile suudab anda ka kvaliteetseid sööte ja palli tagant edukalt lahti mängida.

Foto: Gertrud AlatareDmitri Kruglov
(FK Rostov -> Tallinna Levadia)
Klubi
: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
14 mängu (14 põhis); 4 (1 penaltist); 4; 0.

Kruglov on teine koondislane Dmitrjevi kõrval, kes välismaalt Levadisse siirdus. FK Rostovis ei olnud tal kõige paremad ajad, sest ei saanud ta seal klubi esindada ega ka meeskonda vahetata. Lõpuks sai ta tulema ja tõi kohe Levadia vasakule äärele kõvasti kvaliteeti juurde.

Hoolimata sellest, et mees liitus klubiga alles poole hooaja pealt, mängis ta lõpuks suurt rolli Levadia tiitlivõidus. Tema täpsed tsenderdused ja standardolukorrad valmistasid vastastele palju peavalu ja oli see ju tema, kes olulises kohtumises Nõmme Kaljuga viimase minuti võiduvärava lõi.

Kruglov oli juba esimestes kohtumistes hea ja mida aeg edasi, seda paremaks ta muutus. Mängud on näidanud, et mehel on veel kvaliteeti piiri taha siirdumiseks.

Foto: Gertrud AlatareMartin Vunk
(FC Panachaiki -> Sillamäe Kalev)
Klubi
: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 6 (3 penaltist); 9; 1.

Vunk on kolmas koondise põhikoosseisu mees, kes tagasi kodumaale selleks hooajaks tuli. Viimased aastad Küprosel ja Kreekas veetnud poolkaitsja jäi talvel klubita ning mõneti üllatuslikult otsustas ta Sillamäe Kaleviga liituda. Julgelt võib aga öelda, et tema oli üks peaarhitekt, kes Ida-Virumaa klubile sel hooajal pronksmedali tõi.

Sillamäel mängides on hästi välja tulnud Vungi head küljed - meeletu panus kaitsefaasis ning julged söödud palliga mängides, millest on sündinud väga paljud Sillamäe ohtlikud rünnakud ja väravad.

Aasta miinuspoolele võib kanda liigse närvilisuse, mis tingis korraliku kaardisaagi ning tipnes kohtuniku sõimamise eest saadud trahviga. Sellegipoolest võib Vungi hooaega Sillamäel lugeda õnnestumiseks.

Veel häid üleminekuid:

Allan Kimbaloula (Lille OSC -> Nõmme Kalju)
Vladimir Voskoboinikov (Tbilisi Dinamo -> Nõmme Kalju)
Konstantin Nahk (Tallinna Levadia -> FC Infonet)
Oleg Valov (Moskva Dünamo -> FC Infonet)
Nikolai Mašitšev (Tallinna Flora -> Sillamäe Kalev)
Marius Cinikas (FK Minsk -> Sillamäe Kalev)
Mindaugas Bagužis (Liepaja Metalurgs -> Sillamäe Kalev)
Deniss Tjapkin (Kohtla Järve Lootus -> Sillamäe Kalev)
Daniil Ratnikov (Tallinna Kalev -> Sillamäe Kalev)
Maksim Paponov (Sillamäe Kalev -> Tallinna Kalev)
Stefan Tripkovic (FC Widnau -> Tallinna Kalev)
Aladin Šišic (? -> Tallinna Kalev)
Yasar Koca (GSK Bergedorf -> Tallinna Kalev)
Albert Taar (Tallinna Levadia -> Narva Trans)
Tauno Tekko (Pärnu LM-> Tartu Tammeka)
Sander Post (Aalesunds FK -> Tallinna Flora)
Marko Meerits (Arnhemi Vitesse -> Tallinna Flora)
Irakli Logua (Novosibirski Sibirsk -> Tallinna Flora)
Mihhail Lavrentjev (Egersunds IK -> Paide LM)
Aleksandr Vassiljev (MC Tallinn -> Paide LM)
Janar Toomet (Tallinna Levadia -> Nõmme Kalju)

Eelmiste aastate parimad üleminekud:

2012: Damiano Quintieri (AC Montichiari -> Nõmme Kalju), 2. Ilja Antonov (FC Puuma -> Tallinna Levadia), 3. Elhadj Ousmane "Pato" Barry (Etoile Sahel -> Tartu Tammeka)
2011
: 1. Aleksandrs Cekulajevs (Vikingur Olafsvik -> Narva Trans), 2. Hidetoshi Wakui (FK Minsk -> Nõmme Kalju), 3. Nikolai Mašitšev (Marijampole Suduva -> Tallinna Flora)
2010: 1. Sander Post (Go Ahead Eagles -> Flora), 2. Jüri Jevdokimov (Tulevik -> Kalju), 3. Valeri Minkenen (Valkeakoski Haka -> Flora)
2009: 1. Vitali Gussev (Enköping SK -> Levadia), 2. Aleksei Naumov (-> S. Kalev), 3. Diego Balbinot (Atletic de Ciutadella -> Kalju)
2008: 1. Henri Anier (Warrior -> Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Kalju)
2007: 1. Juha Hakola (HJK -> Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (Levadia -> Tulevik), 3. Kaimar Saag (Levadia -> Tallinna Kalev)
2006: 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> Levadia), 3. Martin Kaalma (Flora -> Trans)

Halvimad üleminekud:

Foto: Imre PühvelFatih Altundag
(Darica Genclerbirligi -> Tallinna Kalev)
Klubi
: -
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg:
16 mängu (15 põhis); 0 (0 penaltist); 4; 0.

Altundag liitus Tallinna Kaleviga kahe hooaja vahel ja peatreener Frank Bernhardt usaldas meest aasta esimeses pooles küllaltki palju väljakule, kuid Liivamägi ja Karu kihlveopettuste skandaali ilmsiks tuleku järel oli mees agar lepingut lõpetama ja suvel ta Eestis jalga lasigi.

Kohati oli arusaamatu, miks Bernhardt türklast jätkuvalt algkoosseisu usaldas, sest hooaja alguses polnud ründava poolkaitsja vorm kõige parem. Mehel jäi puudu kiirusest, teravusest, jõust ja vastupidavusest, et meistriliiga tasemel läbi lüüa.

Kui positiivse poole pealt andis Altundag korralikke standardolukordi ja pallipuuted olid kohati asjalikud, siis ta ei jõudnud ennast veel päris vormi viia selle ajaga, mis ta Kalevis veetis.

Adis Hadžanovic
(Olimpic Sarajevo -> Nõmme Kalju)
Klubi
: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Hooaeg:
4 mängu (4 põhis); 0 (0 penaltist); 2; 0.

Eelmise aasta detsembris Kaljuga liitunud Bosnia noortekoondislasest oodati hooaja alguses tegusid juba esindusmeeskonnas, kuid poolkaitsja kuulus vaid mõnes esimeses mängus põhikoosseisu, langes siis pingile ja rohkem tal kõrgliigas platsile asja polnud.

Tundub, et peatreener Igor Prins katsetas hooaja alguses teda, kuid noor mees kaotas mingi aeg peatreeneri usalduse ja langes duublisse. Kaljule oli hädasti vaja loovat poolikut, et Wakuid saaks siis tagumise ründajana kasutada, kuid nooruse ja kogenematuse tõttu ei suutnud mees kohta välja mängida

Võib arvata, et mehes nähakse nüüd tulevikuprojekti, sest Kalju duublis on Hadžanovic korralikult mänguaega saanud ja kes teab, ehk avaneb bosnialane järgmisel hooajal.

Guram Mikadze
(Arnhemi Vitesse -> Tallinna Flora)
Klubi
: Arnhemi Vitesse
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg:
2 mängu (2 põhis); 0 (0 penaltist); 0; 0.

Flora laenas Hollandi kõrgliigaklubist Vitessest Mikadze, kuid vähem kui pooleteist kuu pärast oli Belgia kodakondne juba teel tagasi Hollandisse. Mees alustas kohe algkoosseisus - tegi kaks euromängu ja kaks kohtumist meistriliigas ning seejärel otsustas Flora temast loobuda.

Kohati jäi arusaamatuks, miks peatreener Marko Lelov meest mängitada otsustas. Kõik mängud, mis ta Flora särgis tegi olid pehmelt öeldes halvad. Ei tea, miks otsustati euromängudes korraliku hooaja teinud Nikita Baranovile eelistada just teda. Spekuleerida võib, et sellega käiguga üritati säilitda häid suhteid Vitessega, kuid spekulatsiooniks see ka jääb.

Selge on aga see, et klubi sai sellest üleminekust pigem kahju ning ühel teisel paremkaitsjal jäi ära võimalus ennast euromängudes näidata.

Foto: jktammeka.eeYannick Mbemba
(AC Leopards de Dolisie -> Tartu Tammeka)
Klubi
: -
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg:
0 mängu (0 põhis); 0 (0 penaltist); 0; 0.

Pärast pikka paberimajandust sai Kongo Vabariigi meistermeeskonnast tulnud mees võimaluse Tammekat esindada, kuid lõpuks ta esindusmeeskonna eest platsile ei jõudnudki. Aprillis klubiga liitunud kaitsja saadeti juba juuli keskel minema.

Tammeka peatreeneri Uwe Erkenbrecheri sõnade kohaselt oli temaga olnud üks suur segadus. Agent oli kirjeldanud ühte meest, kuid kohale jõudis teine. Tundub, et Tammeka veel mõned kuud proovis, kas temast saab äkki asja, aga küllap ei näinud klubi lõpuks mehele kohta.

Vasakkaitsja saldoks jäigi kaks pingil istutud esindusmeeskonna mängu ja kolm kohtumist duublis.

Foto: Gertrud AlatareElvis Liivamägi (Sander Karu)
(FC Viljandi -> Tallinna Kalev)
Klubi
: -
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg:
15 mängu (15 põhis); 1 (1 penaltist); 5; 0.

Mõlemad mehed saabusid likvideeritud FC Viljandist ja ootused olid neile kõrged, eriti Liivamägile, sest mees mängis ka noortekoondises. Temast sai kohe hooaja alguses Kalevi koosseisus tähtis tegelane, kuid lõpuks tegid mehed kihlveoskandaali tõttu klubile korralikult kahju.

Peale selle, et Kalevi koosseis jäi kahe mehe eemaldamisega hõredamaks, sai kahju ka klubi. Mehed suutsid mitte millestki ootamatuid kaotusi tekitada. Suur skandaal peletas ilmselt minema ka mitmed rahastajad ja klubi niigi riskantne finantsplaan sai tugeva põntsu.

Kahest potentsiaalsest põhitegijast said meeskonna ja klubi kukutajad - mingi aeg käis ka jutt kõrgliiga kohast loobumisest.

Veel halbu üleminekuid:

Ville-Oskari Lehtonen (Paide LM -> FC Infonet)
Vladimir Harlanov (FC Gomel -> FC Infonet)
Kosuke Usami (Yokohama F. Marinos Jugend -> Nõmme Kalju)
Aleksandr Bebikh
(Sillamäe Kalev -> FC Infonet)
Gary Hogan (HamKam -> Tallinna Kalev)
Hugo Fernandes (US Hosert -> Tartu Tammeka)
Gabriel Carvalho Alleoni (FC Salzburg II -> Tartu Tammeka)
Kaspar Kaldoja (Tartu Tammeka -> Tallinna Levadia)
Adou (Williamsville Athletic Club -> Tallinna Flora)
Martin Kase (Tallinna Kalev -> Tallinna Flora)
Brendan Ogbu (Heartland FC -> Paide LM)
Nikita Koljajev (? -> Tallinna Levadia)
Maksim Krõtšanov (Sankt-Peterburg -> Narva Trans)

Eelmiste aastate halvimad üleminekud:

2012: 1. Albert Prosa (Tartu Tammeka -> Tallinna Flora), 2. Aleksei Belov (SC Verl II -> Tallinna Flora), 3. Martti Pukk (FC Kuressaare -> Tallinna Flora)
2011: 1. Geir Andre Herrem (Babelsberg -> Tallinna Flora), 2. Siksten Kasimir (Tallinna Flora -> Tartu Tammeka), 3. Göksu Hasancik (Kayseri Erciyesspor -> Tartu Tammeka)
2010: 1. Siksten Kasimir (Flora -> Kuressaare), 2. Ali Al-Gashamy (Vindbjart FK -> Flora), 3. Eduard Ratnikov (Trans -> Levadia)
2009: 1. Rafael (-> Kalju), 2. Urmas Rooba (TPS -> Flora), 3. Andre Frolov (Tulevik -> Flora)
2008: 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> Levadia)
2007: 1. Vjatšeslav Zahovaiko (Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006: 1. Maksim Smirnov (TVMK -> Levadia), 2. Sergei Zenjov (Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tom -> Flora)

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kevv92   •  
(87.254.175.***)
Aga Šišic, kes on olnud väga heas hoos?
GoldenEagle   •  
(194.150.65.***)
Vunk on siiski üks Sillamäe peaarhiTekt. :)
mikk   •  
(213.184.48.***)
Tamberg on aidanud Transi kaitset hooaja teises pooles korralikult lappida.
Šišic peaks ka kindlasti T.Kalevi poolt välja toodud olema.
...   •  
(90.191.60.***)
koljajev ei läinud viljandist üle levadiasse, kust selline info?
kris   •  
(84.50.247.***)
Muidu hea artikkel aga võiks ka ülemineku summad olemas olla. Selge see et kõike ei tea, aga miskit ikka nihverdaks välja.
Normveel   •  
(62.65.198.***)
Allan Kimbaloula oli üllataval kombel Eurosarjas rohkem nähtav kui Eesti liigas..
Aga jaa, norm list. Kruglov oli parim täiendus, aga Tanel Tamberg Narvas on ka vääääga hea.
Kaido   •  
(87.119.178.***)
Sergei Ratnikovi siirdumine Sillamäe Kalevi peatreeneriks!
Kus oli Sillamäe enne Ratnikovi ja nüüd on ikka palju suurem muutus kui mõne mängija liikumine.
hm   •  
(86.20.157.***)
Halvima poole pealt on muidugi kihlveopätid.

Sisene
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
VAPRUS TÄIENEB
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
LAHKUJA JA JÄÄJA
JUUBELISAADE
UUE JUHENDAJAGA UUS HINGAMINE
Sujuvalt peatreenerit vahetanud Kalev töötab teadlikumalt, hoidudes karikasurvest ja
TEHINGUD KODUMAAL
JUTUD LIIDRIST
Udune Albion | Arsenali erisaade: Wenger ehitas Emiratesi, Arteta pani tuled põlema
TIPPJALGPALLILE JOON ALLA
Jalgpalli lennunduse vastu vahetanud Signy Aarna: ei kripelda üldse, sest mu parimad jalka-aastad on möödas
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!