Meistriliiga parimad kaitsjad 2013 (16)

Kas Bärengrub suudab vastased murda või ootab veel üks hõbe? Foto: Gertrud AlatareAeg on käes Soccerneti traditsioonilisteks meistriliiga hooaja kokkuvõteteks. Nagu tavaks saanud, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.

Kaitsjatele järgnevad riburadapidi kõikvõimalikud muud kategooriad ja hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2013. aasta fännide lemmikud.

Erinevalt möödunud hooaegadest on valik seekord proportsionaalsem: varasema üldise kümne asemel toome nüüd omapoolses valikus lugejate ette välja tosin kaitsjat ja poolkaitsjat, kaheksa ründajat ning neli väravavahti.

Seekordsest kaitsjate valikust ei leia ühtegi varasemat võitjat - tiitlikaitsja ja 2009. aasta võitja Igor Morozov on siirdunud välismaale, 2010. ja 2011. aastal triumfeerinud Karl Palatu ei hoia raudse kindlusega põhikoosseisukohta Floraski. Küll on aga taas platsis koguni neljal korral(!) teise kohaga leppima pidanud Alo Bärengrub, samuti möödunud hooajal sümboolsesse koosseisu kuulunud Ken Kallaste ja mitmed teisedki varasemad tuttavad, kelle vahele mahub loomulikult ka debütante.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on subjektiivsed ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad meistriliiga pallurid.

REKLAAM

Meistriliiga parimad kaitsjad 2013:

Foto: Gertrud AlatareArtjom Artjunin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 2 (0 penaltist); 40.

Teist hooaega Levadia kaitseliinis põhirivistuses alustanud Artjunin on suutnud edukalt täita Igor Morozovi saapad. Kui möödunud aasta kulus nimekama kaaslase kõrval mehistumisele, siis nüüd on 23-aastane pallur väikestviisi Levadia kaitseliini uueks liidriks kujunenud.

Äärekaitsjana alustanud mehe kohta on Artjunini kiirus rahuldav, kuid hea mängulugemine ja jalgade töö lubab olukorrad lahendada liigse rahmeldamiseta. Kui lisada kompotti võime mängu tagant täpsete söötudega alustada ja korralik löögijalg, saame kokku üsnagi modernse keskkaitsjatüübi.

Koos sarnaste omadustega Aleksei Jahhimovitšiga - kes samuti meie valikusse mahtus - on moodustatud ühtne löögirusikas, mille pealt Levadia ründajad on saanud võimaluse oma oskustega silma paista.

Foto: Brit Maria TaelMindaugas Bagužis
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 1 (0 penaltist); 60.

Möödunud hooaja Lätis Liepaja Metalurgsis veetnud ja jaanuaris Sillamäega liitunud leedulasest keskkaitsjat võib Martin Vungi ja Vjatšeslav Zahovaiko kõrval pidada ida-virulaste kolmandaks selgroolüliks.

Lisaks jõulisuse kui kiirusega silma paistmisele tõi Bagužis Sillamäele kamaluga kogemusi, mida medalite nimel heitlemiseks hädasti vajati. Edukas liini juhendamine on kaks vooru enne lõppu jätnud reaalse võimaluse hooaeg lisaks pronksmedalitele ka liiga parima kaitse tähisega lõpetada. Kuigi väravaid on kirjas vaid üks - võidutabamus Tallinna Flora võrku (!) - kujutab Bagužis oma füüsilise kohalolekuga standardolukordades vastase väravale suurt ohtu.

Eeldusel, et Sillamäe kaitseliin jääb rivvi ja saab tuleva hooaja eel kokkumängu veelgi harjutada...

Foto: Gertrud AlatareAlo Bärengrub
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 1 (0 penaltist); 30.

2006., 2007., 2011. ja 2012. aastal parimate hääletusel teise koha vastu võtma pidanud Bärengrub on otsekui hea vein, mis aastatega aina paremaks muutub. 20-aastaselt koondiseukse lahti murdnud mehe tee ei ole erinevatel põhjustel olnud ehk nii särav kui loodetud, kuid kogemuste lisandudes on esitused aasta-aastalt vaid paremaks läinud.

Kuigi mänguaega sinisärgis on jäänud vähemaks, ei tulene see oskuste kadumisest. Tasemelt ehk koondise kolmas-neljas keskkaitsja, valikmängudes aga see tihtilugu mänguaega ei taga ja sõprusmängudes on mindud noorema generatsiooni tegijatele võimaluse andmise teed.

Kalju jaoks on siiski tegemist asendamatu lüliga, kaitseliini liidri ja selge kapteniga. Protokollis väravalööjate real teda sel aastal palju nähtud ei ole, kuid teada-tuntud ohtliku Bärengrubi markeerimine annab juba eos paremad võimalused teistele Kalju väravaküttidele.

Foto: Gertrud AlatareIgor Dudarev
Klubi
: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
29 mängu (29 põhis); 1 (0 penaltist); 80.

Kuigi noor keskkaitsja on juba viimasel paaril hooajal kuulunud Sillamäel põhirivistuse piirimaile, tuli läbilöök tänavu eelmainitud Bagužise kõrval. Just leedulase panust ei tasu siinkohal alahinnata, kogemustega mehe juhendamine ei jooksnud nooremal kolleegil mööda külgi alla.

Partnerist kleenukesem, kuid kiirem ja tehnilisem Dudarev on lõppeva hooaja üks jõulisemaid esilekerkijaid. Korraliku pallikäsitsuse tõttu suudab algatada rünnakuid ja ei satu ründajate surve all paanikasse, väravale lähemale jõudes on pakkuda ka väga ohtlik ja täpne sihik.

Kaheksa kollast kaarti väidavad küll vastupidist, kuid Venemaa passiga noormeest ei saa liigitada kaardialtide pallurite hulka - pigem paistab ta silma rahuliku ja kaine suhtumisega, mida aastatega tõenäoliselt vaid lisandub.

Foto: Jana PiparTrevor Elhi
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 4 (0 penaltist); 20.

Kahe hooaja vahel Levadiast Infonetiga liitunud Elhi võinuks hetkel tähistada tiitlivõitu, kuid valis teise tee ja ei saa kurta: mängijatelt palju nõudva Aleksandr Puštovi käe all on ta kõik liigakohtumised algusest lõpuni kaasa teinud ning vasakkaitses mängukindluse leidnud. Suvel sõlmiti ka profileping.

Kõrgliiga üks kiiremaid ja tehnilisemaid äärekaitsjaid istub Infoneti mänguplaani valatult, omades vabadust ka ise teravusi luua. Kuigi kaitsmisoskused nõuavad esimest hooaega nii madalal mängival mehel veel lihvimist, püsib ta puhtalt kiiruse ja töökusega meistriliiga parimate äärekaitsjate hulgas.

Arengu jätkudes võib juba järgmisel hooajal mehe uksele koputada mõni kodune tippklubi, kuid Infoneti pealekasvavast põlvkonnast veidi vanemal Elhil on soodne võimalus ära oodata see aeg, kui eeldatavasti ka ise medalite nimel kaasa hakatakse rääkima.

Foto: Gertrud AlatareAleksei Jahhimovitš
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 1 (1 penaltist); 7; 1.

Viimaks õige hingamise leidnud Jahhimovitš kuulus meie valikusse juba 2010. aastal, kui tegi vaid 20-aastasena läbimurde Flora põhikoosseisu. Järgnenud aastad aga nõnda edukad ei olnud ja eelmisel talvel mehe lepingut ei pikendatud.

Ühe õnnetus on teise õnn ja kogemustega noore korjas oma pardale Levadia. Esimesest päevast algkoosseisu usaldatud pallur ei näidanud ühestki otsast mängupraktika puudumist ja võib spekuleerida, kas Levadia peamiselt venekeelsel suhtlusel põhinev kaitseliin on Jahhimovitšile lihtsalt mugavam ja lihtsam või tuleneb mängu ootamatu paranemine millestki muust.

Koos Artjuniniga moodustatakse üks liiga paremaid kaitsepaare. Hea kohavalik ja hüppevõime teevad Jahhimovitši õhus kindlaks, pikkusest hoolimata on tasemel ka liikuvus ja tehnika. Sarnaselt partnerile suudab anda ka kvaliteetseid sööte ja palli tagant edukalt lahti mängida.

Foto: Brit Maria TaelMarkus Jürgenson
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 3 (2 penaltist); 40.

Flora vasaku äärekaitse omaks teinud Jürgenson on omamoodi nähtus: valikusse kuulus ta juba 2008. aastal veel TVMK ridades mängides ja seejärel uuesti 2011 juba Florat esindades. Aastaid oma positsioonil parimate hulka kuulunud mees ei ole aga järgmist sammu teha suutnud.

Rünnakufaasis ei tasu tema talendis kahelda, parimale jalgpallurieale lähenev mees nõelab igal võimalusel teravalt ja julgeb ka kauglöökidega väravavahtide valmisolekut testida.

Just julge pealehakkamine vastaste väljakupoolel tõi ühe hooaja säravaima momendi, kui Jürgenson karikafinaali krooniks uhke soolovärava lõi. Ka kaitsefaasis ei ole suuri vajakajäämisi - aken enese proovimiseks välismaal hakkab vaikselt otsa saama. Oleks aeg.

Foto: Imre PühvelAndrei Kalimullin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 36
Senine hooaeg
34 mängu (34 põhis); 1 (0 penaltist); 21.

Vanameister on tagasi! Aastatel 2006 ja 2008-2010 (kõik Levadia ridades) valikusse kuulunud Kalimullin on tööandja vahetamise järel 36-aastaselt kõrgliigas taas särava hooaja kokku suutnud panna.

Kogemuste rolli ei tasu Infoneti noorukeses kollektiivis alahinnata - mitmele kaasmängijale võiks möödunud sajandil kõrgliigadebüüdi teinud pallur isaks olla. Kalimullini mängutarkus ja -lugemine on hindamatud, tasuks liiga paremuselt viies kaitseliin. 

Väärib ka märkimist, et hoolimata turjal olevatest eluaastatest ei ole Kalimullin minutitki puhkust saanud - seda kuni tuleva vooruni, mille ta rumala punase kaardi tõttu vahele on sunnitud jätma. 

Foto: Gertrud AlatareKen Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
34 mängu (33 põhis); 2 (0 penaltist); 30.

Kuigi Kallaste hiilgav kolme aasta ja enam kui 10 000 mänguminuti pikkune seeria lõppes 116 mängu peal - Igor Prins otsustas vasakkaitsjale Infoneti vastu 45 minutit puhkust anda - ei tee see raudmeest vähem usaldusväärseks.

Vigastustevaba, kaardimagnetita, usaldusväärne nii kaitses kui rünnakul... Kallaste hakkab lähenema hetkele, kus tuleks võtta suund välismaa poole. Koduliiga ei paku enam nädalast nädalasse arengut, vaja oleks enamat.

Positiivse poole pealt on kerkinud ka koondisearuteludesse. Ka see näitab, et oleks viimane aeg harjuda tugevamas liigas rahvusvahelise tempoga.

Foto: Gertrud AlatareAndre Mägi
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Vasakkaitsja/keskkaitsja/paremkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
28 mängu (27 põhis); 7 (4 penaltist); 40.

2008. aastal veel Koeru JK ridades pallinud Mägi tegi sammu kõrgliigasse neli hooaega tagasi, kuid on vanemate kolleegide lõpetamise tõttu aastatega Paides järjest suurema rolli omandanud ja nüüdseks kujunenud üheks meeskonna liidritest.

Lisaks äärekaitsjale vajalikule kiirusele omab ka korralikku tehnikat ja ei tagane õhuvõitlusest. Trumbiks on mitmekülgsus, 25-aastane pallur teeb töö ära ka parem- ja keskkaitses. Rünnakut toetades suudab häid tsenderdusi jagada mõlema jalaga.

Kui Flora keskkaitsja/tipuründaja Sander Post välja jätta, on Mägi veidi üllatuslikult kaitsjate hulgas ka liiga suurim väravakütt. Paide penaltilööjana omab ta küll häid võimalusi skoorimiseks, kuid suudab tõustes ka ise momente tekitada ja väravat ohustada.

Foto: Brit Maria TaelArtur Pikk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 20
Senine hooaeg
29 mängu (26 põhis); 1 (0 penaltist); 50.

Veel ühe debütandina kuulub valikusse Levadia põhikoosseisu murdnud Artur Pikk. Möödunud suvel loobumismõtteid mõlgutanud, kuid seejärel Tallinnasse meelitatud tartlane on küpsemist rahulikult ja omasoodu jätkanud.

Kuigi platsil Pikk tihti silma ei paista, teeb ta oma tööd eeskujulikult. Treeneri sõnade elluviimine väljakul kõlab lihtsalt, kuid paljud juhtnööride täitmisega samal tasemel hakkama ei saa. Kui lisada korralik spurt ja hea kiiruslik tehnika, on selge, miks Pika tõusud mööda vasakut äärt nõnda palju segadust külvavad.

Võime stabiilselt täpseid ja kvaliteetseid sööte ja tsenderdusi anda on vastastele samuti suureks nuhtluseks. Areng peaks veel mitu head aastat ka jätkuma, potensiaali peitub kõvasti.

Foto: Gertrud AlatareMaksim Podholjuzin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
34 mängu (31 põhis); 3 (0 penaltist); 30.

End kindlalt Levadia põhimeheks mänginud mees kuulub valikusse teist aastat järjest, kuigi oli hooaja esimeses pooles pigem kahvatu. Kõikumised mängus saab panna nooruse arvele, kuid märkimisväärset arengut möödunud aastatega võrreldes toimunud ei ole.

Hooaja teisel poolel kogus vormi ja suutis Dmitri Kruglovi ning Artur Pika kõrval oma mänguaja välja teenida, aga kolm aastat põhimehe rolli täitnud Podholjuzini jaoks on see väike lohutus. Stabiilsus on tulnud muu, näiteks rünnakute toetamise arvelt.

Õnneks vanus veel peale ei pressi ja võimalus koha eest päikese all võidelda jätkub juba järgmisel kevadel uue hooga. 

Napilt jäid valikust välja: Aleksandr Kulinitš (Levadia), Tihhon Šišov (Kalju), Marius Cinikas (Sillamäe).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

2012: 1. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov 

Kommentaarid

Tero   •  
(88.196.143.***)
Väga tore, et kokkuvõtete aeg lõpuks käes on! Usun, et Bärengrub vääriks tänavu tiitlit küll. Väga kindel mees!
FCF   •  
(84.52.7.***)
1. Kalimullin 2. Bagužis 3. Jürgenson
hm   •  
(86.20.157.***)
Ei ühtegi paremkaitsjat.
WM   •  
(212.93.39.***)
Järjekorda mehi ei pane, aga minu silmis on parimaid esitusi teinud:
Kallaste, Artjunin ja Bagužis. Eeldusel, et kaitseliin on neljameheline siis selle viimase koha nimel paneks võitlema Bärengrubi ja Jahhimovitš'i
teadlane   •  
(194.150.65.***)
Kas Jürgenson on valikus lihtsalt sellepärast, et keegigi Florast oleks valikus? 10 parima hulka ta kindlasti kaitseoskustelt ei kuulu.
küsimus   •  
(88.196.134.***)
Huvi pärast, et kust te võtate selle osa, et "möödunud suvel loobumismõtteid mõlgutanud, kuid seejärel Tallinnasse meelitatud tartlane..."

Ma saan aru, et ühes Õhtulehes ilmunud artiklis viidati sellele, et Pikk mõtles "vahepeal" vutist loobuda, aga... Pikk mängis 2011-2012 1,5 hooaega Tartus laenulepingu alusel täieliku ja tööka põhimehena ja tema mängijaõigused kuulusid Levadiale vist juba 2009. aastast. Miks ta just mullu loobuma oleks pidanud?
omk   •  
(90.206.252.***)
Mets?
ommik   •  
(90.191.53.***)
Laan?
huviline   •  
(93.185.241.***)
minu arvates Trevor Elhi.
Kaido   •  
(87.119.178.***)
Veider, et Post väljajääti. JAH, ta on see aasta pigem keskkaitsja kui ründaja.
Parem-kesk-kesk-vasak kaitsja
Artjunin-Bärengrub-Bagužis-Kallaste
Erki   •  
(89.235.200.***)
Kus Kulinits on?Kqige kqvam mees.
kasahh   •  
(82.131.110.***)
koogas peaks olema siin nimekirjas kindlasti...
kasahh   •  
(82.131.110.***)
pikka asemel näiteks
jo   •  
(81.197.126.***)
Mets
))   •  
(84.52.50.***)
Podholjuzin parim
))   •  
(84.52.50.***)
parem*

Sisene
PREMIUM LIIGA
OTSEPILT: Tammeka tahab esimeses ringis saadud kaotuse eest Kalevilt revanši  (mäng käib!)
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
PIIRI TAGANT JA PIIRI TAHA
ESILIIGA
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
32:7
34
2.
Tallinna FCI Levadia
13
11
1
1
32:4
34
3.
Nõmme Kalju FC
12
9
2
1
26:10
29
4.
Paide Linnameeskond
13
7
1
5
33:14
22
5.
FC Kuressaare
13
6
1
6
15:17
19
6.
Tartu JK Tammeka
13
4
2
7
14:23
14
7.
JK Narva Trans
12
4
0
8
13:19
12
8.
Pärnu JK Vaprus
13
2
0
11
14:38
6
9.
Tallinna JK Legion
12
2
3
7
10:23
5
10.
JK Tallinna Kalev
13
1
1
11
8:42
4
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
34
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
22
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
6
Tallinna JK Legion
5
JK Tallinna Kalev
4
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!