A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Meistriliiga hooaja lõpuni on jäänud loetud päevad ja see tähendab, et käes on aeg Soccernet.ee traditsioonilisteks kokkuvõteteks. Alustame 2011. aasta parimatest kaitsjatest.
Kuni järgmise nädala lõpuni toome välja Soccerneti valiku hooaja parimatest või halvimatest kõikvõimalikes erinevates kategooriates.
Nagu tavaks saanud, kulmineeruvad kokkuvõtted Meistriliiga hooaja lõppedes Soccerneti külastajate suure hääletusega, mis selgitab välja fännide lemmikud juba seitsmendat korda.
Eelmisel aastal valiti Meistriliiga parimaks kaitsjaks suure ülekaaluga Karl Palatu, kellele järgnesid Gert Kams ja tunamullune parim Igor Morozov. Sümboolsesse koosseisu mahtus ka Taijo Teniste, kelle seekord oleme tõstnud poolkaitsjate sekka.
Seni on ainsa mehena mitu korda parimaks valitud Marek Lemsalu, kellele langes valik koguni kolmel aastal järjest. Tema on karjäärile joone alla tõmmanud, kuid meie kõige esimene kaitsemeister Tomas Rimas, kes hinnati parimaks 2005. aastal FC TVMK päevil, püsib ka praegu konkurentsis.
Meistriliiga parimad kaitsjad 2011:
Teet Allas
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 27 mängu (25 põhikoosseisus), 1 värav ja 2 kollast kaarti
Viimati mahtus Allas meie kümneliikmelisse valikusse 2008. aastal, kuid tänavu on ta leidnud Paide Linnameeskonnas uue hoo ja aidanud amatöörklubil suurepärase hooaja teha.
73 korda koondist esindanud kaitsja kvaliteet ei ole kuskile kadunud. Ta on kaitseliini selge liider ning kindel kaitse on ka üks Paide edu võtmeid. Kogenud ja autoriteetse eeskujuga on paranenud terve kaitseliini stabiilsus ja mängulugemine.
Paide mängib kaitsest palju pikki palle ette ja Allasel on selles oluline roll. Lisaks kujutavad ohtu tema pommkaristuslöögid.
Alo Bärengrub
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 1 värav ja 2 kollast kaarti
Kolm aastat puudliku mängupraktikaga Norras veetnud Bärengrub naasis kodumaale vahetult hooaja eel. Sulandumine ja vormikogumine võttis natuke aega, aga kevade kulgedes hakkas ta üha enam mängukindlust koguma ja praeguseks on ta üks Eesti liiga parimaid keskkaitsjaid.
Kalju kaitseliin sai selleks hooajaks uue näo ning suurim roll edasiminekus on just nende ainsal koondislasel ja Alain Garcia Gutierrezel. Nõmme meeskonnale on löödud peaaegu kaks korda vähem väravaid kui eelmisel aastal sama ajaga ning neil on päris hea šanss jõuda selle hooaja parima kaitsega klubiks.
Liikuva mängijana kasutab ta ära oma kohavalikut ja füüsilist tugevust, et ka jõulisemate ja pikemate ründajatega hakkama saada. Varem karjääri jooksul ka ründes mänginuna jõuab ta ka rünnakul standardolukordades sageli löögile. Seda isegi Eesti koondises väga tugevate vastaste vastu.
Alain Garcia Gutierrez
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja/paremkaitsja/paremäär
Vanus: 29
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 4 väravat ja 5 kollast kaarti
Esimene kuubalane Eesti liigas on tõmmanud tähelepanu mitte ainult oma eksootilise päritoluga, aga ka tõepoolest suurepäraste mänguoskustega. Tegemist võib olla Kalju läbi aegade parima leegionäriga.
Keskkaitses esines ta isegi stabiilsemalt kui Bärengrub, vähemalt hooaja alguses. Tehnika ja väljakunägemine on silmapaistvalt head, lisaks jagub tal piisavalt kiirust ja agressiivsust, et mängida isegi ääreründaja kohal, mida ta sel hooajal paar korda ka tegi.
Muuhulgas lõi Alain sel hooajal kaks väravat Kalju suurimale konkurendile Florale - ühe kaunist karistuslöögist ja teise äärelt rünnakule sööstes. Tõeliselt kvaliteetne ja universaalne mängumees, kellest Kalju loodab kahtlemata kümne küünega kinni hoida.
Markus Jürgenson
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg: 31 mängu (31 põhikoosseisus), 2 väravat ja 2 kollast kaarti
Huvitaval kombel mahtus Jürgenson meie valikusse viimati alles kolm aastat tagasi, mil ta TVMK särgis äärekaitses esimesi kogemusi omandas. Florasse siirdudes jäi endine äärepoolik sellele kohale püsima ning on tasapisi edasi arenenud ja mehistunud.
Paaril korral ka koondist esindanud Jürgenson on tõusnud Floras oma positsioonil selgeks liidriks ning muutunud oluliselt stabiilsemaks. Agressiivse ja küllalt väleda mängijana teeb ta kõigi ääreründajate elu raskeks.
Tehnika on paigas ning ta omab ka korralikku lööki, proovides aegajalt kaugelt täpsust, aga üldiselt kipub ta rünnakule oluliselt vähem kui Gert Kams paremalt.
Ken Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 23
Senine hooaeg: 33 mängu (33 põhikoosseisus), 2 väravat (neist 1 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Kallaste leidis eelmisel hooajal Kaljusse siirdumise järel stabiilsuse ning jätkas tänavu küpsemist, tundes end äärekaitses üha kindlamini.
Kiire ja hea tehnikaga mängijana jagub tal ka jultumust üsna kõrgele purjetada ja tihti ründefaasis mängu sekkuda. Samas on ta õppinud asju tasakaalus hoidma ja nii ei teki seljataga enam selliseid ärevaid momente nagu ehk mõnel varasemal aastal.
Sel hooajal on tal olnud kõrval ka sellised korüfeed, kellelt on hea mängulugemist ja muid mänguelemente õppida.
Gert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja/paremäär
Vanus: 26
Senine hooaeg: 32 mängu (30 põhikoosseisus), 4 väravat ja 3 kollast kaarti
Kord äärekaitsjana, kord äärepoolikuna on Kams juba aastaid Meistriliigas oma positsioonidel paremikku kuulunud. Praeguseks on vanust tiksunud piisavalt, et ta pole enam vaid lootustandev talent, vaid üks meeskonna kogenumatest liidritest.
Plahvatuslik kiirus ja agressiivne mäng nii kaitses kui ka rünnakul on jätkuvalt märksõnadeks. Paraku pole tal õnnestunud välismaale pääsemise näol järgmist sammu astuda ning selle taga võib näha nooruses arendamata jäänud söödutehnikat.
Meistriliiga jaoks sellest aga piisab ning lisaks jõuab ta tänu kiirusele tihtipeale heade tsenderdusteni, millest on sündinud palju väravaid.
Igor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 20 mängu (19 põhikoosseisus), 2 kollast kaarti
Üle-eelmisel aastal valiti Morozov oma positsiooni kohta verinoorelt Meistriliiga parimaks kaitsjaks. Eelmisel aastal oli Levadia mäng kahvatum ning sellega koos ka tema koht hääletusel - kolmas. Tänavu rikkus vigastus ligikaudu pool hooaega, aga kvaliteet ei kao kuhugi.
Levadia mäng on logisenud sel hooajal igast kohast, kuid kaitsest siiski ehk kõige vähem. Pärast pikalt vigastuspausilt naasmist võttis Morozov kiiresti põhikoosseisukoha tagasi ning saatuse tahtel ulatas Konstantin Nahki vemp talle ka kaptenipaela.
Ta on piisavalt noor, et kõik oma suurepärased eeldused veel realiseerida, aga sel hooajal mõistagi erilist edasiminekut toimuda ei saanud. Näis, kuhu viivad tema teed uueks aastaks, sest talvel oli ta lähedal lepingule nii välismaal kui ka hoopis Floras, enne kui ta Levadiaga veel aastaks käed lõi.
Karl Palatu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 25 mängu (23 põhikoosseisus), 3 väravat ja 1 kollane kaart
Hilise küpsejana üllatas Palatu eelmisel aastal paljusid, tõustes Eesti liiga kaitsjate absoluutsesse paremikku ja saades jala vahele ka koondiseuksele. Kummalisel kombel astub ta nüüd suurte sammudega edasi mitte ainult stabiilsuse ja mängulugemise, aga ka füüsilise poole pealt.
Vigastused on tänavu natuke hoogu pidurdanud, aga tervena on ta Flora laiast keskkaitsjate valikust hoolimata alati põhitegija. Meeskonna vanima mängijana on tema kanda ka liidriroll, mis sobib talle päris hästi.
Kõigele lisaks on Palatu löönud sel hooajal kaks võiduväravat. Standardolukordades on ta alati ohtlik. Tavalisest keskkaitsjast on ta ka veidi kiirem ja liikuvam, mis võimaldab palju suuremat maa-ala katta ja teisi paremini julgestada. Võimsuse puudujäägi teeb ta tasa piirojaliku kompromissitu võitluse ja kohavalikuga.
Tomas Rimas
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
2005. aastal parimaks kaitsjaks valitud leedulane püsib teist hooaega Transis pallides jätkuvalt tippvormis.
Narva meeskond on sel aastal kaitse paremini pidama saanud ning Rimas on kaitseliini üks liidreid, tehes siiani kõik mängud kaasa põhikoosseisus.
Hea kohavalik ja peamäng ning reeglite piires agressiivne kehamäng korvavad Transi keskkaitses nappivat kiirust.
Andrei Veis
Klubi: FC Viljandi
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 5 väravat ja 3 kollast kaarti
Flora kaitsjate üleküllastus viis noortekoondiste äärekaitsja hooaja hakul Viljandisse ja kahtlemata on see tema jaoks osutunud kasulikumaks kui oleks olnud Flora pingil istumine ja duubli esindamine.
Muljetavaldavate esitustega tõusis Veis Viljandi noore võistkonna üheks liidriks ning pääses isegi Lõuna-Ameerika turneele sõitnud Eesti koondisse.
Äärekaitse kohta on ta väga jõuline tüüp, omades samas väga head kiirust ja korralikku tehnikat. Kaitsetöös on agressiivne ja tõuseb ka ründefaasis üsna julgelt üles. Kohati ongi teda kasutatud hoopis äärepoolikuna, mille tulemusel jagab ta suisa meeskonna parima väravaküti tiitlit.
Eelmiste aastate Meistriliiga parimad kaitsjad:
2010: 1. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
2009: 1. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Reportaaž | Uue aasta sõda Vanas Roomas: derbil ja derbil on väga suur vahe!
Kaljuga liitunud Kõrre: muidugi kõlas kontoris räägitu mesijutuna, samas oli see komplimendiks
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded: