Meistriliiga parimad kaitsjad 2011 (21)

Selline tagaliin turvas mullust hooaja sümboolset koosseisu. Kes saavad valituks tänavu?Meistriliiga hooaja lõpuni on jäänud loetud päevad ja see tähendab, et käes on aeg Soccernet.ee traditsioonilisteks kokkuvõteteks. Alustame 2011. aasta parimatest kaitsjatest.

Kuni järgmise nädala lõpuni toome välja Soccerneti valiku hooaja parimatest või halvimatest kõikvõimalikes erinevates kategooriates.

Nagu tavaks saanud, kulmineeruvad kokkuvõtted Meistriliiga hooaja lõppedes Soccerneti külastajate suure hääletusega, mis selgitab välja fännide lemmikud juba seitsmendat korda.

Eelmisel aastal valiti Meistriliiga parimaks kaitsjaks suure ülekaaluga Karl Palatu, kellele järgnesid Gert Kams ja tunamullune parim Igor Morozov. Sümboolsesse koosseisu mahtus ka Taijo Teniste, kelle seekord oleme tõstnud poolkaitsjate sekka.

Seni on ainsa mehena mitu korda parimaks valitud Marek Lemsalu, kellele langes valik koguni kolmel aastal järjest. Tema on karjäärile joone alla tõmmanud, kuid meie kõige esimene kaitsemeister Tomas Rimas, kes hinnati parimaks 2005. aastal FC TVMK päevil, püsib ka praegu konkurentsis.

REKLAAM

Meistriliiga parimad kaitsjad 2011:

Foto: Gertrud AlatareTeet Allas
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 27 mängu (25 põhikoosseisus), 1 värav ja 2 kollast kaarti

Viimati mahtus Allas meie kümneliikmelisse valikusse 2008. aastal, kuid tänavu on ta leidnud Paide Linnameeskonnas uue hoo ja aidanud amatöörklubil suurepärase hooaja teha.

73 korda koondist esindanud kaitsja kvaliteet ei ole kuskile kadunud. Ta on kaitseliini selge liider ning kindel kaitse on ka üks Paide edu võtmeid. Kogenud ja autoriteetse eeskujuga on paranenud terve kaitseliini stabiilsus ja mängulugemine.

Paide mängib kaitsest palju pikki palle ette ja Allasel on selles oluline roll. Lisaks kujutavad ohtu tema pommkaristuslöögid.

Foto: Rein MurakasAlo Bärengrub
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 1 värav ja 2 kollast kaarti

Kolm aastat puudliku mängupraktikaga Norras veetnud Bärengrub naasis kodumaale vahetult hooaja eel. Sulandumine ja vormikogumine võttis natuke aega, aga kevade kulgedes hakkas ta üha enam mängukindlust koguma ja praeguseks on ta üks Eesti liiga parimaid keskkaitsjaid.

Kalju kaitseliin sai selleks hooajaks uue näo ning suurim roll edasiminekus on just nende ainsal koondislasel ja Alain Garcia Gutierrezel. Nõmme meeskonnale on löödud peaaegu kaks korda vähem väravaid kui eelmisel aastal sama ajaga ning neil on päris hea šanss jõuda selle hooaja parima kaitsega klubiks.

Liikuva mängijana kasutab ta ära oma kohavalikut ja füüsilist tugevust, et ka jõulisemate ja pikemate ründajatega hakkama saada. Varem karjääri jooksul ka ründes mänginuna jõuab ta ka rünnakul standardolukordades sageli löögile. Seda isegi Eesti koondises väga tugevate vastaste vastu.

Foto: Märt VassiljevAlain Garcia Gutierrez
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja/paremkaitsja/paremäär
Vanus: 29
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 4 väravat ja 5 kollast kaarti

Esimene kuubalane Eesti liigas on tõmmanud tähelepanu mitte ainult oma eksootilise päritoluga, aga ka tõepoolest suurepäraste mänguoskustega. Tegemist võib olla Kalju läbi aegade parima leegionäriga.

Keskkaitses esines ta isegi stabiilsemalt kui Bärengrub, vähemalt hooaja alguses. Tehnika ja väljakunägemine on silmapaistvalt head, lisaks jagub tal piisavalt kiirust ja agressiivsust, et mängida isegi ääreründaja kohal, mida ta sel hooajal paar korda ka tegi.

Muuhulgas lõi Alain sel hooajal kaks väravat Kalju suurimale konkurendile Florale - ühe kaunist karistuslöögist ja teise äärelt rünnakule sööstes. Tõeliselt kvaliteetne ja universaalne mängumees, kellest Kalju loodab kahtlemata kümne küünega kinni hoida.

Foto: Catherine KõrtsmikMarkus Jürgenson
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg: 31 mängu (31 põhikoosseisus), 2 väravat ja 2 kollast kaarti

Huvitaval kombel mahtus Jürgenson meie valikusse viimati alles kolm aastat tagasi, mil ta TVMK särgis äärekaitses esimesi kogemusi omandas. Florasse siirdudes jäi endine äärepoolik sellele kohale püsima ning on tasapisi edasi arenenud ja mehistunud.

Paaril korral ka koondist esindanud Jürgenson on tõusnud Floras oma positsioonil selgeks liidriks ning muutunud oluliselt stabiilsemaks. Agressiivse ja küllalt väleda mängijana teeb ta kõigi ääreründajate elu raskeks.

Tehnika on paigas ning ta omab ka korralikku lööki, proovides aegajalt kaugelt täpsust, aga üldiselt kipub ta rünnakule oluliselt vähem kui Gert Kams paremalt.

Foto: Gertrud AlatareKen Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 23
Senine hooaeg: 33 mängu (33 põhikoosseisus), 2 väravat (neist 1 penaltist) ja 2 kollast kaarti

Kallaste leidis eelmisel hooajal Kaljusse siirdumise järel stabiilsuse ning jätkas tänavu küpsemist, tundes end äärekaitses üha kindlamini.

Kiire ja hea tehnikaga mängijana jagub tal ka jultumust üsna kõrgele purjetada ja tihti ründefaasis mängu sekkuda. Samas on ta õppinud asju tasakaalus hoidma ja nii ei teki seljataga enam selliseid ärevaid momente nagu ehk mõnel varasemal aastal.

Sel hooajal on tal olnud kõrval ka sellised korüfeed, kellelt on hea mängulugemist ja muid mänguelemente õppida.

Foto: Catherine KõrtsmikGert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja/paremäär
Vanus: 26
Senine hooaeg: 32 mängu (30 põhikoosseisus), 4 väravat ja 3 kollast kaarti

Kord äärekaitsjana, kord äärepoolikuna on Kams juba aastaid Meistriliigas oma positsioonidel paremikku kuulunud. Praeguseks on vanust tiksunud piisavalt, et ta pole enam vaid lootustandev talent, vaid üks meeskonna kogenumatest liidritest.

Plahvatuslik kiirus ja agressiivne mäng nii kaitses kui ka rünnakul on jätkuvalt märksõnadeks. Paraku pole tal õnnestunud välismaale pääsemise näol järgmist sammu astuda ning selle taga võib näha nooruses arendamata jäänud söödutehnikat.

Meistriliiga jaoks sellest aga piisab ning lisaks jõuab ta tänu kiirusele tihtipeale heade tsenderdusteni, millest on sündinud palju väravaid.

Foto: Hendrik OsulaIgor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 20 mängu (19 põhikoosseisus), 2 kollast kaarti

Üle-eelmisel aastal valiti Morozov oma positsiooni kohta verinoorelt Meistriliiga parimaks kaitsjaks. Eelmisel aastal oli Levadia mäng kahvatum ning sellega koos ka tema koht hääletusel - kolmas. Tänavu rikkus vigastus ligikaudu pool hooaega, aga kvaliteet ei kao kuhugi.

Levadia mäng on logisenud sel hooajal igast kohast, kuid kaitsest siiski ehk kõige vähem. Pärast pikalt vigastuspausilt naasmist võttis Morozov kiiresti põhikoosseisukoha tagasi ning saatuse tahtel ulatas Konstantin Nahki vemp talle ka kaptenipaela.

Ta on piisavalt noor, et kõik oma suurepärased eeldused veel realiseerida, aga sel hooajal mõistagi erilist edasiminekut toimuda ei saanud. Näis, kuhu viivad tema teed uueks aastaks, sest talvel oli ta lähedal lepingule nii välismaal kui ka hoopis Floras, enne kui ta Levadiaga veel aastaks käed lõi.

Foto: Catherine KõrtsmikKarl Palatu
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 25 mängu (23 põhikoosseisus), 3 väravat ja 1 kollane kaart

Hilise küpsejana üllatas Palatu eelmisel aastal paljusid, tõustes Eesti liiga kaitsjate absoluutsesse paremikku ja saades jala vahele ka koondiseuksele. Kummalisel kombel astub ta nüüd suurte sammudega edasi mitte ainult stabiilsuse ja mängulugemise, aga ka füüsilise poole pealt.

Vigastused on tänavu natuke hoogu pidurdanud, aga tervena on ta Flora laiast keskkaitsjate valikust hoolimata alati põhitegija. Meeskonna vanima mängijana on tema kanda ka liidriroll, mis sobib talle päris hästi.

Kõigele lisaks on Palatu löönud sel hooajal kaks võiduväravat. Standardolukordades on ta alati ohtlik. Tavalisest keskkaitsjast on ta ka veidi kiirem ja liikuvam, mis võimaldab palju suuremat maa-ala katta ja teisi paremini julgestada. Võimsuse puudujäägi teeb ta tasa piirojaliku kompromissitu võitluse ja kohavalikuga.

Foto: Rein MurakasTomas Rimas
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart

2005. aastal parimaks kaitsjaks valitud leedulane püsib teist hooaega Transis pallides jätkuvalt tippvormis.

Narva meeskond on sel aastal kaitse paremini pidama saanud ning Rimas on kaitseliini üks liidreid, tehes siiani kõik mängud kaasa põhikoosseisus.

Hea kohavalik ja peamäng ning reeglite piires agressiivne kehamäng korvavad Transi keskkaitses nappivat kiirust.

Foto: Gertrud AlatareAndrei Veis
Klubi: FC Viljandi
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (31 põhikoosseisus), 5 väravat ja 3 kollast kaarti

Flora kaitsjate üleküllastus viis noortekoondiste äärekaitsja hooaja hakul Viljandisse ja kahtlemata on see tema jaoks osutunud kasulikumaks kui oleks olnud Flora pingil istumine ja duubli esindamine.

Muljetavaldavate esitustega tõusis Veis Viljandi noore võistkonna üheks liidriks ning pääses isegi Lõuna-Ameerika turneele sõitnud Eesti koondisse.

Äärekaitse kohta on ta väga jõuline tüüp, omades samas väga head kiirust ja korralikku tehnikat. Kaitsetöös on agressiivne ja tõuseb ka ründefaasis üsna julgelt üles. Kohati ongi teda kasutatud hoopis äärepoolikuna, mille tulemusel jagab ta suisa meeskonna parima väravaküti tiitlit.

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad kaitsjad:

2010: 1. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
2009: 1. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kaspy   •  
(90.130.128.***)
No selles osas vaidlen küll vastu et kuubalane keskkaitses stabiilne oli, pigem tuli tal sel positsioonil üsna arvukalt eksimusi sisse. Seevastu äärekaitsesse nihutatun on ta näidanud end palju positiivsemalt ja ka rünnakutele juurde andnud.
rallikas   •  
(194.150.65.***)
Aasta kaitsja minu jaoks Ken Kallaste. Ikka väga head mängu näidanud ja suure arengu teinud see aasta.
juu   •  
(90.191.185.***)
minu valik on samuti Ken Kallaste
Keiss   •  
(90.191.92.***)
1. Allas
2. Palatu
3. Kams
Pooldan Kallastet   •  
(80.79.125.***)
Bärengrub ja Palatu on teada oma headuses, aga suurima sammu edasi on teinud Ken Kallaste. Arvestades tema vanust ja arengut, siis kindlasti annaks oma hääle just temale.
Englishman   •  
(88.196.241.***)
1. Kams
2. Palatu
3. Bärengrub
4. Kallaste
G   •  
(90.190.138.***)
1. Gutierrez
2. Kallaste
3. Veis
imelik   •  
(87.98.2.***)
teniste on miskipärast loetelust välja jäänud?
chac   •  
(87.98.2.***)
1. Teniste
2. Gutierrez
3. Palatu
metslane   •  
(90.190.137.***)
Kuna Teniste siirdus välismaale, siis ei saa temast enam selles perspektiivis rääkida.

Enda top3 oleks Kams, Palatu ja Bärengrub ehk kolmandana. Märkimist vääriks ka Nõmme Paide poolelt.
Lutipunt   •  
(88.196.103.***)
Kirpu
Amadeus   •  
(193.40.25.***)
kui sa lugesid artiklit siis seal oli kirjas et Teniste on sel aastal poolikute kategoorias
Mällar   •  
(82.131.43.***)
1. Kallaste
2. Allas
3. Kams
Mällar   •  
(82.131.43.***)
Miks Kulikut valikus pole?
Minu arust võiks   •  
(194.204.42.***)
Olla ka Timo Lomp seal nimekirjas , palju väravaid ja väga hästi mänginud äärekaitses :)
mara   •  
(83.251.40.***)
Ma vaatan meeste vanust ja mõtlen ning loodan,et suur ja tugev Andrei Veis edasi areneks ja väikese poisi Kruglovi koha koondises hõivaks.
teadlane   •  
(46.131.6.***)
to mara: halloo, Veis on paremjalgne ja pole kunagi ühegi koondise koondise eest vasakul pool mänginud..
teadlane   •  
(46.131.6.***)
ma ei arvesta Veise Viljandi eest mänge, kus ta vasakkaitses on ju mänginud vaid viljandi klubis momendil puuduva vasakkaitsja tõttu

Amadeus   •  
(90.191.163.***)
mis asi see liivamägi siis on
teadlane   •  
(46.131.6.***)
liivamägi tuli alles juulis viljandisse, selleks ajaks oli pool hooaega läbi
LevadiaFan   •  
(89.235.234.***)
1.Morozov
2.Veis
3.Rimas

Sisene
HÄÄL JA PILT SINU SEADMEST
Pikk ette (ja MM-ile) | Tarmo Tiisler sõitvast katusest, Õnne tänava Almast, Kinoteatrist ja kommenteerimisest: see võib jääda mu viimaseks jalkaturniiriks
MM-I 13. PÄEV
Kristjan Jaak Kangur | Saksamaa peab koduhäbi vältimiseks ise õõnestatud müüri kahe aastaga uuesti üles ehitama
SAKSAMAA LANGES TAAS!
Memo | Jaapan pistis veel ühe suure omale kingikotti ja võitis alagrupi, Hispaania pääses ehmatusega edasi
MM-I 13. PÄEV
BELGIA SÕIDAB KOJU!
TAMM SÄRAS VÄRAVAGA
Video: Tamme tabamus rajas tee FCSB tagasitulekule
SUURED JA VÄIKSED
LEVADIA TÄIENDAB RIDASID
FCI Levadia sõlmis lepingu Kalevi söödumeistriga
Pikk ette (ja MM-ile) | Rindeoperaator Ivar Heinmaa: jalkafänniks olemine on mind päästnud surmast
PÄEVIK
JOON ALLA
Fännide lemmik 2022 – Robi Saarma  (milline sai sümboolne koosseis?)
Soccernet.ee külastajate suurel hääletusel valiti Premium liiga tänavuse hooaja fännide lemmikuks Paide Linnameeskonna väravakütt Robi Saarma. Hooaja sümboolses koosseisus on võrreldes mullusega kaheksa uut meest!
KOKKUVÕTTED 2022
Pikk ette (ja MM-ile) | Eesti tippvilemees Tohver: etteastet mõjutab see, kui kardad teha otsuseid. Kohtunikud on oma otsuste orjad
PÕNEVAT LUGEMIST
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | UEFA saab muusikaga palju paremini hakkama kui FIFA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11