Meistriliiga parimad väravavahid 2010 (14)

Foto: Hendrik OsulaVäravavahtidega seoses on tänavuse Meistriliiga kuumimaks teemaks Flora esinumbri Stanislav Pedõki "pirukad", kuid statistiliselt pole ta sugugi halba tööd teinud.

Florakad ei saa vastu Levadia puurilukkude statistikale, sest valitsev meister lasi omale lüüa konkurentsitult kõige vähem väravaid. Meeskonnasiseselt edestas Pedõk aga Marko Meeritsat nii selgelt, et me otsustasime nooruki seekord kümne parima seast välja jätta.

Kokkuvõttes ei oma meie eelistused ega statistika muidugi üldse mingit tähtsust, sest hooaja parimad ja halvimad sõltuvad ainult Soccerneti külastajate valikutest järgmisel nädalal avaneval suurel hääletusel.

Nagu tavaks saanud, kasutame me väravavahtide hindamisel originaalset Amadeusi koefitsienti, mis arvestab nii sisselastud väravaid kui ka koduklubi tugevust. Lähemalt saab selle arvutamise kohta lugeda artikli lõpuosas.

Meistriliiga parimad väravavahid 2010:

REKLAAM

Foto: Märt VassiljevMartin Kaalma
Klubi: Tallinna FC Levadia
Vanus: 33
Pikkus: 185 cm
Senine hooaeg: 13 mängu (kõik algkoosseisus), 6 sisselastud väravat ja 1 punane kaart
Amadeusi koefitsient: 1,09

Eelmisel aastal parimaks väravavahiks valitud veteran teatas võiduka hooaja järel karjääri lõpetamisest, kuid üllatas meid tänavu kaks korda. Esmalt vahetult hooaja eel kindad taas kätte tõmmates ning teiseks juulis, kui ta ilma igasuguse mängupraktikata äkitselt enne Levadia hooaja tähtsaimaid mänge põhikoosseisu ennistati.

Suurte kogemustepagasi ja enesekindluse toel ei vedanud ta oma meeskonda euromängudes alt, kuid füüsiline vorm oli siiski märgatavalt kehvem kui mullu ja seda üllatuslikum oli Sergei Lepmetsa pingile istutamine. Statistilised näitajad püsisid sellest hoolimata kõrged, kuni tuli sisse üks otsustav eksimus.

Septembri lõpus võinuks tema varajane punane kaart Paide linnameeskonna vastu kalliks maksma minna, kuid tema õnneks võttis Levadia siiski võidu. Ometi maksis see talle esikindad, kuna pärast seda on ta vaid korra väljakule pääsenud.

Foto: Catherine KõrtsmikKert Kütt
Klubi: Nõmme JK Kalju
Vanus: 30
Pikkus: 199 cm
Senine hooaeg: 27 mängu (kõik algkoosseisus), 29 sisselastud väravat (neist 2 penaltist) ja 1 kollane kaart
Amadeusi koefitsient: 1,80

Kaks aastat järjest isegi Levadia duublis vähevõitu mänguaega teeninud Kütt tõestas Kaljusse siirdudes, et tegemist on ikkagi Meistriliiga tipptasemel puurivahiga. Daniil Savitski vigastus avas talle esimese ringi lõpus ukse põhikoosseisu ning seal püsib ta raudkindlalt siiani.

Kuigi väljalöökidega on tal endiselt vahel probleeme, on ta sel hooajal olnud üks Kalju võtmemängijaid. Kogemuste ja vanusega on kindlamaks saanud ka närvikava - kui varem võis üks viga ta terveks mänguks endast välja viia, siis sel aastal on ta esitanud vastupidiseid näiteid.

Pingil veedetud eelmised hooajad panid väravavahi enesekindlusele ilmselt paraja põntsu, aga koos regulaarse mänguajaga on ta nüüd taas üha stabiilsemaks muutunud. Huvitav saab olema näha, kas ta mahub põhikoosseisu ka tuleval hooajal, sest Levadias eelistas just Igor Prins temale teisi vahte.

Foto: Rein MurakasSergei Lepmets
Klubi: Tallinna FC Levadia
Vanus: 23
Pikkus: 190 cm
Senine hooaeg: 23 mängu (22 algkoosseisus) ja 10 sisselastud väravat (neist 2 penaltist)
Amadeusi koefitsient: 1,00

Neli eelnevat hooaega Esiliigas Levadia duubli puuri kaitsnud Lepmets sai Kaalma taandumise järel kaua oodatud võimaluse ning elas erinevalt näiteks Pedõkist kohe uude rolli sisse.

Nii statistiliselt kui ka mänguliselt oli ta üks selle hooaja parimaid väravavahte, aga pidi sellest hoolimata kolmandikku mängudest pingilt vaatama. Ühtegi suuremat prohmakat tema esituses meelde ei ole jäänud.

Lepmets on väga hea füüsilise vormi ja reaktsiooniga, samuti loeb ta hästi mängu ja läheb olukordades enesekindlalt lõpuni välja. Kunagise ründajana on tal ka jalamäng väga heal tasemel.

Foto: Rein MurakasAiko Orgla
Klubi: Viljandi JK Tulevik
Vanus: 23
Pikkus: 195 cm
Senine hooaeg: 18 mängu (kõik algkoosseisus) ja 24 sisselastud väravat (neist 1 penaltist)
Amadeusi koefitsient: 1,42

Tervena kuulus Orgla kindlalt põhikoosseisu ning tegi kindlaid esitusi, kuid vigastused jätsid tema hooaja paraku poolikuks. Sama hulga mängude juures lasi ta endale lüüa umbes kolmandiku võrra vähem väravaid kui aasta noorem meeskonnakaaslane Alan Ventsel.

Suvel murdis Orgla lööki tõrjudes sõrmeluu ning põhirivistusse naasis ta alles septembri teises pooles. See ei ole tal aga takistanud hooaja lõpus taas muljetavaldavate mängude tegemist.

Suurepäraste eeldustega puurivaht on pikk ja jõuline, kuid samal ajal liikuv ja hea reaktsiooniga, kandideerides tulevikus kindlasti ka tugeva konkurentsiga FC Flora esiväravavahi kinnastele.

Foto: Hendrik OsulaStanislav Pedõk
Klubi: Tallinna FC Flora
Vanus: 22
Pikkus: 187 cm
Senine hooaeg: 27 mängu (26 algkoosseisus) ja 18 sisselastud väravat (neist 3 penaltist)
Amadeusi koefitsient: 1,65

Pedõki pagaritooted on saanud kommentaatorite üheks lemmikteemaks, sest eriti hooaja esimesel poolel küpsetas ta tõesti vastastele lubamatult palju magusaid pirukaid. Siiski ei kaotanud treenerid temasse usku ja kuigi vahepeal tõrjus Marko Meerits ta pingile, hoidis mees lõpus esikindaid üha kindlamini enda käes.

Kahe ja poole hooaja jagu pingil istudes kogunenud rooste kulus maha ning koos kaitseliiniga saavutas ka tema hooaja teisel poolajal stabiilsuse. Pallide püüdmine ja olukordade hindamine tekitab endiselt aegajalt närvikõdi, kuid sellega puudused ka piirduvad.

Potentsiaali jagub pärnakal igatahes küllaga. Ta on jõuline ja hea reaktsiooniga väravavaht ning vajab juurde vaid (enese)kindlust, mis peaks regulaarse mänguajaga ainult paremaks muutuma. Lõppude lõpuks on ta ikkagi veel vaid 22-aastane.

Foto: Märt VassiljevPriit Pikker
Klubi: FC Kuressaare
Vanus: 24
Pikkus: 179 cm
Senine hooaeg: 12 mängu (kõik algkoosseisus) ja 31 sisselastud väravat (neist 2 penaltist)
Amadeusi koefitsient: 3,24

Pikker on vargsi sammumas Pedõki jälgedes, võttes temalt esmalt üle Pärnu Vapruse esikindad ning siirdudes nüüd samuti Flora-süsteemi. Tõsi, tema lend on seni madalam, kuid samas saab ta Kuressaares vähemalt regulaarset mänguaega.

Ta tõrjus pingile saarlaste pikaaegse esiväravavahi Roland Küti ning mängib nädalast nädalasse 90 minutit, ammutades kuhjaga vajalikke kogemusi.

Lühikesele kasvule vaatamata on ta väga füüsiline väravavaht, kiire, otsustav ja jõuline. Tema leivaks on reaktsioonitõrjed, vastutulekud ja robinsonaadid. Kindlasti ei ole kõrged pallid talle kõige mugavamad ja ega ta neid püüdma ei lähegi - tavaliselt on tema puhul ikka rusikad mängus.

Foto: Rein MurakasMadis Rajando
Klubi: Paide linnameeskond
Vanus: 21
Pikkus: ?
Senine hooaeg: 20 mängu (kõik algkoosseisus) ja 48 sisselastud väravat (neist 1 penaltist)
Amadeusi koefitsient: 3,04

Rajando on järjekordne Flora-süsteemi andekas väravavaht, kes on aastaid püüdnud redelil kõrgemale pääseda. Neli aastat Esiliiga karastust seljataga, sai ta sel hooajal lõpuks end tippseltskonnas proovile panna.

Paide jaoks väga raskeks osutunud hooaja esimesel poolel oli Rajando kindel esinumber ja tema on küll viimane, keda ebaedus süüdistada sai. Meeskonna uuestisünni juures oli ta aga osaline vaid episoodiliselt, kuna ees ootas ajateenistus.

Rajando on natuke Pikkeri tüüpi väravavaht - suhteliselt lühikest kasvu, aga kompenseerib selle hea reaktsiooni ja mängulugemisega. Ta on ka üsna liikuv tüüp, seigeldes karistusalas väga palju ja tõustes tihti üsna kõrgele.

Foto: Hendrik OsulaMihhail Starodubtsev
Klubi: JK Sillamäe Kalev
Vanus: 28
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg: 29 mängu (kõik algkoosseisus) ja 38 sisselastud väravat (neist 3 penaltist)
Amadeusi koefitsient: 2,40

Kui eelmisel hooajal tundus, et Starodubtsev jääb komeedina tõusvale meeskonnale jalgu, siis sel aastal oli Kalev nii keskpärane, et väravavaht nägi selles kontekstis täitsa korralik välja.

Mullu jagas ta väravasuul mänguaega Aleksandr Djatšenkoga ja võitis selle duelli, osaledes kahest kolmandikus mängusest. Tänavu naelutas ta endise Narva Transi, Tallinna Levadia ja Tartu Maag Tammeka puurivahi veelgi kindlamalt pingile.

Kogemuste kogunedes lisandub pidevalt ka stabiilsust ning kuigi ta pole suutnud sillamäelaste allamäge liikunud rongi päästa, mängib ta oma võrdselt tugevate omadustega enda koha välja.

Foto: Rein MurakasModestas Stonys
Klubi: Narva JK Trans
Vanus: 30
Pikkus: 187 cm
Senine hooaeg: 19 mängu (kõik algkoosseisus), 14 sisselastud väravat (neist 1 penaltist) ja 1 kollane kaart
Amadeusi koefitsient: 1,54

Narvas teist hooaega lõpetav leedulane jätab seljataha tunduvalt stabiilsema aasta kui oli mullune. Ühtlasi võitis ta Sergei Ussoltsevilt esikindad tagasi ning ka noor kaasmaalane Mantas Galdikas ei suutnud tema rolli väärata.

Kunagisel Tallinna Levadia puurivahil on korralikud füüsilised näitajad, aga ikka ja jälle kippus sisse lipsama eksimusi, mis tugeva üldplaani ära rikkusid. Sel hooajal muutus tema mäng kindlamaks ja see kajastub ilmekalt ka numbrites.

Foto: Rein MurakasMait Toom
Klubi: Tartu JK Tammeka
Vanus: 20
Pikkus: 186 cm
Senine hooaeg: 16 mängu (kõik algkoosseisus), 16 sisselastud väravat, 1 punane ja 1 kollane kaart
Amadeusi koefitsient: 1,48

Toom oli üks neist tartlastest, kelle silmnähtav areng lubas Tammekal hooaega niivõrd hästi alustada. Mullu ei suutnud noortekoondislane veel Meistriliiga tempoga harjuda ja siis surus võõrleegionär ta pingile, aga tänavu tuli ta tagasi ja näitas, et tema areng ei ole sugugi veel peatunud.

Esiväravavahina alustas hooaega küll Saksamaa passiga Sebastian Tiszai, kuid Toom mängis ta selgelt üle ning oli kuni vigastada saamiseni üks meeskonna võtmemängijaid. Tema statistika (1 sisselastud värav mängu kohta) on eelmise hooajaga võrreldes rohkem kui kolm korda parem.

Tehnika poolest on Toom üks Meistriliiga omapärasemaid puurilukke, mis on ilmselt tingitud väravavahtide treeneri puudumisest, aga statistika on ometi muljetavaldav. Ta ei ole füüsiliselt eriti jõuline ega ka liigselt kiire, kuid mängulugemise ja situatsioonide hindamise poolest on ta paljudest teistest selgelt üle. Oskab olla õigel ajal õiges kohas ja teha vajalikud liigutused ära.

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta:

0,46 Sergei Lepmets
0,50 Martin Kaalma
0,70 Stanislav Pedõk
0,78 Modestas Stonys
0,85 Sergei Ussoltsev
1,00 Kert Kütt
1,00 Mait Toom
1,36 Mihhail Starodubtsev
1,42 Aiko Orgla
1,91 Alan Ventsel
2,40 Madis Rajando
2,55 Karli Kütt
2,60 Roland Kütt
2,64 Priit Pikker
2,84 Valeri Smelkov

Amadeusi koefitsient:

1,00 Sergei Lepmets
1,09 Martin Kaalma
1,48 Mait Toom
1,54 Modestas Stonys
1,65 Stanislav Pedõk
1,68 Sergei Ussoltsev
1,80 Kert Kütt
1,89 Aiko Orgla
2,40 Mihhail Starodubtsev
2,54 Alan Ventsel
3,04 Madis Rajando
3,19 Roland Kütt
3,24 Priit Pikker
3,36 Valeri Smelkov
3,77 Karli Kütt

NB! Statistika koostamisel on arvestatud ainult väravavahte, kes mänginud vähemalt 10 kohtumist. Amadeusi koefitsient on arvutatud 34 vooru järel.

Valemina näeb Amadeusi koefitsiendi arvutamine välja nii:

A=V/m*exp(MP/(M*3))

Kus V on väravate arv, m on mängude arv, M on meeskonna mängude arv ja MP on meeskonna punktide arv. Exp järgne osa näitab, kui palju MP erineb võimalikust punktide arvust M*3.

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad väravavahid:

2009 - 1. Martin Kaalma, 2. Mihkel Aksalu, 3. Moritz Stehling
2008 - 1. Mihkel Aksalu, 2. Martin Kaalma, 3. Rene Kaas
2007 - 1. Mihkel Aksalu, 2. Artur Kotenko, 3. Kert Kütt
2006 - 1. Artur Kotenko, 2. Martin Kaalma, 3. Pavel Londak
2005 - 1. Artur Kotenko, 2. Sergei Ussoltsev, 3. Pavel Londak

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Mister   •  
(90.191.149.***)
Kütt!
soe sai   •  
(85.89.45.***)
Kütt! Roland Kütt!
Sasha   •  
(80.79.125.***)
Kütt sto-budo!
ko   •  
(188.95.211.***)
lepmets
Risto07   •  
(123.3.137.***)
Ussoltsev....parim, k6ige ausam m2ngija, kes ML's platsil eales k2inud :)
m   •  
(80.235.63.***)
Kus meerits on ?
Higuaaaain ,   •  
(193.40.12.***)
Orgla, !!!!!!, ütlen ma viljandi inimesena
laaaamp   •  
(194.204.36.***)
aga levadia kutid statistka järgi parimad! pole ju muud valida siis
rantz9   •  
(213.219.95.***)
meistri väravavaht pagaripoiss seega peabki vaatama teist..ja seal kaks teravat. Äkki "nn" elutöö mõttes kaalmaale??
Jr   •  
(85.89.33.***)
Pikker.
fcfloraforever   •  
(90.191.115.***)
Sellest seltskonnast valiks tõesti Pikkeri, mängis küll pool hooaega, kuid raudselt oli oma kohta põhis väärt. Meeritsa oleks ehk võind tõesti ka siia lisada, kuid ta mängis ka ainult 9 mängu ja laupäeval võimalus ka kümnes mäng kirja saada.
l   •  
(194.126.113.***)
Pikker Oli hea jah ! Tegi mis suutis ja ühtegi eksimust polnud.Lisaks on tal väga hea ja täppne väljavise!
5   •  
(90.191.149.***)
Kert Kütt oli kindel põhimees läbi hooaja, väga tihti päästis Kalju halvimast, ülipikk ja täpne väljavise (tihti viskab üle poole :D). Ehk siis minu arvates tema.
Joosep1   •  
(84.50.214.***)
Huvitav miks Aiko Orglal on ühes kohas Amadeusi koefitsient 1,42 ja teises 1,89 ?

Sisene
PREMIUM LIIGA
TÄNA OTSEPILT: Tammeka tahab esimeses ringis saadud kaotuse eest Kalevilt revanši  (kell 18!)
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
PIIRI TAGANT JA PIIRI TAHA
ESILIIGA
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
32:7
34
2.
Tallinna FCI Levadia
13
11
1
1
32:4
34
3.
Nõmme Kalju FC
12
9
2
1
26:10
29
4.
Paide Linnameeskond
13
7
1
5
33:14
22
5.
FC Kuressaare
13
6
1
6
15:17
19
6.
Tartu JK Tammeka
13
4
2
7
14:23
14
7.
JK Narva Trans
12
4
0
8
13:19
12
8.
Pärnu JK Vaprus
13
2
0
11
14:38
6
9.
Tallinna JK Legion
12
2
3
7
10:23
5
10.
JK Tallinna Kalev
13
1
1
11
8:42
4
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
34
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
22
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
6
Tallinna JK Legion
5
JK Tallinna Kalev
4
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!