Ott Järvela | Nii head ja rikkalikku talve Eesti jalgpall ei mäleta! (6)

A. Le Coq Arena enne oktoobris peetud Eesti - Valgevene MM-valikmängu. Foto: Oliver Tsupsman

Eesti jalgpallikoondise õnnestunud 2021. aasta, FC Flora võrratud tulemused rahvusvahelises konkurentsis ning meie jalgpallurite vankumatu usk oma võimetesse on põhjused, miks võib juba praegu öelda, et nii head ja rikkalikku talve Eesti jalgpall varasemast ei mäleta.

Praeguseks hetkeks on talvises üleminekuaknas vahetanud klubi üheksa Eesti koondise jalgpallurit, kusjuures mitte ükski neist pole naasnud välismaalt kodumaale, vaid suund on olnud ikka vastupidine. Eesti jalgpallikoondislaste selle talve klubivahetuste kronoloogia:

Üheksa üleminekut saab lahterdada näiteks sel moel: 4 siirdumist Premium liigast tugevamasse välisliigasse (Igonen, Sappinen, Anier, Kuusk), 2 siirdumist esiliigast kõrgliigasse (Sorga ja Kreida), 1 siirdumine võrdväärsesse kõrgliigasse (Käit), 1 siirdumine tugevamasse kõrgliigasse (Mets), 1 laen mängupraktika eesmärgil (Hein). Aga vaadakem igaühte neist veidi detailsemalt.

Matvei Igonen | Poola esiliigaklubi palkas Floraga eduka eurohooaja teinud ja end koondise teise numbrina kinnistanud puurivahi. Eeldatavasti esiväravavahiks. Podbeskidzie on liigatabelis neljas ja omab tugevat ambitsiooni naasta kõrgliigasse, kus eelmisel hooajal mängiti. Üleminekusummat Podbeskidzie ei tasunud, sest Igonen oli vaba agendi staatuses. Lepingu pikkus 1,5 aastat.

REKLAAM

Rauno Sappinen | Kaks aastat järjest Eesti aasta jalgpalluriks valitud ründajast saab Poola kõrgliigaklubi plaanide järgi nende uus esipommitaja, kelle toel rühitakse praeguselt 12. kohalt sinna, kus kolm eelmist hooaega on lõpetatud – esikuuikusse. Üleminekusumma oli umbes 400 000 eurot ja Sappinen sõlmis Piastiga 3,5-aastase lepingu.

Kaks aastat järjest Eesti parimaks jalgpalluriks valitud Rauno Sappinen siirdus Poola kõrgliigaklubisse Gliwice Piast. Foto: Gliwice Piasti Twitter

Henri Anier | 2021. aasta Premium liiga parim väravakütt siirdus karjääris teist korda Aasiasse. Kui 2019 mängis ta Lõuna-Korea esi-, siis nüüd Tai meistriliigas, kus lõi kolmapäeval esimese värava. Tegu on Ida-Aasia tugevuselt neljanda kõrgliigaga, kus välismaalastele ruumi vähe, sest iga klubi saab registreerida kolm mitte-aasialast. Vaba agent Anier sõlmis esialgu pooleaastase kontrahti.

Karol Mets | Pool aastat varem oli Mets äsja lahkunud Saudi-Araabiast ja otsis uut töökohta. Nüüd oli Šveitsi kõrgliiga liider temast nii huvitatud, et ei mallanud ära oodata poolt aastat, mis oli Sofia CSKA-ga sõlmitud lepingu lõpuni, vaid käis tema eest välja ca 200 000 eurot. 12-kordne Šveitsi meister sõlmis Metsaga 2,5-aastase lepingu. Šveitsi kõrgliigast kõvemas sarjas on Eesti jalgpalluritest meistriks tulnud ainult Ragnar Klavan (AZ-iga Hollandis 2009).

Erik Sorga | Oleme ausad, Premium liiga parima väravaküti tiitliga lõpptenud 2019. aasta hooaja järel Sorga karjäär hoogu sisse ei saanud. D.C. Unitedis ta korralikku võimalust erinevate asjaolude kokkulangemise (koroona, treenerivahetus jms) tõttu ei saanudki ja Venlos säras ta küll paari kauni väravaga, aga langes põhikoosseisust välja. Selle kõige pealt Rootsi kõrgliigasse nelja-aastase lepinguga nii, et klubi maksis Sorga eest üleminekutasu ... sürreaalselt hea üleminek!

Vladislav Kreida | Möödunud hooaeg Rootsi esiliigas ei õnnestunud, sest Kreida kaotas koha põhikoosseisus ja kõrgliigasse tõusnud klubi ei soovinud tema mängijaõigusi Floralt osta. Õnneks pääses koondise jaoks ülivajalik poolkaitsja kohe teisele katsele Ukraina kõrgliigas 16 võistkonna seas 9. kohta hoidvasse klubisse. Hooaja lõpuni kestev laen koos ostuoptsiooniga.

Mattias Käit | Poolkaitsja, kelle koondise- ja klubikarjäär on viimasel ajal kulgenud justkui erinevates dimensioonides. Sinises särgis Käit särab, aga Domžales ei saanud ta hoogu sisse ja eelmises töökohas Bodö/Glimtis isegi mitte võimalust. Aga huvilisi Käidil oli ja valituks osutus Rapid. Rumeenia kõrgliigas mängitakse pigem hoogsat jalgpalli, kus keskväljal reeglina palju ruumi. See peaks Käidi tugevusi esile tooma. 2,5-aastane leping.

Eesti koondise esiväravavaht Karl Jakob Hein siirdus hooaja lõpuni laenule Inglismaa esiliigaklubisse Reading. Foto: Readingu kodulehekülg

Karl Jakob Hein | Arsenali esiväravavahiks on Aaron Ramsdale, kelle eest klubi maksis suvel 28 miljonit eurot. Kogenud sakslane Bernd Leno on peagi lahkumas, aga teda tuleb asendama USA koondislane Matt Turner. 19-aastane Hein pole Arsenali plaanidest kadunud, sest alles sügisel sõlmiti temaga pikaaegne leping. Aga lähiperspektiivis on Hein väga selgelt kolmanda väravavahi staatuses. Hooaja lõpuni kestev laen mängupraktika pälvimise eesmärgil.

Märten Kuusk | Flora raudvara kolm hooaega järjest. Klubi kõige suurema mängukoormusega jalgpallur, keda treener ei tihka kuidagi pingile jätta, sest kui Kuusk väljakul, siis mängib võistkond oluliselt tulemuslikumalt. Statistikas see kõik ei kajastu, aga treenerisilm ei peta. Ujpest maksis tema eest korraliku üleminekusumma ja sõlmis Eesti koondise põhimehega 3,5-aastase lepingu. See on klubi poolt vaadatuna arvestatav investeering.

* * *

Võistlusmänge uute klubide eest on neil üheksal mängijal praeguseks hetkeks kirjas ainult kuus (kolm Anieril, kaks Käidil ja üks Metsal), sest hooajad on alles jätkumas. Pole võimalik öelda, milliseks täpselt Eesti jalgpallurite rollid uutes koduklubides kujunevad, aga kollektiivne stardipositsioon on hea.

Sappinen, Mets, Sorga ja Kuusk vahetasid kõik klubi üleminekusumma eest, mis on kindel märk klubi poolsest usust. Igoneni, Anieri ja Heina puhul on põhjendatud ootus, et ees ootav tase on neile jõukohane. Käit tegi eile Rapidi eest väga hea partii ja valiti kohtumise parimaks. Kreida puhul on teadmatust rohkem, aga sealgi on tunne pigem julge.

Kui paluda asjaosalistel meenutada Eesti koondise senise ajaloo edukaimat perioodi (2010-2011), jõuab jutt ikka ja jälle faktini, et pea kõik toonased põhimehed kuulusid välisklubidesse ja olid seal reeglina ikka mängu-, mitte pingimehed. Klubide nimekiri polnud küll ülearu edev, aga sellest piisas, et koondisena Euroopa tugevaid keskmikke kimbutada.

Eesti koondise keskkaitsja Karol Metsa karjäär jätkub Šveitsi kõrgliigas. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee2011. aasta septembris mängudeks Sloveenia ja Põhja-Iirimaaga (2:1 ja 4:1 võidud) kutse saanud 22 meest jagunesid liigade lõikes nii: Norra ja Eesti 3, Venemaa, Aserbaidžaan, Ungari ja Küpros 2 ning Poola, Holland, Hiina, Valgevene, Sloveenia, Inglismaa, Taani ja Ukraina 1 (olgu lisatud, et mõned mehed mängisid esi-, mitte kõrgliigas).

Mida kõrgem on keskmise koondislase iganädalane mängutase, seda suurem on šanss koondisega edu saavutada. Ning oma meeste kordaminekud välismaal külvavad Eesti jalgpalli igasse nurka inspiratsiooni ja eneseusku, innustades nooremaid kolleege endale kõrgeid sihte seadma. Seda kõike arvestades on käimasolev talv olnud Eesti jalgpalli jaoks väga hea.

Puuduvad tagatised, et kevad kujuneb sama kauniks, sest vähetõenäoline, et ükski nimetatud üheksast klubivahetusest ei lähe nurja. Vigastused, vormilangused, rivaalide väga head esitused, treenerivahetused ... selleks kõigeks tuleb valmis olla. Jalgpallis juhtub harva, et kõik laabub loodetud moel. Takistusi ja tõkkeid tuleb, tagasilööke samuti. Ent klaas on praegu pigem pooltäis kui pooltühi. 

Kommentaarid

jkj   •  
(90.191.132.***)
Viktor Plotnikov oli just Reporteris lükkas masinaga lund. Päris hästi on eesti keele ära õppinud.
sanderk   •  
(185.158.17.***)
ÜRO liigituse järgi kuuluvad Ida-Aasiasse: Hiina, Jaapan, Lõuna-Korea, Mongoolia, Põhja-Korea. Tai on nii ülbe, et on Ida-Aasias tugevuselt neljas, ehkki ei asu seal! Olgu, liidame sinna juurde ka Oti poolt toodud Tai ja saame teada, et Anier liikus liigasse, mis on tugevam kui Mongoolia ja P-Korea oma? Selle põhjal ma pole küll veendunud, et tegu ikka Premium liigast tugevama liigaga. Kas sealt mõni klubi üldse Konverentsiliigat on mänginud?
Aimar Veri   •  
(87.119.177.***)
Aasia klubi konverentsi liigasse😂 pikk nv vist😂
Morten Palu   •  
(46.131.28.***)
akki aasias ka konverents?🤔
Jormma   •  
(90.190.66.***)
Talv pole veel läbi...
NIMRA SHAIKH   •  
(182.189.95.***)
The website is looking a bit flashy and it catches the visitor's eyes. The design is pretty simple and a good user-friendly interface. Buy Pentobarbital sodium https://www.euthanasiagroup.com/product/buy-nembutal-online/buy-pentobarbital-sodium/

Sisene
MÄNGUPÄEV
LIVE: Eesti klaarib San Marinoga kaheksa aasta tagust võlga  (jutud käivad; avavile 21.45!)
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
SAN MARINO - EESTI
Miks Eesti Pehrssoni ajal San Marinoga hädiselt 0:0 viiki mängis ja mis olid IKEA-stiili tagajärjed?
RAHVUSTE LIIGA
Mbappet taltsutanud Taani alistas Prantsusmaa, kuid poolfinaali uks jäi suletuks. Holland võitis Belgiat
FLORA KINDLUSTAS TIITLI
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
JUTUD KOONDISLASTEGA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
Kuidas läheb Eesti koondisel San Marino vastu?
86%
8%
6%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8