Premium liiga enim arenenud mängijad 2019 (4)

Flora ründaja Erik Sorga on löönud juba 20 väravat rohkem kui mullu. Foto: Brit Maria Tael

Soccernet.ee hooaja kokkuvõtted koguvad üha enam tuure ja täna on vaatluse all suurima arengu läbi teinud jalgpallurid.

Vanus ei takista kunagi jalgpallis arenemist. Mõni vutimees astub varakult suuri samme, teine avaneb hilja nagu öölokaal, kus pakutakse kaua laagerdunud juustu ja vägijooki. Lisaks füüsilise võimekuse kasvule aitab tihtipeale mänguklassi tõsta just kogemuse lisandumine.

Tänavu pääsesid meie valikusse pigem nooremapoolsed jalgpallurid, kelle seas on nii oma esimesi ja kiireid samme astuvaid kui ka mitmeaastasele kõrgliigakogemusele tugineva tarkuse ning kindlusega kvaliteeti tõstnud vutimehi.

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 24. novembril.

REKLAAM

Premium liiga enim arenenud mängijad 2019 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Brit Maria Tael

Mihkel Ainsalu
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
25 mängu (20 põhis); 4  (0 penaltist); 5 väravasöötu; .

Nõmme Kaljus tippjalgpalli murdnud Ainsalu on selja taha jätmas juba oma seitsmendat hooaega Eesti kõrgliigas. 2015. aastal Floraga liitumise järel kasvasid ta Premium liiga minutid järjekindlalt, kuniks juba 2017. aastal meistriks tulles mängis ta 35 kohtumises ja lõi kaheksa väravat.

Tema viimasele kahele hooajale on aga selge pitseri jätnud vigastused. Tänavugi sai ta oma esimese täismängu kirja alles üheksandas voorus. Saatus on Ainsalu kujuteldava jalgratta kodaratesse mitmeid kaikaid loopinud, ent keskpoolkaitsja on igal korral püsti tõusnud ja tugevamana edasi läinud.

Tervenemise ja vormi tõusmise järel lõhkus Ainsalu hooaja alguses kuldselt toiminud Vassiljev-Miller-Kreida trio ning aitas ise Floral ja Vassiljevil-Kreidal mängu siduda. Ainsalu on suur ja tugev, ent ka väga korralik triblaja, mis aitab vastaseid olukordadest välja mängida. Kui tal on hea emotsioon, on ta tohutu võitleja. Ta ei mõtle üle ja naudib jalgpalli. See aasta näitas, et suudab kohaneda ka oludes, kus vastased on klassilt kõrgemad. Kõige selle toel murdis A-koondisesse ja kuulus algkoosseisu nii Hollandi kui Saksamaa vastu, mis on näitaja omaette.

Foto: Brit Maria Tael

Henri Järvelaid
Klubid: FC Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
24 mängu (23 põhis);  (1 penaltist); 3 väravasöötu; .

Järvelaid valiti mullu kolmandaks enim arenenud mängijaks. Siis viis ta selleni Tartu Tammekas laenul olles sooritatud läbimurre. Tänavu sai ta oma võimaluse Floras, kus nõudmised ja tase on kõrgemad, ent kõike seda, mida nägime Tammekas, nägime nüüd ka Floras. Järvelaid panustab kõvasti rünnakule, jagades kasti hulganisti tsenderdusi ja võimalusel ei pelga tulistada ka vasakus jalas peituvast kahurist.

Endise ääreründajana astus Järvelaid tänavu suurima sammu edasi kaitsemängus, mis ei tule tal alati loomulikult, sest tal pole selles rollis aastatepikkust kogemust. Aeg-ajalt jätab seetõttu tegemata elementaarseid asju ning paaril korral kaotas hooaja jooksul ka oma algkoosseisukoha, ent mõlemal juhul sai selle tagasi.

Võtmeks siin on Järvelaiu julgus ja kirglikkus. Ta ei karda kedagi, on enesekindel. Emotsioonidest pakatamine toob ta huulilt ka keskmisest rohkem vandesõnu, ent neidki on varasemaga võrreldes vähemaks jäänud. Teame ju kõik, et Floras arenetakse ka inimesena.

Sander Kapper
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Parem äärepookaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 3  (penaltist); 8 väravasöötu; .

Ühest küljest võib ju küsida, et mis areneja see Kapper ikka on - kolmas üsna sarnane hooaeg nii minutite kui väravate mõttes. Kes Tammeka äärepoolkaitsjat aga tänavu platsil vaatas, nägi väga selget muutust. Võib-olla on veidi karm nii öelda, ent kui varem mängis Kapper veidike justkui endale, siis nüüd mängib ta väga selgelt meeskonnale.

Kapper ei ole enam lihtsalt talent, vaid reaalne vedaja ja liider. Ta on liiga üks parimaid triblajaid, kelle takistamiseks on vastased sel hooajal teinud juba koguni 86 viga - vaesed jalad, mis pidevalt kõkse saavad! Kapper ei ole gabariitidelt suur, ent see, kuidas ta oskab oma keha kasutada, on eeskujuks paljudele. Ta lihtsalt ei lase end ära suruda.

Kapperi üheks tugevuseks on tema ettearvamatus ja hulljulgus, mis tähendab, et ta ei põe, vaid võtab ette. Pidevalt. Õnnestunult. Üks kohvi ühele kaitsjale. Teine teisele. Kas kooki ja küpsist ka saaks? Ikka. Kapperit on tribüünilt äge vaadata. Temasugused mängijad rikastavad jalgpalli. Eriti juhul, kus ta pole lihtsalt sõumees, vaid Kaido Koppeli meeskonna ustav sõdur. Kapperi meeskondlikkuse tõusu tõestavad faktid, et ta on tartlaste parim võtmesöötude andja - hea kaaslaste leidmine on talle toonud koguni kaheksa väravasöötu. Tema ongi Tammeka küte.

Foto: Jana Pipar

Vladislav Kreida
Klubi: FC Flora
Positsioon: Kaitsev keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
29 mängu (29 põhis); 0  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Kust alustada? Tänavuse hooaja üks selgemaid komeete oli enne selle aasta algust mänginud Premium liigas täpselt 127 minutit. 2019 on seni juurde toonud 2471 (!) kõrgliigaminutit, debüüdi Eesti koondises ja täismängu valikmängus Valgevene vastu.

Mihkel Ainsalu ja Markus Poomi vigastused hooaja alguses mängisid Kreidale kätte võimaluse, millest ta kümne küünega kinni haaras. Ta näitas kohe esimese mänguga, et ei ole kohatäide, vaid vääribki seda kohta. Ühest küljest on Kreida tüüne, samas ta lausa pakatab enesekindlusest. Pole kahtlustki, et eelmisel aastal õppis ta treeningutel nii mõndagi legendaarselt Aleksandr Dmitrijevilt, kes ta üheks eeskujuks on olnud.

Kreida on lõhkuva mängijana ootamatult silmapaistev oma libistamis- ja täklingurohke mängustiili tõttu. Ta on suurepärane pallivaras, kes saabki eelkõige juurde panna just selles osas, mida teeb ta siis, kui on palli röövinud ja endale jalale saanud. Aga Esiliiga jalgpallurist on aastaga saanud Eesti koondislane. Kas vabariigi parim kaitsev poolkaitsja? Veel vast mitte, aga palju pole selle tiitlini minna.

Foto: Brit Maria Tael

Märten Kuusk
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
30 mängu (30 põhis); 4  (0 penaltist); 6 väravasöötu; .

Nõmme Kalju kasvandik näitas üldsusele oma potentsiaali juba neli hooaega tagasi, kui ta Rakvere Tarvas laenul käis ja kõrgliiga ukse jalaga lahti lõi. Kalju kutsus ta seejärel enda juurde tagasi, aga andis talle vaid ühe mängu. Talve saabudes kolis ta Florasse ja kui esimesel kahel hooajal sai kirja umbes pooled mängud, siis aasta 2019 märgib Kuuse tõelist läbimurret.

30 mängu algkoosseisus, hiljutises karikamängus käe peale saadud kaptenipeal, meistritiitel. Flora tuli kullale, kasutades kaht tänavu 23-aastaseks saanud keskkaitsjat - Kuuske ja samuti Kaljust Florasse jõudnud Henrik Pürgi. Nad mõlemad on näited sellest, et usaldus ja toetus aitavad arengule väga jõuliselt kaasa.

Kuusk on tugev jalaga mängus, õhus, duellides, mängu lugemises. Ei ole liialdus öelda, et Märten Kuusk on Premium liiga üks parimaid kaitsjaid, võib-olla parim. Kui ta eelmistel hooaegadel kohati puuduliku mängupraktika pealt kaptenina U21 koondist vedas, tekitas see üldsuses pisemaid arutelusid. Nagu ka tema esmane teekond A-koondisesse. Kuid aasta 2019 on näidanud seda, mida nägid koondise treenerid juba varem - Kuuses on meistri sisu. Ja mainimata ei saa jätta ka ta panust rünnakul - lõi väga olulise värava 1:1 viigimängus Paidega ja 1:0 võidumängus Transi üle. Kokku neli tabamust ja lausa kuus väravasöötu.

Foto: Seleri Tidor

Sten Reinkort
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründaja / äärepoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
34 mängu (23 põhis); 8  (0 penaltist); 7 väravasöötu; .

Pikakasvuline Reinkort pani kellad helisema, kui lõi eelmise hooaja viimase kahe mänguga kolm väravat, mis olid tema karjääri esimesed Premium liigas. Need andsid talle enesekindluse, mille toel läbis aasta juba selgelt olulise Tammeka mängijana.

Juunikuiseks koondisepausiks olid tartlased täielikus mudas. Kaotusmängus Tuleviku vastu sai Reinkort Karl-Romet Nõmmelt hoobi vastu nägu, mis tõi endaga kaasa peapõrutuse. Valus hind, mida maksta, ent koondisepausi järel oli Reinkort taastunud ja tema mängu logisevad nüansid paika löödud. Reinkort virutas kolme mänguga neli väravat ja tegi veel eeltöö kolmele tabamusele. Tammeka minek pöördus. Nad leidsid oma hoo. Väga suur teene selles oli just Reinkortil.

Reinkortil on oma pikkuse kohta uskumatult hea tehnika. Ta on vahest maas isegi tugevam kui õhus ehk viimane on justnimelt element, kus on tal ruumi oluliselt paremaks saada. Aga 21-aastaselt Tammeka särgis löödud kaheksa väravat ja seitse resultatiivset söötu näitavad juba isegi, et potentsiaali temas on - nüüd on ta enda asi see tööga tulemuseks realiseerida.

Foto: Brit Maria Tael

Vlasi Sinjavski
Klubi: FC Flora
Positsioon: Vasak ääreründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg
34 mängu (27 põhis); 5  (0 penaltist); 6 väravasöötu; .

Kui Narva poiss mullu koos skandaaliga Kaljust Florasse läks, oli irvhammastel nii mõndagi mehe valikule ette heita. Ta liitumine Floraga valiti hooaja lõpus Soccernet.ee lugejate poolt koguni aasta halvimaks, sest rohelises särgis õnnestus tal Premium liigas teenida vaid 136 minutit, mida oli vähem, kui ta Kaljus saanud oli.

Ent töörohke talve järel alustas Sinjavski seda hooaega Flora põhimehena. Temast rohkem mänge pole kirja saanud ükski florakas. Viie tabamuse hulgas on väravad võidumängudes Kalju ja Levadiaga, lisaks on ta aidanud kuuel korral kaaslasel võrku sahistada.

Sinjavski on natuke arjenrobbenlik mängija. Kõik teavad, mida ta teeb - üleasted ja siis suunamuutus -, aga ta on selles sedavõrd hea, et kaitsjad ei saa talle ikkagi vastu. Oma pikkade jalgadega ta aeg-ajalt justkui loivaks, aga seejärel nõelab alati teravalt. Kuigi astus arengus suure sammu edasi ja jõudis ka koondisesse, siis peab veel parandama stabiilsust, et oleks rohkem selliseid päevi nagu kasvõi siis, kui ta võõrsil Frankfurdi Eintrachti vastu imekauni värava lõi.

Foto: Brit Maria Tael

Erik Sorga
Klubi: FC Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg
33 mängu (26 põhis); 29  (penaltist); 4 väravasöötu; .

"Päris hea mängija," kõlab ühe tunnustatud spordiajakirjaniku malbe ja naerusuil antud hinnang Sorgale. Väga hea mängija. Eesti liiga väravakuningas. Meister. 29 löödud väravat on täpselt 20 võrra rohkem kui mullu ja 28 võrra rohkem kui tunamullu.

Sorga edu saladuseks on tema lausa uskumatuna näiv enesekindlus. Kui enne koondise debüüti küsisime, kes on ta suurimad eeskujud, vastas ta ilma igasuguse kõhkluseta: "Ronaldo. Ja Harry Kane. Eestis? Mina!" Sorga usub, et ta on hea jalgpallur ja see teebki temast selle. Tal on tasemel väravavaist, väsimatu mootor ja ta suudab lüüa mõlema jala, aga ka peaga.

Sorga on löönud esineliku meeskondadele seitse väravat. Eric McWoods neli, Kaimar Saag neli, Konstantin Vassiljev kolm. Kogu liiga peale on järgmiste meeste näitajaks antud arvestuses alles kaks. Nii pole ime, et ta murdis koondisesse ja seal kohe ka algkoosseisu. Ja kui lööd oma koondise esimeses algkoosseisumängus kohe värava, oled näidanud, et su koht ongi seal.

Foto: Liisi Troska

Henri Välja
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 17
Senine hooaeg
29 mängu (27 põhis); 9  (3 penaltist); 7 väravasöötu; .

Neli korda rohkem algkoosseisumänge, kolm korda rohkem minuteid, poole rohkem väravaid ja väravasööte kui mullu ... Kunstlik KTM või mitte - Henri Väljast rohkem resultatiivsuspunkte pole mitte ühelgi Paide mängijal ehk ta on väärinud iga minutit, mis on mänginud.

Olla 17-aastasena oma võistkonna standardolukordade lahendaja, on enam kui ebatavaline, aga kui sul on kaks nii hea löögiga jalga, on see ainuõige valik. Samas on ka selge, et nii kiire ja varajane areng võib fookuse paigast nihutada ja tundub, et mõningates mängudes on Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko oma valikutega proovinud seda paika sättida.

Välja on oma noorusest hoolimata juba ka kindel Eesti U21-koondislane ja temas on väga palju ainest, et jõuda kunagi väga kaugele. Tema söödu- ja löögikvaliteet koos väljakunägemisega toob pähe mõtteid, et äkki täidab tulevikus just tema Vassiljevi koha koondises. Et tulevikus nii suur amps aga korralikult alla neelata, tuleb uuel nädalal 18. sünnipäeva tähistaval noormehel ropult vaeva näha. 

Foto: Allan Mehik

Yann Michael Yao
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Ääreründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg
27 mängu (25 põhis); 9  (0 penaltist); 11 väravasöötu; .

Ainsa välismängijana pääses siia nimekirja elevandiluuranniklasest ääreründaja Yao, kes teeb Eestis juba oma teist hooaega. Kui mullu võis Yaod iseloomustada kui pelgalt kiiret meest, siis tänavuseks aastaks on Zahovaiko ja Erki Kesküla teinud temast jalgpalluri. Väga hea jalgpalluri!

Yao on astunud igas mõttes mitu sammu edasi. Lõpuks hakkas ta väravaid lööma ning tema loomingulisus tõi väljakul tulemuse - kavalad söödud ja teravad tsenderdused on kaaslastele hulganisti võimalusi kinkinud, mis on toonud ühtlasi 11 väravasöötu.

Kõrvalt jääb mulje, et oluliselt on paranenud ka tema mängust arusaamine ja peas on asjad selgemad kui varem. Ja kahtlemata taipamine, et pallid tuleb lüüa valgete postide vahele, on teinud temast ka Paide ühe tõenäoliseima järgmise müügiartikli.

Napilt jäid valikust välja: Mihkel Järviste (Tammeka), Marko Lipp (Levadia), Nikita Mihhailov (Trans), Kaspar Paur (Kalju), Patrick Genro Veelma (Tammeka).

Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:

2018: 1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017
1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
20161. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015
1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014
1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
20131. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012
1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
20111. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
20101. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
20091. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
20081. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
20071. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
20061. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Kui Välja vanust vaadata, siis on ikka ebaloomulikult noorelt eestlase kohta kõrges mängus ja põhimees. Loodame, et töötab kõvasti edasi
Urmas Ristmägi   •  
(91.129.99.***)
Ja . Lihtsalt hakkasite asja nägema tõsisemad valguses kui palkasite peatreeneri asemel Vassiljev i ;D
-soccerfann-   •  
(146.255.18.***)
Kui palju sellest ennustusest 2020ks täppi läheb?

Florasse: Välja, Veelma, Reinkort, Mihhailov, Kase, Davõdov, Nõmm, Paplavskis, Golovljov, mõni Kalevi noor.

Välismaale: Sorga, Kuusk, Kreida, Ainsalu, Järvelaid, Sinjavski (kaitsemängu vaja kõvasti parandada).
Urmas Ristmägi   •  
(91.129.10.***)
Jaa. Floral on raha

Sisene
MÄNGUPÄEV
LIVE: Eesti klaarib San Marinoga kaheksa aasta tagust võlga  (vaheaeg!)
TASKUHÄÄLINGU JUTUD
PIIRI TAGA TOIMUB
FLORA KINDLUSTAS TIITLI
ITAALIA ELU
Tunjov: minu mängud Serie A-s olid avanss ja minevik. Praegu käib töö tuleviku nimel
JUTUD KOONDISLASTEGA
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
3
0
77:15
81
2.
Tallinna FCI Levadia
29
21
5
3
65:17
68
3.
Nõmme Kalju FC
29
16
7
6
54:25
55
4.
Paide Linnameeskond
29
16
6
7
74:29
54
5.
FC Kuressaare
29
12
7
10
37:38
43
6.
JK Narva Trans
29
9
5
15
38:50
32
7.
Tartu JK Tammeka
29
7
6
16
28:52
27
8.
JK Tallinna Kalev
29
7
3
19
35:84
24
9.
Tallinna JK Legion
29
4
6
19
26:70
14
10.
Pärnu JK Vaprus
29
2
2
25
27:81
8
Kuidas läheb Eesti koondisel San Marino vastu?
86%
8%
6%
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • L 14.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuresaare - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Flora - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Saku - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Paide - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
81
Tallinna FCI Levadia
68
Nõmme Kalju FC
55
Paide Linnameeskond
54
FC Kuressaare
43
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
27
JK Tallinna Kalev
24
Tallinna JK Legion
14
Pärnu JK Vaprus
8