Premium liiga enim arenenud mängijad 2020 (2)

Vladislav Kreida tegemisi seirab pingsalt Mihkel Järviste. Sammu edasi tegid tänavu mõlemad. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Mõni lööb õitsele üleöö, teine vajab okste sirgulükkamiseks õigeid tingimusi, kolmas küpseb vaatamisväärsuseks tasapisi, kuni ühel hetkel temalt enam pilku ei saa. Ei, me pole sukeldunud botaanika imetabasesse valdkonda - luubi all on sedapuhku hoopis Premium liiga lõppeva hooaja enim arenenud mängijad.

Seekord pääsesid kümneliikmelisse valikusse mehed, kel vanust 19. kuni 25. eluaastani. Arenemiseks pole seega kunagi liiga hilja, olgu sul mängukogemusi seni vaid Esiliigast või hoopis piiri tagant, möödugu Premium liigas esimene või juba ei-tea-mitmes hooaeg. Nimekirja jõudis nii täiesti uusi nimesid kui ka neid, keda eelmiselgi aastal esile tõstsime.

Samuti on tänavu märkimisväärselt mitmekesine see viljakas pinnas, kus saab juuri ajada ja õisi kasvatada. Sammu edasi on võimalik teha nii meistri, medalipretendentide, tublide tabelikeskmike kui ka liigatabeli pärapidajate seltskonnas. Ole ainult ise mees ja näita tahtmist üles!

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 7. detsembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 20. detsembril.

Premium liiga suurimad arenejad 2020 (tähestikulises järjekorras):

Mihkel Järviste 
Klubi: Tartu JK Tammeka
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
26 mängu (23 põhis); 0  (0 penaltist); 5 väravasöötu; 7 .

Mullu jäi Järviste ses kategoorias kümne väljapakutu hulgast napilt välja. Tänavu olnuks kriminaalne sama teha, sest noorest poolkaitsjast on saanud mees, kelleta Tammekat enam naljalt ette ei kujutagi. Enam pole Tammeka keskvälja tähtsaim lüli Tauno Tekko ega Reio Laabus, vaid Järviste, kes mängib oma koha stabiilselt välja, laskmata kehvadel esitustel sisse lipsata.

Null väravat ja viis söötu ei ole justkui sugugi märkimisväärsed numbrid, aga Järviste polegi "statistikamängija". Tema roll meeskonnamängu suunaja ja mõjutana on hindamatu. Ja kuna ükski keskväljakunn ei saa läbi väikese okkalisuseta, sattus lõppeval hooajal kerge sõnalise nagistamise keskmesse Järvistegi, lubades platsil maestro Konstantin Vassiljeviga uut ja vana teha. Erinevalt nii mõnestki teisest noorest ja vihasest mehest tuli Järviste aga olukorrast rahulikult ja sirge seljaga välja.

Nikita Komissarovit tuli vastastel tihti taltsutada mitme mehega. Foto: Gertrud Alatare

Nikita Komissarov
Klubi: JK Viljandi Tulevik
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
27 mängu (22 põhis); 2  (0 penaltist); 2 väravasöötu; .

Eelmise hooaja teises pooles proovis Nikita Komissarov Premium liigas esmakordselt läbilööki, aga Kuressaare ridades see ülemäära hästi ei õnnestunud. Tänavu tuli Tulevikus täistabamus. Komissarov küpses hooaja jooksul mängijaks, kelleta Tuleviku keskvälja naljalt ette ei kujutanud.

Statistiliselt ei olnud Komissarovi hooaeg justkui mitte midagi erilist, mis on ses plaanis üllatav, et löögijalga tal tegelikult on, ent sihik vajab veel sättimist. Elegantse mängustiiliga poolkaitsja suurima tugevusena kerkis aga esile tema julgus palliga tegusid teha, mis hooaja käigus kõvasti kasvas. Komissarovil on tänu heale väljakunägemisele söakust otsida ebastandardseid lahendusi, võtmata samas rumalaid riske.

Vladislav Kreida
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: kaitsev keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
23 mängu (22 põhis); 3  (0 penaltist); 0 väravasöötu; .

"Ta on suurepärane pallivaras, kes saabki eelkõige juurde panna just selles osas, mida teeb ta siis, kui on palli röövinud ja endale jalale saanud. Kas vabariigi parim kaitsev poolkaitsja? Veel vast mitte, aga palju pole selle tiitlini minna." Nii kirjutasime Vladislav Kreida kohta aasta eest. Mida on Kreida selle ajaga teinud? Esiteks, andnud eeltoodud küsimusele veenvalt jaatava vastuse. Ning teiseks, teinud seda just nimelt väljatoodud aspektis ehk palliga mängus.

Mullu kirjeldas Kreida ühe kohtumise järel oma rolli väga lihtsalt: "Mina võidan palli ja annan Kostjale, Kostja teeb." Tänavu ei olnud Kreidal "tegemiseks" enam Konstantin Vassiljevi ega kellegi teise abi vaja, sest ta suutis ka ise rünnakuid algatada ja mängu juhtida.

Just tema kaudu tuleb Flora sageli pressingu alt välja, kui vastane kaitsjatele või äärtele surve peale paneb, sest tänu paranenud kohavalikule suudab ta alatihti hädas olijatele vaba sööduliini pakkuda. Kreida on nii sõnades kui ka tegudes mõistnud mitmekülgsuse vajalikkust ning tahab pidevalt oma mängu uute elementidega täiustada. Sel hooajal oleme näinud kasvõi kauneid väravaid karistuslöökidest.

Martin Käose terav parem jalg valmistas meelehärmi mõnelegi vastasele. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Martin Käos
Klubi: JK Narva Trans
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
22 mängu (20 põhis); 0  (0 penaltist); 0 väravasöötu; .

Enne tänavust hooaega oli Martin Käosel Premium liigas kirjas täpselt üks kohtumine ja 16 mänguminutit. Nüüd on mänge 22 korda ja minuteid üle saja korra rohkem. Ent numbrid numbriteks, tähtis on, mida mees nende minutitega väljakul korda saadab. Ning Käos on aastaga sirgunud Esiliiga mängijast Premium liiga üheks kindlamaks paremkaitsjaks.

Pole ülekohtune väita, et Transi kaitseliinis on just Käos olnud aasta lõikes kõige stabiilsem lüli. Hea füüsis ja sellest tulenev kehakontroll, samuti võitlusvaim on aidanud tal läbivalt taset hoida. Arvestades, et ka Käose parema jala tsenderdus on vägagi korralikul tasemel, tuleb ses osas, et tal väravasöötude tabelis null ilutseb, pigem Transi ründajate otsa vaadata. Laenuhooaeg Narvas saab peagi läbi ja miks ei võiks Käosele uueks aastaks avaneda senise leivaandja Levadia esindusmeeskonna uks?

Michael Lilander tõestas, et Gert Kamsi saapad ei tohiks tema jalas loksuma hakata. Foto: Brit Maria Tael

Michael Lilander 
Klubi: Tallinna FC Flora
Positsioon: paremkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
26 mängu (26 põhis); 1  (0 penaltist); 3 väravasöötu; .

Ärgu Gert Kams siinkohal pahandagu, aga Lilander on teinud Flora paremal äärel säärase hooaja, et Flora legendi justkui enam keegi taga ei igatsegi! Mõistagi oli ju juba Paide päevilt teada, et Lilander on hea, aga et NII hea? Võrreldes mõne aasta-taguse Paide-ajaga on ta seejuures enim juurde pannud just kaitsefaasis - temast juba naljalt mööda ei minda.

Samm edasi on seda märkimisväärsem, et eelmise hooaja veetis Lilander suuresti Flora pingil. Premium liigas jäi tema saldoks vaid tuhatkond minutit ja alustada sai ta kõigest 11 mängus, sedagi enamjaolt hoopis vasakkaitses. Ehkki tema võime mängida mõlemal äärel on teada, kulub tavaliselt mingil positsioonil mugavuse leidmiseks ikkagi pisut aega. Lilander kohanes kiirelt ning ühe aastaga sai Flora pingipoisist Eesti A-koondise kindel liige.

Marco Lukka näitas, et temas on sisu tabeli tipu-, mitte lõpumeeskonna jagu. Foto: Raido Kull

Marco Lukka
Klubid: FC Kuressaare/Tallinna FC Flora
Positsioon: keskkaitsja/vasakkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
23 mängu (22 põhis); 0  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Kui hooaja algul ei näe Flora sinus oma meeskonna liiget ja loovutab su mängijaõigused tabeli lõpuossa kuuluvale meeskonnale, võib see mõnelgi jalgpalluril masti maha võtta. Lukka nina norgu ei lasknud, mängides Kuressaare ridades 16 mängu peaasjalikult keskkaitsja positsioonil tublilt, samas ilma märkimisväärse särata.

Siis saabus aga suvi, Henri Järvelaid kolis piiri taha ning Flora oli ootamatult olukorras, kus vajati kaitseliini tugevdust. Ning mitte kesk- ega paremkaitsesse, kus Lukka varemgi tegutsenud, vaid hoopis vasakule. Tulemus? Justkui juba Florast maha kantud mehe eest käidi Kuressaare lauale laenulevõtmiseks vajalikud eurod ja Lukka tõestas veenvalt, et on väärt jalgpallur, sulandudes Flora kokkumänginud kaitseliini vasakusse serva valutult. Flora tänavuses meistritiitliga lõppenud etenduses võis Lukka mängida küll kõrvalosa, ent püüdis selles hulgaliselt heakskiitvaid pilke.

Kristjan Peldi korralikku hooaega kroonis koondisekutse. Foto: Liisi Troska

Kristjan Pelt 
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg
15 mängu (14 põhis); 0  (0 penaltist); 3 väravasöötu; 1 .

Pelt ei olnud tänavu Premium liigas kaugeltki debütandi rollis - mullu kogunes tema arvele kõrgseltskonnas umbes-täpselt sama palju kohtumisi kui nüüd. Ent tänavuse hooajaga on märkimisväärse arenguhüppe teinud kogu Paide meeskond ja noorusest hoolimata suutis Pelt ühes kaaslastega järgmisele tasemele liikuda.

On tõsi, et tema mängus leidub veel palju arendamisväärset ja suurtes mängudes on sisse lipsanud ka eksimusi või lihtsalt jalaväristamist. Samas on Pelt korduvalt näidanud, et suudab mängu käigus enesekindlust tõsta ning vigu parandada, mis pole noore mängija kohta sugugi enesestmõistetav võime. Hooaja teises pooles koos sama noore Abdul Razik Yusifiga keskkaitsepaari moodustades pole Pelt saanud enam toetuda kogenuma partneri abile, aga neil hetkedel on ta kaitseliini liidri rolli hoopis enda kanda võtnud.

Edgar Tur tuletas avalikkusele meelde oma ründajaoskusi. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Edgar Tur 
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: ääreründaja
Vanus: 23
Senine hooaeg
23 mängu (22 põhis); 9  (2 penaltist); 7 väravasöötu; .

Tribling ja kiirus on Turi trumbid ning need on ta sel hooajal suutnud ka Premium liigas maksma panna. Mullu välismaal veedetud poolaasta karastas ning pikalt ka äärekaitsjana kasutatud Tur tõestas tänavu veenvalt, et on meeskonnale kõige kasulikum siiski ääreründajana.

Pärast seda, kui suvel liitus Paidega terava jalaga Deabeas, on Tur särtsakuses natuke järele andnud, kuid teisalt hakkasid just sel perioodil tema postkasti saabuma oodatud kutsed A-koondisesse. Arvestades, et Eesti U21-koondises jõudis Tur kirja saada vaid viis mängu, on tema näol tegu pigem hilise avanejaga, kelle täielik potentsiaal ei pruugi praegugi veel nähtav olla.

Bogdan Vaštšukile oli tegu eelkõige mehistumise aastaga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Bogdan Vaštšuk
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: ründav poolkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg
25 mängu (24 põhis); 7  (0 penaltist); 8 väravasöötu; .

Kui Vaštšuk mullu suvel Eestisse naasis, kippus temaga erinevate segaduste ja sekelduste tõttu kaasa lohisema paha poisi maine. Ning kui ründav poolkaitsja hooaja lõpus Kuressaare vastu rumala punase kaardi noppis, jäädes lisakaristusega eemale ka uue hooaja esimesest mängust, vangutasid paljud pead: ei sellest mehest asja saa.

Aeg näitas, et kiibitsejatel olnuks targem suu kinni hoida, sest selgus, et inimesena saab edukalt areneda selleski rohelisi särke kandvas pealinnaklubis, mille nimi algab L-tähega. Vaštšuk kerkis lõppeva hooaja jooksul liiga üheks teravamaks ründavaks poolkaitsjaks. Ta lõi ise, söötis teistele ja mis kõige tähtsam, sidus rünnakul Levadia mängu.

Kui Vaštšuk oli platsil, oli teda näha, aga veelgi märgatavam oli tema puudumine - sellisel juhul ei jooksnud Levadia rünnakud kuidagi. Aasta lõpuks viisid head esitused Vaštšuki juba väga lähedale koondisekutse saamisele ning uuel aastal oleks ta selle pälvimist kahtlemata ka väärt.

Karl Rudolf Õigus 
Klubi: Tallinna FCI Levadia
Positsioon: ääreründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg
20 mängu (11 põhis); 2  (0 penaltist); 6 väravasöötu; .

"Soovin edu meie järgmistele vastastele, meie vastu pole enam lihtne mängida." See oli lause, millega Karl Rudolf Õigus end augusti algul mängujärgses intervjuus Premium liiga tänavusse folkloori raius. Noore mehe liigne üleolevus? Või hoopis enesekindlust märkiv torge, mis äsja kaks söötu andnud ja ühe värava löönud mehele lubatud, sest võitjad polegi pehmest puust?

Olgu sellega kuidas on, igatahes tõestas Õigus tänavu väljakul, et pole pelgalt jutumees. Tartu Santosest juba 2018. aastal pealinna kolinud ääreründaja sai end mullu ja tunamullu näidata peamiselt vaid Levadia duubelrivistuse eest. Esindusmeeskonnas kogunes minuteid visalt, tänavu tegi Õigus aga selge sammu edasi.

Premium liiga ukse jalaga lahti löömisest oli asi veel kaugel, ent igatahes tõestas Õigus, et temas on sisu ka kõrgemal tasemel hakkama saamiseks. Hooaja teisel poolel pääsesid tema trumbid - kiirus ja terav tribling - tihtipeale maksvusele, kõrgelt tuleb hinnata ka kuut väravasöötu ehk kaaslastele võimaluste tekitamise oskust. Oma trumbid on Õigus juba lauda löönud, käe ja kogu jackpot'i võitmiseks peab aga veel kõvasti lisanduma ennekõike stabiilsust.

Napilt jäid valikust välja: Nikita Mihhailov (Narva Trans), Joonas Soomre (Kuressaare), Daniil Sõtšugov (Tallinna Kalev), Karl Andre Vallner (Tallinna Kalev), Patrick Genro Veelma (Tartu Tammeka).

Eelmiste aastate meistriliiga enim arenenud mängijad:

2019: 1. Erik Sorga, 2. Vladislav Kreida, 3. Märten Kuusk
2018
1.-2. Markus Poom, 1.-2. Tristan Koskor, 3. Henri Järvelaid
2017
1. Herol Riiberg, 2. Martin Miller, 3. Brent Lepistu
20161. Pavel Marin, 2. Karl Mööl, 3. Mark Oliver Roosnupp
2015
1. Rauno Sappinen, 2. Joseph Saliste, 3. Kevin Rääbis
2014
1. Karol Mets, 2. Manucho, 3. Ilja Antonov
20131. Rimo Hunt, 2. Aleksei Jahhimovitš, 3. Trevor Elhi
2012
1. Ilja Antonov, 2. Karl-Eerik Luigend, 3. Karol Mets
20111. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
20101. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
20091. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
20081. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
20071. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
20061. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Esimese hooga vaatasin, et mida see Kreida siin teeb, aga kutt on tõesti alles 21 ja mängib sellist kogemust nõudvat possat!
Natalja Tsõpova   •  
(195.250.188.***)
tubli

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
NAISTE KOONDIS TÜRGIS
Kosovo omapärasele kangusele peaks leiduma vasturohi. Eestit ootab ees katse number neli
KALJU TEGEMISED
SUPERKARIKA OOTEL
Flora läheb aasta esimest karikat püüdma ilma vigastatud Vassiljevita
VALMISTUMINE KÄIB!
LEGEND RÄÄGIB
Philipp Lahm | Protest on sama väärtuslik kui tähistamine, sest selle jaoks tuleb päriselt kohale tulla
UUS HOOAEG KOPUTAB
Nutta taga pronksi või nautida uut stabiilsust? Ajastu viimane tants algab Kuressaarele tuttava muusikaga
HOOAJA EELVAATED
Aastast aastasse täbarates tingimustes treeniv Trans ei otsi vabandusi, vaid soovib kohta esinelikus
VÄÄRT LUGEMISTEST
QUO VADIS, BALTIKUM?
Pikk ette (ja ise järele) | Balti liiga taaselustamine – miks on see halb idee?
JUTUD TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
FC Nõmme United
0
JK Narva Trans
0
FC Kuressaare
0
JK Tallinna Kalev
0
Tartu JK Tammeka
0
Tallinna FC Flora
0
Nõmme Kalju FC
0
Paide Linnameeskond
0
Pärnu JK Vaprus
0
Tallinna FCI Levadia
0