Premium liiga parimad kaitsjad 2015 (22)

Mullune parim Karol Mets tänavu konkurentsi ei paku. Foto: Jana PiparKoos külmade ilmadega tulevad taas traditsioonilised Soccerneti meistriliiga hooaja kokkuvõtted ja nagu ikka, teeme otsa lahti parimate kaitsjate valikuga.

Kaitsjatele järgnevad riburadapidi kõikvõimalikud muud kategooriad ning hooaja lõppedes käivitub suur külastajate hääletus, mis selgitab lõplikult välja 2015. aasta fännide lemmikud.

Jätkame kolmandat aastat mängijate valimist proportsionaalses süsteemis: nii kaitsjaid kui poolkaitsjaid toome välja tosin, ründajaid kaheksa ning väravavahte neli. Seega igas liinis on valik piisavalt piiratud ja samas lai.

2015. aasta kaitsjate valik nimedega suurt ei üllata - debütante on, aga rivis on ka tavalised nõudlejad, kahel viimasel aastal esikolmikusse mahtunud Ken Kallaste ja varem sama tunnustuse pälvinud Gert Kams. Mullused kaks parimat suundusid talvel välismaale, kas sama saatus ootab ka tänavust võitjat?

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid.

Premium liiga parimad kaitsjad 2015 (tähestikulises järjekorras):

Foto: Jana PiparNikita Baranov
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
29 mängu (28 põhis); 1 (0 penaltist); 10.

Esmakordselt meie valikusse kuuluva Baranovi edu on ühest küljest üllatav, teisest loogiline. Aastaid Floras rohkem äärekaitsjana tegutsenud mees on ennast keskkaitsjana selgelt liiga parimate hulka mänginud, tasuks ka koondisekutsed.

Füüsiliselt on ta kahtlemata moodne keskkaitsja, kes rõhub rohkem targale ja külmaverelisele hindamisele kui pea ees võitlusesse tormamisele. Selles vallas meenutab Baranov oma hooaja esimese poole partnerit Enar Jäägerit, mis on noorele mängijale kahtlemata kompliment.

Oli suve alguses lähedal sellele, et Florast lahkuda või karjäärile sootuks kriips peale tõmmata, kuid mõningase pausi järel oli tagasi rivis ja pani veel sammu juurde. Tagantjärgi tarkus, ent kas Flora tähistaks praegu tiitlit, kui jäänuks Baranovita?

Foto: Jana PiparTrevor Elhi
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 1 (0 penaltist); 41.

Küpsust ja enesekindlust on lisandunud, aga arengukõver ei ole siiski päris loodetud või oodatud suunas liikunud. Sama vana Artur Pikk on ennast koondises põhimeheks mänginud, aga ehk talendikamakski peetud Elhi ei ole praegu koondise valikute hulgas.

Aeg räägib aga Elhi kasuks ja võimalik, et äärekaitsja ei olegi see positsioon, kus ta lõpuks tippu murrab. Mängis tänavu ka äärepoolikus ja paistis silma pikkade spurtidega, aga väravad ja resultatiivsed söödud ei ole statistiliselt üritustele järgi jõudnud.

Infoneti jaoks on mitmendat hooaega järjest tegu raudkindla lüliga, keda Aleksandr Puštov tänaseks ilmselt pimesi usaldada saab. Saab olema huvitav jälgida, mida toob Elhile aasta 2016.

Foto: Brit Maria TaelEnar Jääger
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
16 mängu (16 põhis); 0 (0 penaltist); 20.

Vaid 16 mängu, aga millised 16 mängu. Tuli kahe hooaja vahel Florasse tagasi ja kerkis loodetud liidriks ja eeskujuks. Oli pikalt mängupraktikata, kuid jõudis juba hooaja alguseks arvestatavasse vormi ja läks üha paremaks, tasuks kindel algkoosseisukoht koondises ja üleminek Valerengasse.

Astus tänavu lisaks välismaalt Eestisse naasmisele veel ühe suure ja tähtsa sammu, kui tegi läbi positsioonimuudatuse äärekaitsest keskkaitsjaks. Norras tegutseb Jääger hetkel küll taas äärel, kuid Floras ja koondises sai ta asendamatuks just keskkaitsjana, kus viimati varases nooruses mängis.

Moodustas koos Baranoviga alustala Flora edule: väledad keskkaitsjad, kes tunnevad ennast palliga mugavalt, mis on Flora ründava ja palli valdava suunitluse juures väga oluline faktor. Tõsi, pärast Jäägeri lahkumist on Flora vaid võite tunnistanud.

Foto: Gertrud AlatareMarkus Jürgenson
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg
31 mängu (30 põhis); 7 (4 penaltist); 20.

Esmakordselt juba 2008. aastal parimate valikusse kuulunud Jürgenson ei ole ometi kordagi liiga kolme parima hulka kuulunud, kuid tänavu on tal selle iluvea täitmiseks tugev kandidatuur.

On 28-aastasena kujunenud Flora praeguse koosluse üheks pikaaegsemaks liikmeks ja tuntumaks näoks, valiti taas fännide lemmikuks ja on üsna kindlalt ka koondise ääremaile jõudnud.

Otsustavatel hetkedel kannab nii eeskuju kui tegudega. Terroriseeris Kamsiga vastaseid nagu vanadel headel aegadel, tasuks kolmas meistritiitel.

Foto: Brit Maria TaelAndrei Kalimullin
Klubi: FC Infonet
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 38
Senine hooaeg
33 mängu (33 põhis); 1 (0 penaltist); 40.

Neli aastat saab mööda sellest, kui Levadia Kalimullini kui liiga vana mehe välja praakis, aga tänavu oli ta eelmise koduklubi ametivendadest selgelt parem. Infonet läks hooajale sisuliselt kahe keskkaitsjaga, kuid ootamatult on Kalimullin olnud paari aktiivsem liige.

Ei näita ühestki otsast vananemise märke. Endiselt väga ebameeldiv vastane kõigile ründajatele, on muutunud veelgi rahulikumaks, tänavusest hooajast ei ole ühtegi musta plekki ette näidata. Tasemes ei ole järgi andnud ühestki otsast.

Alustas koos Infonetiga esiliigast ja kui tervis vähegi peab, võib eeldada, et vähemalt taseme poolest võiks Kalimullin järgmisel hooajal 39-aastasena ka eurosarja naasta.

Foto: Jana PiparKen Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg
33 mängu (31 põhis); 3 (0 penaltist); 30.

Talvel Norrköpinguga liitumisele väga lähedal olnud Kallaste jäi veel hooajaks kodumaale ja on jätkanud teada-tuntud tasemel, eriti hooaja esimeses pooles, kuid Kalju mõõnade ajal ei olnud ta meheks, kes suudaks meeskonna august välja vedada.

Kui paljude mängijate kohta võib öelda, et nad on omas mahlas väga head, siis Kallaste on üks superuniversaalidest - nõrgemate vastu mööda väljakut laveeriv pallur on üks neist, kes tõenäoliselt võiks Premium liigas välja mängida iga positsiooni.

Järgmise sammu astumiseks vajab aga keskkonnavahetust ja mugavustsoonist väljumist. Potentsiaali on kõvasti ja Eestis enam väga kuskile areneda ei ole.

Foto: Brit Maria TaelGert Kams
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 30
Senine hooaeg
33 mängu (32 põhis); 4 (0 penaltist); 30.

Naasis kahe hooaja vahel Soomest, Seinäjokist, kus Mihkel Aksalu äsja Soome meistriks krooniti, kuid ei jäänud Eestis tühjade kätega. Otsustavatel hetkedel pani jala külge - kohe meenub viimase puute võiduvärav Tammekale, kus Flora 25. juubeli sünnipäevapidustused olid tagasilööki saamas.

Mänguliselt oli liidrite hulgas juba kaks aastat tagasi lahkudes, nüüd aga ka autoriteedina, kerkides Flora kapteniks. Õigustas seda valikut igati, olles alati igal pool, kus meeskond teda vajas.

Ilusa hooaja lõpuks on sarnaselt Jürgensonile end üsna selgelt mänginud ka Magnus Pehrssoni valikusse. Usume, et Kams peaks samal tasemel jätkama veel vähemalt paar hooaega.

Foto: Gertrud AlatareArtur Pikk
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
27 mängu (27 põhis); 1 (0 penaltist); 60.

Sarnaselt mullusele oli Levadia kaitseliini ere täht, sel aastal ka ainus, kes üldse valikusse mahub. Lõpetas eelmise hooaja kaitseväes ja ootamatu koondisedebüüdiga, aga on tänavu saanud jalgpallile keskenduda ja arengus veel ühe sammu üles teinud.

Ken Kallaste ei ole oma taset kaotanud, kuid tänasel päeval on arutelu liiga parima vasakkaitsja osas igati kohane. Viimastes mängudes on koondise loots Magnus Pehrsson eelistanud just Pikka ja 22-aastane mees pole lootusi petnud.

On tänavu arenenud just ründefaasis, suutes samas tasakaalu kaitsega korras hoida. Väga kindel mees - oleks paras aeg ehk välismaale kiigata.

Foto: Brit Maria TaelSander Post
Klubi: Viljandi Tulevik
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
25 mängu (24 põhis); 5 (0 penaltist); 40.

Kui Eesti liigas on õhuvägede kaptenit, on see Sander Post. Omamoodi märgiline, et tosina parima kaitsja hulka mahub tabeli alumise poole klubidest vaid üks mees ja see on punasest laternast, kuid Post tõesti väärib seda tunnustust.

Võib spekuleerida, et kui liiga parima mängija valimisel tabelikoht rolli ei mängiks, võiks see au just Postile kuuluda - mängis keskkaitset, kaitsvat poolikut, ründaja all ja tipus, aga kusiganes mängis, oli alati ka teises väljaku otsas oma pikkusega. Samaaegselt Tuleviku parim kaitsja ja parim ründaja.

Hooaja teise poole tähtsamad mängud pidi vigastuse tõttu vahele jätma ja suuresti seetõttu leiab Viljandi ennast praegu viimaselt realt. Viimases kohtumises Post juba vahetusest sekkus - kui mees kaheks viimaseks vooruks mängukorda saadakse, siis...

Foto: Gertrud AlatareJorge Manuel Ferreira Rodrigues
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
26 mängu (26 põhis); 1 (0 penaltist); 70.

Läheb iga aastaga paremaks nagu hea vein. Aastaid on Rodrigues olnud Kaljus rohkem pingipoiss, kuid ei soovinud lahkuda ja nüüd on portugallane ennast mänginud Hiiul kaitsjaks number üks.

Alustas hooaega Sergei Terehhovi käe all põhikeskkaitsjana ajal, kui kapten Alo Bärengrub istus pingil ja jäi algrivistusse ka siis, kui Bärengrub oma koha Henrik Pürgilt tagasi võttis. Liidriks on nüüd aga Rodrigues.

Jääb ehk mõne vastase vastu sammu aeglaseks, kuid korvab selle kohavalikuga. Hooaega läbivalt üsna stabiilne, kuigi mingite vastastega selgelt rohkem hädas kui teistega.

Foto: Jana PiparAndrei Sidorenkov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
28 mängu (28 põhis); 7 (7 penaltist); 20.

Hooaja alguses kandis Sillamäed oma õlgadel, aga sai vigastada ja kaotas natuke teravust. Sidorenkovi vormikaotus langeb ajaliselt kokku ka Deniss Ugarovi tulekuga, kelle käe all on tulemused olnud kõikuvad.

31-aastasena on näha, et üks samm kiirust on kadunud ja peab rohkem rõhuma mängulugemisele, kuid muretseda veel ei tasu, sest ka selles elemendis on Sidorenkov kõrgest klassist. Kapteni ja liidrina ei ole meeskonda tänavu küll eelmise hooaja kõrgusteni viinud.

Kui mullu oli Sidorenkov veel kandidaat liiga parima vasakkaitsja nimetusele, siis tänaseks kindlasti selleski pingereas vähemalt kolmandaks langenud. Saab näha, mida tulevik Sillamäe oma poisile toob.

Foto: Jana PiparIgor Tšeminava
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 4 (0 penaltist); 60.

Meie valiku üks kolmest debütandist ja kahest leegionärist on oma teisel Sillamäe-hooajal lõpuks hakanud näitama, miks temast mullu nii palju räägiti. Endine Peterburi Zeniti mees on klassikaline keskkaitsja, suur ja tugev karu, kellest naljalt mööda ei pääse.

Tahab ja julgeb palju enda peale võtta, ei karda palliga tõusta. Selle pealt on kaitses mõned eksimused sisse lipsanud, aga võimsa kujuna on võimeline nii maast kui õhust mängima.

Hooaja lõpuks võttis sisse ka vaimse liidri rolli, mida Sillamäel temalt oodati. Kvaliteeti on ja tänavu on mees ka nähtavalt paremas vormis kui mullu.

Eelmiste aastate meistriliiga parimad kaitsjad:

20141. Karol Mets, 2. Artjom Artjunin, 3. Ken Kallaste
20131. Artjom Artjunin, 2. Ken Kallaste, 3. Alo Bärengrub
20121. Igor Morozov, 2. Alo Bärengrub, 3. Karol Mets
20111. Karl Palatu, 2. Alo Bärengrub, 3. Gert Kams
20101. Karl Palatu, 2. Gert Kams, 3. Igor Morozov
20091. Igor Morozov, 2. Aleksei Naumov, 3. Taijo Teniste
20081. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
20071. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
20061. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov  

Kommentaarid

REGISTREERITUD (1)
ANONÜÜMNE (21)

Ander Ott Valge   •  
(146.255.183.***)
Traaaaa... kus Paide LM parim äärekaitse Michael Lilander on??? Hooaja jooksul ainult paar korda eksinud äärekaitses. Ei Kink ega ka Luts saanud temast mööda. Paremat noort ei leia sellele positsioonile. Mõlemad jalad on nagu Santi Cazorlal. Mõlemas äärekaitses saab väga edukalt hakkama. Teist sellust ei ole!

AMETLIK: Käit lahkus Fulhamist ja liitus Sloveenia tippklubiga
KUUM
VÄLISMAA
SUUR USUTLUS KLAVANIGA
Intervjuu | Klavan koondise esindamisest: võib tunduda pensionäri jutt, aga sellises vanuses tuleb elada päev korraga
HEAD VAATAMIST!
Eksklusiivsed kaadrid | Mida ütles Levadia president mängijatele riietusruumis Tallinna derbi järel?
SILM PEALE!
Eksklusiivsed kaadrid | Mida ütles Levadia president mängijatele riietusruumis Tallinna derbi järel? (8)
"Silm peale!" võtab luubi alla viimase Tallinna derbi. Jälgisime kaameratega staadionil toimunut mängu eel ja järel. Mida ütles Levadia president Viktor Levada riietusruumis ja kuidas vastas võistkonna kapten Dmitri Kruglov?
 
Fännid baaris | Kes on halvim mängukorraldaja?
FÄNNID BAARIS
Fännid baaris | Kes on halvim mängukorraldaja? (8)
Korrapäratu regulaarusega poliitiliselt ebakorrektne jalgpallisaade "Fännid baaris" räägib seekord värvikatest fännireisidest, lahkab distsiplinaarkomisjoni tööd, arutab Kalju fännide raske perioodi üle ja otsib vastust küsimusele, milline on halvim mängukorraldus.
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
15
13
1
1
50:11
40
2.
Tallinna FCI Levadia
15
11
2
2
47:12
35
3.
Nõmme Kalju FC
15
9
4
2
29:14
31
4.
Paide Linnameeskond
15
9
3
3
25:9
30
5.
JK Narva Trans
15
4
6
5
20:15
18
6.
FC Kuressaare
15
4
4
7
10:21
16
7.
Viljandi JK Tulevik
15
3
3
9
13:32
12
8.
Tartu JK Tammeka
15
2
3
10
17:31
9
9.
JK Tallinna Kalev
15
2
3
10
11:39
9
10.
Maardu Linnameeskond
15
2
3
10
9:47
9
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
40
Tallinna FCI Levadia
35
Nõmme Kalju FC
31
Paide Linnameeskond
30
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
16
Viljandi JK Tulevik
12
Tartu JK Tammeka
9
JK Tallinna Kalev
9
Maardu Linnameeskond
9
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK