Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata? (10)

Pikk võidupõud sundis Thomas Häberlit uusi käike otsima. Põud kestab aga edasi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti koondise peatreener Thomas Häberli rõhutas viimases mängujärgses intervjuus peaaegu igale küsimusele vastates oma meeskonna noorust. Noorte edutamine on arusaadav valik juhendajalt, kes on 13 mängu järjest võiduta ja kaotanud neist 11. Ometi tekitab noorenduskuuri ajastus küsimusi, sest kui mõistlik oli võtta see ette vahetult enne kümnendi tähtsaimat koondisemängu?

Häberli tulevik tõusis tõsiseks aruteluteemaks septembris, mil EM-valiksarjas saadi lootusetu mängupildi juures 0:5 keretäied Rootsilt ja Belgialt. Oktoobris jäädi kodus 0:2 alla ka Aserbaidžaanile ning maavõistluses tehtud 1:1 viik Taiga valas fännide kannatuste karikasse veel sappi juurde.

Üheks peamiseks kriitikanooleks šveitslase suunas oli kindlaksjäämine vanale kaardiväele, mis ei suutnud ootuste vääriliselt esineda, samas kui värsked impulsid puudusid nii koosseisust kui ka mängupildist. Häberli reageeris kriitikale mingil määral juba oma oktoobrikuiste koosseisuvalikutega ning valiksarja viimasteks mängudeks novembris muutus rivistus jõuliselt veel nooremaks. Martin Vetkal, Georgi Tunjov ja Oliver Jürgens murdsid põhikoosseisu.

Teadmine, et märtsis ootab ees EM-i sõelmäng Poolaga ehk koondise kaalukaim kohtumine pärast 2011. aasta sõelmänge Iirimaa vastu, ei pannud Häberlit ümber mõtlema. Osalt olid tema käed küll seotud, sest Konstantin Vassiljev ja Sergei Zenjov langesid vigastustega rivist välja, aga näiteks Henri Anieri ja Henrik Ojamaa jättis ta ise suurmängust kõrvale.

Varssavis algkoosseisu kuulunud mängijatest sai Kevor Palumets kirja alles oma teise, Jürgens kolmanda, Alex Matthias Tamm kolmanda ja Vetkal neljanda koondisemängu. Kohtumine osutus täiesti ühepoolseks lahinguks, kus Sinisärgid istusid sügaval kaevikus ja lõpetasid 1:5 kaotusega.

Viis päeva hiljem Helsingis rivistas Häberli üles meeskonna keskmise vanusega 24,6 - kõige noorem algkoosseis tema 38 ametliku mängu jooksul Eesti koondise peatreenerina.

Häberli ametiaja kõige noorem algkoosseis. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mida sellest järsust noorenduskuurist siis arvata? Kas Häberli jäi sellega hiljaks või pidanuks ta hoopis ootama kuni sõelmängu(de) lõpuni? Oli see meeleheitlik samm või asjaolude kokkulangemine? Ning kas meil on ikka tarvis põlvkondade vahetuse jaoks kõrgepalgalist välismaa treenerit?

Kindlasti võiks küsida ja küsitaksegi koondise olukorra ja Häberli sobivuse kohta veel paljusid kriitilisi küsimusi. Käesolev lugu keskendub aga ainult noorenduskuuriga seotud teemadele ning neid küsimusi aitab illustreerida koondise viie viimase peatreeneri ametiaegadest kogutud vanuse-statistika.

Mustrid tuleb välja kaevata

Noorenduskuuri hindamine on iseenesest väga keeruline, sest see sõltub suurel määral kontekstist, mida pole võimalik üheselt mõõta. Tavaliselt räägitakse vajadusest verevahetuse järele just siis, kui võistkond on kaotustelainel ja olemasolevad mängijad ei tundu olevat võimelised seda ümber pöörama. Tegelik probleem võib aga peituda hoopis kuskil mujal, samas kui keegi ei räägi põlvkondade vahetuse vajalikkusest edukate võistkondade puhul, toetugu need kui tahes kogenud vanameistritele.

Iga treener teab, et võistkond vajab eduks nii kogemuste kindlust kui ka nooruslikku uljust, nii et jalgpallimeeskonna keskmisi vanuseid võrreldes kipuvad tulemused olema üsna sarnased. Kui me võrdleme näiteks Eesti peatreenerite algkoosseisuvalikuid nende kõikides mängudes, siis Häberli keskmine alustaja on olnud 27,2 aasta vanune, Karel Voolaidil 26,7, Martin Reimil 27,4, Magnus Pehrssonil 27,5 ja Tarmo Rüütli teisel ametiajal 27,0.

Täpsema pildi saame vanuse-statistikast, keskendudes ainult valikmängudele (ja jättes kõrvale kõikuvate koosseisudega sõprusmängud), mille puhul on mängijate keskmised vanused natuke kõrgemad ning ka treenerite valikute vahed pisut suuremad:

Suures osas on need näitajad siiski väga sarnased ning Häberli on usaldanud põhimängijate hulka isegi nooremaid mängijaid kui enamus tema eelkäijatest. Voolaidi näitaja on ootuspäraselt kõige noorem, sest talle seati jalgpalliliidu poolt selge ootus põlvkondade vahetus läbi viia ning tagatipuks püsis Voolaid ametis suhteliselt lühikest aega.

Miks peaks ametiaja pikkus siin mingit rolli mängima? Aga sellepärast, et kuigi aja jooksul kipub nooruse-statistika ühtlustuma, siis see ei tähenda, et treenerid kasutaksid üldjoontes alati sama vanusejaotusega mängijaid. Mustreid lähemalt uurides näeme, et meeskondade vanus muutub ajas lainetena. Need lained paistavad välja isegi siis, kui vaadata üksteistele järgnevate valiksarjade mängijate vanuseid:

Tüüpiliselt langeb võistkonna vanus siis, kui saabub uus peatreener, kes alustab puhtalt lehelt ja paneb kokku uue tuumiku. Ajapikku kipuvad treeneri valikud aga kalduma nende mängijate kasuks, kellega ta on juba koostööd teinud ning kelle puhul teab ta täpselt, mida ja kuidas neist kätte saab. Muidugi segavad kaarte ka vigastused ja muud mõjurid ning aegajalt kerkivad esile mõned sellised talendid, kes ka kõige alalhoidlikumat treenerit külmaks ei jäta.

Noorenduskuur võiks ideaalis olla loomulik ja dünaamiline protsess, kus eluterve konkurents treenerile ise kaardid kätte mängib. Tavaliselt see siiski nii sujuvalt ei käi, sest treener on oma valikutes mõjutatud mitte ainult tekkinud sidemetest, aga ka võidusurvest ja tõigast, et usaldusväärsete relvade juurde jäämine näib turvalisemana kui uute sissetöötamine.

Seetõttu näemegi, et sama treeneri käe all kipuvad võistkonnad aja jooksul üha rohkem toetuma kogenud tuumikule. Harva juhtub aga, et üks treener võtab omal algatusel ette kannapöörde ja pöörab selle mustri pea peale. Just seda on teinud Häberli.

Rüütli teise ametiaja ja Häberli võrdluses liigub koondislaste vanuste graafik esialgu sarnaselt ülesjoones, ning kokkusattumusena jõudsid mõlemad oma ametipostil sarnasel ajal ka EM-i sõelmängudeni. Rüütli 21. valikmäng oli kodune sõelmäng Iirimaaga ning meeskonna tuumik oli selleks ajaks küpsenud parimas hoos löögirusikaks.

Häberli otsustas aga vahetult enne kohtumist Poolaga (tema 23. valikmäng Eesti treenerina) järsu noorenduskuuri kasuks. Lühikese ajaga kukkus algkoosseisu keskmine vanus ligi 3 aasta võrra, mis tähendas meeskonna peale kokku umbes 30 aasta jagu mängukogemust. Keskmist vanust ei suutnud oluliselt upitada isegi Ragnar Klavani naasmine koondisse.

Mida sellest järsust noorenduskuurist siis arvata? Eelpool püstitatud küsimustele statistika ja graafikutega vastata ei saa. Andmed saavad vaid illustreerida seda, kui tavatu ja järsk on olnud Häberli suunamuutus Eesti koondise eesotsas. Kohest edu see ei toonud, see on selge. Samas pole aga sugugi selge, kas tulemus Varssavis olnuks ilma noorenduskuurita erinev.

Häberli retoorika ei ole muutunud, vaid ta jääb enesele kindlaks, et väljakule jooksevad alati parimad saadaolevad mängijad, kelle hulka on hiljuti kerkinud uusi noori. Ent isegi kui see seisukoht on täiesti siiras, on see liiga mustvalge nägemus. Kahtlemata saanuks ja tulnuks pakkuda mitmetele noortele kogemusi juba varem, selle asemel et nad kümnendi tähtsaima kohtumise eel ootamatult vette visata.

Kas meil on tarvis põlvkondade vahetuse jaoks kõrgepalgalist välismaa treenerit? Küllap mitte, sest tema ülesandeks on teha tulemusi, aga kui jõuline verevahetus on juba käima lükatud ja Häberli omab tõesti meeskonna täielikku toetust, siis näib mõneti ootuspärane lasta tal see oma lepingu viimastel kuudel ka lõpule viia.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

R380   •  
(104.28.40.***)
Mida sellest Arvada?

Merde!
TH out!
R380   •  
(104.28.40.***)
*arvata
stranglers   •  
(88.196.167.***)
"Kas meil on tarvis põlvkondade vahetuse jaoks kõrgepalgalist välismaa treenerit? Küllap mitte, sest tema ülesandeks on teha tulemusi, aga kui jõuline verevahetus on juba käima lükatud ja Häberli omab tõesti meeskonna täielikku toetust, siis näib mõneti ootuspärane lasta tal see oma lepingu viimastel kuudel ka lõpule viia."
Sellist jura saab kirjutada ainult chatirobot, kellele sisendi on andnud Pohlak. Tõesti piinlik lugeda. HÄBERLI OUT!
aiVAR Toomas Vint   •  
(80.235.108.***)
Tai poisse oli vaja keskealiste valgete meestega hirmutada, siis ei olnud paslik meie noori poisse peale panna
Wo1dK1d   •  
(195.250.182.***)
Mida mina loen nende graafikute pealt:
1. Rüütli joon on üldjoontes stabiilselt kasvav. See tähendab seda, et ta leidis oma tuumiku ning usaldas seda. Sõprusmängudes proovis uusi mängijaid ning aeg-ajalt ka lükkas valikmängus mõne noore karastust saama.
2. Häberli joon on väga suurte jõnksudega üles-alla käimas, aga keskmine vanus pole kasvanud. See näitab, et tal pole tegelt selget meeskonda, kellega mängida.
3. Põlvkondade vahetus peab olema protsess, mitte sunnitud võte. See peab tulema naturaalselt. Sõprusmängudes saavad rohkem mängijad katsetada ning parimad noormängijad saavad ehk ka valiktsüklis peale. Praegult käib jube väntsutamine ja nii ei saagi keegi platsil kindlustunnet.
4. Mängida kolme keskpoolikuga vajab kolme poolkaitsjat, kes oleks võrdne või parem kui vastaste keskväli. Kui palju selliseid vastaseid meil on? Kui palju selliseid vastaseid me Fifa top 100st leiame?
5. Üleminekuperioodiks oleks vaja koondise etteotsa kedagi muud. Kedagi, kes tunneb ka kohalikku kultuuri ja inimest. Minu ideaalis oleks see Igor Prins. Ta teab noormängijaid, oskab neid julgustada ja toob neist parima välja. Samuti on tal autoriteeti. Samas, miks peaks ta selle töö vastu võtma. Väga suur oht on, et läheb nii nagu Voolaiu ja Reimi puhul.

Põhjused, miks minu arust on kiiremas korras vaja peatreenerist vabaneda.
1. Häberli oli oma mängijakarjääris ründaja, kuid nüüd ta õpetab meile kuidas peab kaitsema ja kuidas mängu üles ehitada. Kindlasti selline asi tal intuitiivselt ei tule.
2. On näha, et taktikaline pagas tal väga lai pole. Võib-olla praegune 5-3-2 taktika see, mida ta on terve oma karjääri mänginud ning teist käiku tal polegi. Nii on raske rallit sõita.
3. Kõik on Häberli taga, meeskonnameeleolu on super jne. Kas see on sellepärast, et kõik noogutavad ja naeratavad ning tegelt ei saa midagi aru või on see päriselt ka nii?
R380   •  
(104.28.86.***)
See, et vest ütleb, et ruumis kõik toetavad TH, ei tähenda ju, et tegelikult see nii on.

vb ei julgeta rääkida mis tegelt arvatakse asjast sest aeg on näitanud mis nendest louapoolikutest siis saab!
kesa   •  
(85.253.196.***)
Küsimus on pigem taktikas. kus mehi paigutatakse sinna, kus nad klubides ei mängi. Kui põhjendus 5-3-2 mängimiseks oli, et meil on rohkelt tasemega
keskkaitsjaid, siis küsiks vastupidise loogikaga. Miks mängida umbselt ainult seda taktikat, kui meil puuduvad tasemega, oma klubides seda positsiooni mängivad wingbackid?
tarmo treimann   •  
(81.90.124.***)
Põlvkondade vahetus Eesti moodi on umbes nii, et paneme väntsutame kõiki veterane sõprusmängudes, sest mängima peavad ju parimad ja paneme noored, kes jäid ilma kogemustest sõprusmängudes tanki olulistes kohtumistes, sest ju põlvkonna vahetus. Arusaadav ka, sõprusmängudes vastane katsetab ja ei hoia jalga kogu aeg gaasil, võib tulla ka mõni ilus kaotus. Tähtsas mängus on aga motiveeritud vastane ja lootust polegi, siis on hea ju noored tanki panna ja põlvkonnavahetuse vabanduse taha pugeda.
R380   •  
(172.226.28.***)
Teha asju imelikult, vastupidi, fänne üldse mitte arvestades, ajada lambi ila, olla koondise kapten ja mitte seista samade väärtushinnangute eest nagu üldsus, arusaamatud valikud koondises, valetada rahvale ja väita, et kõik on ok, jätkuv taandareng, liigas saab tihti otsustavaks iVAR jne jne.

Üllatus, et niigi palju rahvast veel vaatamas seda jama käib jms.


Tarmo +10
golgolgol   •  
(91.129.107.***)
Kui sul puuduvad wing-backid, keegi peali Lilanderi ei mängi igapäevaselt seda positsiooni….oh wait- ta pole koondiseski. Siis milleks seda ühte ja sama jama triikida?

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA PÜHAPÄEV
Luup peale | Kalju auruvedur näitas võimu, aga Flora hüppas ikkagi viimasesse vagunisse (galerii!)
MÄNGUD VÄLISMAAL
Luup peale | Ta tegi seda jälle! Bellingham otsustas üleminutitel El Clasico saatuse
PREMIUM LIIGA PÜHAPÄEV
Memo | Esiliiga helistab? Kuressaare hävitas koduplatsil mannetu Transi
EESTLASED VÕÕRSIL
NAISTE MEISTRILIIGA
ESILIIGAD
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
4
FC Nõmme United
4
JK Narva Trans
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karika veerandfinaal)
 • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karika veerandfinaal)
 • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
 • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
 • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
 • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
 • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
 • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!