Tammeka alistas tiitlit jahtiva Flora (videod!) (6)

Foto: Rein Murakas (arhiiv)Meistriliiga 32. vooru suurüllatus sündis Tartus. Eelnevad 6 liigamängu kaotanud kohalik Tammeka alistas meistritiitli poole pürgiva, eelnevad 11 mängu võitnud Tallinna Flora.

"Meeskonnal on kindlasti tugevate vastaste vastu palju lihtsam ennast motiveerida. Täna näitasime seda taset, kus me tegelikult oleme," kommenteeris võitjate peatreener Marko Kristal.

Flora loots Martin Reim ei osanud üllatuskaotusele otsest põhjust öelda: "Ei tea täpset põhjust, aga poisid tegid väga palju valesid otsuseid. Väga kramplik oli see mäng, ei tundnud nagu ära. Kui meil eelmise mängu lõpp ei olnud kõige parem, siis täna võib seda öelda terve mängu kohta. Mäng oli kaootiline, kord tehti ühte asja ja kord teist, üksteisega ei suheldud. Noortele poistele on võib-olla hooaja lõpp raske, sest iga mängu peab võima, et püsida tiitliheitluses. Seepärast on väike kramp sees."

Kristalile meenutas tänane kohtumine poole aasta taguseid mänge: "See oli nagu see meeskond, keda ma mäletan sealt kevade poolt. Kaitses mängiti väga distsiplineeritult, tehti täpselt neid asju, mida vaja. Kui nuriseda millegi üle, siis oma momente realiseerisime liiga vähe."

Kuna Tallinna Levadia võitis täna Sillamäe Kalevit, on Flora edu oma pearivaali ees nüüd vaid üks punkt. Liidritel on siiski ka üks mäng varuks. "Kõik on ikka veel meie enda kätes. Järgmine mäng Levadiaga on paljuski otsustav," sõnas Reim.

Flora saab ehmatusest üle

Mäng algas hoogsalt: Albert Prosa murdis juba teisel minutil Flora karistusalasse, kus õigeaegselt väravast vastu tulnud Stanislav Pedõk suutis ennast Tammeka ründaja löögile ette visata.

Ülejäänud esimene veerandtund möödus aga tallinlaste tugeva surve all. Sander Post võitis õhuvõitlusi, Tammeka kaitsjad suutsid mitmel korral vaid hädavaevu oma karistusala puhastada.

Kaks supervõimalust oli Henri Anieril: 6. minutil sai ta Valeri Minkeneni karistuslöögi järel umbes seitsme meetri pealt peaga vabalt löögile; 10. minutil pääses ta täiesti segamatult umbes samast kohast jalaga löögile. Kummaski olukorras ei olnud noore ründaja sihik paigas.

"Sellised võimalused tuleb loomulikult ära realiseerida, et pinged maha võtta. Esimene võimalus oli tegelikult Tartul. Siis saime ehmatusest üle. Esimesel poolajal üritasime ja lõime momente, aga teisel poolajal see hoog kuidagi vaibus. Eks nüüd tuleb õiged järeldused teha," rääkis Reim.

Laabus lööb väga ilusa värava

Pärast 15-20 minutit muutus Flora surve väiksemaks ja 28. minutil avas skoori hoopis Reio Laabus: ta lõikas vastaste väljakupoolel söödu vahelt ja kõmmutas kauglöögi Pedõkile püüdmatult ristnurka. "Ma rõhutasin eriti veel seda, et rünnak tuleb löögiga lõpetada. Reio löök oli väga ilus," ütles Kristal.

Poolaja viimase veerandtunni parim moment sündis 34. minutil, kui Sander Post sooritas pealöögi karistusala joonelt. Ats Kutter suutis selle üle otsajoone tõrjuda.

Teise poolaja alguses suutis Tammeka mängutempo alla lüüa. Seejärel asus Flora väga suurte jõududega ründama. 52. minutil tulistas Post lähilöögi vasaku jalaga taevasse. 64. minutil tõmbas Siim Valtna Posti üliohtlikus kohas maha, Siim Luts saatis karistuslöögi üle värava. 77. minutil veeres pall ohtlikult Tammeka värava alla, kus vahetusmees Rauno Alliku sellele varba vahele sai, Kutteril õnnestus tõrjuda.

Tammekal tekkis mitmeid suurepäraseid kontrarünnaku võimalusi, sest Flora poolkaitsjad ei jõudnud tagasi kaitsesse. Mõnikord kontrarünnakutel arvulises ülekaalus olnud tartlased lahendasid aga olukorrad kuni 83. minutini halvasti, paar korda otsustas Mikk Laas väga terava nurga alt peale lüüa.

Reim ei arva, et Flora minimaalses kaotusseisus olles liiga palju riske võttis: "Kuni 0:2-ni olime ikkagi nelja kaitsjaga taga. Me tegime lihtsalt keskväljal väga palju rumalaid pallikaotusi. Üritasime suruda palli läbi sealt, kus ruumi ei olnud. Alles pärast 2:0 viisime keskkaitsjaid üles, siis ei olnud enam midagi kaotada."

Kõik lõpeb tartlaste jaoks hästi

83. minutil andis Prosa järjekordsel kontrarünnakul palli Laasile, kes seekord paremalt äärelt sissepoole liikus ja mänguvahendi värava tagumisse alanurka saatis, tehes seisuks 2:0.

"Mikk valis muidugi raskema tee väravat lüüa, aga peaasi, et ta selle värava ära lõi. Samasuguseid momente oli teise poolaja lõpus veel, neid me ei suutnud lahendada, aga kõik lõppes täna hästi," sõnas Kristal.

Kolmandal lisaminutil lõi Post penaltist Flora auvärava: ta lõi enda poolt vaadates paremale alla, Kutter hüppas teises suunas. Külalised pärast seda enam rünnakut üles võtta ei saanud, sest kui Tammeka oli enda rünnakuga ühel pool, kõlas Eiko Saare lõpuvile.

Flora kohtub kolmapäeval karikavõistluste 1/8-finaalis Põlva Lootosega. Tammekat ootab aga juba teisipäeval ees karikamäng tugeva Narva Transiga. Kristal ei võta seda Meistriliiga mängudest rohkem- ega vähemtähtsamana: "Karikas on omaette sari ja ühest mängust sõltub kõik. Me ei vali seda, et kas see on nüüd meistrivõistluste mäng või karikamäng - läheme igat mängu võitma, samamoodi ka teisipäeval, kuigi väga raske mäng on jalgades."

Mängu parim - Reio Laabus

Laabus võitis florakatelt arvukalt palle omade valdusesse. Kui ta palli sai, oli ta tavapäraselt hea platsinägemisega ja jagas häid sööte. Esimesel poolajal sooritas Laabus kaks ohtlikku kauglööki, millest esimene tõi kaasa iluvärava.

Võidukad ka Trans ja Paide

Olulised võidud said Meistriliiga päevastes mängudes kirja Narva Trans ja Paide linnameeskond, kes alistasid vastavalt 1:0 Nõmme Kalju ja 3:2 FC Kuressaare. Narvalased kindlustasid sellega märgatavalt oma kolmandat positsiooni ning paidelased astusid suure sammu püsimajäämise suunas.

Kohtumise väravad:

Ats Kutteri kommentaarid:

Mitteametlikud protokollid (Flora kodulehelt):

kell 14:00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka – Tallinna FC Flora 2:1 (1:0)
28. Reio Laabus, 83. Mikk Laas - 90.+3. pen. Sander Post

Hoiatused: 44. Kaarel Kallandi, 58. Marko Sonn, 84. Siim Roops - 70. Rauno Alliku
Mänguolud: +9, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 250
Peakohtunik: Eiko Saar
Abikohtunikud: Dmitri Vinogradov, Ülo Kikas

Tammeka: 31-Kutter, 22-Kallandi, 19-Valtna, 20-Kiidron, 3-Roops, 7-Tenno, 13-Laabus, 11-Sonn, 21-Hansi, 17-Laas, 99-Prosa.
Varus: 98-Kütt, 6-Haljak, 23-Paapsi, 25-Meisalu, 8-Perlin.

Flora: 1-Pedõk, 19-Kams, 24-Palatu, 4-Jahhimovitš, 16-Jürgenson, 49-Beglarišvili (57. 9-Alliku), 41-Minkenen, 10-Mošnikov, 11-Luts, 14-Henri Anier (71. 20-Dupikov), 7-Post.
Varus: 12-Palm, 17-Veis, 5-Peitre, 25-Frolov, 9-Alliku, 20-Dupikov, 33-Rõivassepp.

kell 14:00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare – Paide linnameeskond 2:3 (1:1)
14. Dmitri Skiperski, 90. Elari Valmas - 9. Lauri Ellram, 58. Timo Lomp, 76. pen. Mihail Ištšuk

Hoiatused: 34. Martti Pukk - 64. Rauno Kööp
Mänguolud: +10, päikesepaisteline ilm; muruväljak heas seisukorras.
Pealtvaatajaid: 210
Peakohtunik: Urmo Visnapuu
Abikohtunikud: Heigo Paglant, Marek Lillmaa

Kuressaare: 12-Pikker, 5-Aava (69. 10-Valmas), 27-K. Saar, 15-U. Rajaver, 17-A. Tovstik, 26-Laht, 25-Viira (85. 20-Trasberg), 18-Aljas, 4-Kluge, 9-Pukk (81. 23-Luup), 2-Skiperski.
Varus: 1-Kütt, 19-Seeman, 23-Luup, 10-Valmas, 20-Trasberg.

Paide LM: 1-Koppel, 13-Mägi, 11-Kald, 22-U. Rooba, 23-Lomp, 24-Kalda, 8-Kõll, 20-Ištšuk, 4-Kööp, 7-Sillaste (75. 25-Varendi), 9-Ellram (75. 26-Luga).
Varus: 21-Toom, 3-Tubarik, 26-Luga, 25-Varendi.

kell 14:00 Narva Kreenholmi staadionil

Narva JK Trans – Nõmme JK Kalju 1:0 (1:0)
29. Sergii Mitin

Hoiatused: 33. Tomas Rimas, 90.+1. Georgi Ivanov - 30. Tanel Võtti, 86. Oliver Konsa.
Mänguolud: +16, päikesepaisteline ilm; muruväljak väga heas seisukorras.